Praca w Tajlandii, gdzie i jak szukać

Praca w Tajlandii, gdzie i jak szukać

Gdzie szukać pracy w Tajlandii? W jakich zawodach można pracować? Jaka wiza umożliwia pracę? 
Zanim kupisz bilet przeczytaj ten post i zapoznaj się z lokalnym prawem oraz przydatnymi informacjami o lokalnym rynku pracy. 

Zanim zaczniesz szukać pracy w Tajlandii...

Tajlandia narzuca sporo ograniczeń możliwości pracy obcokrajowców spoza krajów należących do ASEAN. Zanim z zapałem zaczniesz szukać pracy w Tajlandii, upewnij się, że Twojego zawodu nie ma na liście zawodów zakazanych. 

Lista zawodów zakazanych w Tajlandii

Jednym z ograniczeń w podjęciu pracy przez obcokrajowców w Tajlandii jest Lista zawodów zakazanych w Tajlandii.

Na liście wymienione są między innymi takie prace i zawody:

 • kierowca pojazdów silnikowych (zatem odpadają wszelkie prace typu taksówkarz, kierowca ciężarówki, itp.)
 • fryzjer, kosmetyczka
 • masażysta
 • sprzedawca
 • przewodnik wycieczek 
 • usługi prawne (z wyłączeniem arbitrażu oraz prawa innego niż tajskie)
 • inżynierowie z uprawnieniami budowlanymi (tzw branża civil engineering) z wyjątkiem osób, które zatrudnione są na podstawie międzynarodowych porozumień
 • architekci i konstruktorzy z wyjątkiem osób, które zatrudnione są na podstawie międzynarodowych porozumień

Tu mała uwaga dla inżynierów. Nie oznacza to, że nie da się pracować w przemyśle, czy w firmach projektowych, ale o tym dalej.

Praca w Tajlandii. Ograniczenia dla innych zawodów

Pracownicy fizyczni w Tajlandii

Ogólnie w Tajlandii wszelkie prace fizyczne są raczej niskopłatne i zarezerowane dla Tajów oraz dla osób z okolicznych krajów na podstawie porozumienia ASEAN.

Praca dla lekarzy w Tajlandii

Grupą zawodową, która ma utrudnioną ścieżkę kariery w Tajlandii jest grupa zawodów medycznych. Teoretycznie jest możliwość uzyskania licencji po przejściu procesu rejestracji, ale jednym z jej warunków jest zaliczenie w języku tajskim jednej z części egzaminu.

Pełne wymagania dla lekarzy i pielęgniarzy chcących pracować w Tajlandii można znajeźć na stronie The Medical Council of Thailand. Szpitale międzynarodowe i prywatne kliniki zatrudniają czasem specjalistów z zagranicy jako konsultantów.

Najczęstszy mit o pracy w Tajlandii

Praca w Tajlandii jest dostępna tylko dla nauczycieli i wybitnych specjalistów światowej klasy – ten mit jest chętnie powielany w internecie i to często przez osoby, które nie mają żadnych doświadczeń z pracą w Tajlandii. 

Natomiast faktem jest, że Tajlandia chroni miejsca pracy i firmy chcące zatrudnić obcokrajowca muszą spełnić szereg warunków, w tym uzasadnić potrzebę zatrudnienia pracownika spoza Tajlandii.

Jeśli chodzi o warunki, które muszą spełniać firmy to nie ma jednego zestawu warunków dla wszystkich firm. Część firm z branż promowanych przez państwo (tzw. targeted industries) podlegających pod Thailand Board of Investments (BOI) ma zupełnie inne warunki zatrudniania obcokrajowców.

Jednak tak długo, jak to nie Ty prowadzisz firmę w Tajlandii, nie musisz się tymi wymaganiami zajmować tylko pracodawca, który Cię zatrudnia.

Dlatego też naprawdę nie warto poddawać się na starcie z szukaniem pracy kierując się mitem o zatrudnianiu wyłącznie ekspertów. Jeśli spełniasz warunki wypunktowane w ogłoszeniu, to aplikuj. Przecież to nic nie kosztuje poza odrobiną czasu.

Firmy doskonale sobie radzą z zatrudnianiem obcokrajowców, jeśli leży to w ich interesie.

Czy trzeba znać tajski żeby dostać pracę w Tajlandii?

Zawsze warto jest znać lokalny język, ale jeśli chodzi o szukanie pracy, to zależy od konkretnego stanowiska. Jednak w większości przypadków, kiedy firma zatrudnia obcokrajowca wystarczy język angielski. Angielski jest w wielu firmach uniwersalnym językiem i jego znajomości wymaga się również od Tajów. Natomiast jeśli wymagana jest znajomość tajskiego, będzie to zaznaczone w ofercie pracy.

