Singapur co zobaczyć TOP atrakcje Singapuru

Singapur: co zobaczyć, TOP atrakcje w Singapurze

Singapur, co warto zobaczyć w Mieście Lwa – przedstawiam mój mini przewodnik po Singapurze, z którego dowiesz się jakie najlepsze atrakcje warto odwiedzić w Singapurze, gdzie się zatrzymać, jak się poruszać po mieście oraz ile to nas kosztowało. 

Ponieważ Singapur jako państwo jest bardzo małe, panuje powszechna opinia, że atrakcji wystarcza na 2 dni zwiedzenia. Dwa dni faktycznie wystarczą żeby odwiedzić najsłynniejsze atrakcje Singapuru, jednak to tylko mały wycinek. Spędziliśmy w Singapurze tydzień i wciąż nam mało.

Atrakcje w Singapurze - co warto zobaczyć i robić

Słynne Miasto Lwa w tym roku (2023) obchodzi swoje 58 urodziny, więc jako państwo jest bardzo młode, ale to jedno z najlepiej rozwiniętych państw w Azji i na świecie. To niezwykle nowoczesne państwo opiera się jednak mocno na tradycyjnej chińskiej kulturze co jest odczuwalne, szczególnie z dala od turystycznych miejsc. Mimo swojej nowoczesności, Singapur to nie tylko wieżowce, ale również mnóstwo zieleni, parków i historycznych elementów oraz liczne wyspy, w tym słynna Sentosa.

W Singapurze z dziećmi jesteśmy po raz drugi. Pierwszy raz polecieliśmy na kilka dni do Singapuru w 2018 r. krótko po przeprowadzce do Bangkoku. Pamiętam, że Singapur wtedy mnie zachwycił i na tle Bangkoku był wręcz oszałamiająco piękny. Wiecie, uwielbiam Bangkok, ale nie jest to ślepa miłość. Spędzilismy wtedy w Singapurze bardzo przyjemny czas i udało nam się odwiedzić parę ładnych miejsc. Do Singapuru mieliśmy wrócić w 2020, ale pandemia pokrzyżowała nasze plany. Na szczęście ponownie mieliśmy okazję polecieć do Singapuru z rodziną i to na cały tydzień.

Singapur ujął mnie przemyślaną nowoczesną architekturą wkomponowaną obok zabytkowych budynków, zielenią wyłaniającą się z każdego kąta, nawet z fasad budynków oraz łatwością w poruszaniu się po mieście. Jako podróżujący rodzic doceniam Singapur za to, jak przyjazny jest rodzinom z dziećmi.

Singapur z dziećmi, atrakcje dla dzieci w Singapurze
Zwiedzamy Singapur z dziećmi!

Sprawdź co zwiedzić w Singapurze z dziećmi i zobacz jak przyjazny dzieciom jest to kierunek.

Ze wszystkich państw Azji Południowo-Wschodniej, Singapur wyróżnia się nie tylko urodą i nowczesnością, ale również cenami. Jest to dość droga destynacja i dłuższy pobyt w Singapurze nie należy do najtańszych, ale i tu da się znaleźć sporo darmowych atrakcji. Oto co na pewno warto zobaczyć w Singapurze 

Spacer po Marina Bay Waterfront

Singapur co robić, Marina Bay w Singapurze
Widok na Marina Bay Sands

Marina Bay w Singapurze to nowoczesna i luksusowa część miasta z charakterystycznym budynkiem Marina Bay Sands z trzema wieżami i parkiem z basenami na górze, kształtem przypominającym łódź. Ale zwiedzanie Mariny jest zupełnie darmowe, dlatego warto wybrać się na spacer w dzień i wieczorem po promenadzie nad wybrzeżem żeby podziwiać nowoczesne wieżowce oraz łodzie pływające po zatoce. 

Marina Bay
Singapur co zobaczyć

Singapore River, Clarke Quay i Merlion Park

źródło: https://www.wheresingapore.com/maps
Singapur co zobaczyć: Merlion Park i Marina Bay
Merlion na tle Marina Bay Sands

Promenadą można przejść do słynnego symbolu Singapuru, czyli do fontanny Merlion, znajdującej się u ujścia rzeki Singapur. Kontynuując spacer w górę rzeki promenadą, dochodzi się do pełnej życia i restauracji Clarke Quay.

