Koszt życia w Tajlandii rodziny z dziećmi i singla

Koszt życia w Tajlandii

Jaki jest koszt życia w Tajlandii singla i rodziny z dziećmi? Czy jest jedna uniwersalna kwota, za którą można się utrzymać? Czy faktycznie Tajlandia jest taka tania jak mówią? 

Odpowiedzi zależą od tego, kogo się zapytasz, ponieważ ile ludzi, tyle różnych doświadczeń. Z moim postem sam/a będziesz w stanie oszacować koszty życie biorąc pod uwagę potrzeby, sytuację rodzinną, styl życia oraz możliwości finansowe.

Co ma wpływ na koszt życia w Tajlandii

Sytuacja rodzinna

Koszt życia rodziny z dziećmi w Tajlandii jest znacznie większy niż osób bezdzietnych, ze względu na koszty związane z edukacją oraz opieką zdrowotną. Jeśli ktoś twierdzi, ze życie w Tajlandii jest bardzo tanie, z dużym prawdopodobieństwem nie ma dzieci, albo nie są one jeszcze w wieku szkolnym lub uczą się w innym systemie.

Styl i poziom życia

Nie od dziś wiadomo, że jednemu wystarczy, żeby na głowę nie kapało, a ktoś inny musi mieć marmur na podłodze. Jeden może się żywić codziennie street foodem, drugi lubi modne restauracje.

Jeśli chcesz zachować zachodni styl życia, przez co rozumiem kupowanie określonej żywności oraz wynajem mieszkania wykończonego w zachodnim stylu, to koszty życia siłą rzeczy będą wyższe.

Zarobki w Tajlandii

Zanim przejdę do wydatków i kosztów przedstawię trochę danych na temat zarobków. 

Według danych podanych przez BOI, minimalna stawka dniowa w 2022 wynosi 320 – 354 THB/dzień (41,6 – 46 PLN/dzień)  zależnie od prowincji. Średnia pensja w skali kraju w 2022 to 14892,27 THB (1936 PLN), w Bangkoku 22274 THB (2895,6 PLN). Z kolei urząd statystyczny podaje, że średni, miesięczny dochód gospodarstwa domowego w 2021 to 27352 THB (3555,8 PLN), natomiast wydatki w przeliczeniu na gospodarstwo domowe wynosiły 21616 THB (2810 PLN). Więcej o zarobkach w różnych branżach na wagecentre.com.

Ile zarabia obcokrajowiec w Tajlandii?

Wysokość zarobków zależy oczywiście od rodzaju pracy, branży, doświadczenia i stanowiska, ale typowe pensje obcokrajowców oscylują w okolicach 50000 – 120000 THB (6500 – 15600 PLN). Doświadczeni specjaliści i kadra zarządzająca wyższego szczebla zarabia oczywiście więcej, nawet około 400000 THB (52000 PLN).

Oprócz pensji, niektóre firmy oferują w ramach kontraktu bonus w postaci pakietu relokacyjnego, który pokrywa wydatki związane z przeprowadzką. Pozostałe bonusy to dopłaty do szkół, dopłaty do mieszkania oraz zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego (raczej podstawowe). 

Mówi się, że już przy dochodzie ok 40000 THB miesięcznie (5200 PLN) można żyć w Bangkoku bardzo wygodnie. Tylko czy każdemu taka pensja wystarczy na wygodne życie? I co znaczy wygodne życie? Czas przejść do omówienia wydatków i kosztów życia.

Wszystkie ceny z bathów na złotowki zostały przeliczone według kursu 1THB = 0,13 PLN 

Praca w Tajlandii, gdzie i jak szukać
Praca w Tajlandii, gdzie i jak szukać

Zobacz, jakie możliwości pracy mają obcokrajowcy w Tajlandii

Jak zamieszkać w Tajlandii. Wiza do Tajlandii
Jak zamieszkać w Tajlandii

Myślisz o życiu w Tajlandii? Zobacz jaka wiza ci to umożliwi

Koszt życia w Tajlandii - wynajem mieszkania

Jednym z większych wydatków mających znaczny wpływ na koszty życia w Tajlandii, szczególnie u rodzin z dziećmi, jest wynajem nieruchomości. 

