Kiedy jechać do Tajlandii, pora deszczowa w Tajlandii

Kiedy jechać do Tajlandii? Pogoda w Tajlandii

Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii żeby trafić na najlepszą pogodę? Jaką wyspę wybrać w sezonie deszczowym? Czy przyjazd poza sezonem turystycznym ma sens? Czy w lipcu będzie padać?

W tym poście wyczerpię temat pogody w Tajlandii i podzielę się kilkoma wskazówkami, dzięki którym wybierzesz dla siebie odpowiedni termin na wakacje. Na końcu postu znajdziesz wykresy temperatury i opadów dla popularnych turystycznych miejscowości.

 

Jaka jest pogoda i klimat w Tajlandii?

 • Tajlandia jest bardzo duża i nie ma czegoś takiego jak jedna, wzorcowa pogoda dla całego kraju.
 • W Tajlandii są trzy pory roku, a Tajlandia znajduje się w dwóch strefach klimatycznych.
 • Koniec pory deszczowej nie oznacza, że w całym kraju przestaje padać. W kilku prowincjach dopiero wtedy zaczynają się ulewy z prawdziwego zdarzenia.

Wszystkie informacje pogodowe i klimatyczne podane w tym poście powstały na podstawie danych ze strony tajskiego insytutu meteorologii, TMD 
Polecam stronę TMD do śledzenia pogody i alertów pogodowych.

Trzy pory roku

Wbrew dość częstemu przekonaniu, że w Tajlandii jest tylko pora sucha i pora mokra, tak naprawdę są 3 pory roku:

 • pora deszczowa
 • zima, czyli pora chłodna 
 • lato

 które kształtują następujące monsuny:

 • południowo-zachodni zaczynajacy się w połowie maja i trwający do połowy października
 • północno-wschodni zaczynający się w połowie października, kończący się w połowie lutego.

Pora deszczowa w Tajlandii

Pora deszczowa trwa 5 miesięcy od połowy maja do połowy października. Statystycznie za najbardziej mokre miesiące w skali całego kraju uważa się sierpień i wrzesień.

Niestety nie w całej Tajlandii pora deszczowa kończy się w tym samym czasie. 
Wyjątkiem jest region południowo-wschodni, w którym ulewne deszcze występują w listopadzie i mogą trwać nawet do grudnia.

Jak wygląda pora deszczowa w Tajlandii

Pora deszczowa jest najbardziej różnorodną porą roką. W czasie jej trwania należy spodziewać się wszystkiego. Od pięknej słonecznej pogody, po ulewy powodujące lokalne podtopienia.

 Zmienność pogody od słonecznej do wieczornej burzy dobrze obrazuje poniższa galeria, do której wybrałam zdjęcia zrobione w odstępie kilku godzin pewnego dnia w czerwcu.

W porze deszczowej jest zazwyczaj bardzo ciepło, wręcz duszno. Zależnie od dnia może być pochmurno, a może być bardzo słonecznie. Pogoda może się zmienić w kilka minut, dlatego dobrze jest mieć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy (kupicie go w Tajlandii za grosze). 

Jeśli chodzi o opady to jest naprawdę różnie:

 • może nie padać przez kilka dni,
 • czasem pada głównie w nocy,
 • może padać krótko, ale bardzo intensywnie w ciągu dnia
 • bywa, że leje nieprzerwanie dniami i nocami – to na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. 


Statystycznie w tej porze roku, to sierpień oraz wrzesień są najbardziej mokre w większej części kraju.

Poniżej zamieszczam galerię zdjęć z Bangkoku zrobionych na przestrzeni 3 lat w różnych miesiącach pory deszczowej dla zobrazowania jak różna może być pogoda. 

Informacje praktyczne o porze deszczowej w Tajlandii

W porze deszczowej należy się liczyć z następującymi utrudnieniami:

 • gorsze warunki na morzu wywołane przez wiatry, prądy morskie i opady

  Niestety w porze deszczowej zdarza się, że nie ma dobrych warunków do pływania, mogą pojawiać się prądy wsteczne, mogą być również wysokie fale

 • zamknięte parki narodowe
  Wiele parków narodowych zamyka się okresowo lub ogranicza dostępność niektórych atrakcji w wybrane miesiące pory deszczowej. Przykładowo, w czasie całej pory deszczowej zamknięty jest Mu Ko Similan National Park.

