Jak się jeździ w Tajlandii

Jak się jeździ w Tajlandii

Jak się jeździ w Tajlandii? Mija drugi rok, od kiedy jeżdzę samochodem w Tajlandii prawie każdego dnia, chociaż kiedyś zarzekałam się, że nigdy nie wsiądę tu za kółko. Na co dzień poruszam się po Hua Hin i jego okolicach, ale mam już na koncie kilka dalszych wypraw i jazdę po Bangkoku. Chociaż w Tajlandii na drogach jest niebezpieczniej niż w Polsce, jedźmi mi się tu bardzo dobrze. Wiem, to brzmi niedorzecznie, ale tak jest.

Żeby poczuć się pewniej i bezpieczniej na drogach w Tajlandii, należy znać tutejsze reguły – nie mylić z przepisami, chociaż przepisy tutaj też oczywiście są.

Jak się jeździ w Tajlandii, podstawowe zasady ruchu

Ruch w Tajlandii jest lewostronny i można się do tego przyzwyczaić już po kilku jazdach. Jedynie czasem, jak jestem zamyślona, podchodzę do niewłaściwych drzwi. Na drodze jestem jednak już całkowicie przestawiona na ruch lewostronny i wydaje mi się on zupełnie naturalny. 

W przypadku dróg wielopasmowych, prawy pas jest pasem szybkiego ruchu, lewy wolnego. Lewym pasem najczęściej jeżdżą motory i naprawdę należy uważać, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy motor nie postanowi nagle skręcić prosto pod twoj samochód.

Stan dróg w Tajlandii jest całkiem dobry na głównych trasach i dużej części dróg w rejonach miejskich. Na terenach wiejskich oraz dalej w głąb terenów mniej zamieszkanych zdecydowanie lepiej spisują się samochody z napędem 4×4. W Tajlandii na głównych trasach unika się skrzyżowań, a zamiast nich są często U-turny. Sygnalizacja świetlna występuje głównie w miastach.

Żeby prowadzić legalnie pojazdy w Tajlandii należy mieć prawo jazdy. O tym jakie prawo jazdy trzeba mieć w Tajlandii i jak je wyrobić napisałam w tym artykule Prawo jazdy w Tajlandii.

Jak się jeździ w Tajlandii, ograniczenie prędkości

Skoro już wiadomo, że w Tajlandii jeździ się po lewej stronie, czas przejść do liczb. Na drogach w Tajlandii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • w miastach ograniczenie prędkości wynosci 60 km/h
 • poza obszarami zabudowanymi 90 km/h

Na niektórych trasach wyznaczone są pasy szybkiego ruchu z minimalną prędkością 100 km/h i maksymalną 120 km/h. Dodatkowo prędkość ograniczana jest znakami, czesto jest to 50 km/h w mieście, 30 km/h przy szkołach. 

Inne przepisy drogowe w Tajlandii, które warto znać

Poniżej wymieniam kilka istotnych przepisów, które powinni znać również turyści. Przepisy te reguluje Land Traffic Act B.E. 2565 z aktualizacją w 2022 r. oraz Alcoholic Beverage Control Act B.E. 2551:

 • Kaski – kierowcy i pasażerowie jeżdżący skuterami oraz motorami mają obowiązek noszenia kasków. Brak kasku wiąże się z mandatem do 2000 THB
 • Foteliki samochodowe – dzieci poniżej 6 rż. lub poniżej 135 cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach lub na podkładkach w pojazdach prywatnych. Mandat do 2000 THB
 • Pasy – zapinanie pasów jest obowiązkowe. Mandat do 2000 THB
 • Zakaz spożywania alkoholu – w pojazdach na drogach publicznych (w tym w taksówkach i tuk tukach) obowiązuje zakaz spożywania alkoholu przez kierowcę oraz pasażerów z wyłączeniem pojazdów zaparkowanych na parkingu pod domem. Za złamanie przepisu grozi do 6 miesięcy aresztu i grzywna do 10000 THB. Oczywiście zakazane jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Jak się jeździ w Tajlandii - typowe zachowania kierowców na drodze

Pierwsza zasada jazdy w Tajlandii brzmi: nie ufaj nikomu. Naprawdę, nigdy nie trać czujności i nie zakładaj, że kierowca przed, obok i za tobą zachowa się racjonalnie. Przeciwnie, bądź gotowy na wszystko. Nie zakładaj, że ktoś cię przepuści, albo że zatrzyma się na czerwonym świetle. Oto typowe zachowania kierowców na tajskich drogach: 