Ceny mieszkań i domów są bardzo zróżnicowane i kształtują się w następujących widełkach:

 • 1 sypialnia: 5000 – 15000 THB (650 – 1950 PLN)
 • 2 sypialnie: 15000 – 35000 THB (1950 – 4550 PLN)
 • 3 sypialnie: 20000 – 90000 THB (2600 – 11700 PLN)
 • 4 sypialnie: 30000 – 120000 THB (3900 – 15600 PLN)

Uwaga! To są tylko uśrednione przedziały, ponieważ można znaleźć tańsze lokum niż podane dolne widełki jak i dużo droższe. Przykładowo, można znaleźć mieszkanie z 3 i 4 sypialniami nawet sporo poniżej 20000 THB, kwestia tego, czego i gdzie się szuka. 

Przy ustalaniu budżetu odradzam sugrerowanie się tylko cenami podawanymi przez ludzi na forach, skoro w dobie internetu można łatwo i szybko samemu sprawdzić ile zapłacisz za wynajem mieszkania, które Tobie będzie pasowało. Do sprawdzania cen polecam stronę i aplikację DDProperty oraz marketplace i grupy dla ekspatów na Facebooku.

Jak się żyje w Hua Hin w Tajlandii z rodziną z dziećmi
Życie w Hua Hin

Zalety, wady i koszty życia w Hua Hin rodziny z dziećmi

Mieszkanie i życie w Bangkoku
Jak się mieszka w Bangkoku?

Ciekawostki o mieszkaniach w Bangkoku

Co się składa na cenę mieszkania

Ceny najmu mieszkania w Tajlandii zależą od następujących zmiennych:

 • lokalizacja
 • standard wykończenia
 • typ nieruchomości
 • wielkość/liczba sypialni
 • wiek budynku
 • okres najmu

Lokalizacja

Na cenę wynajmu mieszkania ma oczywiście znaczenie lokalizacja. Ceny nieruchomości zależą od regionu i miasta, w którym się chce żyć oraz od takich czynników jak bliskość do plaży, bliskość do metra, itd. Praktycznie zawsze będzie drożej w miejscowościach, dzielnicach i na wyspach popularnych wśród turystów i ekspatów. 

Kiedy wyprowadzaliśmy się z Bangkoku i szukaliśmy innego miejsca do życia, braliśmy pod uwagę Koh Samui, Phuket i Hua Hin. Po analizie cen mieszkań i szkół ostatecznie wybraliśmy Hua Hin, choć nie był to jedyny powód.

Standard wykończenia

Mieszkania i domy wykończone w standardzie zachodnim, z wyposażoną kuchnią (piekarnik, kuchenka gazowa lub indukcyjna, okap, kuchenka mikrofalowa) są oczywiście droższe od mieszkań w stylu tajskim. W przypadku domów, cenę dodatkowo zwiększa ogród i basen.

Wiele tańszych apartamentów na wynajem w Tajlandii posiada kuchnię wyposażoną po prostu w zlew, lodówkę i kuchenkę mikrofalową. Typowe tajskie domy często mają wręcz kuchnię na zewnątrz. 

Przed wynajęciem należy obejrzeć mieszkanie, ponieważ wiele z nich wygląda dobrze na zdjeciach, natomiast w rzeczywistości bywa z tym naprawdę różnie. Częste wady to bardzo słabe wykończenie, cienkie ściany, stara klimatyzacja, zapach wilgoci i grzyba.

Rodzaj nieruchomości

W Tajlandii generalnie nieruchomości podzielone są na:

 • detached house – dom wolnostojący
 • town house – szeregowiec
 • condominium 
 • apartament
Choć pozornie condominium (condo) i apartamentowiec to po prostu mieszkanie w bloku, różnica jest zasadnicza, szczególnie jeśli chodzi o kupno nieruchomości. Jednak nawet przy wynajmie można czasem odczuć tę różnicę w kosztach eksploatacyjnych.

Zazwyczaj najdroższe są domy, ale to nie jest reguła i zależy to oczywiście od lokalizacji. W Bangkoku bardziej opłacało nam się wynająć mieszkanie, za to w Hua Hin korzystniej jest dla nas wynająć duży dom. 

Liczba sypialni i wielkość mieszkania

Liczba sypialni ma znaczny wpływ na koszt wynajmu mieszkania w Tajlandii. Z naszych doświadczeń życia w Bangkoku i w Hua Hin wynika, że cena zmienia się  skokowo między dwiema a trzema sypialniami. Moglibyśmy wydawać nawet do dwóch razy mniej na mieszkanie, gdybyśmy się mieścili w dwóch sypialniach. 

