Szkoła w Tajlandii czy edukacja domowa

Szkoła w Tajlandii, jak wygląda i co wybrać

Jaką szkołę w Tajlandii wybrać? Czy tajska szkoła to dobry wybór, a może lepiej postawić na edukację domową w Tajlandii? Jeśli planujesz dłuższy pobyt lub przeprowadzkę do Tajlandii z dziećmi to nie ominie Cię ten temat. W artykule przedstawiam, jakie masz możliwości edukowania dzieci zagranicą oraz opisuję jak to wygląda.

W czasie, kiedy planowaliśmy naszą przeprowadzkę do Tajlandii, tylko jedno nasze dziecko powoli zbliżało się do wieku szkolnego, dlatego mogliśmy na spokojnie podejść do tematu. Planowaliśmy zostać w Tajlandii rok, stąd początkowo rozważaliśmy naprawdę różne opcje, od tajskiej szkoły publicznej, po edukację domową, a nawet rok tzw. gap year. Wybraliśmy jednak ostatecznie brytyjską szkołę prywatną. W naszym przypadku, ta opcja dawała nam długoterminowo najwięcej korzyści. Gdybyśmy wrócili do Polski po roku, dzieci mogłyby jeszcze gładko wejść do polskiej szkoły. Natomiast przy dłuższym pobycie zagranicą, po brytyjskiej szkole, dzieci mogą kontynuować naukę praktycznie na całym świecie.

Nauka zagranicą, a obowiązek szkolny w Polsce

Niezależnie od obranej ścieżki edukacji dzieci zagranicą, lepiej dopełnić pewnych formalności w Polsce. Rodzice, których dzieci uczą się poza Polską, mają obowiązek poinformowania o tym szkoły rejonowej do 30 września każdego roku trwania obowiązku szkolnego. Informacji można dokonać drogą mailową lub pocztą tradycyjną. 

Jeśli nie dopełni się tego obowiązku, szkoła będzie wysyłać pisma upominające, a w ostateczności może skierować sprawę dalej i nałożyć grzywnę. 

Przedszkola i szkoły w Tajlandii - dostępne opcje

Obcokrajowcy mają bardzo szerokie możliwości kształcenia dzieci w Tajlandii, zależnie od budżetu jakim się dysponuje. Można nauczać dzieci samemu, można wysłać to tajskiej szkoły lub do jednej z licznych szkół prywatnych. Szkoły w Tajlandii dla obcokrajowców są płatne, a o tym ile kosztuje przedszkole i szkoła w Tajlandii napisałam w artykule Koszt życia w Tajlandii.

W ogólnym ujęciu pod system edukacji w Tajlandii podlegają następujące szkoły:

 • tajska szkoła publiczna (government schools)
 • prywatne szkoły
 • szkoły międzynarodowe 

Szkoła publiczna w Tajlandii

Edukacja w tajskim systemie obejmuje następujące etapy: 

 • edukacja wczesnoszkolna dla dzieci w wieku 3-5 lat, nieobowiązkowa
 • obowiązkowa* edukacja podstawowa (Pratom) dla dzieci w wieku 6 lat, obejmuje klasy Pratom 1-6
 • edukacja średnia (Mattayom) trwająca 6 lat i podzielona na Mattayom 1-3 (obowiązkowe*) oraz nieobowiązkową Mattayom 4-6

*) Szkoła publiczna w Tajlandii obejmuje 9 lat obowiązkowej nauki dla obywateli tajskich w wieku od 6 do 15 lat. Dzieci obcokrajowców nie są objęte tym obowiązkiem. 

Rok szkolny w tajskiej szkole publicznej składa się z dwóch semestrów oraz wakacji wypadających w terminie od marca do połowy maja. Nauczanie w szkole odbywa się w języku tajskim, z wyjątkiem szkół, w których wprowadzono płatny program nauczania w języku angielskim. 

