Plaża Nui Beach wyspa Koh Lanta Tajlandia

Koh Lanta – wyspa inna niż wszystkie

Wyspa Koh Lanta nie zachwyciła nas od razu, ale przekonała do siebie od drugiego wejrzenia, jako wyspa świetna na rodzinne wakacje. Choć nie da się ukryć, że jest to wyspa inna, niż wszystkie pozostałe w Tajlandii. 

Zobacz co robić i co zobaczyć na Koh Lancie z dziećmi lub bez, żeby odkryć jej urok.

Wyspa Koh Lanta, pierwsze wrażenie

Na północy Koh Lanty

Na Koh Lantę przyjechaliśmy z Khao Sok i z Krabi na pięć dni, które rozbiliśmy na dwie tury. Po dwóch nocach na wyspie przenieśliśmy się na boską Koh Ngai i intrygującą Koh Muk, żeby wrócić jeszcze na Songkran na Lantę. 

Pierwsze wrażenia zaraz po przybyciu na Lantę nie były najlepsze. Mówiąc szczerze, nie jest to wyspa, która zwala z nóg od pierwszego wejrzenia, szczególnie jeśli widziało się już dużo i jeśli chodzi o północną część wyspy. 

Jednak staramy się nie oceniać po okładce i daliśmy sobie trochę czasu na lepsze poznanie. Wyspa zyskała w naszych oczach za drugim podejściem, kiedy zwiedziliśmy mniej oblegane południe oraz klimatyczne Lanta Old Town na wschodzie. 

Lanta ma od nas sporego plusa za bardzo dobre knajpki z pysznym jedzeniem, ładne plaże i za fajne hotele w dobrych cenach. To wszystko ma znaczenie, kiedy podróżuje się z dziećmi. Według nas wyspa Koh Lanta jest przyjazna rodzinom z dziećmi.

Kilka ciekawostek o wyspie Koh Lanta

Koh Lanta to tak naprawdę dwie wyspy, czyli Koh Lanta Yai (Yai – duża, główna), Koh Lanta Noi (mała) oraz inne małe wysepki tworzących razem archipelag Mu Koh Lanta. Jednak wyspa, którą wszyscy mają na myśli planując wakacje, to Koh Lanta Yai.

Koh Lanta
Meczet w tle, Koh Lanta

Warto przyjechać na Lantę, żeby poznać Tajlandię z zupełnie innej strony. Mieszkańcy wyspy są w zdecydowanej większości muzułmanami. Z tego powodu zamiast dźwięku gongów z buddyjskich świątyń, usłyszysz nawoływanie muezina do modlitwy. Ma to swój urok i pokazuje, że Tajlandia jest różnorodna, a głębokiemu południu blisko jest kulturowo do sąsiedniej Malezji.

Koh Lanta zamieszkana jest przez trzy lokalne społeczności: 

 • Urak Lawoi – chaao lay (ludzie morza), którzy na wyspę przybyli 500 lat temu i byli jej pierwszymi mieszkańcami. Urak Lawoi nadal mieszkają na wyspie, głównie w jej wschodnich stronach.
 • Społeczność muzułmańską pochodzenia malezyjskiego. Islamska kultura jest bardzo widoczna na Lancie, od meczetów, po kuchnię halal, na tradycyjnych strojach kończąc. 
 • Thai-Chinese – część mieszkańców Lanty ma chińskie korzenie i chińska kultura widoczna jest bardzo choćby po Lanta Old Town. 
Źródło: https://www.kolanta.net/koh-lanta-history-culture/
Koh Lanta chińska świątynia
Chińska świątynia w Lanta Old Town

Co można robić i zobaczyć na wyspie Koh Lanta

Wyspa Koh Lanta Mu Ko Lanta National Park
Park narodowy Mu Ko Lanta

Koh Lanta słynie przede wszystkim z licznych plaż i bardzo spokojnego charakteru. Dlatego często mówi się o niej, że to wyspa na relaks, ale nie brakuje tu miejsc również na aktywny wypoczynek. 