Wiek budynku

O ile w przypadku jednej lub dwóch sypialni można wynająć dość fajne mieszkanie w nowym budownictwie, o tyle przy 3 sypialniach bardziej nam się opłacało wynajmować mieszkania w starszych budynkach. 

Za tę samą cenę co w nowym budynku, albo nawet za dużo mniej, mieliśmy do dyspozycji ogromne mieszkania (190-200 m2) z 3 sypialniami, 3-4 łazienkami oraz pokojem dla maid, który u nas pełnił fukncję graciarni. W nowym budownictwie, w lokalizacji, która nas interesowała, trzy sypialnie były poza naszym budżetem.

Koszt życia w Tajlandii - rachunki i media

Prąd

Rachunek za prąd w Tajlandii potrafi mocno zaskoczyć i nie jest to pozytywne zaskoczenie. No cóż, klimatyzacja potrafi żreć prąd jak szalona, ale to nie jedyna przyczyna wysokich rachunków. W Tajlandii obowiązują określone stawki za prąd, które można znaleźć na stronie MEA

Tak zwana podstawowa stawka, zwana rządową (government rate) to ok 4,5 THB/kWh (0,59 PLN/kWh). Jednak niektórzy właściele apartamentowców ustalają własną stawkę pod pozorem opłaty za części wspólne i wtedy taka stawka może wynieść nawet  7 THB/kWh (0,91 PLN/kWh)Uważaj na to i zawsze się pytaj o stawkę za prąd przed wynajęciem nieruchomości. 

Dla uproszczenia można założyć, że w przeciętnym mieszkaniu rachunki za prąd będą wynosiły od 2000 – 4500 THB/miesiąc (260 – 585 PLN). W dużych mieszkaniach i domach z basenem ta kwota może być wyższa, nawet powyżej 6000 THB.

Woda

Rachunki za wodę są śmiesznie niskie, płaciliśmy średnio 500 – 1000 THB (65 – 130 PLN) miesięcznie. Taryfę wody, która zależna jest od zużycia można znaleźć na stronie PWA.

Warto w budżecie uwzględnić koszt wody pitnej. Wodę można kupować w butelkach w sklepie, a można zamawiać cotygodniową dostawę wody pitnej w baniakach. W Sprinkle działającym na terenie Bangkoku, 12 kuponów (12 baniaków) kosztuje 840 THB (109 PLN). Nasza rodzina (5 osób) zużywała 3-4 baniaki wody tygodniowo. 

Inną opcją jest zainstalowanie profesjonalnego systemu filtracji do wody pitnej. Za filtry zapłaciliśmy 22 400 THB (2 912 PLN), ale wygoda i możliwość picia kranówki jest bezcenna. Do tego należy wliczyć koszt eksploatacyjny, który obejmuje wymianę wkładów filtrów min. 2 razy w roku oraz wymianę lampy UV raz w roku.

Gaz

Nie ma sieci miejskiej gazu w Tajlandii zatem kuchenki gazowe zasilane sa gazem z butli. Butla z dostawą do domu i montażem kosztuje ok 300 – 400 THB (39 – 52 PLN). Butla przy codziennym użyciu starcza na 3-4 miesiące. 

Internet i telefon w Tajlandii

Koszt telefonu i internetu jest względnie tani a cena zależy od rodzaju pakietu. Przykładowy cennik abonamentu w DTac z pakietem 5G:

 • 349 – 449 THB (20 – 30 GB) (45,4 – 58,4 PLN)
 • 499 – 599 (40 – 50 GB) (64,9 – 77,9 PLN)
 • 699 – 899 (50 – 80 GB) (90,9 – 116,9 PLN)
 • 1099 – 2199 (nielimitowany internet) (142,9 – 285,9 PLN)

Z kolei karty SIM tzw turystyczne można kupić w cenie od 149 THB do 599 THB (19,4 – 77,9 PLN) zależnie od pakietu (karty SIM turystyczne)

Internet w Tajlandii jest z reguły  bardzo dobry i całkiem tani. Pakiet internetu można mieć już za 1000 – 1400 THB (130 – 182 PLN) za miesiąc. Czasem koszt internetu jest już wliczony w czynsz najmu. 

Koszt życia w Tajlandii - opieka medyczna

Pracowanie i płacenie podatków w Tajlandii nie gwarantuje bezpłatnej opieki zdrowotnej obcokrajowcom. Żeby się leczyć można korzystać ze szpitali publicznych lub prywatnych, w obu za opłatą. Więcej o tym jak wygląda leczenie w Tajlandii napisałam w artykule Opieka medyczna w Tajlandii.

