Wózek w samolocie, wózek jako bagaż podręczny

Wózek w samolocie: poradnik jak podróżować z wózkiem

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem i wózkiem może być bardzo stresujący, nawet jeśli lataliśmy już nie raz. Dlatego podsumowałam ponad 8 lat doświadczeń latania z wózkami i stworzyłam poradnik o tym jak przewieźć wózek w samolocie. Z poradnika dowiecie się o lataniu z wózkiem pojedycznymi i bliźniaczymi oraz o tym jaki wózek można zabrać jako bagaż podręczny.

Przeczytaj jeszcze inny artykuł z serii podróże z dzieckiem samolotem:

dziecko w samolocie podróże z dziećmi
Dziecko w samolocie. Jak przetrwać lot

Wszystko o lotach z małymi dziećmi. Łóżeczka dla dzieci, przygotowanie do lotu, posiłki i rozrywka w samolocie.

Wózek w samolocie, czy zawsze można zabrać wózek?

Większość znanych mi linii lotniczych pasażerskich pozwala na zabranie wózka dla dzieci nieodpłatnie. Natomiast każda z linii ma swój regulamin i swoje wymagania, z którymi trzeba się zapoznać przed podróżą. Jednym z podstawowych wymagań jest, że wózek do samolotu ma się składać, ale nie wszystkie linie wymagają, aby składał się w jednej części.
Na końcu artykułu podałam przykładowe wymagania niektórych linii.

Podróż samolotem z wózkiem
Nasz pierwsza podróż samolotem z wózkiem, Fuerteventura

Jak przewieźć wózek w samolocie

Wózki, z którymi lataliśmy: iCandy Peach podwójny, Bugaboo Bee, Mountain Buggy

Na przestrzeni 8 lat odbyliśmy wiele lotów z dziećmi i z różnymi wózkami:

 • składanymi w jednym kawałku spacerówkami: Bugaboo Bee, Airbuggy Coco (japońska marka)
 • wózkiem spacerowym składanym w dwóch częściach: Quinny Zapp
 • spacerowymi tzw. samolotowymi: Babyzen Yoyo+, Mountain Buggy Nano
 • rok po roku składanym w trzech częściach: iCandy Peach
 • bliźniaczym składanym w jednym kawałku: Little Nipper Double

Do tego czasem zabieraliśmy dostawkę do Babyzen Yoyo albo uniwersalną dostawkę Lascal.

Na wszystkie nasze loty tylko raz nadaliśmy wózek na bagaż. W pozostałych przypadkach wózki oddawaliśmy przed samym wejściem albo zabieraliśmy na pokład. Nie napotkaliśmy w tym czasie żadnych większych problemów i nie postrzegam lotu z wózkiem jako utrudnienia.

Oto jakie masz możliwości zabrania wózka do samolotu:

Wózek do samolotu nadawany na odprawie

Możesz nadać wózek jako bagaż przy odprawie. Oczywiście wózek musi zostać złożony i najlepiej jeśli zostanie zapakowany w pokrowiec albo w torbę transportową. Wózek zostanie odpowiednio oznakowany przez obsługę i pojedzie razem z walizkami do luku. 

Wielu rodziców docenia tę opcję za to, że można do torby z wózkiem włożyć trochę innych dziecięcych gadżetów, na przykład kocyki, pieluchy, itp. Oddając wózek przy stanowisku odprawy pozbywacie się jednak mozliwości wygodnego przewożenia dzieci po lotnisku, ale to już jest kwestia osobistych preferencji.

Wózek zostawiany przed wejściem do samolotu

Jeśli nie nadajesz wózka na bagaż, możesz go zabrać na teren lotniska i oddać dopiero przed samym samolotem, ale musisz poinformować o tym przy odprawie. Informując przy odprawie o tym, że masz wózek, musisz powiedzieć w ilu częściach będzie przewożony. Jeśli wózek składa się w dwóch (albo trzech) częściach, każda z nich dostanie swoją naklejkę, chyba że wszystkie będą w jednej torbie transportowej, wtedy naklejka z etykietą może zostać przyczepiona do torby transportowej. 

To właśnie z opcji zostawienia wózka przed wejściem korzystaliśmy najczęściej, nawet gdy leciałam z wózkiem rok po roku składanym w trzech częściach. Wózek zostawia się albo za stanowiskiem obsługi przy bramce, albo w rękawie przed drzwiami.