Każdy powinien znaleźć na tej wyspie coś dla siebie, o ile szuka w dobrym miejscu:

 • Północno-zachodnia część, jest zdecydowanie bardziej turystyczna z licznymi knajpkami i barami oraz długimi plażami. 
 • Południowa część jest zalesiona i górzysta z naprawdę pięknymi plażami, dżunglą z wodospadem i jaskiniami oraz parkiem narodowym.
 • Wschód jest bardzo uroczy, z bujną zielenią oraz lasami namorzynowymi i klimatycznym Lanta Old Town.
Z Lanty organizowane są wyprawy nurkowe i snorkeligowe oraz wycieczki na okoliczne, oszałamiająco piękne wyspy, takie jak Koh Phi Phi, Koh Ngai, czy Koh Muk.

Koh Lanta - mapa atrakcji

Jakie plaże zobaczyć na Koh Lancie

Koh Lanta słynie z licznych, szerokich i piaszczystych plaż. Jeśli ktoś szuka na plaży restauracji to powinien się udać na północne Long Beach, Klong Dao i Klong Nin. Po ciszę, spokój oraz najładniejsze widoki, opłaca się pojechać na południe wyspy. 

Klong Dao Beach

plaża Klong Dao Beach Koh Lanta
Plaża Klong Dao, Koh Lanta z dziećmi

Klong Dao Beach to bardzo przyjemna, szeroka plaża z dobrym piaskiem i licznymi restauracjami. Zejście do morza jest łagodne, woda czysta i spokojna, dzięki czemu plaża jest przyjazna dzieciom.

Long Beach (Phra Ae Beach)

Plaża Long Beach Koh Lanta
Plaża Phra Ae - Long Beach

Haad Phra Ae, znana turystom bardziej jako Long Beach, to chyba najbardziej popularna plaża na Lancie. Jest długa na około 4 km, szeroka i piaszczysta ze znacznym spadkiem w kierunku morza. 

Relax Bay

Plaża Relax Bay Koh Lanta
Plaża Relax Bay

Relax Bay to bardzo spokojna zatoczka z plażą i nielicznymi barami. Nazwa plaży idealnie oddaje jej charakter. Trafiliśmy na bardzo ładny zachód słońca, ale morze było niestety trochę wzburzone.

Nui Beach

Plaża Nui Beach

Nui Beach to chyba najładniejsza plaża, jaką widzieliśmy na Lancie. Mała, spokojna, wciąż lekko dzika, śliczna, z turkusową wodą, kilkoma leżakami i palmami dającymi trochę cienia.

Niedaleko tej plaży znajduje się Diamond Cliff Beach Restaurant, z której roztacza się piękny widok na zatokę Ao Nui.

Klong Nin Beach

Plaża Klong Nin Koh Lanta Tajlandia z dzieckiem
Plaża Klong Nin, Koh Lanta z dziećmi

Na Klong Nin przyjechaliśmy na kolację, ale przy okazji dzieci mogły się wyszaleć. Plaża jest piaszczysta, natomiast w morzu znajduje się sporo kamieni. Jednak ogólne wrażenia były pozytywne.

Kantiang Bay

Wyspa Koh Lanta plaża Kantiang
Plaża Kantiang Bay

Kantiang Bay to jedna z pięknych zatok położonych na południu. Jest cicha, bardzo spokojna, z kilkoma lepszymi resortami w pobliżu. Plaża jest śliczna, z białym piaskiem i turkusową wodą oraz zielenią wokół. 

Tanod Beach

Mu Ko Lanta National Park Plaża Tanod Beach Koh Lanta z dziećmi
Plaża w parku Mu Ko Lanta z dziećmi

Plaża Tanod Beach położona jest na samym południu wyspu, na terenie parku narodowego Mu Ko Lanta. Od wschodu zakończona jest gęstą dżunglą, a od zachodu cyplem z latarnią morską. Jest naprawdę piękna z bardzo łagodnym zejściem do morza.

