Podróż w tropiki z dziećmi

Podróż w tropiki z dziećmi: jak znieść upały

Wybierasz się w podróż w tropiki z dziećmi i obawiasz się jak znieść tropikalne upały?

Na podstawie kilkuletniego pobytu w Tajlandii z małymi dziećmi oraz podróży do tropikalnej Dominikany z niemowlęciem, przygotowałam post ze sposobami na radzenie sobie z upałami tak, żeby wakacyjny wyjazd z dzieckiem w tropiki był przyjemnością i nie skończył się ani oparzeniami słonecznymi, ani przeziębieniem od klimatyzacji. Dowiesz się też, co spakować do wakacyjnej walizki.

Podróż w tropiki z dziećmi - co trzeba wiedzieć o klimacie tropikalnym

Podróż w tropiki z dziećmi, jak znieść upały

Upalne lato w Polsce, czy słoneczna pogoda na Kanarach nie ma absolutnie żadnego porównania do uderzenia tropikalnego, wilgotnego i gorącego powietrza, które aż zatyka. W sumie to nawet nie tyle zatyka, co wręcz oblepia każdy centymetr ciała. 

Nigdy nie zapomnę, kiedy pierwszy raz polecieliśmy w podróż w tropiki z dziećmi i już po wyjściu z lotniska w Dominikanie poczułam to lepkie i parne powietrze. Była godzina 23.00. 

Lecąc do Tajlandii, już mniej więcej wiedzieliśmy czego się spodziewać po tropikach. Temperatury w Tajlandii przez większość część roku utrzymują się na poziomie około 30C w dzień, natomiast odczuwalna temperatura jest zawsze wyższa ze względu na dużą wilgotność. To jednak nie jedyna różnica między klimatem tropikalnym a tym, który mamy w Europie. W tropikach słońce operuje naprawdę mocno i nawet w najbardziej pochmurne dni, indeks UV jest wysoki, a w dni słoneczne jest ekstremalny. Oznacza to, że słońce nie tyle opala, co praży. Dla delikatnej, jasnej skóry dziecka jest to bardzo niezdrowe. 

Dzieci szybko mogą się przegrzać, a niekoniecznie są w stanie nam to zakomunikować. Nikt jak rodzic nie zna własnego dziecka, dlatego każdemu odchyleniu od normalnego zachowania należy się przyjrzeć z uwagą. 

Kiedy jechać do Tajlandii pogoda
Kiedy przyjechać do Tajlandii? Czyli wszystko o pogodzie

W tym artykule znajdziesz wyczerpujące informacje o pogodzie w Tajlandii

Jak radzić sobie z upałami w czasie podróży w tropiki z dziećmi

Tropikalne upały towarzyszą nam codziennie od kilku lat podczas mieszkania w Tajlandii. Jesteśmy już do nich względnie przyzwyczajeni i oczywiście wypracowaliśmy sobie sposoby na radzenie z nimi.

Unikanie aktywności w porze największego nasłonecznienia

Na wycieczki i zwiedzanie najlepiej jest się wybrać w godzinach porannych lub późno popołudniowych. Polecam tak zaplanować sobie dzień, żeby w czasie największego upału mieć czas wolny na odpoczynek albo swobodną zabawę. 

Zwiedzanie w godzinach porannych ma jeszcze tę zaletę, że unika się tłumów. Dzięki temu udało nam się zwiedzić w spokoju szmaragdową jaskinię oraz spędzić przyjemny czas na wyspie Koh Nang Yuan zanim przypłynęły wszystkie grupowe wycieczki z okolicznych wysp.