Pamiętaj, że wózek trzeba złożyć zarówno na stanowisku kontroli, jak i przed wejściem do samolotu, dlatego:

 • nie zostawiaj nauki składania wózka na ostatnią chwilę! – poćwicz składanie w domu 
 • opróżnij wcześniej koszyk i kieszenie w wózku żeby nie szarpać się z tym podczas składania
 • niektóre wkładki utrudniają składanie – wyjmij je wcześniej 
 • jeśli chcesz zdjąć koła w wózku, sprawdź jak to zrobić, bo nie w każdym wózku robi się to łatwo 
 • wszelkie elementy wózka, które są luzem (np adaptery, nakładki, koła, itp) włóż albo do walizki albo do zamykanego pokrowca razem z wózkiem
 • latając z dostawkami wyjmowałam z nich koła oraz siedzisko, żeby zajmowały mniej miejsca i żeby zmieściły się z wózkiem w pokrowcu albo w walizce
 • lecąc z gondolą złóż ją, jeśli się da i wyjmij pałąk – gondolę koniecznie wsadź w pokrowiec bo ciężej jest ją wyczyścić niż spacerówkę
 

Wózek w samolocie jako bagaż podręczny

Podróż samolotem z wózkiem. Wózek jako bagaż podręczny

Istnieje już całkiem duża grupa wózków, które po złożeniu rozmiarami nie odbiegają od wymiarów bagażu podręcznego. Jeśli dana linia dopuszcza taką możliwość, można zabrać wózek do kabiny jako bagaż podręczny.

Zabierając wózek na pokład trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze jest to aż takie ułatwienie, jak się wydaje. Czasem mniej kłopotu jest jak się ten wózek zostawi przed samolotem albo na stanowisku boardingu. Dlaczego? 

Nie zawsze się wsiada do samolotu z rękawa. Często trzeba dojechać do samolotu autobusem, a potem jeszcze wejść z wózkiem i innymi bagażami po schodach. 

Jeśli masz ze sobą do tego kilka sztuk bagażu podręcznego, torebki, okrycie wierzchnie i jeszcze na dodatek niechodzące dziecko (lub kilkoro dzieci), to robi się po prostu ciężko, a tu jeszcze trzeba wnieść wózek. W takich sytuacjach bardzo pomocne jest nosidło dla dziecka oraz wózek, który ma pasek do założenia na ramię.

Za to zaletą zabrania wózka na pokład jest to, że od razu po wylądowaniu masz wózek ze sobą.

 

Wózek w samolocie jako bagaż podręczny
Wózek w samolocie jako bagaż podręczny

Wózek na pokładzie jako bagaż podręczny - co warto wiedzieć:

 • zawsze sprawdź, czy Twój wózek po złożeniu ma wymiary bagażu podręcznego określone przez linię, którą lecisz 
 • jeśli Twój wózek przekracza o parę centymetrów dozwolone wymiary, spróbuj go trochę odchudzić i zyskać cenne centymetry zdejmując koła albo pałąk. 
 • jeżeli z jakiegoś powodu obsługa nie pozwoli wnieść wózka na pokład – nie martw się. Zostanie on z pewnością zabrany do luku bagażowego
 • zawsze miej opanowane składanie wózka bo na lotnisku będziesz składać wózek co najmniej dwa razy 

Lataliśmy wielokrotnie z wózkiem Babyzen Yoyo oraz parę razy z Mountain Buggy Nano. Tylko raz nie pozwolono nam zabrać wózka (Yoyo) na pokład, ale wózek szczęśliwie doleciał z nami.

Mimo paru zalet, jakie posiada MB Nano, w podróżach zdecydowanie lepiej nam się spisywał Yoyo. Yoyo jak jest złożony, tak stoi i nawet bez pokrowca nic się nie dzieje. Natomiast w Nano po złożeniu wózka notorycznie rozkładała się budka co było bardzo denerwujące i bez pokrowca było cieżko wygodnie nosić wózek na ramieniu. Po drugie, Nano po złożeniu był większy i czasem musiałam zdejmować koła, żeby miał wymiar bagażu podręcznego.

Lot z wózkiem samolotowym Babyzen Yoyo
Babyzen Yoyo z dostawką bardzo nam się przydał w New Delhi

Co się dzieje z wózkiem po wylądowaniu?

Jeśli wózek leciał w kabinie, to zabieramy go normalnie jak resztę bagażu podręcznego. Ale gdzie odbiera się wózek zostawiony przed samolotem? 