Dlaczego nie posłaliśmy dzieci do tajskiej szkoły

Przez krótką chwilę przeszła nam myśl przez głowę, a co gdyby wysłać dzieci do tajskiej szkoły? Choć ta opcja jest finansowo korzystna, uznaliśmy, że trochę szkoda roku na naukę głównie tajskiego, jeśli dzieci mogą w tym czasie nauczyć się angielskiego. 

Ostatecznie upewniliśmy się, że to nie jest dobry wybór dla naszych dzieci, kiedy zagłębiliśmy się w temat. Jeśli ktoś uważa polski system edukacji za surowy i sztywny, to nie odnajdzie się tym bardziej w tajskim systemie edukacji.

Tajska szkoła realizuje program Basic Education Core Curriculum B.E. 2551, zgodnie z którym jednym z edukacyjnych celów jest budowanie narodowej jedności oraz wpajanie wartości tajskiej kultury:

The ultimate aim is attainment of national unity; learning standards and goals are therefore set with a view to enabling the children and youths to acquire knowledge, skills, attitude and morality to serve as a foundation for Thai-ness and universal values”

Co to oznacza w praktyce w przypadku tajskiej szkoły publicznej? Codzienne apele o godzinie 8.00 rano, podczas których śpiewa się hymn oraz odmawia buddyjskie modlitwy. Oprócz tego tajska szkoła to przyuczanie do życia w mocno zhierarchizowanym społeczeństwie, które zaczyna się w szkole od ślepego posłuszeństwa względem nauczycieli. Inne problemy tajskiej szkoły to przeludnienie w klasach, dyscyplina, niski poziom nauki angielskiego oraz słabe wyniki w testach sprawdzających wyniki nauczania.

Szkoły prywatne i międzynarodowe w Tajlandii

W szkołach prywatnych w Tajlandii naprawdę można przebierać, przy czym największy wybór jest oczywiście w Bangkoku. Spory wybór szkół jest w Chiang Mai, Pattaya, Rayong, Hua Hin, Phuket i na Koh Samui. Natomiast prywatne przedszkola i szkoły można znaleźć też w innych miejscowościach i na wyspach. Do wyszukiwania szkół polecam stronę https://www.international-schools-database.com/country/thailand oraz https://www.edarabia.com/schools/thailand/.

W wyborze szkoły dla dzieci w Tajlandii naprawdę ograniczeniem są tylko pieniądze, ewentualnie kolejka oczekujących na przyjęcie. Jednak każdy powinien móc znaleźć szkołę na miarę swoich możliwości finansowych. Najdroższe są topowe szkoły międzynarodowe (IB) z czesnym około 1 mln THB rocznie za dziecko (około 120 000 PLN).

Co musisz wiedzieć o szkołach prywatnych w Tajlandii

Choć szkoły prywatne i międzynarodowe (IB) działają na podstawie własnego curriculum (programu kształcenia), to podlegają pod tajskie ministerstwo. W związku z tym, jest kilka rzeczy, które lepiej wiedzieć. Oczywiście w każdej szkole może to wyglądać inaczej, więc opisuję jak to wygląda głownie w tych placówkach, które znam.

Nauka tajskiego w szkole

Szkoła w Tajlandii, tajska szkoła
Tajskie litery na ścianie tajskiej szkoły na Sukhumvit Soi 8 w Bangkoku

Szkoły w Tajlandii mają obowiązek nauczania języka tajskiego, jednak dzieci narodowości nietajskiej mają zazwyczaj minimalny wymiar nauki. W poprzedniej szkoła była to zaledwie 1 godzina tygodniowo, natomiast w obecnej szkole liczba godzin tajskiego to około 4-5 godzin. Dzieci uczą się pisać i czytać po tajsku. 

Tajski asystent

Każda klasa, czy grupa przedszkolna, ma asystenta lub dwóch, pochodzących z Tajlandii. Asystent nie musi mówić po angielsku, ale zazwyczaj mówi. Rolą nauczyciela asystującego jest pomoc dzieciom oraz pomoc nauczycielowi w utrzymaniu porządku. Zapewnia to bardzo przyjemne warunki do nauki.

