Świątynia Wat Pha Lat Temple Chiang Mai

Wat Pha Lat – świątynia ukryta w dżungli

W cieniu drzew, tuż nad samym wodospadem na stoku góry Doi Suthep w Chiang Mai znajduje się jedna z bardziej wyjątkowych świątyń, zabytkowa Wat Pha Lat. Na tle innych wyróżnia się położeniem, niesamowitą atmosferą spokoju oraz przepięknymi zabudowaniami świątynnymi. Mieszanka idealna dzieła człowieka i natury, która zapiera dech.

Dla jeszcze lepszego wrażenia i efektu, polecam dostać się do świątyni szlakiem mnicha przez dżunglę, czyli Monk’s Trail. Kiedy wychodzi się szlakiem z lasu, słychać szum wodospadu oraz dźwięk gongu. Od świątyni dzieli nas już tylko mały mostek. Po przejściu przez most przechodzi się ścieżką obok kapliczki z Buddą. 

Na szlaku Monk's Trail - szlak mnicha w Chiang Mai Tajlandia z dzieckiem
Wat Pha Lat Monk's Trail

Do świątyni Wat Pha Lat można pojechać taksówką, ale czemu nie połączyć zwiedzania świątyni z przyjemnym trekkingiem szlakiem mnichów?

Świątynia Wat Pha Lat

Zaraz za kapliczką wychodzi się na otwarty teren położony na zboczu góry, przez który płynie wodospad. Wokół wszystko porośniętę jest bujną roślinnością a w oddali widać Chiang Mai. Jednak to nie koniec pięknych widoków ponieważ świątynia Wat Pha Lat jest zacieniona, pełna zakamarków, niezwykle piękna i zachwycająca. 

Widok na wodospad Pha Lat
Świątynia Wat Pha Lat Temple Chiang Mai
Widok na Chiang Mai ze zbocza góry

Szacuje się, że najstarsze zabudowania świątyni mają ok. 650 lat i powstały za czasów panowania Phaya Kue Na około 2 lata po wybudowaniu Wat Phra That Doi Suthep. 

Nazwa świątyni Wat Pha Lat (วัดผาลาด) prawdopodobnie związana jest z jej położeniem na zboczu ponieważ Pha (ผา) oznacza klif, Lat (ลาด) znaczy spadek, nachylenie. Przez pewien czas, w latach 1962-1991, świątynia była opuszczona przez mnichów. Od kilku lat świątynia jest odnawiana i przywracany jest jej blask.

 

Świątynia w Chiang Mai Wat Pha Lat temple
Widok na Hor Pracha

Charakterystyczne dla tej świątyni są dwie budowle, oddzielone od siebie wodospadem. Jedna z nich to wąska komnata Hor Pracha, w której znajdują się posągi Buddhy. 

Druga budowla to starodawna Phra Borommathat Chedi, która została wykonana w stylu birmańskim. Chedi porośnięta jest mchem i drobną roślinnością co tylko dodaje jej uroku i niezwykłego klimatu.

Chedi w świątyni Wat Pha Lat w Chiang Mai
Phra Borommathat Chedi

Widzieliśmy w Tajlandii wiele zachwycających miejsc i wiele pięknych świątyń, ale Wat Pha Lat nas po prostu zachwyciła

Co trzeba wiedzieć o świątyni

  • Świątynię można zwiedzać za darmo, otwarta jest od 8.00 do 18.00
  • Do Wat Pha Lat można dojść tak jak my, szlakiem mnicha lub podjeżdżając taksówką do głównego wejścia. Można również złapać czerwony song taew
  • Jeśli wybierzesz spacer szlakiem w obie strony, lepiej to zrobić grubo przed zamknięciem świątyni, ponieważ o 18.00 będzie już ciemno.
  • Ze świątyni można kontynuować wyprawę do Wat Phra That Doi Suthep. Można to zrobić podążając szlakiem wyżej, ale to już trudniejsza i bardziej wymagająca trasa według informacji, które zebrałam. Na górę można pojechać zamawiając albo łapiąc po drodze taksówkę. 
  • przy głównym wejściu do świątyni można kupić napoje i lody. 

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top