W publicznych placówkach obowiązuje kilka progów zależnie od charakteru pobytu. Turyści oraz emeryci podlegają pod najwyższy próg, tym samym płacą najwięcej za usługi. Najmniej płacą osoby pracujące w Tajlandii. Z kolei w placówkach prywatnych koszty leczenia mogą być niebotycznie wysokie. Dlatego naprawdę warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne. 

Różne źródła podają, że średni, roczny koszt ubezpieczenia za osobę dorosłą to 1200-2000 $ (5214 – 8690 PLN). W przypadku rodziny koszt może wynieść nawet nawet 10000 $ rocznie (43451 PLN). Widać zatem, że opieka medyczna to istotny czynnik zwiększający koszt życia w Tajlandii rodziny z dziećmi.

Dla lepszej orientacji o jakich kosztach leczenia mowa, podaję kilka przykładowych cen z naszego doświadczenia z prywatnych klinik i szpitali:

 • Wizyta u lekarza pediatry lub internisty bez badań, szczepień i leków: 500 – 1500 THB (65 – 195 PLN)
 • Wizyta u lekarza pediatry lub internisty z dodatkowymi badaniami, z lekami, ze szczepieniami: 1500 – 6000 THB (195 – 780 PLN)
 • Przegląd u dentysty: 500 – 1000 THB (65 – 130 PLN)
 • Założenie 3-5 szwów na ranę: 12000 – 21000 THB (1560 – 2730 PLN)
 • Operacja z pobytem dobowym w szpitalu z opiekunem: 85000 THB (11050 PLN)
 • Biopsja cienko-igłowa: 56000 THB (7280 PLN)

Koszt życia w Tajlandii - szkoły i przedszkola

Koszt życia - szkoła w Tajlandii

Ta pozycja znalazła się pod koniec zestawienia, a często koszt edukacji stanowi największy wydatek w kosztach życia rodziny z dziećmi w Tajlandii

Podobnie jak w przypadku mieszkań, nie ma jednej kwoty, którą można  zamknąć temat wydatków na przedszkola i edukację dzieci. Wszystko zależy od wybranej szkoły. Najdroższe placówki edukacyjne to akredytowane, topowe szkoły międzynarodowe. Najtańsze są szkoły publiczne, za które obcokrajowcy też muszą płacić. Pomiędzy plasują się różnego rodzaju szkoły prywatne. Dobra wiadomość jest taka, że przy zapisie rodzeństwa, szkoły oferują zniżki

O tym jak wyglądają szkoły w Tajlandii możesz przeczytać w artykule Szkoła w Tajlandii, jak wygląda i co wybrać.

Czesne w przedszkolach i żłobkach w Tajlandii

Ceny za opiekę przedszkolną zależą od typu placówki i od tego, czy jest to oddział szkoły międzynarodowej, czy osobna instytucja albo tzw. daycare. 

Czesne za przedszkole może się wahać od 70800 do 569000 THB rocznie (9204 – 73970 PLN). Do ceny czesnego należy jeszcze często doliczyć dodatkowe opłaty jak bezzwrotne wpisowe, wyżywienie, mundurki, transport (autobus szkolny).

Czesne w szkołach podstawowych i średnich w Tajlandii

Wybór szkół w Tajlandii jest ogromny i można przebierać w programach do woli, od szkół demokratycznych po szkoły z internatem. Ograniczeniem jest zazwyczaj wysokość czesnego. Czesne w szkołach wynosi od 72000 THB do 1034000 THB rocznie (9360 – 134420 PLN). 

Przykładowe ceny za szkoły i przedszkola w Tajlandii

Dla zobrazowania jak duża jest rozpiętość cen, wybrałam aż sześć różnych typów szkoł i oddziałów przedszkolnych z całej Tajlandii. Wśród nich znajduje się topowa szkoła międzynarodowa oraz tajska szkoła z programem angielskim.

Na tych przykładach widać, że nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie “ile kosztuje szkoła w Tajlandii”. Trzeba ustalić budżet i samemu poszukać szkoły na miarę własnych możliwości finansowych.

Więcej cen szkół w Tajlandii można znaleźć w bazie international-schools-database.com oraz edarabia.com/thailand-school-fees/

Nianie, pomoce domowe i pracownicy domowi

Niania w Tajlandii

Wielu pracujących rodziców decyduje się na zatrudnienie niani, dlatego warto uwzględnić tę pozycję w szacowaniu kosztów życia rodziny w Tajlandii.

