Festiwal swiatla Loy Krathong

Festiwal światła Loy Krathong

Festiwal Loy Krathong to bez wątpienia jedno z piękniejszych świąt w Tajlandii. Choć znane jest również jako festiwal światła, to jego obchody są ściśle związane z wodą, na której unoszą się setki światełek z pływających po wodzie Krathongów. Jeśli jesteś w Tajlandii w tym czasie, nie możesz przegapić tego wydarzenia.

Czym jest festiwal światła Loy Krathong?

Loy Krathong to festiwal celebrowany przez Tajów w czasie pełni księżyca dwunastego miesiąca lunarnego. Data festiwalu jest ruchoma, ale zazwyczaj odbywa się on w listopadzie. 

W tym roku (2022) Loy Krathong był wyjątkowy, ponieważ jego data zbiegła się w czasie z całkowitym zaćmieniem księżyca, które było widoczne w Tajlandii.

Loy Krathong choć nazywane jest świętem światła, nieodłącznie związane jest z wodą i świętowane jest nad wodą ponieważ to właśnie woda ma kluczowe znaczenie dla ludzi. 

Święto ma radosny charakter a w dniu festiwalu ludność zbiera się nad kanałami, rzekami albo jeziorami, żeby spławić na wodzie małe, udekorowane tratewki zwane Krathong, na których płoną świeczki. Stąd też pochodzi nazwa święta, Loy Krathong – czyli unoszący się na wodzie Krathong. Puszczanie tratewek to symbol pożegnania się z troskami i zmartwieniami oraz oczekiwanie na pomyślność w nowym roku. To również pożegnanie pory deszczowej.

Puszczając Krathong Tajowie oddają również cześć bóstwom i przodkom, prosząc ich o błogosławieństwo. Zgodnie z różnymi podaniami, jednym z bóstw, które prosi się o pomyślność  jest bogini wody, Mae Khongkha. 

Więcej historii o pochodzeniu święta opisano na stronie Thailand Foundation.

festiwal światła Loy Krathong
Krathong

Tradycyjny Krathong to krążek z pnia drzewa bananowca, udekorowany liśćmi bananowca oraz kwiatami. Kształtem przypomina kwiat lotosu. 

Do środka wstawia się kadzidełka oraz świeczkę. Niektórzy wkładają jeszcze monety oraz bardziej osobiste przedmioty, takie jak pukle włosów albo obcięte paznokcie.  

Jak wyglądają obchody festiwalu Loy Krathong

Obchody święta mogą się różnić zależnie od regionu bowiem każdy z nich ma swoje tradycje i zwyczaje. W Chiang Mai Loy Krathong znany jest jako festiwal latarni, podczas którego puszcza się w niebo papierowe lampiony. Tymczasem w  Sukothai celebruje się ten festiwal przez kilka dni. 

Tam gdzie świętują Tajowie, nie może zabraknąć jedzenia, różnych atrakcji oraz muzyki. W tym dniu z głośników z pewnością popłynie i to nie raz tradycyjna pieśń “Loy Krathong”, której słowa mają następujący sens

“Loy Krathong “

 • wan-pen duean sìp-sŏng , náam nong dtem dtà-lìng
 • rao tang-lăai chaai yĭng sà-nuk gan jing wan loi grà-tong
 • loi loi grà-tong, loi loi grà-tong
 • loi grà-tong gan láew,kŏr chern nóng gâew òrk maa ram-wong
 • ram-wong wan loi grà-tong, ram-wong wan loi grà-tong
 • bun jà sòng hâi rao sùk-jai
 • W pełnię dwunastego miesiąca, kiedy wody wypełniają brzegi 
 • My wszyscy, mężczyźni i kobiety cieszymy się w dniu Loy Krathong
 • Płyń, płyń Krathong, płyń, płyń Krathong
 • Krathong unosi się już na wodzie, chcę cię zapytać czy zatańczysz taniec
 • tańcz w dniu Loy Krathong, tańcz w dniu Loy Krathong
 • Oddawanie czci przyniesie nam szczęście

Słowa pieśni pochodzą ze strony Learning Thai with Mod, polska wersja to moje  tłumaczenie z angielskiego i tajskiego.

Gdzie świętować Loy Krathong

Loy Krathong można świętować biorąc udział w lokalnych obchodach lub udając się na uroczystą  kolację organizowaną przez większe hotele w turystycznych miejscowościach. Wieczory w hotelu mają często formę wystawnego bufetu z różnymi atrakcjami, takimi jak pokazy tradycyjnego tańca.

Ja szczególnie polecam wybrać się jednak tam, gdzie świętują lokalni mieszkańcy ze względu na niepowtarzalny charakter i atmosferę. Miejscowi świętują w pobliżu rzeki, kanału, plaży albo jeziora. 

Jeśli chodzi o Bangkok, w tym roku huczne obchody miały miejsce wzdłuż rzeki Chao Phraya w okolicy Wat Arun, Wat Pho, Lhong 1919, Icon Siam, Asiatique. Można również udać się do parku np. Lumphini, Benjakiti i Benjasiri.

My od dwóch lat świętujemy festiwal światła Loy Krathong w Hua Hin, gdzie mieszkamy.

Festiwal światła Loy Krathong w Hua Hin

Od kiedy mieszkamy w Hua Hin, bierzemy udział w lokalnych festiwalach. W zeszłym roku świętowaliśmy nad jeziorem Khao Tao, w tym roku wybraliśmy jednak plażę Khao Takiap. W obu miejscach festiwal zachwyca.

Loy Krathong w Hua Hin
Góra Khao Takiap, Hua Hin

Festiwal w Khao Tao

Jezioro Khao Tao jest malowniczo położone przy górze o tej samej nazwie i znajduje się kilka kilometrów na południe od Hua Hin. Dodatkowego uroku temu miejscu dodaje pięknie podświetlony pawilon, który znajduje się na jeziorze. W świetle zachodzącego słońca oraz setek światełek pochodzących z pływających tratewek panuje niesamowita atmosfera.

Wzdłuż brzegu jeziora rozstawiony jest kiermasz z jedzeniem, rękodziełem i zabawkami. Można również zobaczyć jak powstają Krathongi i kupić je na licznych stoiskach. Całemu wydarzeniu towarzyszy tradycyjna tajska muzyka oraz radosna atmosfera świętujących ludzi.

Jezioro Khao Tao

Festiwal w Khao Takiap

W tym roku zdecydowaliśmy się świętować na plaży Khao Takiap, na której miasto zorganizowało huczne obchody. Plaża została udekorowana lampami, lampionami a nawet rybackimi łodziami przystrojonymi w światełka i girlandy. Na plaży rozstawiono dwie sceny, stanowiska dla kucharzy sprzedających uliczne jedzenie oraz stoliki i krzesła dla ludzi.

Po zachodzie słońca ludzie przy dźwiękach tradycyjnej muzyki poszli puszczać na wodę Krathongi.

Tegoroczne obchody były niezwykłe ponieważ odbywały się w świetle czerwonego księżyca w pełni. Niezapomniane przeżycie.

Loy Krathong na plazy Khao takiap Hua Hin
Plaża Khao Takiap
Festiwal Loy Krathong na plaży Khao Takiap
plaza blisko Bangkoku
Gdzie na plażę blisko Bangkoku?

Zobacz gdzie można się udać na szybki wypad z Bangkoku na plażę i dlaczego warto zajrzeć do Hua Hin.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

pl_PLPolish
Scroll to Top