Transport w Bangkoku: jak się poruszać po stolicy Tajlandii

Transport w Bangkoku: jak się sprawnie poruszać po Bangkoku

Transport publiczny w Bangkoku może się wydawać początkowo chaotyczny i przytłaczający, jak ruch w tym szalonym mieście. Na szczęście jest łatwiej niż się wydaje. Z tego artykułu dowiesz się jaki transport kursuje z lotniska oraz jak i czym się sprawnie poruszać w Bangkoku, żeby nie utknąć w korkach i nie przepłacać za taksówki.

Transportem publicznym możesz wygodnie dojechać do wielu najbardziej znanych atrakcji w Bangkoku! Niestety, obecnie nie ma jednolitego systemu biletowego pozwalającego na poruszanie się po Bangkoku z wykorzystaniem jednego biletu czasowego lub karty przedpłaconej.  Ale na szczęście system płatności jest łatwy, wszystko opisałam w poście.

Transport w Tajlandii, jak i czym się przemieszczać po Tajlandii
Transport w Tajlandii: jak i czym się poruszać

Zobacz jak i czym poruszać się po Tajlandii

Skytrain w Bangkoku

BTS Skytrain, transport w Bangkoku
BTS Skytrain Sukhumvit Line

Najdogodniejszą formą poruszania się po Bangkoku jest BTS Skytrain, czyli kolejka miejska jeżdżąca po wysokich estakadach wzdłuż głównych arterii miasta. Polecam bardzo tę formę transportu w Bangkoku, ponieważ działa sprawnie, pociągi są bardzo czyste, a do tego podróż w sky train jest komfortowa i tania. 

Obecnie działa 5 linii BTS skytrain w Bangkoku:

 • Zielona Sukhumvit Line
 • Turkusowa Silom Line
 • Złota  Gold Line
 • Żółta Yellow Line
 • Różowa Pink Line
Warto ściągnąć na telefon aplikację BTS The SKYTRAINs , na której można sprawdzić trasy, mapy stacji oraz informacje o formach płatności za przejazdy. Żeby zmienić ustawienie języka z tajskiego na angielski należy wejść w menu na dole po prawej stronie oznaczone trzema kreskami.
Transport w Bangkoku
Źródło: https://www.bts.co.th/

Bilety w skytrain

W skytrain akceptowane są następujące formy biletów i opłat za przejazdy:

 • bilety jednorazowe
 • One-Day Pass (z wyjątkiem Yellow Line) uprawniająca do nielimitowanych przejazdów 
 • Rabbit Card – karta typu pre-paid
 • w Yellow Line można płacić za przejazdy kartą kredytową i debetową
Bilety kupuje się na pierwszym piętrze stacji, tam gdzie znajdują się bramki. Można je kupić bezpośrednio w kasie lub w biletomacie. 
Jednorazowy bilet ma postać karty, którą należy przyłożyć do czytnika przy bramce. Wychodząc ze stacji, kartę jednorazową wkłada się do otworu w bramce. Natomiast One-Day Pass oraz Rabbit Card przy wychodzeniu ze stacji przykłada się do czytnika.

Stacje BTS Skytrain znajdują się nad ziemią i żeby się do nich dostać trzeba wejść (wjechać) schodami lub wjechać windą. Jeśli poruszasz się po Bangkoku na wózku inwalidzkim albo z wózkiem dziecięcym możesz sprawdzić w aplikacji, przy którym wejściu stacji znajduje się winda.

Sposoby na sprawne poruszanie się z wózkiem w kolejce skytrain w Bangkoku znajdziesz we wpisie Czy w Tajlandii da się jeździć wózkiem?

Po przejściu przez bramki, należy udać się wyżej na peron, który znaduje się piętro wyżej. Tutaj też jest zazwyczaj możliwość skorzystania ze schodów ruchomych i windy. Pamiętaj, że ruch pociągów jest lewostronny, tak samo jak na ulicy. 

Godziny kursowania

6.00 - 24.00 (otwarty ticket office)
co ok 5-8 min zależnie od dnia i linii

Ceny biletów

17 - 62 THB za bilet zależnie od długości trasy
150 THB One-Day Pass (nielimitowane przejazdy)

Dzieci

darmowy przejazd poniżej 90 cm wzrostu

Metro MRT w Bangkoku

Metro w Bangkoku jest bardzo wygodnym środkiem transportu, czystym i przyjemnym. Bangkok ma obecnie dwie linie metra, niebieską MRT Blue Line i fioletową MRT Purple Line. 

Ze względu na trasę to linia niebieska jest linią, którą można dojechać do wielu atrakcji oraz do głównej stacji kolejowej Krung Thep Aphiwat Central Terminal Station. Z niebieskiej linii MRT można przesiąść się do skytrain.