Tu już są różne opcje, zależnie od linii lotniczej albo zasad panujących na lotnisku, możliwy jest odbiór wózka:

 • pod samolotem – czasem wózek można odebrać zaraz po wyjściu z samolotu, co jest bardzo wygodne
 • na taśmie bagażowej – bywa, że wózek jest wydawany razem z bagażami na taśmie
 • na stanowisku bagażu ponadgabarytowego – jeśli wózka nie ma ani pod samolotem, ani na taśmie bagażowej, zapewne znajdziesz go na taśmie do odbioru bagażu ponadwymiarowego
Jeśli wózek po wylądowaniu okazuje się uszkodzony, należy zgłosić ten fakt od razu na lotnisku – w przeciwnym razie, roszczenie może zostać odrzucone.

Jak wygląda lot samolotem z przesiadką i wózkiem

Nie za każdym razem otrzymasz swój wózek na lotnisku przy przesiadce. W takim przypadku podróżując z maluszkiem lepiej być na to przygotowanym i mieć ze sobą nosidło. Jeśli bardzo zależy ci na posiadaniu wózka w oczekiwaniu na kolejny lot, po prostu weź wózek kabinowy na pokład. 

Niektóre lotniska mają na wyposażeniu lotniskowe wózki dla dzieci, które udostępniane są za darmo. Taką usługę oferuje lotnisko Hamad International Airport w Dosze. Korzystaliśmy z tych wózków kilkukrotnie. Wózek można wziąć ze stanowiska za Immigration i zostawić przed bramką.

Podróż samolotem z wózkiem - jak i czy zabezpieczyć wózek?

Zdecydowanie warto zabezpieczyć wózek, jeśli nie chcesz odebrać wózka brudnego, mokrego lub porysowanego. Sama zaczęłam używać pokrowca, kiedy odebrałam wózek z wielką plamą na budce, której nie mogłam doczyścić.

Jak zabezpieczyć wózek do samolotu?

 • włóż wózek w pokrowiec 

Pokrowiec pomoże też zabezpieczyć wózek przed obtarciami elementów takich jak pałąk, budka, rączka, koła. Nie mówiąc już o ochronie przed zgubieniem elementów wózka, które mogą się odczepić w transporcie.

 • wypnij pałąk

W niektórych wózkach po złożeniu, pałąk bardzo odstaje i w takim przypadku może zostać uszkodzony, np. ułamany. Najlepiej wypiąć pałąk i schować luzem do pokrowca razem z wózkiem.

 • zdejmij koła

Podobnie jak z pałąkiem, są wózki, w których koła bardzo odstają przez co stają się bardziej narażone na uszkodzenie. Jeśli się da i robi się to łatwo, można zdjąć koła i włożyć je z wózkiem do pokrowca. 

 • zapnij pasy 

Zapinając pasy zabezpieczasz ochraniacze oraz wkładki przed wypadnięciem i zgubieniem. Do tego zmniejszasz szansę na to, że luźno wisząca klamra od pasów zostanie połamana pod ciężarem wózka albo wciągnięta w jakiś mechanizm.

 •  możesz owinąć wózek folią na lotnisku

Jaki pokrowiec do wózka do samolotu?

Coraz więcej producentów wózków posiada w ofercie firmowe pokrowce i torby transportowe na wózki. Wybór pokrowców na rynku jest obecnie bardzo duży. 

Ortalionowe pokrowce na wózki

Ortalionowe pokrowce mają wiele zalet:

 • są lekkie
 • tanie
 • dostępne w różnych rozmiarach 
 • można je szybko zwinąć w małą kostkę
Pokrowce tego typu można kupić zarówno jako uniwersalne w przeróżnych rozmiarach, jak również firmowe rozmiarem dostosowane przez producenta do  modelu wózka. To właśnie z takich pokrowców korzystałam najczęściej i zawsze byłam zadowolona. Miałam jeden większy pokrowiec na wózek bliźniaczy oraz parę małych pokrowców kupionych razem z wózkiem (np. Yoyo i MB Nano).

Materiałowe pokrowce można kupić mniej więcej w cenie 50 – 150 złotych. Czasem dodawane są przy zakupie wózka. 

Firmowe torby transportowe na wózek

W produkcji takich toreb specjalizują się producenci wózków z tzw. górnej półki. Zazwyczaj takie torby są dość drogie i kosztują nawet kilkaset złotych. Jednak za tą ceną stoi jakość albo dodatkowe bonusy.

