Mae Kampong Village zrównoważona turystyka Tajlandia

Mae Kampong niezwykła wieś w Tajlandii

Mae Kampong Village to górska wioska, położona w oszałamiająco malowniczym otoczeniu, nad brzegiem wartkiego strumienia, w dolinie górskiej.

Jednak daleko jej do bycia zwykłą wsią. Jest bardzo znana i popularna głównie wśród tajskich turystów i influencerów, którzy tłumnie przyjeżdżają nacieszyć się tutejszym klimatem i świeżym powietrzem. To jednak nie koniec ciekawostek. Wieś jest na tyle fascynująca, że powstają o niej naukowe opracowania.

Niezwykła historia Mae Kampong

Mae Kampong Village wieś w Chiang Mai

Mieszkańcy Baan Mae Kampong stanowią bardzo zorganizowaną społeczność należącą do Community Based Tourism w Tajlandii. Prowadzą styl życia zgodny z tradycyjnymi zajęciami polegającymi na uprawie herbaty, produkcji miang (fermentowanej herbaty) oraz na uprawie kawy w lasach porastających góry wokół wsi. A przy tym czerpią korzyści ze zrównoważonej turystyki.

Uprawa herbaty i zrównoważona turystyka

Od dziesięcioleci wdrażano we wsi różne plany i inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia ludności. Na przestrzeni lat wdrożono z powodzeniem program The Royal Project Foundation, wspierający rolnictwo i uprawy. Oprócz tego wybudowano hydrolektrownię o mocy 40 kW, współfinansowaną przez Tajwan oraz USAID

Mieszkańcy utworzyli kooperatywę (HCMK), która wytwarza prąd i czerpie zyski z jego sprzedaży. Wspierani przez różne rządowe progamy (w tym OTOP – One Tambon, One Product), po roku 2000 założyli organizację Community Network of Mae Kampong.  Następnie stworzyli również plan rozwoju turystyki we wsi. 

Realizujac ambitny plan, mieszkańcy wsi otworzyli swoje domostwa dla turystów, oferując nocleg oraz możliwość uczestnictwa w tradycyjnym stylu życia za niewygórowaną cenę. 

Wyzwania stojące przed społecznością Mae Kampong

Za sprawą internetu wieś stała się bardzo popularna a turystyka rozwinęła się na dużo większą skalę. Oprócz tradycyjnych homestay-ów zaczęły powstawać kawiarnie, restuaracje, sklepy i hoteliki. Mae Kampong regularnie otrzymuje nagrody za swoją działalność. Czy jest jednak tylko różowo?

Miejscowość stała się tak sławna, że przyciąga prawdziwe tłumy tajskich tuystów, szczególnie w weekendy oraz święta. Wieś z racji swojego położenia, ciasnej zabudowy i wąskiej drogi, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości choćby miejsc parkingowych. Temu problemowi próbuje się zaradzić przez wyznaczenie zbiorczego parkingu.

Popularnosć wsi przyciąga inwestorów z zewnątrz, którzy budują w okolicy kawiarnie, hotele oraz nowoczesne i modne glampingi. Według jednego ze źródeł, członkowie społeczności dbają o swoje interesy. Możliwość prowadzenia homestay-ów i wynajmu domów została ograniczona tylko dla osób mających rodzinne powiązania z mieszkańcami wsi. 

Żródła:

  1. Teranetr Tienthavorn
    Transformation of a Cultural Landscape Through a Resilience LensA Case Study of Mae Kampong Village, Chiang Mai, Thailand  
  2. Thailand Tourism Directory
  3. Amnaj Khaokhrueamuang  Sustainability of Rural Land Use Based on an Integrated Tourism Model in Mae Kampong Village, Chiang Mai Province, Thailand

Jak dojechać do wsi Mae Kampong

Mae kampong leży w dystrykcie Mae On około 50 km na wschód od Chiang Mai. Wieś położona jest nad strumieniem w górskiej dolince otoczonej lasami. 