Podróż w tropiki z dziećmi - nawadnianie i schładzanie to podstawa

 • Woda, woda i jeszcze raz woda.
  Picie wody to podstawa w czasie tropikalnych upałów. Zawsze zabieramy wodę na wycieczki i na spacery.
 • Podczas zwiedzania oraz w czasie pieszych wypraw, kiedy robi się nieznośnie gorąco, polewamy dzieciom i sobie kark oraz plecy.
 • Warto mieć przy sobie wachlarze. W Tajlandii popularne są małe, przenośne wiatraczki na baterie albo na USB. Można je przypiąc maluszkowi do wózka, świetna sprawa
 
Tajlandia z dzieckiem Sanctuary of Truth
Sanktuarium Prawdy, Pattaya

Podróż w tropiki z dziećmi - ochrona przeciwsłoneczna

Słońce w tropikach jest bezlitosne, można się przypiec nawet w pochmurny dzień. Zalecam ostrożność w opalaniu i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Niestety dość częstym obrazkiem są turyści spaleni na czerwono już na drugi dzień po przylocie. 

Jako ochronę przed słońcem w tropikach stosujemy:

 • kremy z filtrem SPF 50
 • kostiumy kąpielowe z filtrami – polecam szczególnie dla dzieci (Kostium UV dla dzieci, czy warto?)
 • czapki i kapelusze 
 • poza tym raczej zakrywamy ciało niż odkrywamy

W Tajlandii kremy z filtrem są łatwo dostępne, więc jeśli zapomnicie to nie ma problemu. Można je kupić w każdym convenient store.

W celu ochrony rafy koralowej, w sierpniu 2021, Tajlandia wprowadziła zakaz używania w parkach narodowych kremów przeciwsłonecznych zawierających: Oxybenzone (Benzophenone-3, BP-3), Octinoxate (Ethylhexyl methoxycinnamate), 4-Methylbenzylid Camphor (4MBC), Butylparaben

Za złamanie przepisów i używanie zakazanych kremów z filtrem, grozi kara w wysokości 100 000 THB. Przepis jest ciężko egzekwować, ale jeśli chcesz cieszyć się piękną rafą koralową w Tajlandii, po prostu nie używaj kremów z tymi składnikami. 
Żródło: https://www.tatnews.org/2021/08/make-sure-your-sunscreen-is-not-on-the-banned-list-in-thailand/

Podróż w tropiki z dziećmi - uwaga na odparzenia i obtarcie

Jakie buty dla dzieci w tropiki

Tropikalny skwar sprzyja powstawaniu odparzeń na ciele ze szczególnym uzględnieniem stóp. Najlepiej zakładać dzieciom wygodne i sprawdzone już buty. Nam najbardziej odpowiadały i sprawdziły się w tropikach następujące buty dla dzieci:

 • miękkie, skórzane sandały na co dzień (np. Geox, Bartek, Mrugała)
 • lekkie sandałki z materiału lub miękkich tworzyw sztucznych idealne w w porze deszczowej lub jako buty do wody: Adidas Altaventure 
 •  sportowe buty z siateczką też dobrze się spisują
 • na trekking najlepsze są Keen Newport i Seacamp, ale inne sportowe sandały z przyczepną podeszwą też dadzą radę
Wiele osób poleca sandały Crocs do Tajlandii, ale u nas w większości przypadków Crocsy (testowaliśmy różne modele) nie odpowiadają dzieciom. Nie lubią ich nosić. Crocsy generalnie dobrze się spisują jako obuwie na basen, czy plażę, ale zdecydowanie nie jest to obuwie na trekking. 
Podróż w tropiki z dziećmi, jakie buty dla dzieci w tropiki
Podróż w tropiki z dziećmi, jakie buty dla dzieci w tropiki

Tropiki z dziećmi i odparzenia od pieluch

W tak gorącym klimacie, szczególnie po kilku godzinach noszenia malucha w nosidle, dużo łatwiej dochodzi do odparzeń od pieluch. Jak tylko macie okazję, warto wyjąć dziecko z nosidła, żeby dać mu się schłodzić i swobodnie poruszać. 

Od jednorazowych pieluszek do pływania łatwiej się odparzają uda i pachwiny, zwłaszcza po kąpieli w morzu. Dlatego po wyjściu z wody od razu ściągaliśmy jednorazowe pieluchy, płukaliśmy niemowlę w słodkiej wodzie i używaliśmy natłuszczającego kremu lub olejku kokosowego.
Potem już zupełnie przeszłam na wielorazowe pieluchy do pływania i bardzo je polecam. Tym bardziej, że w Tajlandii jednorazowe pieluchy do pływania nie są towarem łatwodostępnym. 

