White Temple - Biała Świątynia (Wat Rong Khun) w Chiang Rai

White Temple – Biała Świątynia w Chiang Rai

“Śmierć jest jedyną rzeczą, która może powstrzymać wolność mojej wyobraźni” te słowa artysty Ajarn Chalermchai Kositpipat idealnie oddają charakter jego największego dzieła, czyli Wat Rong Khun znanej jako Biała Świątynia – White Temple.

Wat Rong Khun to świątynia inne niż wszystkie. Wręcz olśniewająca swoją bielą i skrzącymi się w słońcu misternymi zdobieniami. Przypomina śnieżny pałac, ale to najprawdziwsza, buddyjska świątynia.

White Temple, czyli wizja tajskiego artysty

Świątynia White Temple (Wat Rong Khun) w Chiang Rai
Biała świątynia (White Temple)

Świątynia White Temple, kórej oficjalna nazwa to Wat Rong Khun, to dzieło życia tajskiego artysty Ajarn Chalermchai Kositpipat. Budowę rozpoczęto w 1997 roku. Według przewidywań autora świątyni, prace nad ukończeniem całego projektu, mają trwać nawet 60-90 lat po jego śmierci. Kontynuacją wizji Ajarn, mają się zająć jego uczniowie. Tymczasem artysta jest w świetnej kondycji. Przy odrobinie szczęścia można go spotkać w świątyni, do której przyjeżdza swoim sportowym motorem. 

Budowa światyni zainspirowana jest trzema największymi wartościami w życiu artysty, którymi są: naród, religia oraz monarchia. Każdy element świątyni ma swoje symbliczne znaczenie nawiązujące do buddyjskich wierzeń i wizji raju. Biały kolor oddaje czystość Buddy, podczas gdy szklane detale, skrzące się w słońcu, odzwierciedlają jego mądrość.

Prace nad świątynią finansuje głównie sam artysta ze sprzedaży prac oraz z niewielkich dotacji. Ajarn nie przyjmuje dużych dotacji od wpływowych i zamożnych ludzi, ponieważ nie chce, żeby ktokolwiek miał wpływ na jego dzieło. Jak sam wypowiedział się w jednym z wywiadów, jego celem jest, żeby Wat Rong Khun była tak chętnie odwiedzana jak Taj Mahal i Angkor Wat

Czy warto zobaczyć białą świątynię?

Biała Świątynia budzi skrajne opinie. Wiele osób jest zachwyconych, inni z kolei uważają, że to miejsce ociera się o kicz. Nie da się jednak przejść obok niej obojętnie i nie można jej odmówić piękna.

White Temple - Biała Świątynia w Chiang Rai

Cały projekt i jego rozmach robi duże wrażenie. Jednak w mojej opinii wrażenia byłyby o wiele lepsze, gdyby było tu mniej komercyjnie. Przeszkadzało mi również to, że zwiedzający są poganiani przez obsługę w drodze do wejścia.  Tymczasem  po wejściu do środka, uznałam, że światynia jest dużo ciekawsza na zewnątrz.

Wracając do pytania, czy warto zobaczyć White Temple? Moim zdaniem, będąc w Chiang Rai zdecydowanie warto ją zobaczyć. Nawet po to, żeby wyrobić sobie własne zdanie. 

Świątynia to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Na terenie znajduje się muzeum, galeria prac oraz parę innych ciekawych obiektów, które potrafią bardzo zaskoczyć. Ostatnio ogłoszono, że jeszcze w 2023 ma nastąpić otwarcie nowej ekspozycji, czyli jaskini sztuki. 

Wat Rong Khun - biała świątynia
Ganesha Exhibition Hall

Informacje praktyczne o świątyni

Jak dojechać do White Temple?

White Temple znajduje się około 14 km na południe od Chiang Rai. My dojechaliśmy do niej samochodem, ale bez problemu znajdzie się jakąś taksówkę, która za niewielkie pieniądze podrzuci na miejsce i jeszcze poczeka.

Uważaj na to planując zwiedzanie White Temple! Na wielu blogach i stronach, White Temple wymienia się jako jedną z atrakcji w Chiang Mai. Tyle, że Biała Świątynia leży około 175 km od Chiang Mai, czyli około 4 godziny jazdy samochodem w jedną stronę. 

plan podróży Chiang Mai Tajlandia z dzieckiem
Chiang Mai and North Thailand Travel Itinerary

Jeśli planujesz zwiedzanie północy Tajlandii z dziećmi, to tylko z tym wpisem, w którym znajdziesz mnóstwo pomysłów i inspiracji

Zwiedzanie White Temple

  • Bilety: na teren całego kompleksu Wat Rong Khun można wejść za darmo, jeśli jednak chce się wejść do świątyni, trzeba kupić bilet. Koszt biletu to 100 THB za osobę dorosłą. Musieliśmy również zapłacić za bilet dla dziecka w wieku 10 lat. Młodsze weszły za darmo.
  • Godziny otwarcia:  8.00 – 17.00 
  • Zasady: pamiętaj, że White Temple to świątynia i należy odpowiednio się ubrać, zakrywając ramiona oraz kolana.

Gdzie się zatrzymać w Chiang Rai

Na nocleg w Chiang Rai wybraliśmy homestay Nana Doo, który dla naszych dzieci stał się największą atrakcją wyjazdu na pólnoc Tajlandii, przebijającą nawet wodospady. Wspominają to mniejse do tej pory i co jakiś czas proszą żeby jeszcze raz tam pojechać. Mocnym punktem hoteliku jest przyjazny dzieciom teren z placem zabaw oraz stadko królików właścieli posesji. Jak się dobrze rozejrzeć, to można jeszcze dojrzeć papugi na drzewach.

Ja z kolei doceniłam w tym miejscu bardzo czysty i przestronny pokój, smaczne domowe śniadanie, dobrą kawę i bardzo przyjemną atmosferę. To wszystko w bardzo dobrej cenie. Polecam na wypoczynek z rodziną!

Chiang Rai z dziećmi homestay
Nana Doo homestay

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top