Z Chiang Mai można dojechać drogą nr 118 (ok. 30 km), następnie drogą nr 3005. Końcowy odcinek drogi do wsi jest wąski i kręty, z ograniczeniem prędkości na niektórych odcinkach do 5-10 km/h.

Niezapomniana noc w górskiej wiosce

Do Mae Kampong przyjechaliśmy piątego dnia naszej podróży po północnej Tajlandii. Wyruszyliśmy z Chiang Rai i prosto po zwiedzaniu Wat Rong Khun (White Temple) oraz po krótkim postoju w Happy Farm, pojechaliśmy spędzić resztę dnia i noc w tej malowniczej wsi. 

Postój na kawę po drodze

Chiang Mai

Po drodze zrobiliśmy krótki przystanek w jednej z licznych, klimatycznych kawiarenek przy trasie. 

Zupełnie przypadkowo wybraliśmy The Tharntong Green Coffee. Jak się zdążyliśmy zorientować, jest to kawiarnia i baza noclegowa.  Obiekt położony jest w bardzo malowniczej scenerii, nad samą rzeką. 

Nasz pobyt we wsi Mae Kampong

Mae Kampong Village w Chiang Mai

Przyjechaliśmy tylko na jedną noc i tak się złożyło, że była to nasza najzimniejsza noc od kiedy mieszkamy w Tajlandii z temperaturą 12 C. Chłodny wieczór tylko dodał uroku temu miejscu i sprawił, że była to wyjątkowa przygoda.

Po przybyciu na miejsce i po małych problemach najpierw ze znalezieniem hotelu a potem z zaparkowaniem samochodu, udaliśmy się do pokoju, uprzednio zdejmując buty przed wejściem na piętro. 

Zatrzymaliśmy się w hotelu Hueanaiaood Mae Kampong. Pokój był czysty, świeży i skromny, z trzema dużymi łóżkami, szafką i ławką do siedzenia. W oknach były tylko moskitiery i drewniane okiennice a na ścianie wisiał wiatrak. 

Po zapoznaniu się z pokojem wyszliśmy na spacer po okolicy i  na kolację. 

nocleg
Mae Kampong village w Tajlandii
Mae Kampong village w Tajlandii

Kolacja w Lung Pud Pa Peng Coffee House

Lung Pu Pa Ped Coffee

W Mae Kampong jest pełen wybór różnych restauracji i stoisk ze street food-em sprzedającym lokalne przysmaki. Nas skusiła do wejścia klimatyczna kawiarnia Lung Pud Pa Peng Coffee House, w której zjedliśmy prosty, ale bardzo smaczny posiłek z widokiem na rzeczkę. 

Na straganie kupilismy jeszcze gofry dla dzieci i pieczone, słodkie ziemniaki.

Najzimniejsza noc w Tajlandii

Najedzeni, ale trochę zmarznięci poszliśmy do pokoju. Ta noc miała być zimna i faktycznie taka była. Nad ranem temperatura spadła do 12 C. W pokoju było niewiele więcej i było nam tak zimno, że spaliśmy w długich spodniach i w bluzach.

Krótko po przebudzeniu poszliśmy zjeść gorącą tajską zupę Jok na śniadanie, ugotowaną przez właścicielkę hotelu. Zaraz po śniadaniu zapakowaliśmy się do samochodu i ruszylismy w kierunku Chiang Mai, co jakiś czas przecierając zaparowaną z zimna szybę w samochodzie. 

tajskiesniadaniejok
Jok z jajkiem

Jok

Jok to tradycyjna śniadaniowa zupa z ryżu, mająca również postać kleiku. Smaku zupie nadają dodatki, takie jak mięso, smażony czosnek i zioła.

Planowałam zostać jeszcze kilka godzin dłużej we wsi. Jednak z powodu pogody, postanowiliśmy wyjechać wcześniej i rozgrzać się trochę jeżdżąc na rowerach po parku botanicznym Tweechol Botanic Garden.

plan podróży Chiang Mai Tajlandia z dzieckiem
Chiang Mai i północ Tajlandii - plan podróży

Więcej inspiracji z podróży na północ znajdziesz w tym wpisie.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top