Tajlandia z dzieckiem, niemowlę w Tajlandii
Niemowlę w Tajlandii

Tu znajdziesz dużo informacji o jedzeniu, mleku, pieluchach i pieluchach do pływania w Tajlandii.

Podróż w tropiki z dziećmi. Jakie ubrania sprawdzą się najlepiej?

Podróż w tropiki z dziećmi, jak znieść upały

W upalną pogodę w tropikach, najlepiej sprawdzają się ubrania:

 • lekkie
 • przewiewne 
 • z  naturalnych tkanin lub odzież funkcyjna (z filtrami, szybkoschnąca)
 • luźne, nie opinające ciała.

Strój dostosowuję do aktywności, to znaczy, że inaczej ubieram dzieci jak wychodzimy na zwykły spacer, a jeszcze inaczej, gdy idziemy do dżungli. Choć to może się wydać dziwne, im więcej słońca, tym mniej się rozbieramy chociaż pozornie jest chłodniej im mniej mamy na sobie. 

Wychodząc na wycieczki do lasu, dżungli lub na trekking po górkach najczęściej zakładam dzieciom dłuższe spodenki i bluzkę z krótkim rękawem. Dodatkowo zabieram lekką bluzę z filtrem UV. Takie ubranie chroni przed słońcem, zadrapaniami w razie upadku, a dodatkowo jeszcze chroni przed komarami. O pakowaniu bagażu na wyprawę do dżungli przeczytasz w artykule Park Narodowy Khao Sok z dziećmi.

Zobacz jeszcze ten wpis: Jak spakować bagaż podręczny – z plecakiem i dziećmi po Azji

Podróż w tropiki z dziećmi, jakie ubranie w tropiki

Niemowlętom w tropikach sprawdzają się luźne rampersy oraz luźne body. Najlepiej wręcz kupować o rozmiar za duże. Raczkującemu synowi zakładałam spodenki zakrywające kolana. Warto oczywiście zakładać dziecku czapkę z daszkiem. 

Polecam również mieć jakąś bluzę i kocyk, bo na lotniskach, w centrach handlowych i w komunikacji miejskiej w krajach tropikalnych można dosłownie zamarznąć. 

Bikini to nie jest odpowiedni strój do sklepu, dżungli, ani tym bardziej na motor w Tajlandii i w krajach Azji. Chodzi zarówno o względy kulturowe oraz o bezpieczeństwo. 

W tropiki z dziećmi - używaj klimatyzacji rozsądnie

Klimatyzacja często traktowana jest jak zło konieczne i oskarżana jest o powodowanie przeziębienia u dzieci. Jeśli jest używana odpowiednio, nic takiego nie ma miejsca.

Klimatyzacja towarzyszy nam praktycznie 20h/dobę 355 dni w roku. W pozostałe 10 dni korzystamy z ochłodzenia w czasie tajskiej zimy.

Też nie jestem wielką fanką klimatyzacji, szczególnie w pomieszczeniach publicznych, gdzie jest zimno jak w lodówce. Jednak doceniam to urządzenie, bo dzięki niemu nie roztapiamy się z gorąca. Na szczęście w domach i w hotelach, ustawienia klimatyzacji można regulować i dostosować do naszych potrzeb.

Jak rozsądnie używać klimatyzacji w tropikach?

Każdy ma określone preferencje co do temperatur w pomieszczeniu. Jednak poniżej podaję nasze sposoby na korzystanie z klimatyzacji.