Niektóre oferty pracy mogą być bardziej specyficzne i wtedy wymagana jest dodatkowa znajomość np. chińskiego albo japońskiego. 

Odnosząc się do naszych doświadczeń, żadne z nas na etapie szukania pracy nie porozumiewało się po tajsku i nikt od nas tego nie oczekiwał. Międzynarodowe projekty, przy których pracowałam były prowadzone w języku angielskim. 

Praca w Tajlandii - formalności

Wiza biznesowa i pozwolenie na pracę w Tajlandii

Żeby móc legalnie podjąć pracę na terenie Tajlandii trzeba mieć pozwolenie na pracę (work permit) oraz odpowiednią wizę. Z reguły ta wiza to wiza Non-Immigrant B lub Non-Immigrant IB. Wiza umożliwiająca pracę bez posiadania work permit to np. wiza Smart.

Wymagania i opis poszczególnych rodzajów wiz można znaleźć na oficjalnej stronie thaievisa.go.th 

Tu muszę dodać, że każda osoba, która wykonuje pracę przebywając na wizie, która wyklucza taką możliwość, łamie prawo i powinna być świadoma, że grozi jej kara więzenia i/lub kara grzywny.

Pozwolenie na pracę  przypisane jest do konkretnego pracodawcy i na konkretną pozycję. Zatem każda zmiana wymaga aktualizacji pozwolenia, przeniesienia pozwolenia na innego pracodawcę (pod pewnymi warunkami) albo wyrobienia nowego pozwolenia. W wyrabianiu wizy i pozwolenia bierze czynny udział firma, która was zatrudnia.

Uwaga! O wizy biznesowe typu B pozwalające na podjęcie pracy, a co za tym idzie o pozwolenie na pracę, można się ubiegać wyłącznie poza Tajlandią. Nawet jeśli przebywa się fizycznie w Tajlandii, trzeba z niej wyjechać żeby złożyć wniosek o wizę. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy ma się już wizę i się ją przedłuża lub zmienia jej rodzaj (nie zawsze jest to możliwe).

Jak zamieszkać w Tajlandii. Wiza do Tajlandii
Jak zamieszkać w Tajlandii

Zobacz jaka wiza pozwala na zamieszkanie w Tajlandii

Smart Visa - co to jest?

Wiza Smart to nadal stosunkowo mało znana wiza nie tylko wśród ekspatów, ale nawet wśród agentów, bankowców oraz urzędników w samym urzędzie imigracyjnym. Takie przynajmniej mamy obserwacje po mniej więcej 1,5-rocznym posiadaniu tej wizy. Jeszcze do niedawna nie było nawet informacji o tej wizie na oficjalnych stronach urzędu imigracyjnego. 

Smart Visa została wprowadzona w 2018 roku w celu przyciągania specjalistów działających w Targeted Industries. Do końca kwietnia 2023 wizę Smart uzyskało 1612 osób. 

Wiza ma 4 główne kategorie:

 • T – Talent 
 • I – Investors
 • E – Executives
 • S – Startup
oraz kategorię O dla członków rodziny. Więcej informacji oraz wymagania: Smart Visa 

Plusem tej wizy jest, że małżonek osoby posiadającej wizę Smart może legalnie pracować w Tajlandii bez pozwolenia na pracę. Minusem jest to, że w razie utraty pracy przez głównego posiadacza wizy, prawo do pracy tracą dwie osoby.

Cyfrowi nomadzi w Tajlandii

Sytuacja z cyfrowymi nomadami w Tajlandii jest dość ciekawa. Każdy wie, że nomadzi pracują w Tajlandii, ale do niedawna nie było specjalnej wizy, która umożliwiałaby nomadom w pełni legalną pracę. 

Nomadzi przebywający w większości na wizach turystycznych, czy na wizach edukacyjnych, w świetle lokalnych przepisów i definicji pracy, nie mogą pracować.

W okresie pandemii, dopuszczono możliwość ubiegania się przez nomadów o wizę Smart, ale to też pod warunkiem, że posiadają kontrakt z firmą tajską, albo pracują dla firmy zagranicznej mającej kontrakt z firmą tajską. Raczej niewiele osób samozatrudnionych spełnia te warunki.

W lipcu 2022 oficjalnie ogłoszono nową wizę Long Term Resident Visa  mającą przyciągnąć zamożnych ludzi do inwestowania, życia i pracy w Tajlandii. Szczególnie sporo mówiło się o tej wizie w kontekście rozwiązania niejasnej kwestii  pracy nomadów. Wiza daje prawo 10-letniego pobytu, należy tylko spełnić dość wyśrubowane warunki (patrz link wyżej). 
O wizę LTR można aplikować od września 2022.

W jakiej branży można znaleźć pracę w Tajlandii?