 • Mruganie długimi – oznacza, że kierowca nie ma zamiaru się zatrzymywać żeby cię przepuścić.
 • Interesowanie się głównie tym co widać przed sobą. To jest bardzo ważne, żeby pamiętać, że tutaj kierowcy jadący przodem nie oglądają się za bardzo do tyłu przed wykonywaniem manewrów. Kierowca z tyłu musi być czujny i się dostosować. Jednak uczulam, żeby mimo wszystko samemu mieć oczy dokoła głowy i interesować się również tym, co widać w lusterkach.
 • Jazda pod prąd, najczęściej zdarza się motorom
 •  Włączenie niewłaściwego kierunkowskazu lub w ogóle nie włączenie żadnego. 
 • Zwalnianie do żółwich prędkości setki metrów przed planowanym zjazdem lub nagłe zatrzymanie w ostatniej chwili 

 • Wcinanie się motorów przed maskę na światłach, nawet wtedy, gdy już ruszasz. 

 • Brak umiejętności korzystania z pasów rozbiegowych – to jest zmora. Kierowcy chcą od razu wjechać na główne pasy i to nawet te skrajne. Stąd tak często można się spotkać z nagłym zatrzymaniem się na środku drogi przy zupełnie pustym pasie rozbiegowym.

 • Używanie pasa do skrętu przez motory do jazdy wprost – jeśli włączasz się do ruchu na główną drogę i widzisz na pasie do skrętu motor lub saleng, poczekaj aż przejedzie. W większości przypadków kierowca nie ma zamiaru skręcać, tylko jedzie prosto.

Niepodzianki na drogach w Tajlandii

Jak się jeździ w Tajlandii, niespodzianki na tajskich drogach

W Australii na drogi wyskakują kangury, w Polsce sarny, natomiast w Tajlandii na drogach możesz spotkać: 

 • Małpy – małpy raczej trzymają się z daleka od głównych dróg, chyba że są to drogi w miejscach, w których te małpy żyją. Zdarza się jednak, że małpa przebiega znikąd przez jezdnię.
 • Węże – węże na drogach najłatwiej spotkać w porze deszczowej po zmroku. Na węże powinni szczególnie uważać kierowcy motorów
 • Warany – warany podobnie jak słonie, nic sobie nie robią z tego, że jedzie samochód. 
 • Psy – uliczne psy, tzw. soi dogs, dosłownie kochają wygrzewać się na tajskich drogach. Częsty obrazek to pies śpiący na poboczu z głową na jezdni albo wręcz pies na środku pasa. Najlepsze, że te psy wcale nie mają zamiaru wstawać, to kierowcy mają je omijać.

Czy zawsze powinniśmy naśladować miejscowych?

Znasz to powiedzenie “do like locals do” (rób tak jak miejscowi)? Otóż w przypadku jeżdżenia po Tajlandii nie radzę stosować się do tej zasady, jeśli mowa o przestrzeganiu przepisów. To co ujdzie na sucho Tajowi, np. brak kasku na motorze, nie ujdzie na sucho obcokrajowcowi. Jeśli miejscowi jeżdżą bez prawa jazdy i po pijaku, ty nigdy tego nie rób. W razie wypadku będziesz mieć problemy.

Jak mi się jeździ w Tajlandii

Po tym co napisałam, wydaje się, że jazda w Tajlandii to jakiś koszmar, a jednak tak nie jest. Lubię jeździć po tajskich drogach, ponieważ nie ma nerwówki. Kierowcy mają większą cierpliwość i jeśli ktoś dłużej parkuje to reszta cierpliwie czeka. Klaksony są używane naprawdę rzadko.

Tajskie drogi nie są tak obsiane znakami jak polskie. Jeśli jest już znak, to od razu zwracasz na niego uwagę.  

Wbrew wszelkim pozorom w Bangkoku jeździ się całkiem przyjemnie, pomijając korki. Na pierwszy rzut oka te motory wciskające się wszędzie mogą przerażać, ale jak już się jest za kierownicą, wygląda to inaczej. Prędkości są na tyle małe, że można zareagować odpowiednio.

Szukasz inspiracji na objazdówkę po Tajlandii? Zobacz te wpisy:

Tajlandia w dwa tygodnie plan podróży po południowej Tajlandii z dziećmi
Południe Tajlandii w 2 tygodnie

Trasa od Hua Hin do Koh Lanty i spowrotem, przez Ranong, Surat Thani, Krabi, Chumphon.

plan podróży Chiang Mai Tajlandia z dzieckiem
Chiang Mai i północ Tajlandii

Objazdówka po północnej Tajlandii: Chiang Mai, Chiang Dao, Chiang Rai, Mae Kampong

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top