W metrze w Bangkoku dostępne są następujące rodzaje biletów: 

 • tokeny, które można kupić w biletomatach (TVM) lub w okienku Ticket Office. Biletomaty przyjmują monety (1, 5, 10 batów) oraz banknoty (20, 50, 100 batów). Zakup biletu w biletomacie jest bardzo łatwy, należy wybrać nazwę stacji, do której się jedzie i włożyć pieniądze. Tokeny uwzględniające zniżkę dla dzieci kupuje się w okienku Ticket Office.
 • karta prepaidowa, którą kupuje się za 180 THB w okienku Ticket Office. 100 batów przy zakupie karty to środki na przejazdy, po wyczerpaniu których kartę się doładowuje. Są różne karty w zależności od wieku i przysługujących zniżek. Podróżujący z dziećmi poniżej 14 roku życia powinni poprosić o kartę Child Card ze zniżką 50%. 

Przejazd metrem to jednorazowo koszt od 17 do 42 THB zależnie od długości przejechanego odcinka. Od niedawna zamiast kupowania biletów, można płacić za przejazd zbliżeniowo przy użyciu karty kredytowej lub karty debetowej.

Godziny kursowania

6.00 - 24.00
co ok 4-7 min zależnie od pory dnia i linii

Ceny biletów

17 - 42 THB zależnie od długości trasy

karta koszt zakupu 180 THB (w tym 100 THB na przejazdy) + opłaty wg cennika

Dzieci

Karta dla dzieci:

50% znizki dla dzieci w wieku ponizej 14 lat

darmowy przejazd dla dzieci poniżej 90 cm wzrostu

Wodny transport w Bangkoku

Transport wodny w Bangkoku, kursujący po kanałach oraz rzece Chao Phraya, to świetna alternatywa dla autobusów, które utykają w korkach. Przy okazji, z tramwajów wodnych można podziwiać Bangkok z zupełnie innej perspektywy. 

Canal Boats - łodzią po kanałach Bangkoku

Transport w Bangkoku, canal boat, tramwaj wodny pływający po kanale
Canal boat na kanale Saen Saep, w pobliżu Nana Chard Pier

Poruszanie się tramwajem wodnym po kanałach Bangkoku to niezapomniane przeżycie oraz sposób na sprawne ominięcie korków. Tramwaje kursują od wczesnych godzin porannych do wieczora i są bardzo tanie. Łodzie kursują kanałem Saen Saep z Minburi, przez rejon Sukhumvit, aż do przystani Pratunam Pier za Central World (Nida Line), skąd można się przesiąść do tramwaju linii Golden Mount Line płynącego do przystani Pan Fa Lilat. My w ten sposób dopłynęliśmy z Nana przy Sukhumvit do Golden Mount i to z wózkiem dla dzieci.

Podróż tramwajem wodnym po kanałach Bangkoku przebiega sprawnie, ale w godzinach szczytu jest dość tłoczno. Oprócz tego tramwaje są głośne i przez całą podróż towarzyszy mocny zapach spalanego oleju napędowego. Za bilety płaci się konduktorowi w tramwaju przy wsiadaniu. 

Godziny kursowania

5.30 - 20.30
5.30 - 19.00 (w weekendy)
co ok 5-15 min

Ceny biletów

około 10 - 20 THB zależnie od długości trasy

Tramwaje rzeczne - sprawny transport po rzece w Bangkoku

Transport w Bangkoku, tramwaj wodny na Chao Phraya

Innym dogodnym środkiem pozwalającym na sprawne poruszanie się po Bangkoku są promy rzeczne kursujące po Chao Phraya pozwalaje na zwiedzenie wielu atrakcji w tani i wygodny sposób. Na rzece kursuje kilku przewoźników i linii:

Thai Smile Boat, który ma 3 linie: City Line, Metro Line i Urban Line. Zielona linia pozwala na sprawne zwiedzenie Wat Arun, Wat Pho oraz Grand Palace.

Chao Phraya Express Boat z 4 liniami: Orange, Green, Yellow, Red. Zielona linia pozwala na dopłynięcie do Pak Kret i Koh Kret.

Po rzece kursuje jeszcze turystyczna linia Chao Phraya Tourist Boat, którą można dopłynąć do wielu atrakcji leżących wzdłuż rzeki.

Źródło: www.chaophrayatouristboat.com

Inny transport wodny w Bangkoku

Korzystając z łodzi i promów, szybko i bardzo tanio można się dostać na wyspę Koh Kret oraz Bang Kachao.

Prom kursujący z przystani w Pak Kret na wyspę Koh Kret

Autobusy w Bangkoku

Autobusy w Bangkoku

Autobusy to bardzo tani środek transportu w Bangkoku, bilety kosztują od 7 do 24 THB. Niestety w autobusie łatwo utknąć w korku. Po Bangkoku kursuje wiele linii i wiele rodzajów autobusów, w odnalezieniu się w trasach oraz różnych rodzajach pojazdu można wspomóc się wyszukiwarką połączeń.

