Wyspa Koh Kret na szybki wypad z Bangkoku

Wyspa Koh Kret na szybki wypad z Bangkoku

Wyspa Koh Kret to mała, spokojna i zielona enklawa na rzece Chao Phraya blisko Bangkoku, która słynie z misternie rzeźbionej ceramiki wytwarzanej przez społeczność Mon. Dlatego Koh Kret nazywana jest “Pottery Island”. Polecam to miejsce na szybki wypad z zatłoczonego Bangkoku. Po wyspie można chodzić, jeździć na rowerze, a nawet zatrzymać się na noc. Fantastyczne miejsce!

Niezwykła historia wyspy Koh Kret

Wyspa Koh Kret na szybki wypad z Bangkoku

Koh Kret (czytaj Go Gret) to sztuczna wyspa na rzece Chao Phraya, która powstała w 1722 roku w wyniku przekopania kanału przez odcinek lądu w meandrze rzeki. Stąd też pochodzi nazwa wyspy, Kret znaczy po tajsku “zakręt rzeki”. Początkowo kanał był jednak na tyle wąski, że to miejsce nie było uznawane za wyspę. Dopiero po pewnym czasie wartkie wody Chao Phraya poszerzyły kanał przez co powstała wyspa o powierzchni około 3,5 km kw.

Wyspę zamieszkuje w większości społeczność Mon, która przybyła na te tereny w okresie Ayutthaya. Dzięki temu, że wyspa nie jest połączona z lądem żadnym mostem, udało się zachować jej niezwykły urok oraz dawne tradycje. Spędziliśmy na Koh Kret wspaniałe kilka godzin.

Źródła:

Conservation and Development of Koh Kret Community Environment in Nonthaburi, autor Srisak Phattanawasin (Faculty of Architecture and Planning, Thammasat University, Pathum Thani 12121, Thailand)

Unikatowa ceramika z wyspy Koh Kret

Pierwszy raz dowiedziałam się o ceramice z Koh Kret, kiedy będąc na zakupach w Icon Siam trafiłam na stoisko, na którym starsza pani wycinała misterne wzory w glinianej filiżance. Od razu przepadłam za jej wyrobami i kupiłam kilka filiżanek dla nas oraz na prezenty dla rodziny. Pisząc ten artykuł piję kawę z mojej ulubionej czarnej filiżanki, która już od około 3 lat wygląda jak nowa i wciąż cieszy oko. 

Ceramika z Koh Kret to tradycyjne rękodzieło, wykonywane tak jak w dawnych czasach. Sztuka przekazywane z pokolenia na pokolenie wśród społeczności Mon. Ceramika z wyspy Koh Kret oznaczona jest znakiem OTOP – One Tambon One Product, jako unikatowe rękodzieło dla danego tambon (sub-dystryktu). 

Wyroby z Koh Kret można poznać po intensywnym zabarwieniu i wzorach nawiązujących do natury takich jak liście, kwiaty lotosu, czy płatki kwiatów. Wśród ceramiki dominuje kolor pomarańczowy, ale część wyrobów jest czarna. Czarny kolor uzyskuje się przez wypalanie wysokiej temperaturze gliny zmieszanej z łupinami roślin. Na wyspie można wciąż znaleźć stare piece, w których wypalano dawniej ceramikę.

Źródło:

Arts and Crafts Koh Kret Potterysacit.org.th

Ceramika z Koh Kret
Thai spirit house wyspa Koh Kret

Co można robić na wyspie Koh Kret

Wyspa Koh Kret Tajlandia

Wyspa Koh Kret to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z głośnego Bangkoku. To niesamowite jaki spokojny panuje na niej klimat, bez samochodów i bez nowoczesnych budynków. To co znajdziesz na Koh Kret to świątynie, tradycyjne domki, kafejki, targ i wąskie chodniki wijące się między zabudowaniami we wschodniej części. Z kolei część zachodnia to bardziej spokojne, zielone tereny, idealne na przejażdżkę rowerem.