Merlion to figura przedstawiająca hybrydę lwa oraz ryby, symbolizująca historię Singapuru, jako dawnej wioski rybackiej oraz miasta lwa. Za fontanną stoi również legenda o księciu, który u ujścia rzeki, zobaczył wodnego stwora z ogonem ryby i głową lwa. Statua ma pond 8 m wysokości. 

Idąc z Merlion Park w stronę rzeki, przejdź przez podziemny tunel pod hotelem Fullerton, który w ubiegłym wieku był budynkiem poczty. 

Zakupy i wspaniałe widoki w Marina Bay Sands

Widok na Marina Bay Sands
Widok z Marina Bay Sands

Marina Bay Sands to najbardziej charakterystyczny punkt Singapuru, który jest luksusowym hotelem z ogromnym i oczywiście pełnym przepychu centrum handlowym. Warto tu zajrzeć choć na chwilę choćby po ładne widoki oraz na jedzenie do restauracji Lavo na 57 piętrze, z genialnym widokiem na Gardens by the Bay.

Z Marina Bay Sands można komfortowo dojść do ogrodów Gardens by the Bay.

Marina Bay Sands
Wodospad w centrum handlowym Marina Bay Sands

Relaks w Gardens by the Bay

Singapur co zobaczyć; Supertree Grove Gardens by the Bay
Supetree Grove

Niewątpliwie najsłynniejsza atrakcja w Singapurze to niesamowity, futurystyczny wręcz ogród z ogromnymi, kolorowymi drzewami. W Gardens można spędzić cały dzień, a nawet więcej i nigdy nie mieć dość. To wspaniałe miejsce na odpoczynek od upału i miasta. Ogrody są tak duże i pełne atrakcji, że każdy powinien znaleźć w nich upragniony spokój. 

My spędziliśmy w Gardens by the Bay dwa popołudnia odwiedzając między innymi:

 • Cloud Forest (płatne)
 • Flower Dome (płatne)
 • Far East Children’s Garden
 • Supertree Grove
 • Kingfisher Wetlands
 • Chinese Park
Więcej przydatnych informacji o ogrodach w osobnym poście.
Atrakcja darmowa/płatna na wybrane atrakcje

Fort Canning i kolorowa Armenian Street

Co zobaczyć w Singapurze, Fort Canning Park
Dawna łaźnia w Pancur Larangan

Park Fort Canning położony jest na wzgórzu w samym centrum Singapuru i kryje w sobie niezwykłą historię, sięgającą XIV wieku. Park ten stanowi kompleks aż 9 parków tematycznych, w tym Armenian Street Park oraz przypominający Bali, Pancur Larangan. W okolicy parku znajdują się Armenian Church, Children’s Museum Singapore oraz Peranakan Museum.

Naprawdę warto tu przyjść, szczególnie że łatwo się tu dostać z różnych popularnych części miasta, jak na przykład Orchard Road. 

Fort Canning Park w Singapurze, Sang Nila Utama Garden
Fort Canning - wyjątkowy park w Singapurze

Pełna relacja z parku Fort Canning

Armenian Street w Sinagpurze
Armenian Street

Kampong Glam - dzielnica arabska w Singapurze

Widok na Sultan Mosque

Jedna z najstarszych dzielnic Singapuru, obecnie niezwykle klimatyczna okolica z kolorowymi kamienicami, świetnymi knajpkami i ulicznymi dziełami sztuki. Nad dzielnica góruje złota kopuła meczetu z 1824 r, Sultan Mosque. 

Chinatown w Singapurze

Singapur co zobaczyć; Chinatown
Buddha Tooth Relict Temple
Chinatown w Singapurze

Niezliczone stoiska, restauracyjki, kolorowe budynki, murale oraz przepiękne świątynie – tak właśnie wygląda Chinatown w Singapurze. Spacer po chińskiej dzielnicy jest niemal obowiązkowy. 

A po zwiedzaniu można wejść na niezwykłe lody, np do Only Creamery Gelato, żeby spróbować lodów o smaku białej czekolady z niebieskimi kwiatami klitorii oraz glonami nori.

Botanic Gardens w Singapurze

Botanic Gardens w Singapurze

Ogrody botaniczne w Singapurze to jedno z moich ulubionych miejsc na odpoczynek w naturze. Natura jest tam niesamowita, a park jest oczywiście dopracowany pod każdym względem, a przy tym momentami można się poczuć jak w dżungli. Przy odrobinie szczęścia spotkasz w nim rodzinę wydr.

