Cheow Lan Lake Khao Sok Tajlandia

Noc na jeziorze Cheow Lan Lake w Khao Sok

Obudziliśmy się o świcie wśród okrzyków gibbonów z sąsiedniej wyspy. Wokół nas wszędzie była szmaragdowo-zielona woda a w oddali majaczyły w porannej mgle wapienne klify wystające z jeziora Cheow Lan Lake. 

Z kubkiem kawy wsiedliśmy na long tail boat i popłynęliśmy na poranne safari. Tak zaczął się jeden z najbardziej magicznych poranków w naszym życiu, po nocy spędzonej w domku na wodzie w ramach wycieczki na jezioro Cheow Lan Lake w Khao Sok.

Jezioro Cheow Lan Lake w parku Khao Sok

Cheow Lan Lake położone jest na terenie parku narodowego Khao Sok w Tajlandii a jego powierzchnia zajmuje prawie 170 km2. Jezioro  powstało po zbudowaniu tamy Ratchaprapa Dam na rzece Klong Saen. Budowa tamy zaczęła się w 1982 roku i jej celem było zapewnienie stabilnego źródła elektryczności w południowej Tajlandii oraz kontrola nad powodziami w regionie. 

Miejsce słynie ze scenicznych i zapierających dech krajobrazów utworzonych przez wapienne klify wystające ponad szmaragodowo-zieloną taflę jeziora.  

Plan wycieczki na Cheow Lan Lake

Po pobycie w parku Khao Sok postanowiliśmy spędzić kolejny dzień i noc na jeziorze Cheow Lan Lake w ramach wycieczki z Our Jungle Camp*. Ze względu na obecność dzieci, zdecydowałam się na prywatną wycieczkę. Co prawda koszt jest wtedy większy, ale ma się większą swobodę i możliwość wyboru miejca noclegu w różnych przedziałach cenowych.

Spośród 4 propozycji wybraliśmy domki na jeziorze z pokojem rodzinnym oraz własną łazienką. Docelowo nocowaliśmy w Kee Ree Wan Rafthouse. Poniżej zamieszczam ogólny plan naszej wycieczki, a szczegóły opisałam w dalszej części.

*) Pobyt w hotelu oraz aktywności, w których braliśmy udział są częścią współpracy barterowej. 

Dzień 1 - plan

 • Wyjazd rano z hotelu do przystani Rachaprapa Dam Pier
 • Rejs po jeziorze
 • Zameldowanie w hotelu i lunch
 • Czas wolny
 • Popołudniowa wycieczka i wieczorny rejs po jeziorze
 • Kolacja

Dzień 2 plan

 • Poranne safari o 6.30 
 • Śniadanie
 • Czas wolny 
 • Powrót do przystani

Relacja z noclegu na Cheow Lan Lake z dziećmi

Dojazd z hotelu w Khao Sok Village do przystani Rachaprapa zabrał nam około godzinę. Zostawiliśmy samochód na parkingu i razem z przewodnikiem zeszliśmy w dół na przystań. Na przystani znajdują sie sklepy, stoiska z jedzeniem oraz toalety. 

Następnie wsiedliśmy na naszą łódź i popłynęliśmy na rejs jeziorem w stronę naszego domku na wodzie.  

Rejs po Cheow Lan Lake

Khao Sok z dziećmi wycieczka na jezioro Cheow Lan Lake z dziećmi

Do hotelu płyneliśmy około 40 minut i w czasie rejsu mogliśmy zobaczyć  najładniejsze zakątki jeziora razem z charakterystycznym punktem widokowym z trzema skałami Khao Sam Kler (sam kler znaczy trzech przyjaciół w południowym dialekcie tajskim).

Widok wysokich i porośnietych roślinnością klifów wystających ze szmaragdowo-zielonej wody był obłędnie piękny.

Cheow Lan Lake Tajlandia
Khao Sam Kler na jeziorze Cheow Lan Lake

Kee Ree Warin Rafthouse

Noc na jeziorze Cheow lan lake Khao Sok z dziećmi

Po zakończeniu rejsu dopłynęliśmy nareszcie do naszych domków na wodzie. Już z daleka domki prezentowały się bardzo dobrze.Dostaliśmy dwupoziomowy domek z prywatną łazienką i tarasem. Na wyposażeniu pokoju była woda, wiatrak, kamizelki ratunkowe oraz kajaki.

Domek był skromnie urządzony, ale bardzo ładny. Przez szklany panel w podłodze można było podziwiać intensywnie zielone jezioro.

Zaraz po zameldowaniu się poszliśmy na przygotowany dla nas lunch. Jedzenia było tyle, że nie byliśmy w stanie zjeść wszystkiego. Dostaliśmy łagodną zupę dla dzieci, smażonego kurczaka, curry, sałatkę z makaronem i warzywami oraz owoce na deser. Podobny zestaw dostaliśmy na kolację. Potrawy były łagodne i odpowiednie dla dzieci.