 • Po pierwsze, wychodząc z pokoju, wyłącz klimatyzację. Lepiej po prowrocie z podwórka stopniowo przyzwyczajać się do chłodu, niż zrobić sobie terapię szokową.
 • Nie ustawiaj 18-19C, bo różnica między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną będzie zbyt duża. My najczęściej ustawiamy set point (temperaturę zadaną) na 23-24C i tyle wystarczy, żeby odczuć ulgę.
 • Nie włączamy pełnej mocy nawiewu, maksymalnie stosujemy “Medium” albo tryb “Auto”. Najczęściej klimatyzacja ustawiona jest w trybie “Low”
 • Jeśli wracamy mokrzy po pływaniu, klimatyzacji nie włączamy dopóki się nie umyjemy i nie przebierzemy w suche rzeczy.
 • Choć klimatyzacja chodzi u nas niemal cały czas, używamy jej rozsądnie. Oznacza to, że włączamy klimatyzator tylko w tym pomieszczeniu, w którym jesteśmy. Zamykamy drzwi do pozostałych pomieszczeń, żeby ograniczyć straty. Przy pobycie wakacyjnym w hotelu, rachunek za prąd nie jest zmartwieniem, ale wszędzie tam, gdzie sami musicie zapłacić koszty zużycia energii elektrycznej, takie postępowanie opłaci się bardzo. 

Największy błąd popełniany podczas używania klimatyzacji

Największy błąd, jaki ludzie robią chcąc ochłodzić się od upałów w tropikach, to bardzo szybkie schłodzenie się. Po pierwszym szoku w kontakcie z tropikalnym upałem z ulgą wpadamy do zimnego pomieszczenia, w którym klimatyzacja ustawiona jest na 18C. To szybka droga, żeby zacząć wakacje od przeziębienia, ponieważ takie skoki temperatur nie są dla organizmu normalnym stanem.

Spanie przy klimatyzacji w tropikach

Częsta obawa rodziców w czasie podróży w tropiki z małymi dziećmi dotyczy zimna i wiania w nocy. Faktycznie, w niektórych hotelach klimatyzacja prawie urywa głowę. Rzadko jednak nie da się z nic z tym zrobić. Trzeba wziąc pilot, albo podejść do panelu sterowania i ustawić tak, żeby było znośnie. 

 • Na noc wyłączam ruch żaluzji w klimatyzatorze (fukcja “Swing”) i ustawiam je tak, żeby powietrze  wiało tam, gdzie nas nie ma. Najczęściej wybieram nawiew na górę, ale to zależy od układu pokoju i łóżek.
 • Ustawiam temperaturę 23-24 C i minimalny nawiew (“Low”)
 • Często włączam tryb nocny “Sleep”
 • Osobom lubiącym spać w niższych temperaturach oraz nie tolerującym klimatyzacji, mogę zalecić schłodzenie pokoju przed snem, a potem wyłączenie klimatyzatora. Jeśli do tego jest wiatrak w pokoju, to idealnie.
 • Jeśli jest taka możliwość, polecam korzystanie z funkcji automatycznego wyłączania i włączania klimatyzacji o zadanej godzinie. W sypialni dzieci często ustawiam wyłączenie klimatyzacji w środku nocy.
 • Czasami klimatyzacja w hotelu, mimo zmiany ustawień, dalej chłodzi jak szalona, wtedy po prostu wyłączam funkcję chłodzenia i ustawiam funkcję wentylatora, jeśli się da. Ostatecznie po schłodzeniu, wyłączam klimatyzację.

Z dziećmi w tropiki. Jak ubrać dzieci do spania ?

Wszystko zależy od tego co dziecko lubi. Jedne dzieci nie zasną nie opatulone, inne muszą być rozebrane. Przy włączonej klimatyzacji nie polecam zbytniego rozbierania, bo to nie jest konieczne. 
U mnie jedno z dzieci od urodzenia preferuje spanie na, a nie pod kołdrą. Dlatego zakładałam dziecku piżamę z długimi rękawami i nogawkami. 
Jeśli maluch lubi spać w śpiworku, to jak najbardziej warto zabrać ze sobą, ale oczywiście w miarę cienki. 

Zachowując rozsądne podejście można jak najbardziej cieszyć się piekną pogodą w tropikach, a jak mowa o tropikach to polecam wpis o Singapurze oraz Kambodży.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top