Oprócz tego to asystenci często uczą dzieci tajskiego. O ile do nauczycieli dzieci zwracają się Mr/Mrs “Imię”, to do asystentów dzieci zwracają się per Khun Kruu “Imię”

Mundurki szkolne w Tajlandii

Uczniowie w Tajlandii noszą mundurki i nie inaczej jest w szkołach prywatnych. Każda szkoła ma swój określony wzór mundurka, który kupuje się w szkole. Inny jest mundurek codzienny, a inny na zajęcia sportowe (PE). 

Tajska szkoła, szkoła w Tajlandii
W drodze do szkoły

Obuwie szkolne

W tajskich publicznych szkołach dzieci obowiązkowo zdejmują buty przed wejściem do sali, natomiast w prywatnych wszystko zależy od postanowień danej szkoły. U nas w szkole dzieci również zdejmują buty.

Czesne i opłaty w szkołach w Tajlandii

Edukacja w Tajlandii dla obcokrajowców jest płatna. Zatem zapisując dziecko do szkoły, czy przedszkola, zawsze trzeba się liczyć z opłatami. Czesne płaci się przed każdym semestrem. Oprócz czesnego wiele szkół pobiera dodatkowe opłaty w postaci bezzwrotnego wpisowego, które bywa dość okrągłą sumką. Dlatego zapisywanie dziecka na krótko do szkoły nie zawsze się opłaca. 

Dodatkowo płatne są zajęcia pozaszkolne, wyżywienie oraz ewentualnie transport (autobus szkolny). Za to dzieci mają wszystkie materiały szkolne bezpłatne i nie ma takich problemów, że na jutro trzeba przynieść bibułę albo opakowanie plasteliny.

Jedzenie w szkołach

Wyżywienie w tajskich szkołach zależy bardzo od szkoły. W niektórych szkołach podaje się głównie tajskie potrawy, a w innych menu przewiduje się kuchnię zachodnią i tajską do wyboru. 

Do tego dzieci dostają każdego dnia owoce, a do picia wodę. Można przynosić własne jedzenie. Szkoła naszych dzieci jest dość konkretna, jeśli chodzi o jedzenie i napoje. Dzieci nie mogą przynosić do szkoły słodyczy, orzechów oraz napojów innych niż woda. Zresztą każde dziecko powinno mieć bidon na wodę.

Kalendarz szkolny, święta publiczne i różne wydarzenia

Każda szkoła ma swój kalendarz szkolny zgodnie z realizowanym programem. Placówki prywatne mogą mieć 2 lub 3 semestry z wakacjami w terminie lipiec – sierpień i przerwami między semestrami.  

Szkoły prywatne w Tajlandii są wielokulturowe, więc normalne jest, że obchodzone są różne święta, w tym oczywiście tajskie:

 • Songkran, czyli Tajski Nowy Rok – dzieci przebierają się w tajskie stroje i polewają wodą
 • Chiński Nowy Rok
 • Loy Krathong – dzieci ubierają się w tajskie stroje, przygotowują kolorowe tratewki i spławiają je na wodzie

Oprócz tego (zależy od szkoły) mogą być obchodzone takie wydarzenia i święta jak:

 • Halloween
 • Walentynki
 • Sports Day
 • World Book Day
 • International Day
 • Święta Bożego Narodzenia

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły w Tajlandii

Prowadzenie szkoły w Tajlandii to całkiem dobry interes. W związku z tym w niektórych szkołach nie przykłada się dużej wagi do wykształcenia zatrudnianych nauczycieli. Pewnie nie raz słyszeliście, że w Tajlandii najłatwiej jest zostać nauczycielem (Praca w Tajlandii, gdzie i jak szukać). Niestety, to się potem odbija na dzieciach uczonych przez ludzi bez kwalifikacji.

