Jak zamieszkać w Tajlandii. Wiza do Tajlandii

Jak zamieszkać w Tajlandii

Jak zamieszkać w Tajlandii? Zauroczeni wakacjami w ciepłych krajach zaczynamy sobie zadawać to pytanie i wyobrażać jak wygłądałoby życie pod palmami. Przyjechać na wakacje do Tajlandii jest bardzo łatwo, czy równie łatwo jest w niej zamieszkać? 

We wpisie wyjaśniam, jaka wiza pozwala na zamieszkanie w Tajlandii, jak wygląda kwestia podjęcia pracy i utrzymania się.  Dowiesz się jeszcze na co zwrócić uwagę planując życie w Krainie Uśmiechu.

Jak zamieszkać w Tajlandii - nasza historia w skrócie

Nasza historia życia w Tajlandii w skrócie wygląda tak, że pewnego dnia postanowiliśmy zrealizować marzenie o zamieszkaniu w odległym miejscu na świecie. W naszym przypadku okazało się, że najszybciej i najłatwiej uda nam się zamieszkać w Tajlandii. Ale okazja nie pojawiła się sama, musieliśmy ją sobie stworzyć.

Żeby móc pozwolić sobie na zamieszkanie za granicą, musieliśmy mieć z czego żyć. Dlatego zaczęliśmy od szukania pracy w różnych krajach, głównie azjatyckich. Udało się znaleźć pracę właśnie w Tajlandii.

Samo otrzymanie propozycji pracy to jeszcze nie wszystko. Ponieważ nigdy wcześniej nie byliśmy w Tajlandii, musieliśmy najpierw zrobić rozeznanie w kosztach życia. W tym temacie nie szliśmy na skróty. Sumiennie zabraliśmy się za zbieranie informacji przeglądając mnóstwo stron z zestawieniami kosztów życia w danym kraju oraz czytając zagraniczne blogi i fora. Robiliśmy wirtualne zakupy w sklepach online. Przeglądaliśmy oferty mieszkań. Szukaliśmy szkoły dla dzieci. Wszystko po to, żeby być pewnym, że za zaoferowaną pensję się utrzymamy. 

Potem im bliżej było do przeprowadzki tym bardziej przechodziliśmy od ogółu do szczegółu.  Ustaliliśmy maksymalny budżet na szkołę i na mieszkanie, którego nie mogliśmy przekroczyć. Więcej o naszych przygotowaniach napisałam w odrębnym wpisie blogowym.

rodzina w Tajlandii
Przeprowadzka do Tajlandii na własną rękę

O tym jak się zabraliśmy za temat przeprowadzki do Tajlandii

Jak zamieszkać w Tajlandii - od tego zacznij

Żeby legalnie przebywać na terenie Tajlandii musisz posiadać odpowiednią wizę i musisz mieć plan lub środki na utrzymanie się w Tajlandii. Zatem żeby w ogóle myśleć o tym jak zamieszkać w Tajlandii musiz zacząć od rozwiązania problemu wizy, pracy oraz środków do utrzymania się.

Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, musisz mieć jakis plan na ich edukację i uwzględnić tę pozycję w budżecie, jeśli myślisz o szkole prywatnej. Nie zapomnij zapewnić sobie i rodzinie spokoju w postaci ubezpieczenia, ponieważ opieka medyczna w Tajlandii jest płatna dla obcokrajowców.

Jednym słowem, jeśli myślisz poważnie o życiu w Tajlandii, musisz nad tym przysiąść i poszukać informacji. Dobra wiadomość jest taka, że na blogu podaję sprawdzone źródła do tych informacji. 

Jak zamieszkać w Tajlandii - wiza do Tajlandii

W poście skupiam się tylko na rodzajach wiz umożliwiających dłuższy pobyt i pozwalających faktycznie zamieszkać legalnie w Tajlandii. Po bardzo dokładne informacje odsyłam do strony thaievisa.go.th

Jeśli szukasz  porad “jak zamieszkać  w Tajlandii” na lata na wizie turystycznej, to ich tu nie znajdziesz. 

