Wybory za granicą. Jak i gdzie głosować w Tajlandii

Wybory 2023 za granicą. Jak głosować w Tajlandii

Zbliżają się wybory parlamentarne. Zobacz jak głosować w wyborach 2023 za granicą i jak głosować w Tajlandii.

To nasze trzecie wybory w Tajlandii i czwarte za granicą, ponieważ raz głosowaliśmy będąc na wakacjach na Gran Canarii. Niezależnie od tego czy mieszkasz za granicą, czy jesteś tylko na wakacjach, masz prawo głosować, jeśli masz czynne prawo wyborcze. Jednak żeby móc to zrobić musisz dopełnić pewnych formalności i oczywiście udać się do odpowiedniego obwodu wyborczego. 

Czyli dokąd dokładnie, jeśli głosujesz za granicą?

Jak głosować za granicą: ważne daty na wybory 2023

Powołanie komisji obwodowych

to 25.09.23

Termin złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców

10.10.23

Dzień wyborów 2023

15.10.23

Jak głosować w Tajlandii i za granicą, spis wyborców

Żeby głosować za granicą musisz zapisać się do spisu wyborców dla właściwego okręgu wyborczego do dnia 10.10.23. Rejestracja wniosków została otwarta z dniem 15.09.23.
Zapisywać można się online po utworzeniu komisji obwodowych poprzez wypełnienie wniosku elektronicznego e-Wybory, w którym potrzebne będzie podanie między innymi nr PESEL i adresu pobytu za granicą. 

Po złożeniu wniosku i wpisaniu cię na listę wyborców, dostaniesz wiadomość mailową z potwierdzeniem zaakceptowania wniosku.

Można również stawić się na wybory bez rejestracji, jeśli posiada się zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wszystkie niezbędne informacje o głosowaniu za granicą znajdziesz na stronie gov.pl. Natomiast w przypadku Tajlandii znajdują się one również na stronie rządowej Polska w Tajlandii.

Wybory za granicą, gdzie głosować

Wybory za granicą odbywają się w okręgach utworzonych w konsulatach i ambasadach oraz innych wybranych miejscach. Liczba obwodów zależy od ilości Polonii zamieszkującej dany kraj. Podczas wakacji na Gran Canarii mogliśmy głosować w Konsulacie Honorowym RP w Las Palmas. 

W 2023 roku nie przewiduje się możliwości zdalnego głosowania, z wyjątkiem przypadków wymienionych na oficjalnych stronach.

Gdzie i jak głosować w Tajlandii w wyborach

Wybory odbywają się w Ambasadzie RP w Bangkoku, co oznacza konieczność przyjazdu do stolicy, jeśli chce się głosować w Tajlandii. Za czasów mieszkania w Bangkoku, mieliśmy bardzo ułatwioną sprawę. Tym razem przyjeżdżamy na wybory z Hua Hin i połączymy je z wypadającym wtedy długim weekendem (13.10 – King Bhumibol Memorial Day) na zwiedzanie Bangkoku.

Głosowanie w Tajlandii przebiega tak jak w Polsce. Po potwierdzeniu prawa do głosowania, wypełnia się karty i wrzuca do urny. Na pamiątkę można sobie zrobić zdjęcia na tle godła i flagi.

Wybory za granicą. Jak i gdzie głosować w Tajlandii

Jak dojechać do Ambasady RP w Bangkoku

Ambasada znajduje się w dzielnicy Phathumwan w Lumpini. Najłatwiej do nie dojechać kolejką sky train BTS Sukhumvit Line i dojść pieszo ze stacji Ploen Chit. Z okolic Chinatown można przyjechać metrem i przesiąść się na stacji Asok w Sukhumvit Line.

Budynek, w którym znajduje się ambasada to biurowiec. Po wejściu głównym wejściem należy skierować się lekko w lewo do recepcji. W recepcji należy okazać paszport. Po otrzymaniu karty dostępu można wjechać na 6 piętro. Ambasada znajduje się na lewo od wind. 

W czasie wyborów w 2019 roku, na parterze budynku znajdowała się informacja o wyborach (jak na zdjęciu).

Wybory za granicą. Jak i gdzie głosować w Tajlandii
Ambasada RP w Bangkoku

Athenee Tower Unit, 605-607, piętro 6
Wireless Road, Lumpini, Phatumwan

A po wyborach możesz wyskoczyć do centrum handlowego Central Embassy po drugiej stronie Sukhumvit Road lub spacerem do parku Lumphini. 

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEnglish
Scroll to Top