 • lokalne podtopienia w Bangkoku
  Prawie każdy większy deszcz kończy się zalanymi ulicami Bangkoku i utrudnieniami w poruszaniu się po mieście
 • lokalne powodzie i osuwiska
  W okresie najbardziej intensywnych opadów dochodzi do lokalnych powodzi a nawet do osuwisk błotnych
 •  zwiększenie liczby komarów
  Pora deszczowa sprzyja rozmnażaniu się komarów i w związku z tym w tym okresie obserwowany jest wzrost zachorowań na niektóre choroby tropikalne
 • występowanie meduz
  To właśnie w czasie pory mokrej na wielu plażach pojawiają się ostrzeżenia o meduzach. Uwaga na niezwykle niebezpieczne box jellyfish
 • najpiękniejsze zachody słońca
  Wbrew deszczom, lubię porę deszczową za niezwykłą różnorodność, bujną zieleń, czyste powietrze oraz za przepiękne, kolorowe zachody słońca

Pora chłodna w Tajlandii

Pora chłodna trwa od połowy października do połowy lutego

Tajska zima, czyli pora chłodna-sucha, pokrywa się czasowo z okresem jesienno-zimowym w Polsce. Jednak w odróżnieniu od Polski, zimą w Tajlandii jest nadal bardzo gorąco i stosunkowo sucho.

Przy czym należy pamiętać, że początek zimy (październik-listopad a nawet grudzień) w regionie południowo-wschodnim jest wyjątkowo mokry. Dlatego należy rozważnie wybierać kierunek na wakacje. 

Sezon turystyczny w Tajlandii

To właśnie na tajską zimę przypada sezon turystyczny w Tajlandii ponieważ jest to pora roku, w której warunki pogodowe są bardzo sprzyjające. Jest ciepło, ale nie za gorąco, pada sporadycznie, z reguły są bardzo dobre warunki na morzu. 

Ze względu na pogodę w różnych częściach kraju sezon turystyczny można podzielić na dwa okresy: 

 • Chłodniejsza (i czasem kapryśna) końcówka roku

  W końcówce roku (listopad-grudzień), na północy kraju może być dość chłodno, z kolei na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego może być bardzo deszczowo. Na końcu postu znajduje się mała podpowiedź, jaki kierunek wybrać w danej porze roku.

 • Słoneczny początek roku

  Najbardziej pewnym i bezpiecznym pogodowo okresem jest styczeń-marzec. W tych miesiącach pogoda jest stabilna i dobra niemal w całym kraju. Świetny czas na wakacje.

  Z drugiej strony, to właśnie w pierwszym kwartale w wielu regionach Tajlandii, w tym w Bangkoku i w Chiang Mai występuje największy smog. Tu od razu trzeba wyjaśnić i dodać, że Bangkok nie jest zasnuty chmurami i smogiem przez cały rok i to co czasem turyści widzą w czasie krótkiego pobytu, to przejściowa sytuacja.

Lato w Tajlandii

Lato trwa od połowy lutego do połowy maja

Ponieważ sezon turystyczny kończy się w lutym, stąd bardzo wiele osób uważa, że w marcu i kwietniu nie ma już po co przyjeżdżać do Tajlandii bo zaczynają się wtedy deszcze. Nic bardziej mylnego. To właśnie w marcu rozkręca się słoneczne, bardzo gorące, tajskie lato z kulminacją temperatur w kwietniu.

Jednak nie jest to czas odpowiedni dla każdego. Osoby, które bardzo źle znoszą upały, powinny raczej odpuścić pobyt w Tajlandii latem, ponieważ temperatury dochodzą nawet do 40 C i jest wręcz nieznośnie gorąco a słońce aż pali skórę. 

Mieszkańcy Tajlandii w tym czasie szukają wytchnienia od upałów a publiczne szkoły są zamknięte na czas wakacji.