Wstęp na plażę jest płatny. Zarówno Park Mu Ko Lanta jak i plażę Tanod Beach uważam za jedne z lepszych atrakcji na Koh Lancie dla rodzin z dziećmi.

Lanta Old Town - to musisz zobaczyć

Lanta Old Town wyspa Koh Lanta

Lanta Old Town zachwyciło nas od pierwszego wejrzenia klimatem, architekturą oraz lokalizacją. Stare miasto położone jest nad samym brzegiem morza, z tradycyjnymi domami umieszczonymi na palach. 

Dawniej Lanta Old Town była miasteczkiem handlowo-portowym z wpływami chińskimi, które nadal są bardzo widoczne w tym miejscu.

Obecnie Old Town to reprezentacyjna uliczka z licznymi, świetnymi restauracjami z rewelacyjnym widokiem na morze oraz ze sklepami z pamiątkami. 

 

Lanta Old Town
Lanta Old Twon wyspa Koh Lanta

Park narodowy Mu Ko Lanta

Na południu wyspy znajduje się park narodowy Mu Ko Lanta National Park, który obejmuje również grupę kilkunastu innych wysp. Główne atrakcje parku to ścieżki spacerowe, plaże, punkty widokowe, jaskinie oraz rafy koralowe.

Na Lancie główne atrakcje parku to piękna plaża Tanod Beach z latarnią morską oraz szlak trekingowy, o długości około 1,7 km. Świetne miejsce na Koh Lancie dla rodzin z dziećmi. Park zamieszkują małpy.

Latarnia w parku narodowym Mu Ko Lanta

Koszt wstępu do parku Mu Ko Lanta:

Za wejście do parku należy zapłacić:

 • 200 THB za dorosłego
 • 100 THB za dziecko w wieku 3-14 lat
 • 30 THB za wjazd samochodem
 • 20 THB za wjazd motorem

Godziny otwarcia parku Mu Ko Lanta

Park otwarty jest w godzinach od 8.30 do 17.30.

Uwaga! W okresie pory deszczowej, w terminie od połowy maja do połowy paździenika, część atrakcji parku (mniejsze wyspy) jest niedostępna dla turystów.

Park wodny Chomview na Koh Lancie dla dzieci

Park wodny, Koh Lanta z dziećmi

Kiedy nasze dzieci dowiedziały się, że w pobliżu naszego hotelu jest park wodny, nie było innej opcji. Musieliśmy tam pójść. Park wodny Chomview otwarto niedawno, bo jesienią 2022 przy hotelu o tej samej nazwie. 

Jest to bardzo kameralne miejsce z licznymi zjeżdżalniami i dwoma basenami. W sam raz na parę godzin dobrej zabawy w wodzie. Dostępne są również leżaki, na których można usiąść.

Na terenie parku znajdują się toalety oraz sklepik z napojami. Brakowało mi porządnej przebieralni z szafkami, ale to jest mały park przy hotelu. Sprzęt i wykończenie też nie było najwyższej jakości. Jednak jak za tę cenę, można przymknąć oko na drobne niedociągnięcia. 

 • Bilet do parku wodnego Chomview kosztuje: 200 THB za dorosłego, 150 THB za dziecko
 • Godziny otwarcia: 9.00 – 17.00 

Songkran, Tajski Nowy Rok na Lancie

Tajski nowy rok Songkran na Lancie

Mieliśmy okazję świętować Tajski Nowy Rok, czyli Songkran na Koh Lancie. Choć wyspa jest muzułmańska, obchody, zgodnie z tradycją, były bardzo mokre. W wielu restauracjach i barach trwały noworoczne imprezy, a przy głównej ulicy w rejonie Klong Dao i Phra-Ae woda lała się strumieniami na przejeżdżających.

