A must see on a drive from Bangkok to South Thailand

A must see on a drive from Bangkok to South Thailand

Trasa z Bangkoku na południe Tajlandii biegnie przez kilka mniej znanych prowincji położonych na Półwyspie Malajskim. Ponieważ ta część Tajlandii wydaje się mniej atrakcyjna, wiele osób pokonuje ten odcinek byle szybciej go przejechać. Szkoda! Ten region Tajlandii położony między Bangkokiem a południem też jest fascynujący, a po drodze z Bangkoku mija się wiele ciekawych zakątków skrywających mnóstwo atrakcji. 

Jeśli planujesz wynająć samochód i przejechać trasę z Bangkoku na południe Tajlandii, to jesteś w dobrym miejscu.

Planowanie trasy na południe Tajlandii

Zgodnie z podziałem geograficznym, południowa Tajlandia zaczyna się już w prowicji Chumphon i kończy prowincjami Narathiwat i Yala na granicy z Malezją. Mówiąc jednak o południu, mam na myśli te najbardziej popularne prowincje jak Phuket, Surat Thani i Krabi.

Zabierając się za planowanie trasy z Bangkoku na południe Tajlandii może się wydawać, że poza Hua Hin, nie bardzo jest się gdzie zatrzymać. Ale to nie jest prawda. Każda prowincja jest interesująca, jeśli się wie, co w niej można zobaczyć. 

Na upartego można pokonać tę trasę jednym ciągiem ponieważ przejechanie z Bangkoku na południe zajmuje około 12 godzin jazdy. Zachęcam jednak do zrobienia sobie minimum jednego przystanku na nocleg, a jak ktoś ma więcej czasu, to oczywiście warto na trasę na południe Tajlandii przeznaczyć nawet kilka dni.

How to drive in Thailand
How to drive in Thailand

Zobacz czego się spodziewać na drogach w Tajlandii

Driving License in Thailand
Prawo jazdy

Zanim wypożyczysz samochód lub skuter sprawdź, czy masz odpowiednie prawo jazdy

Transport w Tajlandii, jak i czym się przemieszczać po Tajlandii
Transport in Thailand: how to get around Thailand

Trasa z Bangkoku na południe transportem publicznym? To jest do zrobienia!

Postoje i stacje benzynowe

Większe stacje benzynowe przy głównych trasach w Tajlandii, to idealne miejsce na postój, ponieważ są to całe kompleksy ze sklepami, kawiarniami oraz toaletami. Toalety na stacjach są ogólnodostępne, bezpłatne i czyste, zazwyczaj zlokalizowane w osobnym pomieszczeniu przy stacji. 

Trasa z Bangkoku na południe Tajlandii - co zobaczyć

Z Bangkoku na samo południe Tajlandii można ruszyć na dwa sposoby:

 • trasą nr 35 przez Samut Sakhon i Samut Songkhram
 • drogą nr 4 przez prowincje Nakhon Pathom i Ratchaburi 

Trasa nr 35 włącza się na pewnym etapie do “4” i ciągnie przez Phetchaburi, Prachuap Khiri Khan oraz Chumphon, aż po Malezję. 

Od Chumphon można kontynuować jazdę “4”, która prowadzi przez prowincję Ranong i przez zachodnie wybrzeże. Taką trasę zrobilismy z Hua Hin w drodze do parku Khao Sok (zobacz here). Można również za Chumphon jechać trasą nr 41 do Surat Thani, a stąd do Krabi i dalej lub na Phuket.

A must see on a drive from Bangkok to South Thailand

Drogę na południe można połączyć ze zwiedzeniem prowincji na zachód od Bangkoku, czyli Kanchanaburi ze słynnym mostem na rzece Kwae oraz wodospadami w Erawan National Park. W dalszej części artykułu właśnie taką trasę proponuję, ale spokojnie można pominąć ten etap podróży i udać się prosto na południe.

Trasa na południe przez Kanchanaburi

Dojazd z Bangkoku do Kanchanaburi, a dokładnie do mostu na rzece Kwae zajmuje około 2,5 godziny. Po drodze jednak jest bardzo dużo atrakcji, przy których warto się zatrzymać.