Wiza biznesowa w Tajlandii: Non-Immigrant B / IB

Wizy biznesowe umożliwiają pracę lub założenie firmy. Jednak żeby pracować na wizie typu B w Tajlandii należy mieć jeszcze Work Permit.

W przypadku podejmowania pierwszej pracy w Tajlandii należy aplikować o wizę poza Tajlandią. Firma, która zatrudnia pracownika w oparciu o tę wizę przeprowadza cały proces wizowy i często zapewnia pomoc agenta na dalszych etapach. Nalezy pamiętać, że Work Permit przypisany jest do konkretnego pracodawcy i każda zmiana pracy wymaga wyrobienia lub przeniesienia wizy oraz pozwolenia na pracę na nowego pracodawcę. Nieciągłość zatrudnienia skutkuje utratą wizy i koniecznością opuszczenia Tajlandii.

Pierwsza wiza wydawana jest na 90 dni, następna wydawana jest na rok, a kolejne mogę być wydane na dłuższy czas. Wizę typu B otrzymuje osoba zatrudniona, natomiast małżonek i dzieci otrzymują wizę Non-Immigrant   

Wiza edukacyjna w Tajlandii: Non-Immigrant ED

Wiza ED wydawana jest dla osób uczących się w szkołach, studiujących oraz osób odbywających roczny kurs. Wydawana jest na 90 dni z opcją przedłużenia do roku. Dużo różnych szkół w Tajlandii oferuje kursy i zapewnia pomoc w wyrobieniu wizy.

Rodzice dzieci uczących się w Tajlandii i będących na wizie ED mogą ubiegać się o wizę Guardian, oczywiście pod pewnymi warunkami. 
Jednym z warunków dla rodziców dzieci na wizie ED jest przedstawienie dowodu na posiadanie odpowiednich zasobów finasowych, które wynoszą 500 000 THB. Dodatkowo o wizę może się starać tylko 1 rodzic na 1 dziecko. Rodzice dwojga lub więcej dzieci muszą przedstawić dowód posiadania środków w wysokości 1 mln THB.

Wiza emerycka w Tajlandii: Non-Immigrant O-A

Wiza O-A należy do kategorii Long Stay Visa i jest powszechnie znana jako wiza emerycka. Przyznawana jest osobom, które ukończyly 50 lat i chcą zamieszkać w Tajlandii. Wydawana jest na rok z opcją przedłużenia co roku. 

Oczywiście jak przy każdej innej wizie, tak i tu trzeba spełnić listę wymagań. Między innymi należy wykazać się odpowiednimi dochodami lub stanem posiadania (800 000 THB na koncie). Wymagne jest również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Na tej wizie nie można pracować. 

W kategorii Long Stay Visa jest jeszcze wiza O-X, jednak nie dotyczy ona obywateli polskich. 

Smart Visa w Tajlandii

Wiza Smart to stosunkowo nowy produkt wprowadzony w 2018 roku na potrzeby przyciągnięcia specjalistów i inwestorów. Bazując na naszych osobistych doświadczeniach z posiadania tej wizy przez pewien czas, nie jest to wiza, z którą mają doświadczenie agenci, pracownicy HR oraz sami urzędnicy imigracyjni. Genereuje to czasem trochę zamieszania, ale wiza ma sporo zalet i warto ją rozważyć, jeśli tylko spełnia się kryteria. Dokładne wymagania opisane są na tej stronie.

Jest to jedna z niewielu opcji pozwalajaca na pracę bez posiadania Work Permit. Na wizie Smart pracę może podjąć współmałżonek głównego posiadacza wizy, co sami przetestowaliśmy.  

Elite Visa w Tajlandii

Już sama nazwa wskazuje, że nie jest to wiza dla każdego, a tylko dla pewnej grupy ludzi, która może się wykazać odpowiednim poziomem finansowym. Żeby nabyć wizę Elite i zamieszkać w Tajlandii, wystarczy spełnić pewne drobne wymagania, typu brak karalności oraz dokonać wpłaty o odpowiedniej wysokości.