 

Gdzie zjeść na Koh Lancie

Restauracje i jedzenie to mocny plus Koh Lanty, można przebierać w różnych smakach i opcjach. Dostępna jest kuchnia halal, wegetariańska i wegańska. W wielu miejscach znaleźliśmy nawet pyszny, prawdziwy chleb.

The Garden

Lubimy wracać do miejsc, w których dobrze się czujemy i można dobrze zjeść. Tak też było z The Garden. Przyjeżdżaliśmy tu chętnie na wspaniałe śniadania i kanapki z najprawdziwszym chlebem.  

Sepia House Cafe & Bistro

Jedzenie na Lancie

Sepia House to punkt niemal obowiązkowy podczas wizyty w Lanta Old Town. Wszystko tam się zgadzało, piękny budynek na palach, świetny widok na morze oraz bardzo smaczne jedzenie. Na dodatek nad naszymi głowami szybował orzeł.

Tuesday Morning Small Talk Cafe and Chill Out

Do Tuesday Morning zajrzeliśmy na śniadanie w drodze do parku Mu Ko Lanta. Rewelacyjna miejscówka z pysznym jedzeniem, bardzo dobrą kawą i fantastycznym widokiem. 

Diamond Cliff Beach Restaurant

W Diamond Cliff można zjeść dania tajskie i zachodnie. Ja skusiłam się na pyszne mango sticky rice popite świeżym kokosem. Fantastyczny widok na Nui Beach mieliśmy gratis. 

 

Where Else

Gdzie jeszcze można dobrze zjeść na Koh Lancie w fajnej atmosferze? Zdecydowanie w Where Else, w którym po zjedzeniu można się pohustać w hamaku.

Gdzie się zatrzymać na Koh Lancie (z dziećmi)

Oferta noclegów na Koh Lancie jest bardzo duża, można nocować przy plaży, na starym mieście, czy w środku wyspy praktycznie w każdym budżecie.

Ponieważ poruszaliśmy się po Lancie samochodem, miejsce noclegu nie miało dla nas większego znaczenia. Przy wyborze kierowaliśmy się dostępnością pokoi rodzinnych i ceną. 

Spaliśmy w dwóch miejscach. Jedno z nich to hotel Baan Suan Rim Klong, drugi to fantastyczny guesthouse Green Pepper.

Baan Suan Rim Klong - Koh Lanta (z dziećmi) budżetowo

Pierwszy hotel, Baan Suan Rim Klong, położony był przy głównej drodze, 5 min drogi od Relax Bay. Pomimo bliskości drogi, w hotelu było bardzo cicho i spokojnie. Mieszkaliśmy w osobnym domku z sypialnią, salonem i kuchnią. W sypialni mieliśmy duże łóżko i duże łóżko piętrowe, czyli idealnie dla naszej rodziny. Na terenie obiektu był basen, mała restauracja i ogród z hamakami.

Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, nie mamy się do czego przyczepić. W domku było bardzo czysto. Jedynie łazienka mogłaby przejść drobne odświeżenie. 

Za noc w Baan Suan zapłaciliśmy niecałe 178 złotych (1368 THB).

Green Pepper - jak w domu

Green Pepper to był strzał w 10! Miejsce prowadzone jest przez sympatyczną parę Mayaan i Mon, którzy prowadzą blog i kanał Sweet Life Lanta

Fantastyczne miejsce, choć bez własnego środka transportu może być ciężko z poruszaniem się. Wynajęłam domek z dwiema sypialniami, salonem i kuchnią, w którym czuliśmy się jak w domu. Dzieci chętnie huśtały się w hamaku na tarasie. Naprawdę można tu wypocząć. 

Za noc w domku zapłaciliśmy 260 złotych (1996 THB).

Jak się poruszać po Koh Lancie

Nie ma zbyt wielu opcji poruszania się po Lancie oprócz korzystania z taksówek i wypożycznych skuterów. Najlepiej mieć własny transport, jeśli planuje się dużo jeździć i zwiedzać. Jeśli jednak mają to być stacjonarne wakacje na luzie, wystarczą taksówki.

