Plecak turystyczny dla dzieci, jaki wybrać

Plecak turystyczny dla dzieci: jak dobrać ten idealny

Uznaliśmy, że już najwyższa pora, żeby dzieci zabierały w podróż i na treking swoje własne plecaki turystyczne. Zanim jednak je kupiłam, zrobiłam rozeznanie tematu, porównywałam pojemności, rozmiary oraz dowiadywałam się, jakie ciężary mogą nosić dzieci bez szkody dla młodego kręgosłupa. Zapraszam na wpis o tym na co zwrócić uwagę, wybierając plecak turystyczny dla dzieci oraz na recenzję plecaków Quechua MH500, które przetestowaliśmy w miesięcznej podróży po Wietnamie. 

Plecak turystyczny dla dzieci, jaki wybrać

Zanim przejdę do opisywania technicznych detali, wyjaśnię dlaczego zdecydowaliśmy się na zakup plecaków turystycznych naszym dzieciom. Często podróżujemy z dziećmi i staramy się przy tym zabierać jak najmniej bagażu. O tym jak się pakujemy i co pakujemy napisałam tutaj.

Ponieważ dzieci mają już powyżej 6 lat, uznaliśmy, że mogą odciążyć nas trochę i w czasie następnej podróży nieść własne rzeczy na własnych plecach. Wyjechaliśmy na miesiąc do Wietnamu tylko z plecakami i to był świetny pomysł. 

Jaki powinien być dobry plecak turystyczny dla dzieci?

Dobry plecak turystyczny dla dzieci to taki, który jest:

 • praktyczny
 • funkcjonalny
 • bezpieczny i wygodny
Ale najważniejsze, żeby był dobrze dobrany do konkretnego dziecka, czyli do jego wzrostu i wagi.

Pamiętaj, że zgodnie z badaniami, dzieci nie powinny nosić na plecach obciążenia większego niż 10% masy ciała (niektóre źródła podają 15%). Większe obciążenie może powodować między innymi zmiany w kręgosłupie, o czym można przeczytać w popartym literaturą artykule na stronie fizjointouch.plPrzykładowo, dziecko ważące 25 kg, powinno mieć plecak o masie do 2,5 kg.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej plecak dla dzieci powinien mieć:

 • szerokie, regulowane pasy naramienne
 • pas biodrowy lub piersiowy
 • wyściełane plecy

Te zalecenia dotyczą plecaków szkolnych, ale tym bardziej mają zastosowanie do plecaków turystycznych dla dzieci. 

Jak dobrać wielkość plecaka

Plecak powinien być tak dobrany, żeby nie wystawał poza obrys pleców oraz żeby nie zwisał poniżej linii bioder. Powinien dobrze przylegać do linii pleców, żeby ciężar się równo rozkładał.

Ponieważ nie miałam możliwości przymierzenia plecaków przed zakupem, musiałam polegać na wymiarach plecaka podanych przez producenta. Zmierzyłam miarką krawiecką szerokość oraz długość pleców każdego dziecka i porównałam z wymiarami producenta. 

Gdzie kupić plecak turystyczny

Na rynku jest wielu producentów plecaków turystycznych dla dzieci, np. Deuter, Gregory, Quechua, więc każdy powinien znaleźć model odpowiedni dla siebie. W sprzedaży takich plecaków specjalizują się sklepy ze sprzętem sportowym i turystycznym, takie jak Decathlon, 8a.pl czy skalnik.pl.

Recenzja plecaka Quechua MH500 dla dzieci

Plecak turystyczny dla dzieci, jaki wybrać. Quechua MH500
Plecak turystyczny dla dzieci, jaki wybrać. Quechua MH500

Zdecydowałam się na zakup dziecięcych plecaków turystycznych Quechua, produkowanych dla marki Decathlon. Do zakupu przekonały mnie następujące rzeczy:

 • regulowana wysokość pasów – plecak rośnie razem z dzieckiem i można wysokość ustawić zgodnie ze wzrostem dziecka. Genialne!
 • regulowana długość pasów
 • pas piersiowy z regulacją wysokości
 • pas biodrowy
 • wyściełane plecy
 • funkcjonalność – plecak ma rózne troczki, wiele kieszonek, ale jest przy tym bardzo lekki i łatwy w użyciu przez dzieci
 • plecaki 28 litrowe można otworzyć od góry oraz przez rozpięcie bocznego zamka
 • do tego wszystkiego przemówiła do mnie również cena oraz 10-letnia gwarancja
 • plecaki są poza tym bardzo ładne

Najmłodszemu dziecku, które jest jeszcze drobne, kupiłam plecak turystyczny dla dzieci MH500 18 litrów, starszym córkom dobrałam model MH500 28 litrów. Dzięki regulacji, dopasowałam plecaki do każdego dziecka. Pakując się na wyjazd pilnowałam, żeby nie przekraczać limitu  obciążenia 10-15% masy ciała. 

Quechua MH500 (źródło: Decathlon)
Quechua MH500 (źródło: Decathlon)

Czy polecamy plecaki Quechua MH500 dla dzieci?

Nasze plecaki sprawdziły się w podróży bez zastrzeżeń i mogę je szczerze polecić. Testowaliśmy je w Tajlandii i przez cały miesiąc w Wietnamie w samolotach, taksówkach, busach, nocnym pociągu, na wycieczce po delcie Mekongu, a nawet w deszczu. 

Plecaki wróciły w znakomitym stanie, nie widać na nich śladów zniszczeń, ani nawet zabrudzeń. Spisują się dobrze jako bagaż podręczny do samolotu i mieszczą się pod siedzeniem. Dla mnie ważne jest również to, że dzieci bardzo chętnie je nosiły. Przed nami na pewno niejedna podróż z tymi plecakami.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top