Później mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na orzeźwiającej zabawie w wodzie. Kamizelki, które dostaliśmy były w dość dużych rozmiarach, dlatego mniejszym dzieciom warto zabrać własne kamizelki lub rękawki.

Obiad w Kee Ree Warin
Pływanie w jeziorze w Khao Sok z dziećmi Tajlandia z dzieckiem
Kąpiel w jeziorze

Noc w domku upłynęła spokojnie i brak klimatyzacji nie doskwierał za bardzo, ponieważ mieliśmy dwa wiatraki. Komary również nie stanowiły żadnego problemu, praktycznie nie odnotowaliśmy ich obecności.

Treking po dżungli Khao Sok i rejs po jeziorze Cheow Lan Lake

Chewo Lan Lake Khao Sok Tajlandia domek na wodzie
Long tail boat

Około godziny 15.00 wsiedliśmy do naszej long tail boat i razem z przewodnikiem popłynęliśmy na wycieczkę po dżungli.

Treking przez dżunglę nie był długi, bo zajął nam około godzinę. Jednak trasa wymagała sporego wysiłku, ponieważ  połowa drogi prowadziła pod górę korytem rzeki i wodospadu, przez gęsty las i kamienie. Było gorąco i duszno, ale na szczęście byliśmy cały czas w cieniu.

Dzieci poradziły sobie zaskakująco dobrze i miały przy tym mnóstwo zabawy. Najlepsza część to huśtanie się na lianie i skok przed strumyk.

Dżungla w Khao Sok pełna jest roślinności i zwierząt. Przewodnik co jakiś czas stawał i opowiadał, jakich roślin nie dotykać, gdzie lubią kryć się skorpiony i jak znaleźć w dżungli świeżą i bezpieczną wodę do picia.  

Tajlandia z dzieckiem Khao Sok dzungla
Trekking w dżungli Khao Sok

Wracając z trekingu udaliśmy się od razu na wieczorne safari po jeziorze w poszukiwaniu zwierząt. Choć liczyliśmy na spotkanie ze słoniami, tym razem nie udało się. Zamiast tego udało nam się zobaczyć azjatyckiego, czarnego niedźwiedzia oraz stado małp.

Wróciliśmy tuż po zachodzie słońca, prosto na kolację. Zaraz po kolacji, zmęczeni, poszliśmy spać bardzo wcześnie, bo o świcie czekała nas kolejna przygoda.

Zachód słońca na jeziorze

Poranne safari na jeziorze

Poranne safari w Khao Sok
Poranek na Cheow Lan Lake

Nie mogliśmy mieć piękniejszego poranka. Zaraz po obudzeniu się wyszliśmy na taras a w oddali, na wyspie, słychać było nawoływanie gibbonów. Szybko się ubraliśmy, zgarnęliśmy po drodze kawę i o 6.30 wskoczyliśmy do łodzi. Przewodnik czujnym okiem obserwował mijane wyspy, wypatrując na nich zwierząt. 

Trafiliśmy na gibbony oraz bardzo duże stado makaków z wieloma maluchami (southern pig-tailed macaque). Przewodnik powiedział, że mamy szczęście bo to największe stado tego gatunku, jakie kiedykolwiek widział na tych terenach.

Widzieliśmy również ślady bytności bawołów oraz mnóstwo jaskrawo-różowych jaj ślimaków.

Po około godzinie, głodni i szczęśliwi, wróciliśmy do hotelu na śniadanie. Tuż po 9.00 spakowani, ruszyliśmy w stronę przystani, żeby tym razem udać się do Krabi. 

Tajlandia Khao Sok z dzieckiem
Wypatrujemy małp
Cheow Lan Lake Khao Sok
Idealne odbicie

Cheow Lan Lake - informacje praktyczne

Koszt wycieczek na jezioro Cheow Lan Lake

Dokładny koszt wycieczki zależy od czasu jej trwania oraz programu. Wycieczki indywidualne są z reguły droższe od grupowych. 

Przedstawiam orientacyjne ceny wycieczek oferowanych przez różne hotele i biura podróży. Do każdej należy doliczyć dodatkowe opłaty, wymienione poniżej.

Koszt wycieczki jednodniowej

 • Ceny wycieczki grupowej zaczynają się od 1500 THB od osoby.
  W koszcie uwzględniony jest rejs łodzią z przewodnikiem,  lunch, aktywność w dżungli, transport do hotelu na terenie parku.