Podróżującym z dziećmi polecam część ogrodu wydzieloną wyłącznie dla dzieci i ich opiekunów, czyli Jacob Ballas Children’s Garden.

Mount Faber Park i Polskie Dzwony Szczęścia

Singapur Polskie Dzwony Szczęścia w parku Mount Faber
Polskie Dzwony Szczęścia

Do parku Mount Faber wybraliśmy się w drodze na wyspę Sentosa. Park jest nieduży i położony jest na jednym z wyższych wzgórz Singapuru. Na samej górze znajduje się wspaniały polski akcent, czyli dzwony szczęścia Poland’s Bells of Happines. 

Dzwony pochodzą z Daru Pomorza i Daru Młodzieży. Zostały podarowane przez Polskę odpowiednio w latach 1992 oraz 2019 dla uczczenia przyjaznych stosunków między Polską i Singapurem. 

Mount Faber Cable Car w Singapurze

Wyspa Sentosa Mount Faber Cable Car
W drodze na Sentosę

Z góry Mount Faber przejechaliśmy się kolejką linową na wyspę Sentosa. Przejazd trwa 15 minut i w tym czasie można podziwiać piękne widoki oraz niezliczone łodzie widoczne po horyzont. Choć na Sentosę można wybrać się komunikacją publiczną, uznałam, że kolejka linowa będzie świetną atrakcją w Singapurze i faktycznie wrażenia były niesamowite. 

Bilety kupiłam online, żeby nie stać w kolejce, poza tym była promocja, przy zakupie przez internet było 20% taniej (ceny ze zniżką poniżej). 

Bilety Mount Faber Line (round trip)

Dorosły: 26,4 SGD, Dziecko (4-12 lat): 17,6 SGD

Rozrywka i relaks na wyspie Sentosa

Wyspa Sentosa Singapur, co robić w Sinagpurze

Wyspa Sentosa to jedna wielka atrakcja w Singapurze. Można by na niej spędzić kilka dni i się wcale nie nudzić. Znajdziesz tu parki wodne i różne parki rozrywki, Madame Tussauds Singapore, czy Universal Studios Singapore. Starałam się wybrać z bogatej oferty rozrywkowej to co jednak najbardziej nam pasuje. Stanęło na małym spacerze po wyspie i pobycie na plaży Palawan Beach. 

Gdyby nie dojazd kolejką linową, pobyt na Sentosie byłby w naszym przypadku zupełnie darmowy, ponieważ na wyspie korzystałam z bezpłatnych przejazdów Beach Shuttle Bus oraz Sentosa Express.

Atrakcja darmowa/płatna na wybrane atrakcje

Lot do Singapuru

Singapur jest niezwykle ciekawym turystycznie krajem, ale ze względu na ceny, bardzo często wpada się do niego tranzytem i zwiedza podczas przesiadki. 

Jeśli ktoś planuje pobyt w Tajlandii, polecam krótki wypad do Singapuru, to tylko 2 godziny lotu z Bangkoku i około 1 godzina z Phuket. My przylecieliśmy z Bangkoku liniami Air Asia. 

Lot do Tajlandii i Azji z dzieckiem
Lot do Tajlandii i Azji

Długi lot z Polski do Azji wcale nie musi być męczący. Zobacz jak wygląda lot w Qatar Airways.

Jak się poruszać po Singapurze

Poruszanie się po Singapurze jest niemal dziecinnie łatwe, ponieważ działa tu świetnie rozwinięta komunikacja publiczna oraz bardzo łatwy system płatności za przejazdy. Zwiedzaliśmy Singapur metrem oraz autobusami. Do większości atrakcji można wygodnie dojechać komunikacją.

W komunikacji nie ma biletów, za to można skorzystać z następujących metod płatności:

 • płatność kartą płatniczą – najwygodniejszy sposób płacenia pod warunkiem, że masz tyle kart ilu członków rodziny. 
 • e-wallet – to również dogodna metoda, jeśli korzystasz z tego typu rozwiązań. Możesz wtedy łatwo płacić telefonem lub zegarkiem (np. Apple Watch)
 • SG Tourist Pass – pozwala na nielimitowane przejazdy na 1, 2 lub 3 dni w pakiecie, ale zanim kupisz, przeczytaj niżej, czy to się opłaca
 • EZ-link – karta, którą doładowujesz i jeździsz za tyle, ile chcesz
 • Child Concession Card – jeśli masz dziecko wyższe niż 90 cm, ale ma mniej niż 7 lat, to koniecznie zainteresuj się tą kartą (szczegóły niżej)
Płacąc w komunikacji należy odbić kartę przy wsiadaniu, i co ważne, przy wysiadaniu również. 
źródło: https://www.wheresingapore.com/maps