Ze wszystkich tras, dla turystów najbardziej interesujące są autobusy kursujące na lotnisko:

 • A1 – Lotnisko Don Mueang DMK do stacji Mo Chit (przesiadka do BTS Sukhumvit Line)
 • A2 – Lotnisko Don Mueang DMK do Victory Monument
 • A4 – Lotnisko Don Mueang DMK do Khao San Road
 • S1 – Lotnisko Suvarnabhumi do Khao San Road
 • 555 – autobus kursujący między lotniskiem Suvarnabhumi i Don Mueang
Godziny kursowania

5.00 - 23.00
lub 24h/d

Ceny biletów

7 - 24 THB za bilet zależnie od rodzaju autobusu

Tuk tuk

Tuk tuk w Bangkoku

Podczas pobytu w Bangkoku, przejażdżka tuk tukiem jest niemal obowiązkowa, ale ten środek transportu należy bardziej traktować jako atrakcję turystyczną niż budżetowy sposób na poruszanie się po Bangkoku. 

Kierowcy tuk tuków najczęściej zawyżają trochę ceny za przejazd, dlatego cenę należy ustalić z góry. Koszt przejazdu zaczyna się zazwyczaj od 100 THB w górę. Tuk tuka można również wynająć na kilka godzin lub cały dzień, koszt około 1000-1500 THB.

Uważaj na typowy scam! W okolicy dużych śwątyń oraz pałacu, możesz zostać zaczepiony przez kogoś i poinformowany o tym, że dziś ta atrakcja jest zamknięta, ale kierowca tuk tuka może cię zawieźć w inne miejsce. To naciąganie na przejazd tuk tukiem.

Taksówki w Bangkoku

W Bangkoku kursują tradycyjne taksówki na licznik oraz taksówki typu Grab, czy Bolt. W Grabie i Bolcie cena za przejazd jest z góry ustalona i znana. Decydując się na jazdę zwykłą taksówką, zapytaj się o cenę i zwróć uwagę, żeby kierowca włączył licznik. 

Jak się poruszać w Bangkoku za darmo

Oczywiście, nie ma nic za darmo, ale jeśli nocujesz w hotelu lub mieszkasz w apartamencie, który oferuje usługi shuttle bus w cenie zakwaterowania, warto to wykorzystać.

Można w ten sposób sprawnie dostać się z hotelu lub mieszkania do kolejki skytrain albo do metra. Jest to szczególnie przydatne, jeśli hotel znajduje się dość daleko od komunikacji publicznej. My korzystaliśmy z tej formy podwózki praktycznie codziennie.

Transport z lotniska w Bangkoku

W Bangkoku znajdują się dwa lotniska; Suvarnhabumi (czytaj su-ła-na-pum) oraz Don Mueang DMK (czytaj don-mu-łang). Oba lotniska obsługują loty międzynarodowe, ale to  Don Mueang obsługuje tanie loty po Tajlandii i Azji.

Dlatego warto więc wiedzieć jak się przemieszczać z obu lotnisk do najważniejszych miejsc w Bangkoku. Oczywistym środkiem transportu z lotniska są taksówki, ale równie dobrze można skorzystać z transportu  publicznego w Bangkoku

Transport z lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku

Lecąc do Bangkoku, wylądujesz na lotnisku Suvarnabhumi, które znajduje się na wschodzie miasta. Choć lotnisko wydaje się być daleko, dojazd transportem publicznym jest całkiem łatwy ponieważ z samego lotniska Suvarnabhumi kursuje kolejka Airport Rail Link (ARL).

Kolejka kursuje od lotniska do stacji Phaya Thai, z której można się przesiąść  do SkyTrain Sukhumvit Line. Z ARL można również wygodnie przesiąść się do metra MRT Blue Line, które kursuje w rejon Chinatown.

Alternatywą do ARL są autobusy miejskie (np. linii S1) oraz taksówki. Koszt dojazdu z lotniska w rejon Khao San wynosi około 300-430 THB Grabem.

Godziny kursowania ARL

6.00 - 24.00
co 10 min w godzinach szczytu
w pozostałych godzinach co 15 min

Ceny biletów ARL

15 - 45 THB za bilet zależnie od długości trasy

Transport z lotniska Don Mueang

Z lotniska Don Mueang, oprócz taksówek, można się przedostać do miasta autobusami linii A1, A2 i A4 oraz pociągiem (Red Line) kursującym do nowej stacji kolejowej Krung Thep Aphiwat. 

Bilet kosztuje 33 THB, a podróż trwa mniej niż 20 minut. Ze stacji kolejowej można się łatwo przesiąść do MRT Blue Line.

Godziny kursowania Red Line

5.30 - 24.00
co 12 - 20 min

Ceny biletów

33 THB

Sky bar Vertigo w Bangkoku
Co zobaczyć w Bangkoku?

Zobacz listę moich ulubionych atrakcji w Bangkoku

Bangkok atrakcje co zobaczyć w Bangkoku
2 dni w Bangkoku? To wystarczy aby poczuć klimat miasta

W 2 dni nie zobaczysz całego Bangkoku, ale to wystarczy żeby odkryć parę ciekawych miejsc.

Bangkok z dzieckiem Skywalk Mahanakhon
Zwiedzanie Bangkoku z dziećmi to dobra zabawa!

Przeraża cię zwiedzanie Bangkoku z dziećmi? Niepotrzebnie! Bangkok ma kilka perełek dla najmłodszych podróżników

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top