Las namorzynowy Pranburi Forest Park Tajlandia

Las namorzynowy Pranburi Forest Park

Morze zieleni, cisza, leniwa rzeka i tęczowe kraby, tak wygląda las namorzynowy Pranburi Forest Park niedaleko Hua Hin. Uwielbiam to miejsce i choć byłam w nim już wiele razy, to dalej lubię tam zajrzeć raz na jakiś czas. Zobacz jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w parku Pranburi Forest i jak tam trafić.

Lasy namorzynowe w Tajlandii

Las namorzynowy Pranburi Forest Park Tajlandia

Las namorzynowy, zwany również lasem mangrowym to wiecznie zielony las złożony z formacji niskopiennej, porastający podmokłe wybrzeża w strefie międzyzwrotnikowej. Są niezwykle pożyteczne dla ekosystemu, a przy okazji cieszą oczy. W chrakterystycnych korzeniach namorzynów, wrastająych znacznie powyżej poziomu wody, znajdują schronienie różne morskie zwierzęta. Mangrowce występują licznie w Tajlandii, między innymi w Krabi, Phang Nga oraz na wyspie Koh Lanta, ale jeśli będziecie w Hua Hin, to polecam udać się do lasu Pranburi Forest Park.

Spacer po lesie namorzynowym Pranburi Forest Park

Las namorzynowy Pranburi Forest Park Tajlandia

Na terenie parku Pranburi Forest Park znajduje się las namorzynowy z kładką, plaża Pran Kiri Beach oraz miejsca kempingowe. Wejście do kładki w lesie znajduje się po prawej stronie parku od wjazdu do parku. 

Drewniana kładka w parku Pranburi Forest ma 1 km długości. Las na długości trasy, która biegnie po kole, zmienia się i jest różnorodny. Początek, na którym dominują wystające z wody korzenie, licznie zamieszkują tęczowo-kolorowe kraby. Kraby można spotkać z rana i wtedy, gdy poziom wody jest niski. Jednak nie tylko rano jest przyjemnie. Nawet popołudniu w lesie jest sporo cienia.

Mniej więcej w połowie trasy znajduje się przystań na rzece. W czasie przypływu i wysokiego poziomu wody, po rzece kursują łodzie. Jeśli na przystani nikogo nie ma, oznacza to, że warunki do pływania są złe, a zamiast rzeki, spotkacie błotniste koryto.

Pod koniec trasy można wejść na wierzę widokową i podziwiać morze zieleni z góry. Końcowy odcinek kładki to intensywnie zielone i gęste krzewy.

Las namorzynowy Pranburi Forest Park Tajlandia
Pranburi Forest Park las namorzynowy
Krab w lesie namorzynowym Pranburi Forest Park

Rejs po lesie namorzynowym i rzece w Pranburi Forest Park

Przy wysokiej fali na morzu, rzeka w lesie wypełnia się wodą, a na przystani już czekają na turystów łódki. Rejs łodzią kosztuje 450 THB i trwa około 40-50 min. Łódź płynie najpierw przez las namorzynowy, a potem wpływa do pełnego portowego życia ujścia rzeki Pranburi. Płynąc wzdłuż portu można podejrzeć jak rybacy szykują swoje kutry rybackie na nocny połów owoców morza. Łódź płynie dalej jeszcze przez jakiś czas w górę rzeki, gdzie można podziwiać ładne widoki, a potem zawraca do spokojnego lasu.

Las namorzynowy Pranburi Forest Park Tajlandia
Rejs po lesie namorzynowym Pranburi Forest Park
Rzeka w czasie przypływu
Pranburi Forest
Rzeka podczas odpływu

Kemping przy plaży Pran Kiri Beach

Park Pranburi Forest to również kawałek wybrzeża z plażą Pran Kiri Beach, którą porastają “iglaste” Casuariny. Przy plaży znajduje się ścieżka rowerowa, spacerowa oraz miejsce na rozłożenie namiotów.

Pranburi Forest Park Tajlandia Plaża Pran Khiri

Jak dojechać do Pranburi Forest Park?

Las namorzynowy Pranburi Forest Park znajduje się około 20-25 minut drogi na południe od Hua Hin. Dojechać do niego można albo własnym transportem albo taksówką. Trasa do Pranburi Forest park wiedzie przez bardzo spokojne i malownicze tereny. Przy odrobinie szczęścia można spotkać po drodze pawie albo przebiegające przez jezdnię makaki niedźwiedzie.

Wracając z parku warto się zatrzymać w restauracji Eureka, albo w restauracji 1d+ Artist na plaży lub w okolicy Khao Tao. My lubiliśmy wpadać do małej, ale sympatycznej restauracji Mr. Jok.

Pranburi Forest Park - informacje praktyczne

Na terenie parku znajduje się toaleta, parking oraz sklepik i kawiarnia. 

Godziny otwarcia

Pn-Nd
8.00 - 16.00

Wstęp

Darmowy

Rejs łódką

450 THB/52 PLN
(1-4 os)

Las namorzynowy Pranburi Forest Park z dziećmi

Park jest ciekawą i bezpieczną atrakcją dla dzieci, ale poruszanie się z typowym wózkiem dziecięcym po kładce jest niemożliwe ponieważ gdzieniegdzie wystają z niej drzewka. Tu akurat plus dla Babyzen Yoyo, który w niektórych miejscach ledwo, bo ledwo, ale jednak przecisnął się przez kładkę.  

W Pranburi Forest z wózkiem
W Pranburi Forest z wózkiem

Inne ciekawe miejsca w okolicy Hua Hin

Jaskinia Phraya Nakhon w Sam Roi Yot
Jaskinia Phraya Nakhon w parku Sam Roi Yot

Ogromna i widowiskowa jaskinia Phraya Nakhon

Tajlandia z dzieckiem Bueng Bua Sam Roi Yot National Park
Lotosowe jezioro w parku Sam Roi Yot

Przejdź się drewnianą kładką przez największe rozlewisko słodkowodne w Tajlandii

Hua Hin najładniejsze plaże
Najładniejsze plaże w Hua Hin

Po zwiedzaniu parków narodowych, wybierz się na jedną z wielu pięknych plaż w Hua Hin

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top