Koszt wizy zależy od czasu na jaki jest wydawana, od liczby członków rodziny oraz od wybranego pakietu.
Poniżej wymieniam tylko 3 przykłady z 5 wariantów.

 • wiza na 5 lat: koszt  600 000 THB z opcją przedłużenia do 20 lat za dodatkowe 400 000 THB
 • wiza na 5 lat dla rodzin: 800 000 THB za dwie osoby plus 300 000 THB za każdego kolejnego członka rodziny
 • wiza na 20 lat: koszt 1 mln THB

Wiza umożliwia wielkokrotny wjazd do Tajlandii oraz zapewnia różne bonusy np. prywatny transport do i z lotniska, pierwszeństwo na lotnisko, różne zniżki, a w wersji premimum np. dostęp do pól golfowych.

Więcej  wizie Elite na oficjalnej stronie thailand-elite.com

Wiza do Tajlandii: Long-Term Resident Visa

Wiza Long-Term Resident Visa (LTR) to najnowsza wiza wprowadzona w celu przyciągnięcia osób o wysokich kwalifikacjach oraz zamożnych obcokrajowców. Aplikować o wizę można od 1 września 2022. Z tą wizą wiązano spore oczekiwania, jeśli chodzi o legalizachę pracy zdalnej cyfrowych nomadów w Tajlandii, ale warunki potrzebne do otrzymania tej wizy są dość wyśrubowane.

Przewidziano cztery grupy, które mogą starać się o wizę:

 • Wealthy Global Citizen – posiadacz odpowiednich dochodów bądź majątku
 • Wealthy Pensioner – osoby powyżej 50 rż. mogące się wykazać odpowiednimi dochodami
 • Work from Thailand Professional – osoba pracująca zdalnie dla firm z zagranicy
 • Highly Skilled Professional – odpowiednio wykwalifikowani pracownicy

  Wiza obejmuje również rodzinę, ale ograniczenie jest do 4 osób na jedną osobę posiadającą wizę LTR.

Dokładne wymagania dla każdej grupy można znaleźć na stronie ltr.boi.go.th

Wiza wydawana jest łącznie na 10 lat. Posiadacze wizy LTR mogą liczyć na następujące udogodnienia:

 • cyfrowe pozwolenie na pracę
 • fast track na lotniskach w Tajlandii
 • obowiązek raportowania miejsca pobytu tylko raz w roku (zamiast 4)
 • niższy podatek dla grupy Highly Skilled Professional
 • odstępstwo od wymagania zatrudnienia 4 Tajów na 1 obcokrajowca (dotyczy osób otwierających firmę w Tajlandii)

Jak zamieszkać w Tajlandii - koszty życia

Wiesz już na jakiej wizie możesz być? Czas na podejście do tematu utrzymania się w Tajlandii. Niezależnie od tego, czy masz już jakieś środki do życia, czy będziesz pracować w Tajlandii, musisz wiedzieć ile potrzebujesz pieniędzy.

Ponieważ temat kosztów życia jest bardzo złożony, postanowiłam dokładnie go opisać w odrębnym wpisie.

Koszt życia w Tajlandii rodziny z dziećmi i singla
Ile kosztuje zycie w Tajlandii

Ile kosztuje wynajem mieszkania, rachunki, szkoła, zakupy i wiele innych

Jak zamieszkać w Tajlandii - praca

Jak można już wywnioskować z poprzedniego paragrafu, możliwości zarobkowania są ograniczone i zależą bardzo od typu wizy. Na niektórych wizach nie możesz podjąć pracy, inne natomiast wydawane są tylko dla osób podejmujących pracę. Dlatego nie można wybrać wizy nie mając wcześniej przemyślanego sposobu na zarabianie.

Temat pracy w Tajlandii jest dość skomplikowany i obszerny, dlatego opisuję go w osobnym poście, ale zdecydowanie warto go przeczytać. 