Czy opłaca się kupić SG Tourist Pass

Turyści w Singapurze mogą kupić 1, 2 lub 3-dniową Tourist Pass lub 3-dniową SG Tourist Pass, pozwalajacą na nielimitowane przejazdy komunikacją miejską. Koszt takiej karty to odpowiednio:

 • Tourist Pass: 22, 29, 34 SGD
 • SG Tourist Pass: 29 SGD

Po ustaniu terminu karty, karty Tourist Pass działają na takiej zasadzie jak EZ-link, czyli trzeba je doładowywać.

Żeby zakup karty na 3 dni był opłacalny w moim przypadku, musiałabym jeździć codziennie za około 10 SGD. Przed wyjazdem do Singapuru, w jednej z aplikacji sprawdziłam ceny połączeń na trasach, którymi planowałam jeździć i nawet przy 8 przejazdach dziennie, koszt karty by mi się nie zwrócił. Dlatego wybrałam EZ-link i jak się okazało w rzeczywistości, był to dobry wybór, ponieważ za 6 dni poruszania się swobodnie po Singapurze zapłaciłam około 25 SGD licząc z kosztem zakupu karty. Ale każdy powinien to sobie przeliczyć na własne możliwości i plany zwiedzania.

Tourist Pass można kupić w Ticket Office na wybranych stacjach metra.

Jak działa karta EZ-link w Singapurze

Karta EZ-link kosztuje 10 SGD, z czego 5 SGD można wykorzystać na przejazdy. Działa to tak, że doładowujesz kartę i jeździsz po Singapurze za tyle (patrz cennik), ile jest na karcie.

Karty można kupić w Passenger Service i Ticket Office za gotówkę w przypadku turystów nie posiadających konta w lokalnym banku. 

Doładować kartę można w licznych automatach, ale jest jeden problem. Automaty przyjmują tylko karty lokalne, wydane w Singapurze. Zatem doładowując EZ-link musisz mieć gotówkę. Z wyjątkiem zakupu kart EZ-link oraz ich doładowaniem, cały pobyt mieliśmy bezgotówkowy i wszędzie płaciliśmy kartą.

Darmowa komunikacja w Singapurze dla małych dzieci

Dzieci do lat 7 mogą poruszać się komunikacją publiczną w Singapurze za darmo, o ile posiadają Child Concession Card. Dzieci poniżej 90 cm wzrostu podróżują za darmo bez karty.

Żeby wyrobić Concession Card należy udać się do jednego z SimplyGo Ticket Office. Jeden z takich punktów znajduje się przy lotnisku Changi Airport MRT Station. Wyrobienie karty jest darmowe, należy jednak okazać paszport dziecka.

Dzieci o wzroście 90 cm – 120 cm bez karty płacą student/adult fare. Dzieci powyżej 7 lat i/lub powyżej 120 cm bez karty, płacą jak dorośli. 

Aż dwoje z naszych dzieci, załapało się na Child Concession Card, w tym córka, która ma dokładnie 7 lat. Nastolatce kupiłam kartę EZ-link.

Tourist Pass

22/29/34 SGD za kartę i nielimitowane przejazdy

EZ-link

5 SGD za kartę +
5 SGD obowiązkowe na przejazdy
+ doładowanie

Child Concession Card

0 SGD za kartę +
darmowe przejazdy

Cennik biletów komunikacji

Na średniej długości przejazd można liczyć około 1 SGD

Singapur co zobaczyć, czyli przydatne aplikacje

Przy układaniu planu podróży oraz już w trakcie zwiedzania i korzystania z komunikacji, korzystałam głównie z Google Maps oraz dodatkowo z aplikacji Visit Singapore.

Przydatne mogą być również:

 • SimplyGo
 • MyTransport

Singapur - zasady wjazdu

Do Singapuru można wjechać bez wizy do 90 dni z paszportem ważnym minimum 6 miesięcy. Należy jednak do 3 dni przed przyjazdem wypełnić online SG Arrival Card. Wypełnienie trwa parę minut, ale za to oszczędza czas na lotnisku, na którym kontrola paszportowa idzie bardzo sprawnie.