 • Wat Tham Suea 
 • Wat Ban Tham
 • Kanchanaburi Skywalk – szklany taras widokowy
 • Most na rzece Kwae
 • Park Erawan 

Co zobaczyć w pobliżu Bangkoku

A must see on a drive from Bangkok to South Thailand

W odległości około 1-1,5 godziny od Bangkoku w drodze na południe można przejechać przez prowincję Ratchaburi lub prowincję Samut Sakhon, miejsca warte odwiedzenia w tej okolicy to: 

Dość blisko od Bangkoku, znajduje się świątynia wyróżniająca się mocno nietypowym kształtem, czyli świątynia Wat Sam Phran, znana jako Dragon Temple. Będąc przejazdem można do niej zajrzeć jako do ciekawostki, ale radzę nie mieć zbyt dużych oczekiwań.

A must see on a drive from Bangkok to South Thailand

Co zobaczyć w Phetchaburi

Phetchaburi to różnorodna prowincja z górami i wybrzeżem, słynąca z produkcji cukru palmowego oraz z farm solnych. W tej części Tajlandii warto odwiedzić:

Co zobaczyć w Prachuap Khiri Khan

Prachuap Khiri Khan to wąska i długa prowincja, z jednej strony sąsiadująca z Mjanmą, a z drugiej z Zatoką Tajlandzką. Najbardziej znanym miejscem w tej prowincji jest nadmorski resort Hua Hin, który jest doskonałym miejscem na dłuższy postój i zwiedzanie okolicy.

Miejsca warte odwiedzenia w prowincji Prachuap to:

W Prachuap polecam zatrzymać się w Hua Hin, jeśli chce się mieć wszystko pod ręką z łatwym dostępem do atrakcji wokół miasta. Baza hotelowa w Hua Hin jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie. Z mojej strony polecam:

 • Baan Bayan przy samej plaży Hua Hin Beach
 • Anantasilla Villa przy plaży Khao Takiap
 • apartamenty serwisowane My Resort Hua Hin z mini parkiem wodnym

Osobom poszukującym ciszy i spokoju na pewno sposoba się w Sam Roi Yot niedaleko parku narodowego. Sam Roi Yot to bardzo malownicza okolica, z zielonymi polami oraz wielką górą Khao Sam Roi Yot. 

W tej okolicy wybór noclegów jest również bardzo duży, rodzinom z dziećmi polecam:

 • Oriental Beach Pearl
 • Dolphin Bay Resort

Co zobaczyć w Chumphon

Chumphon to malownicza, zielona prowincja z plantacjami durianów oraz kawy robusta położona na wybrzeżu z licznymi plażami oraz punktami widokowymi. Poniżej wymieniłam jedna z ciekawszych miejsc wartych odwiedzenia:

 • Mu Ko Chumphon National Park
 • Koh Phra i Koh Yo
 • Wat Khao Chedi Wisai Tri Rattanaram
Z Chumphon odpływają promy na wyspę Koh Tao.

Co zobaczyć w Ranong

Ranong jest piękną, zieloną prowincją położoną w rozlewisku rzeki Kra Buri wpływającej do Morza Andamańskiego. Wybrzeże w Ranong jest porośnięte lasami mangowymi i poprzecinane licznymi rzekami i kanałami. Z kolei od wschodu Ranong jest bardziej górzyste z wodospadami oraz gorącymi źródłami. W Ranong warto zobaczyć:

 • Khao Fa Chi Viewpoint
 • Lamnam Kraburi National Park
 • Punyaban Waterfall
 • Rattana Rangsan Palace
 • Koh Chang i Koh Phayam

Jeśli zatrzymasz się w mieście Ranong na nocleg, polecam hotel Sino Mansion w centrum. Wielbiciele natury mogą zatrzymać się w Eco-logic Thailand lub Baanhatsompaen Homestay.

Co zobaczyć na południu w Surat Thani, Krabi

Po wielu godzinach, a może nawet kilku dniach jazdy, w końcu jesteś na południu Tajlandii, a stąd możesz dotrzeć między innymi w te miejsca:

Mapa trasy z Bangkoku na południe Tajlandii

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top