Wodospad Pha Nam Yod Phetchaburi

Pha Nam Yot Waterfall, hidden gem

Wodospad Pha Nam Yot to prawdziwy ukryty skarb w dżungli w prowincji Phetchaburi, na terenie kompleksu leśnego Kaeng Krachan. Nie nadużywam często sformułowania “ukryty skarb”, ale w tym przypadku jest ono odpowiednie, ponieważ wodospad Pha Nam Yot jest piękny, a przy tym nie jest powszechnie znany. To się prawdopodobnie zmieni, ponieważ w ostatnich tygodniach sporo się o nim mówi w tajskich mediach.

Pha Nam Yot - dobrze ukryta atrakcja

O istnieniu wodospadu Pha Nam Yot dowiedziałam się przypadkiem, szukając na mapie ciekawych atrakcji niedaleko Hua Hin. Już miałam pominąć to miejsce o tajskiej, nic mi nie mówiącej nazwie, kiedy jednak kliknęłam w ikonkę aparatu na mapie. Wtedy wyświetliły się zdjecia i już wiedziałam, że muszę tam pojechać. Niestety, wodospad Pha Nam Yot czynny jest tylko w porze deszczowej i przez prawie rok od mojego “odkrycia” był zamknięty. Najlepszy czas na wizytę wypada pod koniec pory deszczowej, czyli od września do listopada. Długo czekałam, żeby tam pojechać, ale się doczekałam. Zdecydowanie było warto czekać.

Pha Nam Yot (lub Pha Nam Yod – obie wersje są poprawne) został oficjalnie otwarty w listopadzie 2023 roku po dłuższej przerwie. Obecnie wodospad stanowi jedną z atrakcji parku narodowego Kaeng Krachan. Żeby wejść trzeba kupić bilet do parku.

Trasa do wodospadu Pha Nam Yot ma dwa kilometry długości i prowadzi  przez dżunglę. Ścieżka do wodospadu jest łatwa oraz stosunkowo płaska przez większość czasu. Na trasie aż sześć razy przechodzi się przez niewielki i spokojny strumień. Dopiero na ostatnich dwustu metrach trasa robi się trudniejsza ponieważ wymaga wejścia po kamieniach. Jednak z taką trasą spokojnie poradzą sobie nawet małe dzieci z niewielką asystą rodziców. Dużo trudniejszy był trekking do wodospadu Pala-U.

Trasa do wodospadu Pha Nam Yod
Trasa do wodospadu Pha Nam Yot

Wodospad Pha Nam Yot ma 35 metrów wysokości i składa się z trzech poziomów, kształtem przypominających parasole. Jest naprawdę widowiskowy i piękny. Woda w wodospadzie jest cudownie chłodna i bardzo czysta.

Informacje praktyczne o wodospadzie Pha Nam Yot

Wodospad Pha Nam Yot leży w prowincji Phetchaburi. Dojazd z Hua Hin zajmuje około 50 minut samochodem. Ścieżka do wodospadu biegnie przez dżunglę i przecina kilka razy strumień, dlatego należy zabrać odpowiednie obuwie, którego nie będzie szkoda zamoczyć. Przy wejściu na szlak nie ma toalet, ani sklepów, jest tylko stanowisko strażnika.  Lepiej zabierz ze sobą zapas wody.

Można skorzystać z asysty przewodnika, który zaprowadzi do wodospadu. Ponieważ byłam tam sama, chętnie z tego skorzystałam. Przewodnik nie mówi po angielsku, ale mogłam przynajmniej poćwiczyć trochę tajski.
Idąc samemu też się trafi, ponieważ ścieżka jest dobrze widoczna, a na trudniejszych odcinkach kamienie i drzewa są oznaczone czerwoną farbą.

Opening hours

8.00 - 14.30
w porze deszczowej

Trasa

2 km, ok.1 godzina w jedną stronę,
jest możliwość wzięcia przewodnika

Admission cost

300 THB dorosły
150 THB dziecko

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEnglish
Scroll to Top