Są dwie opcje do wyboru, niania “live in” i “live out”. Niania “live in” to niania mieszkająca przy rodzinie, której należy zapewnić pomieszczenie do spania oraz wyżywienie. Wiele domów i mieszkań ma specjalne pokoje do tego celu. Z reguły niania mieszkająca z rodziną zarabia mniej niż niania dochodząca. Niania “live out” to niania przychodzące do pracy w określonych godzinach. 

Stawka godzinowa niani wynosi około 125 – 150 THB (16 – 19,5 PLN), zależnie od obowiązków i ustaleń. Miesięczne wynagrodzenie zależy od czasu pracy, ale najczęściej nianie na pełen etat zarabiają od 18000 do 24000 THB (2340 – 3120 PLN). Nianie na pół etatu zarabiają 6000 – 10000 THB (780 – 1300 PLN). Nianie “live in” zarabiają często poniżej 18000 THB. W mniejszych miejscowościach te kwoty mogą być niższe.

Pomoc domowa

Pomoc domowa w Tajlandii zwana jako maid, helper lub cleaner, to bardzo popularna usługa sprzątania w domu. Niektóre pomoce domowe oferują również gotowanie. 

Godzinowa stawka wynosi ok 100 – 125 THB (13 – 16,2 PLN). Niektóre pomoce domowe wolą pracować na godziny dla kilku rodzin, z kolei inne wolą mieć cały etat lub połówkę, a resztę dorobiać na zlecenie. Taka usługa kosztuje około 6000-9000 THB (780 – 1170 PLN) za pół etatu.

Koszt życia w Tajlandii - zakupy spożywcze i chemia domowa

Koszt zakupów spożywczych w Tajlandii jest zróżnicowany zależnie od wielkości rodziny i jej upodobań kulinarnych. 

Wbrew częstej opinii, gotowanie w domu nie wychodzi drogo, jeśli używa się lokalnych produktów i kupuje się je na targowiskach.  Na lokalnym targu jednorazowo wydaję od 500 do 1000 THB na trzy duże siaty owoców i warzyw.

Jeśli jednak w grę wchodzi gotowanie z produktów z importu, czy choćby dieta bogata w nabiał, to wtedy wydatki będą większe. Zebrałam ceny przykładowych, podstawowych produktów, które można kupic w większych marketach.

Dam teraz bezcenną radę na oszacowanie kosztu zakupów spożywczych w Tajlandii. Sami tym sposobem wyliczaliśmy, ile będziemy wydawać na jedzenie oraz chemię gospodarczą. Większe sklepy w Tajlandii posiadają sklepy online. Wystarczy wejść na stronę sklepu, np. Tesco Lotus i zrobić wirtualne zakupy bez płacenia. Nie ma lepszej metody, zapewniam.

Koszt transportu

Koszt transportu w Tajlandii zależy od środka transportu oraz od lokalizacji. O ile w Bangkoku można sprawnie poruszać się komunikacją, o tyle w inych miejscowościach najtaniej wychodzi mieć własny pojazd.

 • Wynajem skutera:
  200 – 350 THB/dzień (26 – 45,5 PLN),
  3000 – 5500 THB/mies. (390 – 715 PLN)
 • Wynajem samochodu:
  1000 – 1500 THB/dzień (130 – 195 PLN),
  13000 – 30000 THB/mies. (1690 – 3900 PLN
 • Paliwo: ok. 34 – 43 THB/l (4,42 – 5,59 PLN)

Jedzenie na mieście w Tajlandii

Tajlandia to jeden z tych krajów, w którym żywienie się na mieście może być tańsze niż gotowanie w domu, szczególnie jeśli jada się street food. Street food w Tajlandii kosztuje od 20 do 70 THB za potrawę (2,6 – 9,1 PLN). 

W lokalnych restauracjach ceny będą trochę wyższe, ale wciąż jest to rząd 70 – 200 THB za danie (9,1 – 26 PLN). Odpowiednio drożej wychodzi jedzenie w restauracjach zachodnich lub lepszych restauracjacj tajskich. Tam trzeba się liczyć z cenami od 250 THB (32,5 PLN) za potrawę typu pizza, czy spaghetti. Ceny w restauracjach łatwo można sprawdzić na stronie FoodPanda.

To jak? Tania, czy droga ta Tajlandia?

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

3 komentarze do “Koszt życia w Tajlandii”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top