Cena wycieczki dwudniowej z noclegiem na Cheow Lan Lake

 • grupowa wycieczka to koszt od 2500 THB od osoby. 
  W cenie znajduje się wyżywienie i zakwaterowanie na jeziorze, aktywność w dżungli, safari z przewodnikiem, transport do hotelu.
 • wycieczka prywatna to koszt od 3300 THB do 10000 THB za osobę zależnie od wybranego hotelu. Im większa grupa, tym mniej się płaci od osoby.
 • dzieci do lat 10 mają często spory rabat

Koszt wycieczki trzydniowej z noclegiem na Cheow Lan Lake

 • grupowa wycieczka to koszt od 3000 THB od osoby. 
  W cenie znajduje się wyżywienie i zakwaterowanie na jeziorze, aktywność w dżungli, safari z przewodnikiem, transport do hotelu.
 • wycieczka prywatna to koszt od 4000 THB do 17000 THB za osobę zależnie od wybranego hotelu. Im większa grupa, tym mniej się płaci od osoby.
 • dzieci do lat 10 mają często spory rabat

Dodatkowe opłaty

Do kosztów wycieczki nie są wliczane dodatkowe opłaty:

 • Wstęp do parku narodowego Khao Sok:
  200 THB za dorosłego, 100 THB za dziecko (3-14 lat). Opłata za wstęp do parku jest jednorazowa, zachowaj swój bilet.
 • Dodatkowa opłata za utrzymanie przystani:
  20 THB za dorosłego, 10 THB za dziecko

Kiedy pojechać do Khao Sok

Najlepszy czas na odwiedziny Khao Sok i na wycieczkę po Cheow Lan Lake przypada poza sezonem deszczowym, czyli w terminie od grudnia do kwietnia. Khao Sok znajduje się w prowincji Surat Thani i pogodę w tej prowincji możesz sprawdzić we wpisie Kiedy jechać do Tajlandii? Pogoda w Tajlandii

Wycieczka na jezioro Cheow Lan Lake z dziećmi

Cheow Lan Lake Khao Sok z dziećmi Tajlandia z dzieckiem

Czy wycieczka na jezioro Cheow Lan Lake ma sens z dziećmi? Naszym zdaniem tak! Dzieci bawiły się rewelacyjnie. Jednak wszystko zależy od wieku dziecka, jego temperamentu i odporności na takie aktywności. 

Taka wycieczka to jest minimum kilka godzin pływania łodzią, co wiąże się ze znudzeniem oraz zmęczeniem choćby hałasem silnika. Poza tym w grę wchodzi jeszcze treking oraz pilnowanie malucha w domku na wodzie. 

Wydaje mi się, że najwięcej z takiego wyjazdu skorzystają dzieci w wieku powyżej 4 lat, ale widziałam kilka rodzin z maluszkami.

Poza wszelkim zasięgiem

Na terenie jeziora nie ma praktycznie zasięgu, również są ograniczenia w dostępie do elektryczności. Jeśli ktoś marzy o ucieczce od wszystkiego, to pobyt na Cheow Lan Lake jest do tego idealny.

Co zabrać i jak się spakować

Na wycieczkę na jezioro lepiej się przygotować jak na treking i zabrać również rzeczy do pływania:

 • Kostium kąpielowy – polecam te z filtrami UV
 • Lekka bluza funkcyjna z filtrem UV 
 • Długie spodnie na trekking przez dżunglę
 • Kapelusz, czapkę przeciwsłoneczną
 • Wygodne buty na treking i klapki do wody
 • Skarpety
 • Ręcznik (mieliśmy zapewniony w hotelu, ale warto mieć jeden swój)
 • Ubrania na zmianę
 • Latarka
 • Repelent
 • Krem z filtrem
 • Apteczka 
 • Torba wodoodporna
 • Płaszcz przeciwdeszczowy (na sezon deszczowy)
 • Powerbank
 • Ergonomiczne nosidło, jeśli jedziesz z małymi dziecmi

Jeśli podróżujesz z walizkami, polecam przepakowanie się z niezbędnymi rzeczami do plecaka. Resztę rzeczy lepiej zostawić w hotelowej przechowalni.

Jak dojechać nad jezioro Cheow Lan Lake

Choć jezioro znajduje się na terenie parku Khao Sok, dojazd do niego wymaga dotarcia do przystani Rachaprapa Marina, z której odpływają łodzie. Przystań leży ponad 60 km od głównej siedziby parku narodowego w Khao Sok Village. Można dojechać nad samo jezioro bez potrzeby odwiedzania Khao Sok Village.

Odległości z najbliższych lotnisk do przystani, są następujące:

 • Surat Thani: 67 km
 • Krabi: 161 km
 • Phuket: 208 km

Nie przegap wpisu o innym, bardzo ciekawym jeziorze w Tajlandii

Bueng bua lotosowe jezioro
Bueng Bua - lotosowe jezioro

Różowe lotosy kwitnące w cieniu ogromnej góry Khao Sam Roi Yot

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top