Jak się żyje w Hua Hin w Tajlandii z rodziną z dziećmi

Jak się żyje w Hua Hin? Przewodnik dla rodzin

Szukasz odpowiedniego miejsca w Tajlandii do zamieszkania z rodziną? Zdecydowanie weź pod uwagę Hua Hin. Mieszkaliśmy w Tajlandii sześć lat, z czego ponad dwa lata żyliśmy w Hua Hin. Najwyższa pora, żeby napisać, jak się żyje w Hua Hin z dziećmi i jakie są koszty życia w Hua Hin. 

Hua Hin to popularna, turystyczna miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej w prowincji Prachuap Khiri Khan. Miasto jest chętnie wybierane przez Tajów oraz ekspatów do życia z rodziną lub do spędzenia tu emerytury. Hua Hin cieszy się tak dużą sympatią w Tajlandii, bo łączy w sobie wszystkie zalety miasta i fantastycznej natury wokół. Jeśli jednak ktoś oczekuje od Hua Hin, że będzie w nim jak w Bangkoku, albo jak na wyspach, to się rozczaruje.

Zanim zamieszkaliśmy w Hua Hin, odwiedziliśmy je parę razy w celach typowo wypoczynkowych. Kiedy więc rozważaliśmy wyprowadzkę z Bangkoku, Hua Hin było jednym z mocniejszych kandydatów. Znaliśmy już jego główne zalety, a jeszcze więcej plusów mieszkania w Hua Hin poznaliśmy już na miejscu. Ostatecznie do tej lokalizacji przekonały nas koszty życia, łatwy dojazd do Bangkoku oraz dobra atmosfera tego miasta. 

Gdzie mieszkaliśmy w Hua Hin

Początkowo zamieszkaliśmy na południe od Hua Hin, na przepięknym osiedlu w Pak Nam Pran, gdzie odżyliśmy po pandemii spędzonej w Bangkoku. Bardzo potrzebowaliśmy kontaktu z naturą oraz miejsca, w którym dzieci będą mogły swobodnie się bawić nawet w czasie kolejnego lockdownu. Otoczenie osiedla było oszałamiająco piękne i mieliśmy poczucie bycia na wiecznych wakacjach. Na osiedlu mieszkały pawie, a raz na jakiś czas mogliśmy przez okno w kuchni podziwiać makaki niedźwiedzie, które mieszkały w pobliskim lesie. 

Mieliśmy stąd blisko do Pranburi Forest Park, do jeziora Khao Tao i pięknej plaży Sai Noi. Choć osiedle wydawało się być pośrodku niczego, mieliśmy blisko do piekarni, której właścicielka piekła ciabatty, chleb i świetną pizzę. W pobliżu były ciekawe kawiarnie i tajskie restauracje. Zakupy zamawialiśmy online w Tesco (obecnie Lotus’s) w Pranburi, albo robiłam je w Hua Hin, gdy zawoziłam dzieci do szkoły.
Wolny czas spędzaliśmy jeżdżąc na różne wycieczki, a oprócz tego dzieci pływały w basenie i jeździły po osiedlu na rowerach.

Jak się żyje w Hua Hin z rodziną

Po roku takiego resetu, przeprowadziliśmy się bliżej Hua Hin i zamieszkaliśmy w Nong Kae. Mieliśmy stąd blisko do centrum miasta, ale wciąż mogliśmy się cieszyć spokojem. Osiedle nie było już tak malownicze jak poprzednie, ale bardzo przyjemne. Zaletą nowej lokalizacji była bliskość szkoły. 

Po przeprowadzce robiłam większe zakupy spożywcze w Gourmet Market albo w Tesco (Lotus’s), a po owoce i warzywa jeździłam na targ Huana Market. W pobliżu mieliśmy skatepark, szkołę jazdy konnej oraz park wodny Vana Nava. Od czasu do czasu jeździliśmy na plażę w Khao Takiap.

Zalety mieszkania w Hua Hin

Hua Hin to miasto bardzo przyjemne do życia dla rodzin z dziećmi, ponieważ ma dobre zaplecze w postaci szkół, szpitali, zajęć dla dzieci, sklepów oraz przeróżnych atrakcji. Zawsze jest gdzie wyjść i co robić z dziećmi. W mieście i jego okolicach jest pełen wybór restauracji i kawiarni oraz lokalnych marketów. 

Doceniałam również Hua Hin za położenie nad samym morzem (plaże w Hua Hin) oraz bliskość do różnych parków narodowych. Hua Hin to idealne połączenie wszelkich zalet, jakie daje miasto z piękną naturą wokoło. 