Dlatego jedna z ważniejszych rzeczy to sprawdzenie, czy szkoła ma akredytację oraz jaką zatrudnia kadrę nauczycielską.  

Przedszkole i żłobek w Tajlandii

W przypadku przedszkoli i żłobków przy szkołach prywatnych, zasady są dość podobne jak w szkołach. Różnice to możliwość zapisania dziecka na pół dnia. Do wyboru są również placówki odrębne, działające samodzielnie. Z reguły takie przedszkola są tańsze.

Polska szkoła w Tajlandii

No cóż, stacjonarna polska szkoła w Tajlandii po prostu nie istnieje i raczej nie ma szans, żeby powstała.

Z inicjatywy samych rodziców mieszkających w Bangkoku powstał za to klub polonijny, który działał mniej więcej w latach 2019-2021. Grupa zaangażowanych Polek, wzięła sprawy w swoje ręce i zorganizowała spotkania weekendowe dla polskich dzieci. Na spotkaniach dzieci mogły poduczyć się języka i zapoznać z polskimi tradycjami.  Niestety, po pandemii, bez wsparcia ze strony państwa, klub pozostał jedynie miłym wspomnieniem.

Wielkanoc w polskim klubie

Osobom, które chcą uczyć dzieci w polskiej szkole, pozostają szkoły internetowe, takie jak Polonijka, Libratus, czy Szkoła w Chmurze. Zaliczyliśmy krótką przygodę z Libratusem, ale przyznaję, że wybrałam zły czas i przerwaliśmy naukę. Lekcje w polonijnej szkole pokryły się z nauką zdalną podczas pandemii w naszej szkole i to było jednak za dużo.

Edukacja domowa w Tajlandii

Coraz bardziej popularna edukacja domowa jest jak najbardziej do zrealizowania również w Tajlandii. Ja się jednak nie podjęłam edukacji domowej dzieci w Tajlandii, ponieważ po roku życia tutaj, postanowiliśmy zostać dłużej. Uznaliśmy, że w naszym przypadku szkoła prywatna bardziej nam odpowiada. Po drugie, przez jakiś czas oboje pracowaliśmy na pełen etat w tajskich firmach i nie byłabym w stanie znaleźć czasu, ani chęci na uczenie dzieci w ramach edukacji domowej. 

Nasz wybór, czyli szkoła prywatna z programem brytyjskim

Nasze dzieci chodziły w Tajlandii do dwóch szkół, obu z bardzo podobnym programem nauczania opartym o system brytyjski (British Curriculum). Obie szkoły cieszą się dobrymi opiniami oraz czesnym ze średniej półki cenowej. W Bangkoku była to szkoła BSB

Szkoła ma oddział żłobkowy (nursery), przedszkolny (preschool), oraz podstawowy. My docenialiśmy tę szkołę za małe klasy oraz sprawdzoną kadrę nauczycielską, która gładko wprowadziła dzieci w nowe środowisko i nowy język. W obecnej szkole mamy podobnie, a do tego dzieci spędzają mnóstwo czasu na podwórku.

Niedługo przed nami wybór szkoły średniej i tu raczej będziemy szukać szkoły z programem IB.

Przedszkole i szkoła w Tajlandii - podsumowanie

Nie ma jednego słusznego wyboru ścieżki edukacyjnej dziecka w Tajlandii. Zawsze należy wybrać to, co nam będzie pasowało, biorąc pod uwagę własne możliwości, długość pobytu w Tajlandii, środki jakimi się dysponuje i plany na przyszłość. 

Z naszej pięcioletniej perspektywy widzę, jak dużo dla rozwoju daje kontakt z grupą rówieśniczą praktycznie z całego świata. Jeśli się da, to naprawdę warto wykorzystać pobyt w Tajlandii do nauki języka angielskiego, a nawet tajskiego. Niekoniecznie trzeba to robić w szkole międzynarodowej, ale mając taką możliwość, szkoda nie skorzystać.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

2 komentarze do “Szkoła w Tajlandii, jak wygląda i co wybrać”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top