Wyspa Koh Kret Tajlandia
Wyspa Koh Kret w Tajlandii
Wyspa Koh Kret w Tajlandii

Zwiedzanie Koh Kret pieszo lub na rowerze

Koh Kret jest tak mała, ze można ją objechać rowerem w niecałą godzinę i da się ją przejść pieszo. Na wyspie, zaraz przy świątyni Wat Poramai Yikawat znajdują się wypożyczalnie rowerów. Już za 40-60 THB można wypożyczyć rower na cały dzień. Rowery dostępne są w różnych rozmiarach, a część ma siedzonka dla dzieci.

Nas interesowała przede wszystkim wioska Pottery Village, do której postanowiliśmy dojść pieszo. Po drodze zajrzeliśmy do jednej z kawiarni na jedzenie i podziwialiśmy widoki oraz ciekawą zabudowę wyspy.

Wat Poramai Yikawat i krzywa pagoda

Pagoda Wat Poramai Yikawat Koh Kret

Krzywa pagoda Chedi Mu Tao, to pierwsze miejsce na wyspie Koh Kret, które zobaczysz jeszcze z drugiego brzegu. Znajduje się ona na terenie świątyni Wat Poramai Yikawat, która jest jedyną świątynią w Tajlandii, w której używa się języka Mon. 

Warto mieć na uwadze, że promy i łódki przybijają przy świątyni Wat Poramai Yikawat, stąd przez szacunek lepiej zachować odpowiedni ubiór. 

Naucz się robić ceramikę

Tajlandia z dzieckiem na wyspie Koh Kret

Spacerując ścieżką przez Koh Kret natknęliśmy się na mural z drogowskazem, który zaprowadził nas do warsztatu garncarskiego. Za jedyne 100 THB można było spróbować własnych sił i nauczyć się lepić z gliny. Nasze młodsze dzieci podjłęły to wyzwanie i naprawdę się przy tym dobrze bawiły. 

Wyspa Koh Kret Tajlandia z dzieckiem
Na wyspie Koh Kret w Tajlandii

Odwiedź wioskę Pottery Village na wyspie Koh Kret

Pottery Village wyspa Koh Kret Tajlandia

Ostatecznie udaliśmy się wioski, w której od wieków tworzy się ceramikę i w której wciąż znajduje się wielki piec. W wiosce i po drodze do niej można kupić piękne gliniane wyroby. Nas to miejsce dodatkowo urzekło swoim pięknem.

Tradycyjny piec do wypalania ceramiki z Koh kret

Spróbuj lokalnych przysmaków

Smażone kwiaty Koh Kret tajskie jedzenie

Na wyspie Koh Kret ludzie specjalizują się nie tylko w garncarstwie, ale również w wyrobie ślicznych, kolorowych, tajskich deserów. Moją uwagę przykuły szczególnie smażone w panierce jadalne kwiaty.  

Jak dojechać na wyspę Koh Kret

Tajlandia z dzieckiem na wyspie Koh Kret
Jak dopłynąć na wyspę Koh kret

Koh Kret jest wyspą, która nie ma połączenia z lądem, dlatego jedynym środkiem transportu są łodzie. Z Bangkoku na wyspę Koh Kret można dopłynąć Chao Phraya Express Boat Green Yellow Line. Łodzie odpływają z przystani Sathon do Pak Kret. Z kolei z przystani w Pak Kret można złapać łódkę za 100 THB.

Dodatkowo Chao Phraya Express organizuje weekendowe wycieczki na Koh Kret, odpływające z Sathorn Pier. 

Na Koh Kret można również dopłynąć w parę minut małym promem ze świątyni Wat Sanam Nuea za 2 THB za osobę. My się udaliśmy na wyspę w święto i obłożenie promu było tak duże, że wybraliśmy prywatną łódkę.

Mae Kampong Village zrównoważona turystyka Tajlandia
Niezwykła wieś Mae Kampong

Mae Kampong, niesamowita wieś na północy Tajlandii, której społeczność pielęgnuje tradycyjne zajęcia

Najciekawsze atrakcje w Bangkoku

Nie pomiń innych ciekawych i mniej turystycznych miejsc w Bangkoku

plaza blisko Bangkoku
Plaże i wyspy blisko Bangkoku

Zobacz, dokąd jeszcze można uciec z Bangkoku

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top