Wat Sam Phran, Dragon Temple, czyli Świątynia Smoka w Tajlandii

Wat Sam Phran: co skrywa Świątynia Smoka

Wat Sam Phran (Wat Samphran) to najbardziej charakterystyczna świątynia w Tajlandii nazywana Świątynią Smoka (Dragon Temple) ze względu na wielkiego zielonego smoka oplatającego różową wieżę. Świątynia przyciąga coraz więcej turystów chcących zrobić ciekawe zdjęcia, ale niewielu wie, że za tym miejscem ciągnie się nienajlepsza sława. Czy warto odwiedzić Wat Sam Phran? To zależy czego oczekujesz od tej świątyni, bo z pewnością nie jest to typowa świątynia, jakich wiele.

Wat Sam Phran, Dragon Temple, czyli Świątynia Smoka w Tajlandii
Wat Sam Phran, Dragon Temple, czyli Świątynia Smoka w Tajlandii

We wnętrzu smoka w świątyni Wat Sam Phran

Nie da się odmówić świątyni Wat Sam Phran tego, że jest wyjątkowa i w niczym nie przypomina klasycznych tajskich świątyń. Dragon Temple znajduje się w prowincji Nakhon Pathom, zaledwie godzinę drogi od Bangkoku. Wstęp na teren świątyni jest darmowy.

Wat Sam Phran to różowa wieża wysoka na 80 metrów, złożona z 16 pięter, opleciona dookoła ogromnym, zielonym smokiem. Smok symbolizuję drogę człowieka od cierpienia do szczęścia.

O ile smok z zewnątrz robi duże wrażenie, o tyle jego wnętrze, którym wchodzi się na górę, to brzydki, betonowy tunel bez okien. W tunelu jest dość duszno, ale na szczęście co kilkadziesiąt metrów stoją wiatraki. Prawdopodobnie ze względu na zaduch, poczułam po raz pierwszy w życiu coś na kształt klaustrofobii. Nie zdarzyło mi się to nigdy wcześniej, nawet w bardzo ciasnych i pozbawionych światła przejściach w jaskini Chiang Dao.

Idąc na samą górę Wat Sam Phran krętym korytarzem we wnętrzu smoka, należy pomyśleć życzenie. Moim życzeniem było, żeby ten tunel już się skończył. Z ulgą wyszłam ze smoka do okrągłej sali, z której kręte schody prowadzą jeszcze wyżej, na dach. Na górze świątyni Wat Sam Phran odetchnęłam i zachwyciłam się widokiem. Moją uwagę przykuł duży posąg Buddy i ogromna głowa smoka górująca nad wieżą. Obeszłam posąg Buddy zgodnie z instrukcją przekazaną przez mniszkę i zawiesiłam czerwoną wstążkę na poręczy. Jeśli dotkniesz języka smoka i pomyślisz życzenie, podobno się spełni.

Wat Sam Phran mimo ciekawej architektury (ale tylko zewnętrznej) oraz dość ładnego widoku z góry, nie zrobiła na mnie najlepszego wrażenia. Świątynia zdecydowanie wygląda lepiej na zdjęciach i ujęciach z drona, niż na żywo.

Wat Sam Phran, Dragon Temple, czyli Świątynia Smoka w Tajlandii
Wat Sam Phran, Dragon Temple, czyli Świątynia Smoka w Tajlandii

Oprócz charakterystycznej różowej wierzy, na terenie świątyni Wat Sam Phran znajduje się przyjemny ogród z licznymi rzeźbami i statuami. Przy świątyni znajdują się liczne stragany z jedzeniem oraz napojami.

Atmosfera skandalu wokół Wat Sam Phran

Odwiedziłam już tyle tajskich świątyń, że nawet nie liczę, ale tylko w Dragon Temple czułam się tak nieswojo. Może to przez to, że w świątyni brakuje atmosfery duchowości towarzyszącej buddyjskim świątyniom. Poza tym, niemal na każdym kroku ktoś nagabywał mnie o donacje, mimo że zostawiłam datek przy wejściu odbierając girlandę z kwiatów (sztucznych). To nie jest typowe zachowanie w tajskich świątyniach.

Nie wykluczam, że na moje odczucia mogła mieć wpływ mroczna historia Wat Sam Phran. Założyciel i przeor Dragon Temple zostal skazany w 1995 roku za wykorzystywanie nieletnich dziewczynek z północnych plemion, które przybyły do świątyni w celu zdobycia edukacji. Ciężko mi było zachwycać się miejscem, w którym krzywdzone były dzieci. 

Czy warto odwiedzić Dragon Temple?

Czy warto jechać godzinę z Bangkoku, żeby odwiedzić Wat Sam Phran? Wiele osób stwierdzi, że zdecydowanie warto. Ja jednak radziłabym odwiedzać Wat Sam Phran bez wielkich oczekiwań . Zawsze lepiej miło się zaskoczyć na miejscu, niż się rozczarować.
Natomiast uważam, że warto dodać sobie ten punkt jako jeden z przystanków na trasie, na przykład w drodze z Bangkoku na południe Tajlandii.

Tajskie świątynie warte zobaczenia:

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top