Klimat w Tajlandii

Ze względu na warunki klimatyczne wyróżniono 5 regionów klimatycznych w Tajlandii (źródło: TMD.go.th). Podział na regiony klimatyczne jest trochę inny niż podział geograficzny. 

Jak można się domyśleć, w każdym z regionów pogoda może się różnić, dlatego pytając się o pogodę w Tajlandii należy określić, które miejsce Cię interesuje. 

 • Region północny obejmuje swoim zasięgiem 16 prowincji, z czego te bardziej znane turystom to: Chiang Rai,  Chiang, Mai, Nan oraz Sukhothai
 • Region centralny obejmuje 18 prowincji, w tym między innymi:  Lop Buri, Ayutthaya, Kanchanaburi oraz Bangkok.
 • Wschodni region położony nad Zatoką Tajlandzką, złożony z 8 prowincji. To w tym regionie znajduje się prowincja Trat z wyspami Koh Chang, Koh Mak i Koh Kut oraz Rayong z wyspą Koh Samet, a także słynna ze swojego rozrywkowego charakteru Pattaya.
 • Region południowy:
  wschodni obejmujący prowincje i wyspy położone wdłuż Zatoki  Tajlandzkiej. W tym regionie znajdują się między innymi Surat Thani, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao oraz Hua Hin. Po zakończeniu pory deszczowej jeszcze do końca roku może bardzo intensywnie padać. Największe opady są w listopadzie.

  zachodni leżący nad Morzem Andamańskim obejmujący dobrze znane turystom prowincje: Ranong, Phang Nga, Krabi, Phuket, Trang i Satun. W tej części Tajlandii mokro jest szczególnie we wrześniu

Kiedy jechać do Tajlandii i gdzie?

Poniżej zamieszczam wykresy opadów i temperatur dla popularnych miejscowości w Tajlandii*. Oczywiście żaden wykres nie zagwarantuje dobrej pogody, ale można się nimi sugerować przy podejmowaniu decyzji kiedy jechać do Tajlandii.

Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że jeśli zależy Ci na słonecznej pogodzie przez cały pobyt, lepiej unikać miesięcy z najwyższymi opadami.

Polecam sprawdzać 3-miesięczne prognozy pogody dostepne na stronie TMD. Prognozy zawierają mapy opadów i temperatur na każdy miesiąc.

*) wartości do wykresów pochodzą ze statystyk z ostatnich 30 lat, które były udostępnione na poprzedniej wersji tajskiej strony TMD.

Pogoda na Phuket

Phuket to zarówno prowincja i wyspa w regionie południowo-zachodnim.
W terminie od sierpnia do października należy spodziewać się największych opadów. Dodatkowo jest to czas, kiedy warunki do pływania są nienajlepsze, a na zachodnim wybrzeżu mogą pojawiać się prądy wsteczne.
Najlepszy czas na przyjazd to grudzień – kwiecień.

Na Phuket byliśmy dwa razy.  Pierwszy raz byliśmy 10 dni w lipcu, czyli w porze deszczowej. Za drugim razem byliśmy tydzień latem, w kwietniu. W ciągu całego pobytu w lipcu (pora deszczowa), 3 dni lało dzień i noc, praktycznie bez przerwy. Pozostałe dni były raz pochmurne, raz bardzo słoneczne, z przelotnymi i intensywnymi opadami w dzień lub w nocy. Morze było raczej niespokojne. 

W kwietniu mieliśmy więcej szczęścia do pogody, było bardzo gorąco i słonecznie, tylko raz na parę dni zdarzała się burza wraz z przelotnymi opadami. Warunki do pływania były bardzo dobre.

Pogoda w Krabi (Ao Nang, Railay, Koh Phi Phi, Koh Jum)

W prowincji Krabi znajdują się między innymi: Ao Nang, Railay oraz wyspy: Koh Phi Phi, Koh Poda, Koh Pu (Koh Jum), Koh Ngai.

Krabi podobnie jak Phuket zaliczany jest do regionu południowo-zachodniego dlatego pogoda w tej prowincji jest dość podobna jak na Phuket.

Jak widać z wykresu, październik jest miesiącem z największymi opadami w prowincji i właśnie w październiku wybraliśmy się na Railay.