Mieszkając w Hua Hin czuliśmy się bardzo bezpiecznie i dobrze, ponieważ miasto jest spokojne, a mieszkańcy Hua Hin są sympatyczni. Nasze dzieci bardzo szybko zostały zaakceptowane w grupie rówieśników. 

życie w Hua Hin
Przedmieścia Hua Hin
życie w Hua Hin
Centrum Hua Hin

Szkoły i przedszkola w Hua Hin

Zawsze jest dobrze sprawdzić przed przeprowadzką, jakie są możliwości edukacyjne dla dzieci w nowym miejscu. Ponieważ Hua Hin zamieszkuje wiele mieszanych oraz przyjezdnych rodzin, jest kilka opcji do wyboru.
W Hua Hin znajdują się następujące anglojęzyczne szkoły i przedszkola:

 • Beaconhouse Yamsaard International School to szkoła międzynarodowa z programem tajskim, przyjmuje dzieci w wieku 2 lat (nursery) do 12 lat (Year 7). Czesne wg informacji na stronie wynosi od 242000 do 287000 THB rocznie
 • The British Educational Children’s Centre (The BECC) to szkoła realizująca program brytyjski.  Przyjmuje dzieci w wieku od 2 lat (nursery) do lat 12-13 (Year 8). Szkoła podaje informacje o czesnym na życzenie.
 • Hua Hin International School (HHIS) to międzynarodowa szkoła z programem brytyjskimi, która przyjmuje dzieci od 3 lat do 18 lat. Czesne wynosi  557000 do 685000 THB rocznie. 
 • Halio International School – szkoła nazywa siebie samą szkołą alternatywną, tworzącą społeczność, w której dzieci uczą się poprzez samodyscyplinę i samorozwój. Dla dzieci w wieku 3-12 lat. Czesne wynosi od 150000 do 180000 THB rocznie
 • Smart Kids Nursery – żłobek i przedszkole anglojęzyczne oparte o program amerykański, łączący metody nauczania Montessori i Glena Domana. Przedszkole przyjmuje dzieci w wieku od 2 do 5 lat i oferuje zajęcia dla dzieci przyjeżdżających do Hua Hin na wakacje
 • KiDO Nursery Hua Hin – KiDO to żłobek i opieka dzienna dla dzieci już od 3 miesiąca życia do 4 lat

Nasze dzieci chodziły do The BECC, z której byliśmy bardzo zadowoleni. W szkole panuje przyjazna atmosfera i zatrudnieni są w niej nauczyciele z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem. Do tego szkoła położona jest na pięknym terenie. Dzieci spędzały dużo czasu na zewnątrz, a po lekcjach chętnie zostawały, żeby się bawić na szkolnym boisku. Więcej o edukacji w Tajlandii przeczytasz w tym artykule Szkoła w Tajlandii.

Zakupy i rozrywka w Hua Hin

Hua Hin to dobrze rozwinięte miasto z dużym wyborem sklepów oraz marketów. Znajdują się w nim dwa centra handlowe, Bluport i Market Village. W obu centrach handlowych jest kino, foodcourty, są lokale usługowe, sklepy z ubraniami, sklepy obuwnicze, sklepy z zabawkami, książkami oraz artykułami papierniczymi. Do tego w Bluport znajduje się urząd imigracyjny.

Zachodnie produkty spożycze oraz pieczywo można kupić w Gourmet Market,  Lotus’s, Villa Market i Tops. Oprócz dużych sklepów w Hua Hin znajduje się dużo marketów, na których można kupić lokalne jedzenie oraz świeże produkty. 

W Hua Hin nie brakuje atrakcji i miejsc rozrywki, z popularnymi weekendowymi marketami Cicada Market i Tamarind Market. Do tego wszystkiego nie można wspomnieć o dużym wyborze restauracji i barów.

Market Village

Opieka medyczna w Hua Hin

Hau Hin jest świetną lokalizacją pod względem dostępu do opieki medycznej. Na terenie miasta znajdują się trzy szpitale:

 • Bangkok Hospital Hua Hin
 • San Paulo Hospital
 • publiczny szpital Hua Hin Hospital

Poza szpitalami działają różne kliniki, w tym na przykład BeWell. Do tego na każdym kroku można znaleźć aptekę.

Hua Hin, miasto przyjazne psom

Hua Hin jest również bardzo przyjazne podróżującym i mieszkającym z psami. Psy są mile widziane na plaży, w wielu hotelach, restauracjach oraz w centrach handlowych, w których można wypożyczyć wózki dla psów. W Gourmet Market znajduje się cały dział produktów dla zwierząt.

