Wodospad Pha Nam Yod Phetchaburi

Wodospad Pha Nam Yot, ukryty skarb w dżungli

Wodospad Pha Nam Yot to prawdziwy ukryty skarb w dżungli w prowincji Phetchaburi, na terenie kompleksu leśnego Kaeng Krachan. Nie nadużywam często sformułowania “ukryty skarb”, ale w tym przypadku jest ono odpowiednie, ponieważ wodospad Pha Nam Yot jest piękny, a przy tym nie jest powszechnie znany. To się prawdopodobnie zmieni, ponieważ w ostatnich tygodniach sporo się o nim mówi w tajskich mediach.

Pha Nam Yot - dobrze ukryta atrakcja

O istnieniu wodospadu Pha Nam Yot dowiedziałam się przypadkiem, szukając na mapie ciekawych atrakcji niedaleko Hua Hin. Już miałam pominąć to miejsce o tajskiej, nic mi nie mówiącej nazwie, kiedy jednak kliknęłam w ikonkę aparatu na mapie. Wtedy wyświetliły się zdjecia i już wiedziałam, że muszę tam pojechać. Niestety, wodospad Pha Nam Yot czynny jest tylko w porze deszczowej i przez prawie rok od mojego “odkrycia” był zamknięty. Najlepszy czas na wizytę wypada pod koniec pory deszczowej, czyli od września do listopada. Długo czekałam, żeby tam pojechać, ale się doczekałam. Zdecydowanie było warto czekać.

Pha Nam Yot (lub Pha Nam Yod – obie wersje są poprawne) został oficjalnie otwarty w listopadzie 2023 roku po dłuższej przerwie. Obecnie wodospad stanowi jedną z atrakcji parku narodowego Kaeng Krachan. Żeby wejść trzeba kupić bilet do parku.

Trasa do wodospadu Pha Nam Yot ma dwa kilometry długości i prowadzi  przez dżunglę. Ścieżka do wodospadu jest łatwa oraz stosunkowo płaska przez większość czasu. Na trasie aż sześć razy przechodzi się przez niewielki i spokojny strumień. Dopiero na ostatnich dwustu metrach trasa robi się trudniejsza ponieważ wymaga wejścia po kamieniach. Jednak z taką trasą spokojnie poradzą sobie nawet małe dzieci z niewielką asystą rodziców. Dużo trudniejszy był trekking do wodospadu Pala-U.

Trasa do wodospadu Pha Nam Yod
Trasa do wodospadu Pha Nam Yot

Wodospad Pha Nam Yot ma 35 metrów wysokości i składa się z trzech poziomów, kształtem przypominających parasole. Jest naprawdę widowiskowy i piękny. Woda w wodospadzie jest cudownie chłodna i bardzo czysta.

Informacje praktyczne o wodospadzie Pha Nam Yot

Wodospad Pha Nam Yot leży w prowincji Phetchaburi. Dojazd z Hua Hin zajmuje około 50 minut samochodem. Ścieżka do wodospadu biegnie przez dżunglę i przecina kilka razy strumień, dlatego należy zabrać odpowiednie obuwie, którego nie będzie szkoda zamoczyć. Przy wejściu na szlak nie ma toalet, ani sklepów, jest tylko stanowisko strażnika.  Lepiej zabierz ze sobą zapas wody.

Można skorzystać z asysty przewodnika, który zaprowadzi do wodospadu. Ponieważ byłam tam sama, chętnie z tego skorzystałam. Przewodnik nie mówi po angielsku, ale mogłam przynajmniej poćwiczyć trochę tajski.
Idąc samemu też się trafi, ponieważ ścieżka jest dobrze widoczna, a na trudniejszych odcinkach kamienie i drzewa są oznaczone czerwoną farbą.

Godziny otwarcia

8.00 - 14.30
w porze deszczowej

Trasa

2 km, ok.1 godzina w jedną stronę,
jest możliwość wzięcia przewodnika

Koszt wstępu

300 THB dorosły
150 THB dziecko

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Blog o podróżach z dziećmi i życiu w Azji

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top