Niestety, w tym wypadku prognozy się sprawdziły i mieliśmy bardzo słabą pogodę. Było pochmurno praktycznie przez cały pobyt (4 dni), w tym od popołudnia aż do rana lało jak z cebra. 

Udało nam się mimo wszystko spędzić czas przyjemnie, w ciągu dnia korzystaliśmy z plaży oraz zwiedzaliśmy okolicę. Popłynęliśmy również na wycieczkę na Koh Poda. Warunki na morzu były jednak średnie a fale wysokie. 

Natomiast w kwietniu bylismy na Koh Phi Phi i jak w czasie typowego tajskiego lata, było bardzo, bardzo gorąco z letnimi wieczornymi burzami.

Dla tej prowincji udało mi się znaleźć również dane osobno dla wyspy Koh Lanta.

Pogoda w Phang Nga (Koh Yao Yai, Koh Yao Noi, Similan, Surin)

Prowincja Phang Nga to duża prowincja w regionie południowo-zachodnim, która obejmuje część lądu oraz  wyspy w Zatoce Phanga na Morzu Andamańskim, w tym bardziej znane Koh Yao Yai, Koh Yao Noi oraz wyspy Similan i wyspy Surin na Morzu Andamańskim. 

Ze względu na warunki pogodowe, wyspy Similan oraz Surin są niedostępne dla zwiedzających w porze deszczowej.

Pogoda w Trang (Koh Kradan)

Trang, to kolejna prowincja w regionie południowo-zachodnim. W tej prowincji znajdują się wyspy Koh Kradan, Koh Muk oraz Koh Libong.

Pogoda w Satun (Koh Lipe)

Satun to prowincja, która nie jest za bardzo znana, ale już wyspę Koh Lipe nazywaną tajskimi Malediwami niektórzy na pewno kojarzą.

Pogoda w Ranong (Koh Phayam)

Ranong to najbardziej wysunięta na północ prowincja w regionie południowo-zachodnim. Niektórzy mogą ją kojarzyć z powodu spokojnej i rajskiej wyspy Koh Phayam.

Pogoda w Surat Thani (Khao Sok, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao)

Surat Thani to prowincja w regionie południowo-wschodnim, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, nie tylko ze względu na piękne wyspy znajdujace się w Zatoce Tajlandzkiej, ale również ze względu na park narodowy Khao Sok. 

Wbrew powszechnej opinii to wcale nie w porze deszczowej zmokniesz tu najbardziej. Najtrudniejszym czasem jest końcówka roku, ze szczegónym uwzględnieniem listopada. Wystarczy przyjrzeć się wykresowi dla Koh Samui, żeby zobaczyć, że na wyspach deszczu może być jeszcze więcej niż na lądzie. 

Na Koh Samui byliśmy ponad tydzień pod koniec grudnia, czyli jeszcze w tym deszczowym okresie. Tuż przed naszym przyjazdem w całej prowincji były bardzo intensywne ulewy oraz lokalne powodzie. Nam się jednak trafiła fantastyczna i słoneczna pogoda przez cały pobyt.

W tym roku w kwietniu, czyli w okresie niemal gwarantowanej letniej pogody, pojechaliśmy na Koh Tao, Koh Nang Yuan i Koh Phangan. Niestety, trafiliśmy na anomalię pogodową, zdarzającą się raz na kilka lat i pierwsze dni naszego pobytu były bardzo deszczowe i pochmurne z fatalnymi warunkami na morzu. 

Sam transfer na Koh Tao katamaranem przy falach 2-metrowych wspominam jak tortury. Jak widać, tak też może się trafić. Na szczęście na trzeci dzień rozpogodziło się zupełnie i do końca pobytu mieliśmy już rewelacyjną, typowo letnią, pogodę

Pogoda w Prachuap Khiri Khan i Hua Hin

Prachuap Khiri Khan to prowincja w regionie południowo-wschodnim, w której obecnie mieszkam. Mam więc bardzo dobre porównanie do Bangkoku, w którym pogoda była nieznacznie inna.