Praca w Tajlandii, gdzie i jak szukać
Praca w Tajlandii

Jak i gdzie szukać pracy w Tajlandii

Gdzie zamieszkać w Tajlandii

Jeśli przyjeżdża się do Tajlandii w celu podjęcia konkretnej pracy, to miejsce do życia jest już z reguły narzucone przez lokalizację pracy, chyba że pracodawca dopuszcza pracę zdalną.

W przeciwnym razie ma się pełną dowolność wyboru regionu w Tajlandii. Te najbardziej popularne wśród ekspatów to: Bangkok, Phuket, Chiang Mai, Hua Hin, Pattaya, Samui. Wybór zależy oczywiście od preferencji własnych. Niektórzy przy wyborze kierują się szkołą dla dzieci, inni wybierają lokalizację atrakcyjną turystycznie.

Po wybraniu miejsca, pozostaje jeszcze wybór mieszkania. Na szczęście Tajlandia ma do zaoferowania wiele możliwości mieszkania w każdym budżecie i można wybrać to co odpowiada preferencjom. Wynajem mieszkania, czy domu nie jest w ogóle problematyczny. 

Mieszkanie i życie w Bangkoku
Życie w Bangkoku od kuchni. Ciekawostki o mieszkaniach

Zobacz jak wyglądają mieszkania w condominiach w Bangkoku

Jak zamieszkać w Tajlandii - opieka medyczna

Opieka medyczna dla obcokrajowców w Tajlandii jest płatna dlatego najbezpieczniejszą opcją jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Naprawdę radzę włączyć tę pozycję do planowania budżetu ponieważ koszty leczenia mogą być ogromne

Pracodawcy często zapewniają ubezpieczenie zdrowotne pracownikom, ale kwota takiego ubezpieczenia nie jest najwyższa. 

O tym jak wygląda opieka medyczna w Tajlandii możesz przeczytać tutaj.

Zamieszkać w Tajlandii - edukacja dzieci

Osoby przyjeżdżające z dziećmi na pewno interesuje temat szkół i edukacji. W tym względzie nie liczyłabym na edukację państwową. Pozostają szkoły prywatne, międzynarodowe, szkoły polskie online ewentualnie edukacja domowa. 

Wybór szkół w Tajlandii jest bardzo duży, choć to zależy od miejsca zamieszkania. Niestety, wiele szkół jest bardzo drogich i to właśnie szkoła stanowi największy wydatek w budżecie wielu rodzin w Tajlandii.

Temat szkół poruszyłam w osobnym wpisie.

Szkoła w Tajlandii czy edukacja domowa
Szkoła w Tajlandii

Wszystko co warto wiedzieć o możliwościach edukacji dzieci w Tajlandii.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

7 komentarzy do “Jak zamieszkać w Tajlandii”

 1. Dzień dobry!
  Czy samotny rodzic z dwójką dzieci w wieku szkolnym ma szanse, poradzić sobie z życiem w Tajlandii?

  1. Jeśli masz jasną sytuację z wizą i pewny dochód (lub pracę na miejscu) to reszta jest do zorganizowania. Jako samotnemu rodzicowi na pewno przydałoby się wsparcie w postaci niani, czy znalezienia znajomych, na których będzie można liczyć w razie czegokolwiek, nawet tak prostej rzeczy jak wyjście do lekarza.

 2. Dzień dobry
  A jak polskie pary homo w Tajlandii? Mogą zawrzeć ślub i być traktowane jako małżeństwo? I co wtedy z Wiza?
  Z góry dziękuję że odpowiedź
  I dziękuję za świetne opisanie ☺️

  1. Dzień dobry. Prawo pozwalające na zawieranie małżeństw jednopłciowych jest jeszcze na wczesnym etapie wdrażania i nie wiem, czy i kiedy zostanie to rozszerzone na obcokrajowców oraz kiedy zmienią się przepisy wizowe. Pewnie za jakiś czas będzie wiadomo więcej.

  2. Prawo jest jeszcze dość nowe i na razie nie wiem, czy i kiedy ułatwi to uzyskiwanie wiz dla małżeństw jednopłciowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top