Cena za taksówki zależy od trasy, ponieważ Lanta ma aż 40 km długości i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset THB. Wynajem skutera to koszt około 200-300 THB.

Ruch na wyspie jest całkiem spokojny, dlatego podróżowanie po Koh Lancie z dziećmi jest przyjemne i całkiem bezpieczne.

Kiedy przyjechać na Koh Lantę

Generalnie sezon na Lancie trwa od listopada do połowy maja i to jest najlepszy czas na przyjazd ze względu na pogodę i na dobre warunki na morzu. My byliśmy w kwietniu i mieliśmy fantastyczną, choć bardzo upalną pogodę przez cały pobyt. Statystycznie najbardziej deszczowe miesiące na Lancie to wrzesień i październik.

Więcej wykresów oraz informacji o pogodzie w Tajlandii znajdziesz we wpisie Kiedy jechać do Tajlandii? Pogoda w Tajlandii.

Kiedy jechać do Tajlandii Pogoda na Koh Lanta wykres

Jak dojechać na Lantę

Możliwości dojazdu na Koh Lantę jest parę, zależnie od tego skąd i czym się przyjeżdża, a można nawet samochodem. Z sąsiednich wysp można przypłynać promem lub speed boatem. Połączenia można sprawdzić na stronie 12Go Asia.

My podróżowaliśmy własnym samochodem z Krabi, dlatego skorzystaliśmy z przeprawy promem samochodowym z przystani Hua Hin Pier. 

Jak dojechać na Koh Lantę z Krabi

Z lotniska Krabi kursują taksówki oraz vany, które korzystają z przeprawy promowej. Prom samochodowy kursuje codziennie w godzinach od 7.00 do 22.00, kiedy zbierze się odpowiednia ilość samochodów. Oznacza to, że czasem trzeba chwilę poczekać na przystani. Sam prom płynie 15-20 minut. Na szczęście wszystko działa sprawnie. 

Koszt promu samochodowego z Krabi na Koh Lantę

Opłata za przeprawę jest niewielka i wynosi:

 • 50 THB za dorosłego (dzieci poniżej 12 rż. nie płacą)
 • 80 THB za samochód

Jeśli podróżuje się wynajętym tranpostrem, ta opłata już powinna być uwzględniona w cenie.

Koszt transferu z lotniska Krabi na Koh Lantę

Ceny transfery zależą od wybranego środka transportu:

 • od 350 THB za osobę za bus lub van
 •  od 1700 THB za osobę za taksówkę 

Jak dojechać na Koh Lantę z Phuket

Z Phuket na Lantę można dopłynąć: 

 • promem z Rassada Pier za 850 THB, czas podróży 4 godz. 15 min
 • speed boatem od 1310 THB w około 1 godz. 30 min

Jak dojechać na Koh Lantę z Ao Nang i Railay

Z Ao Nang na Lantę kursuje prom, który zatrzymuje się również na Railay. Prom odpływa z przystani Nopparat Thara Pier:

 • 550 THB za dorosłego, czas podróży 2 godz. 15 min

Jak dojechać na Koh Lantę z Koh Lipe i południowych wysp

Na trasie między Koh Lipe – Koh Kradan – Koh Muk – Koh Ngai a Koh Lantą kursują speed boaty dwóch przewoźników; Bundhaya i SiriLanta.

Czas podróży i ceny zależą od dystansu. 

Koh Lanta na rodzinne wakacje z dziećmi?

Wyspa Koh Lanta z dziećmi

Koh Lanta ma u mnie wielkiego plusa za duży wybór rodzinnych hoteli w bardzo dobrych cenach i za rewelacyjne restauracje. Do tego wszystkiego jest dobry dostęp do sklepów, przychodni i aptek.  

Wybór Koh Lanty na rodzinne wakacje z dziećmi to naprawdę dobry pomysł.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top