Gdzie się zatrzymać w Singapurze

Hotele w Singapurze nie są tanie i w celu obniżenia kosztów można rozważyć pobyt w hotelu kapsułowym. Poważnie zastanawiałam się nad zarezerwowaniem noclegów w CUBE Family Boutique Capsule w Chinatown. 

Ostatecznie wybraliśmy apartament serwisowany, Louis Kienne Serviced Residences. Udało nam się zarezerwować apartament w atrakcyjnej cenie jak na Singapur 252,4 SGD za noc (5 osób). Rezerwację zrobiliśmy z dużym wyprzedzeniem i było warto, ponieważ na miesiąc przed wyjadem cena znacząco wzrosła. 

Apartament był naprawdę przyjemny, czysty, z sypialnią, kanapą w saloniku, kuchnią i dwiema łazienkami. Do tego mieliśmy do dyspozycji pralnię (dodatkowo płatną, 6 SGD za pralkę i kolejne 6 SGD za suszarkę), mini siłownię oraz mini plac zabaw. 

Z kolei na samej górze jest restauracja oraz basen z widokiem na Singapur. Blisko hotelu mieliśmy przystanki autobusowe oraz stację metra Havelock TE16 (Thomson East-Coast Line), z której można dojechać pod same Gardens by the Bay.

Singapur - kiedy przyjechać

Pogoda w Singapurze jest dość podobna przez cały rok, z małymi wahaniami w wybranych miesiącach. To sprawia, że do Singapuru można przyjechać w dowolnym momencie w ciągu roku, również w okresie polskiego lata (odwrotnie niż w Tajlandii).

W Singapurze pada dość często (liczba dni deszczowych wynosi 167), ale to naprawdę w niczym nie przeszkadza. Najbardziej deszczowy okres to przełom roku, czyli miesiące od grudnia do stycznia. Temperatury są dość stałe w ciągu roku, średnia nocna to 23-25 C, średnia dzienna 31-33C. Najcieplejsze miesiące to maj i czerwiec, najchłodniejsze to grudzień i styczeń. Informacje o pogodzie pochodzą z Meteorological Service Singapore.

My byliśmy w Singapurze w kwietniu oraz na przełomie lipca i sierpnia. Pamiętam, że w kwietniu było bardzo gorąco, natomiast pobyt w lipcu/sierpniu był pod względem pogody naprawdę udany. Oczywiście było bardzo ciepło, ale trafił nam się przyjemny wiatr oraz jeden dzień deszczowy. 

Singapur - ile kosztuje pobyt w Singapurze (z dziećmi)

Planując pobyt w Singapurze nastawiłam się na dość wysokie koszty, głównie ze względu na ceny atrakcji oraz hoteli. Jednak nie wszystkie atrakcje w Singapurze są płatne. Prawdę mówiąc spokojnie da się zwiedzić Singapur i dużo w nim zobaczyć za darmo

W Singapurze spędziliśmy 8 dni, z czego 2 nocowaliśmy u przyjaciół. Przez 5 dni zwiedzałam Singapur sama z dziećmi ponieważ mąż był w tym czasie w pracy. Większość kosztów jedzenia, atrakcji i komunikacji dotyczy mnie oraz trojga dzieci (5-11 lat). Do wydatków nie wliczyłam kosztów biletów samolotowych oraz kosztu Graba z i do lotniska. 

Ostateczna kwota to średnia cena za 5 dni za osobę za nocleg, transport publiczny, jedzenie i atrakcje. Jadaliśmy w restauracjach oraz food courtach w centrach handlowych. Do tego robiłam zakupy śniadaniowe w sklepach Fair Price. Za podstawowe produkty jak mleko, płatki, jogurty, przekąski oraz owoce, płaciłam około 30 SGD. Woda w Singapurze jest darmowa z kranu.

Średnio w restauracjach wydawałam 30-50 SGD na 4 osoby na jedzenie z napojami. Niewiele więcej niż wydawałam na jedzenie na mieście w Polsce w lipcu 2023.

Nocleg

757,2 PLN/noc
252,4 SGD/noc (5 osób)

Transport

150 PLN
50 SGD (2 osoby za 6 dni)

Jedzenie

270-360 PLN/os.
90-120 SGD/dzień (4 osoby)

Atrakcje

783 PLN
261 SGD

5 dni w Singapurze

1781,6 PLN/os
593,9 SGD/os

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top