Jeśli jesteś w Hua Hin i szukasz weterynarza, to możemy polecić Pet Time Animal Hospital and Dog Hotel oraz uniwersytecki szpital dla zwierząt Kasetsart University Veterinary Teaching Hospital w rejonie Khao Takiap. 

Minusy życia w Hua Hin

W Hua Hin żyje się bardzo wygodnie, ale jeśli chce się być w pełni mobilnym, konieczny jest własny środek transportu. Dlatego po przeprowadzce z Bangkoku do Hua Hin nabyliśmy samochód, żeby wozić dzieci do szkoły i załatwiać sprawy na mieście. Ale ten minus stał się wielkim plusem, ponieważ samochód dał nam nieograniczone możliwości zwiedzania Tajlandii.

Z naszego punktu widzenia minusem Hua Hin był brak połączeń lotniczych z innymi miastami w Tajlandii, z wyjatkiem lotów do Chiang Mai. Lotnisko w Hua Hin jest modernizowane i wciąż pojawiają się zapewnienia o planowanych połączeniach krajowych i zagranicznych, ale my się ich nie doczekaliśmy. Bardzo żałowaliśmy, że zlikwidowano połaczenie promowe Hua Hin z Pattayią. 

Ponieważ Hua Hin to turystyczna miejscowość, stąd wiele domów i mieszkań na wynajem przygotowana jest pod najem wakacyjny. Brakuje w takich mieszkaniach na przykład miejsca do przechowywania rzeczy. Jeśli szukasz lokum, w którym chcesz się czuć jak w domu, a nie w hotelu, to musisz spędzić więcej czasu na poszukiwaniach.

Ile kosztuje życie w Hua Hin rodziny z dziećmi

Mocną zaletą Hua Hin są koszty życia, które są oczywiście niższe niż w Bangkoku, ale również niższe niż na większych wyspach. Oczywiście koszty życia zawsze zależą od tego, na jakim poziomie chcemy żyć i z jakich usług korzystać. 

Można znacząco obniżyć koszty kupując produkty i jedzenie na lokalnym targu i w lokalnych restauracjach. Na lokalnym targu w Hua Hin kupowałam kokosy za 15-20 THB za sztukę, mango i inne owocoe za 40 THB/kg, banany po 20 THB za kiść, plecak pełen różnych warzyw za 180-230 THB. Jedzenie z kolei kosztowało 10-30 THB za porcję. 

Natomiast w dużym sklepie zaopatrywałam się w chemię, produkty z importu, mięso, nabiał, przy okazji kupowałam również warzywa i owoce, jeśli były potrzebne. Na tygodniowe, duże zakupy wydawałam po 2500-4500 THB. 

Życie w Hua Hin, zakupy spożywcze

Przykładowy koszt życia rodziny w Tajlandii

Koszt utrzymania rodziny z dziećmi w Hua Hin zależny jest najbardziej od stylu życia oraz liczby dzieci i ich wieku. Dla przykładu weźmy rodzinę z dwojgiem dzieci, która żyje na dobrym poziomie i nie odmawia sobie różnych przyjemności. Przykładowe miesięczne koszty życia takiej rodziny w Hua Hin mogą wynosić około 152000 THB:

 • zachodni dom z trzema sypialniami z basenem: 30000 THB (najem długoterminowy)
 • rachunki (woda, prąd, internet): 7000 THB 
 • ubezpieczenie premium: 24000 THB
 • zakupy: 16000 THB (w tym produkty lokalne i z importu)
 • jedzenie na mieście: 15000 THB (w Hua Hin duża rodzina może zjeść za 400 THB, ale również za 1200 THB)
 • przedszkole: 20000 THB
 • szkoła: 40000 THB

Są to kwoty orientacyjne, oparte o dostępne w internecie dane oraz o nasze doświadczenia z mieszkania w Hua Hin z dziecmi. Nie uwzględniłam kosztu transportu, rozrywki i usług.

Oczywiście koszty życia w Hua Hin można obniżyć wynajmując tańszy dom (już za 15000 THB) i jedząc bardziej lokalnie. Można posłać dzieci do tańszych szkół i przedszkoli albo uczyć je samemu. Jeśli jednak chce się zachować zachodni styl życia, bez oszczędzania na wszystkim, to z takimi wydatkami trzeba się liczyć. Można również poszukać tańszego ubezpieczenia, ale jeśli w grę wchodzi mieszkanie długoterminowe, ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top