 Jest kilka zawodów i branż, które mają zdecydowanie większe szanse na znalezienie pracy w Tajlandii.

Praca dla nauczycieli w Tajlandii

To akurat fakt, że zapotrzebowanie na nauczycieli języka angielskiego jest wciąż duże. Zachęcam jednak do tego, żeby za tę pracę brać się wtedy, kiedy się ją traktuje poważnie, a nie jako prosty sposób na zaczepienie się w Tajlandii. 

Na osoby podchodzące poważnie do tematu, mające stosowne wykształcenie oraz doświadczenia czeka lepiej płatna praca w dobrych szkołach prywatnych i międzynarodowych.

Zarobki kształtują się mniej więcej (źródło):  

 • Szkoły publiczne: 25000 –  35000 THB 
 • Szkoły prywatne: 35000 – 70000 THB 
 • Szkoły międzynarodowe tzw. topowe: 80000 – 170000 THB

Praca w branży IT w Tajlandii

Mam wrażenie, że zaraz po etatach nauczyciela najwięcej ofert pojawia się z branży IT. Zapotrzebowanie jest duże, chociaż w ostatnim czasie kryzys uderzył w start-upy.

W branży IT w Tajlandii najczęściej spotykane są oferty pracy dla:

 • deweloperów (back end, front end, web, mobile) 
 • testerów (QA), 
 • specjalistów data engineering i data science (ML i AI), 
 • specjalistów od bezpieczeństwa security, 
 • inżynierów DevOps, 
 • inżynierów infrastruktury IT

Zarobki w branży IT są bardzo kuszące, ale zależą oczywiście od doświadczenia i pozycji.

Praca dla inżynierów w Tajlandii

W Tajlandii mają siedzibę największe międzynarodowe firmy konsultingowo-inżynierskie. Mają tu również siedziby korporacje oraz fabryki z branży FMCG. Zatem są możliwości pracy dla inżynierów oraz technologów, choć dla obcokrajowców bardziej dostępne będą pozycje na stanowiskach kierowniczych, ponieważ na tych stanowiskach często nie wymagane jest posiadanie uprawnień do projektowania.

Przykładowe lokalne pensje:
Project manager: 90000 – 150000 THB miesięcznie.
Inżynierowie zarabiają trochę mniej, ale nadal przyzwoicie: 40000-70000 THB

Oczywiście powyższe zarobki należy traktować orientacyjnie, ponieważ na ich wysokość ma jeszcze wpływ branża oraz doświadczenie. Więcej informacji o zarobkach dla inżynierów w róznych branżach można znaleźć tutaj. 

Ekspaci ściągani/wysyłani do Tajlandii na kontrakt zarabiają zazwyczaj jeszcze lepiej, a dodatkowo otrzymują szereg bonusów w postaci pokrycia przez firmę kosztu szkoły, czy wynajmu mieszkania.

Praca w branży hotelarskiej i gastronomii

Hotele i restauracje zatrudniają obcokrajowców, ale z reguły na stanowiska wymagające odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia w zarządzaniu hotelem, czy restauracją lub na stanowisku szefa kuchni.

Praca w korporacjach

Można spróbować szczęścia i szukać pracy np. na stanowiskach w HR, zarządzaniu oraz w sprzedaży w międzynarodowych firmach i korporacjach. Warto szukać możliwości przeniesienia w obrębie jednej firmy, jesli jest taka możliwość. 

 

Inne możliwości pracy w Tajlandii

Spotykałam się z obcokrajowcami zatrudnionymi w agencjach nieruchomości z instruktorami pływania i nurkowania, z instruktorami fitnes, dziennikarzami, ze stylistami. Czasem sposobem na pracę jest założenie własnej działalności w Tajlandii.

Gdzie i jak szukać pracy w Tajlandii?

Jest wiele możliwości szukania pracy w Tajlandii. Proponuję zacząć od sprawdzonych i profesjonalnych portali:

Szukajac intensywnie pracy, przeglądałam również wyspecjalizowane serwisy z ogłoszeniami tylko z mojej branży. Dodatkowo aplikowałam do firm bezpośrednio. Polecam również szukać na Facebook-u grup z ofertami pracy dla ekspatów. 

Przy wielu ogłoszeniach o pracę podane są widełki zarobków, co pozwala już na wstępne oszacowanie, czy z danej pracy można będzie się utrzymać w Tajlandii. Zajrzyj do tego wpisu, żeby się dowiedzieć jaki jest Koszt życia w Tajlandii.

Znalezienie pracy to jedno, dobrze jest jeszcze wiedzieć na co się człowiek porywa pracując w odmiennym kulturowo środowisku. O prawach i obowiązkach pracownika oraz o różnych pracowych ciekawostkach opowiem w innym artykule.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

4 komentarze do “Praca w Tajlandii, gdzie i jak szukać”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top