W Prachuap, podobnie jak w Surat Thani, to końcówka roku jest bardziej mokra niż ta typowa pora deszczowa. Październik i listopad są wyraźnie bardziej mokre od pozostałych miesięcy. Bywa nawet tak, że deszcz leje nieprzerwanie kilka dni. Są również dni słoneczne, ale jest ich mniej.

Za to w porze deszczowej, czyli w okresie od maja do paździerrnika jest bardzo ładnie, słonecznie z przelotnymi, intensywnymi opadami raz na jakiś czas.
 

Pogoda w Trat (Koh Chang, Koh Mak, Koh Kut)

Trat to wysunięta na wschód prowincja z bardzo lubianą wyspą Koh Chang. Charakterystyczne są dla niej bardzo wysokie sumaryczne opady w ciągu roku.
Bezpieczniej będzie odwiedzić Trat zdecydowanie poza porą deszczową

Pogoda w Rayong (Koh Samet)

Rayong, w której znajduje się wyspa Koh Samet to prowincja w regionie wschodnim. Statystycznie najbardziej deszczowe miesiące to maj, wrzesień i październik.

Na Koh Samet byliśmy 2 razy, raz w lutym i raz w kwietniu. W obu przypadkach mieliśmy rewelacyjną, słoneczną pogodę i spokojne morze, idelane do pływania. 

Innym razem byliśmy w Rayong w pażdzierniku. To był czas bardzo gwałtownych zmian pogody, od pełnego słońca do intensywnej burzy w kilka minut. Deszcze były intensywne, ale krótkie. Morze za to było mocno wzburzone. 

Pogoda w Pattaya (Koh Larn)

Pattaya to prowincja i miejscowość również we wschodnim regionie, stąd pogodowo jest podobnie jak w Rayong. Odwiedziliśmy Pattayę w lipcu i nie mogliśmy narzekać na pogodę. Deszcz siąpił tylko jednego dnia i to tak, że bardziej przypominał mżawkę.

Pogoda w Bangkoku

Bangkok należy do prowincji centralnej. Ze względu na gęstą zabudowę miasta, powiedziałabym, że upały odczuwa się w Bangkoku dużo intensywniej niż choćby na wyspach. Za to jeśli chodzi o porę deszczową, nie jest ona szczególnie uciążliwa, o ile ulewa nie sparaliżuje miasta.

Najlepszy czas na zwiedzanie Bangkoku to listopad i grudzień. W styczniu-marcu można trafić na duży smog i słabą przejrzystość powietrza.

Pogoda w Kanchanaburi (Erawan)

Kanachanaburi jest zaliczane do regionu centralnego, podobnie jak Bangkok. Turyści mogą kojarzyć tę prowincję ze sławnymi wodospadami Erawan i rzeką Kwai.

Do Kanchanaburi pojechaliśmy w lipcu, czyli w środku pory deszczowej. Mieliśmy świetną i słoneczną pogodę z krótkimi ulewami w ciągu dnia lub w nocy. 

Pogoda w Chiang Mai i Chiang Rai

Chiang Mai i Chiang Rai to miasta na północy kraju, gdzie klimat ze względu na górzysty charakter terenu jest trochę inny, co szczególnie widać po temperaturach. Jeśli chodzi o porę deszczową, to przebiega ona w tym samym czasie co większej części kraju.

Chiang Mai i Chiang Rai odwiedziliśmy w grudniu i mieliśmy rewelacyjną pogodę do zwiedzania, ale noce były chłodne z temperaturami rzędu 12-17 C. 

Ze względu na bardzo duży smog, odradzam podróż na północ Tajlandii w okresie od lutego do kwietnia. 

plan podróży Chiang Mai Tajlandia z dzieckiem
Chiang Mai

Zobacz podsumowanie naszej tygodniowej podroży do Chiang Mai i Chiang Rai.

Podsumowanie

Nie taka pora deszczowa zła, jak ją malują, ale jeśli zależy Ci na tym, żeby większość czasu była słoneczna, to lepiej wybierać miesiące z najmniejszymi opadami.

Ze wszystkich danych oraz z moich obserwacji wynika, że najbardziej korzystny jest pierwszy kwartał roku. Co do końcówki roku, zależy od regionu i prowincjiNajgoręcej jest w kwietniu, a najchłodniej na przełomie roku. 

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top