Torby transportowe do wózków często wyposażone są:

 • w kółka i rączkę
 • usztywnienia i dodatkowe pasy w środku do przypięcia wózka
 • dodatkowe kieszenie w środku

Jeśli chodzi o dodatkowe plusy, to np. kupując firmową torbę (559 zł) do wózków Uppa Baby i rejestrując ją, otrzymuje  się gwarancję (Travel Safe) w przypadku uszkodzenia wózka podczas podróży samolotem.

Posiadam torbę transportową firmy Bugaboo i jej jakość jest rewelacyjna, a torba doskonale zaprojektowana.

Czy warto kupić drogą torbę transportową do wózka?

Pomimo posiadania takiej torby, ani razu nie użyłam jej na lotnisku. Ani razu nie użyłam jej nawet w podróży innymi środkami transportu. Dlaczego?

Latając z wózkami, poza jednym wyjątkiem, nie nadawaliśmy wózka na bagaż, tylko zabieraliśmy pod sam samolot i dopiero tam składaliśmy. W takim przypadku zabieranie dużej torby nie miało dla mnie sensu, bo to byłby dodatkowy klamot do niesienia albo ciągnięcia. 

Zdecydowanie bardziej przy naszym trybie podróży, sprawdzały mi się torby ortalionowe, które w każdej chwili mogłam wyjąć z torebki i szybko nałożyć na wózek. Gdybym nadawała częściej wózki na bagaż, to wtedy taka torba pewnie byłaby częściej przeze mnie używana. 

Nie oznacza to jednak, że torby transportowe nie mają sensu, ale lepiej rozważyć wszystkie za i przeciw przed zakupem. Polecam również torby z rynku wtórnego. Z kolei jeśli nie planujesz wielu lotów z wózkiem może lepiej wypożyczyć torbę transportową.

Torby nie tylko do wózka

Nie trzeba wcale kupować torby stricte przeznaczonej do wózka. Równie dobrze mogą się spisywać torby do przeprowadzek, albo do przechowywania ubrań. Podobno torba Dimpa z Ikei świetnie się sprawdza na lotnisku.

Podróż samolotem z wózkiem - wymagania linii lotniczych

Poniżej wymieniam przykłady dotyczące warunków przewozu wózków, żeby pokazać jak różne regulaminy obowiązują w poszczególnych liniach lotniczych. Zawsze sprawdzaj regulamin linii przed lotem aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Lot samolotem z wózkiem w Ryanair

 • bez dodatkowych opłat można zabrać 2 rzeczy na dziecko: wózek oraz fotelik, podkładka lub łóżeczko
 • wózek można zostawić przed samolotem, ale linie na swoich social media zapewniają, że wzięcie kabinowego wózka też jest możliwe
 • wymiar bagażu podręcznego (Priority): 50 x 40 x 20 cm
 • bez opłat można zabrać 1 wózek (spacerówka lub składana gondola) na dziecko
 • wymiar bagażu podręcznego: 50 x 37 x 25 cm

Linią Qatar Airways lataliśmy z 3-częściowym wózkiem podwójnym iCandy Peach, z wózkiem podwójnym Little Nipper (składany w 1 kawałku) oraz ze spacerówką Bugaboo Bee. Wszystkie nasze loty z wózkiem były bezproblemowe.

Lot samolotem z wózkiem w Air Asia

 • bez opłat można zabrać 1 wózek 
 • wózek można oddać przy bramce lub zabrać na pokład jeśli mieści się w limitach wymiaru bagażu podręcznego
 • wymiar bagażu podręcznego: 56 x 36 x 23 cm

Często latamy z Air Asia i nigdy nie mieliśmy problemu z zabraniem wózka na pokład (Babyzen Yoyo).

Podróż samolotem z wózkiem w Scoot

Podróżując z dzieckiem można zabrać na pokład kompaktowy, lekki i składany wózek, jeśli spełnione są warunki: 

 • wymiary wózka mieszczą się w wymaganiach dla bagażu podręcznego (53 x 38 x 23 cm, całkowity wymiar nie może przekraczać 115 cm)
 • zmieści się pod fotelem albo w schowku nad głową
 • wózek musi być złożony i zapakowany w pokrowiec
 
Jeśli wózek nie spełnia tych wymagań lub jeśli brak miejsca w kabinie, wózek zostanie nadany jako bagaż. Wózki nie są traktowane jako dodatkowy bagaż.

Jeśli wybierasz się z dzieckiem w podróż, przeczytaj jeszcze te posty:

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top