Railay Beach Krabi Tajlandia z dzieckiem

Railay Beach w Krabi

Railay w prowincji Krabi jest jednym z piękniejszych zakątków Tajlandii. Znajdziesz tu jedne z ładniejszych plaż i majestatyczne, porośnięte bujną zielenią wapienne klify, które odcinają ten malutki półwysep od lądu. Dlatego jedynym sposobem żeby dostać się do Railay jest droga morska co sprawia, że na Railay można się poczuć trochę jak na wyspie. 

To jeszcze nie wszystkie zalety tego półwyspu. Na Railay i w okolicach czeka na przyjezdnych dużo atrakcji.

 

Railay - jak to się wymawia

Railay to tajska nazwa (ไร่เลย์) i jej zapis w alfabecie łacińskim to transkrypcja z języka tajskiego. Wymawia się to po prostu jako: Rai-le.
Z kolei Krabi wymawia się bardziej jak Gra-bii

Plaże na Railay

Plaże to zdecydowanie największa zaleta Railay i choć gęsta hotelowa zabudowa w samym centrum Railay odbiorę trochę uroku temu miejscu, to i tak warto przyjechać tu choćby dla tych plaż.

Półwysep Railay pomimo nieiwielkiego rozmiaru, posiada aż trzy plaże ulokowane w części wschodniej, zachodniej i południowej. Tu wszędzie jest blisko i dojście z jednej plaży na drugą nie zajmuje więcej niż 10 min. Można również skorzystać z podwózki wózkiem golfowym, który kursuje za darmo między częścią wschodnią a zachodnią.  

Podróżującym z dziećmi podpowiem, że jest gdzie jeździć z wózkiem. 

Railay Beach

Railay Krabi

Plaża Railay Beach na zachodnim wybrzeżu jest długa, szeroka, piaszczysta. Rozciąga się między dwoma pasmami wysokich klifów przez co wydaje się jeszcze piękniejsza. Przy tej plaży znajdują się hotelowe restauracje oraz wejście do walking street, na której nie brakuje restauracji i pubów. 

Nasz pobyt na Railay przypadł w samym środku pandemii, kiedy Tajlandia była całkowicie zamknięta na turystów. Mogliśmy się cieszyć niemal pustymi plażami i zupełnym spokojem, ale z drugiej strony widok pozamykanych restauracji i punktów usługowych był bardzo dołujący.

East Railay Bay Beach

railay-east

Plaża po wschodniej stronie nie nadaje się do plażowania i kąpieli. Dno jest muliste, sporo tam kamieni a w czasie przypływu piasek znika. Jednak jej plusem są widoki na zatoczkę. Z tej plaży można dojść do punktu widokowego oraz laguny. Idąc dalej ścieżką na południe można dojść do plaży Phranang Cave Beach. 

Z tej strony półwyspu znajduje się również molo, do którego przypływają łodzie i mtorówki z przystani Ao Nam Mao.

Phranang Cave Beach

Żeby dojść do tej plaży należy iść około 10 min ścieżką. Ścieżka prowadzi z jednej strony między wielką ścianą klifu a z drugiej nieciekawymi ogrodzeniami hoteli. 

W niektórych miejscach skalnej ściany znajdują się mini jaskinie i przejścia, w które można wejść.

Phranang Cave Shrine Railay

Na końcu ścieżki wychodzi się pod klifem na absolutnie przepiękną plażę Phranang Cave Beach. Tuż przy wyjściu po lewej stronie plaży znajduje się mała jaskinia, znana jako Princess Cave a w niej bardzo ciekawa kapliczka. 

Kapliczka jest niezwykła ponieważ znajdują się w niej wystrugane z drewna liczne fallusy, które składane są w intencji płodności. Różne źródła podają, że rybacy przypływali do kapliczki pomodlić się o udany i bezpieczny połów. 

Przy odrobinie szczęścia można się natknąć w jaskinii na warana. 

Co można robić na Railay i w Krabi

Oprócz plażowania i spacerowania po Railay można udać się na punkt widokowy, zwiedzić jaskinie oraz wspinać się na skałki. Na półudniowym wschodzie znajduje się jeszcze ukryta laguna. Wiczory można natomiast spędzać na podziwianiu zachodów słońca oraz na walking street. 

Z Railay można również wykupić różne wycieczki, na przykład na pobliskie wyspy. My zdecydowaliśmy się na wycieczkę 4 Islands. 

railay-krabi-tajlandia

Wycieczka 4 Islands

Chicken Island, Krabi

Zdecydowaliśmy się popłynąć na wycieczkę motorówką, trwającą pół dnia i obejmującą swoim programem rejs na:

  • Tub Island (prawidłowo wymawia się Tap i wyspa funkcjonuje pod nazwą Koh Thap กาะทับ)
    Koh Thap połączona jest łachą piachu z wyspą Koh Mor a przy dobrych warunkach na morzu można stąd dojść do wyspy Chicken Island.
  • Koh Poda 
  • Chicken Island (Koh Gai) – snorkeling
  • Phranang Cave Beach (Railay)
 
Wycieczka na Krabi w Tajlandii z dziećmi
Thale Waek

Na wycieczce byliśmy oczywiście z dziećmi i nasze najmłodsze dziecko miało wtedy 3 lata. Organizator zapewnił wszystkim kamizelki w odpowiednich rozmiarach dla każdego oraz sprzęt do snorkowania.  Oprócz tego organizator wycieczki zapewnił posiłek podawany na wyspie Koh Poda. Wycieczka była udana, nawet pomimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Do wycieczki z dziećmi lepiej się odpowiednio przygotować ponieważ jest się wystawionym prawie cały czas na słońce i jest dość mokro. Polecam zabrać kostium z filtrem UV oraz coś na przebranie albo okrycie. Przyda się również torba wodoodporna. 

Rodzinom z dziećmi polecam do przeczytania Thailand with Kids - Best Travel Guide.

Kiedy najlepiej wybrać się do Krabi i na Railay

Railay znajduje się w prowincji Krabi, która z kolei należy do regionu południowo-zachodniego. Dla tego regionu charakterystyczne są opady utrzymujące się jeszcze w listopadzie.

Statystycznie najbardziej deszczowy miesiąc to październik i w oparciu o nasze własne doświadczenie mogę potwierdzić, że przyjazd w tym czasie może być ryzykowny. W czasie naszego pobytu lało codziennie po południu aż do rana. Oprócz tego warunki na morzu były słabe.

Najlepszej pogody można się spodziewać od przełomu roku aż do końca kwietnia. 

 

Kiedy jechać do Tajlandii, pora deszczowa w Tajlandii
Best Time to Visit Thailand. Weather in Thailand

Here you will find weather charts based on 30 years of statistics and lots of interesting information about the weather in different areas of Thailand

Jak dostać się do Railay Beach

Railay Krabi Tajlandia

Żeby dostać się do Railay najwygodniej jest przypłynąć z Ao Nang lub z miasta Krabi, z przystani Ao Nam Mao. Transfer łodzią long tail boat zajmuje około 15 min i widoki są przepiękne. Cena to nie więcej niż 200 batów za osobę dorosłą. My wybraliśmy transport hotelowy z lotniska w Krabi.

Do Krabi lecieliśmy liniami Air Asia z lotniska Don Mueang w Bangkoku. Lot trwa godzinę i 15 minut. Z lotniska Krabi do przystani Ao Nam Mao jedzie się około 30 min.

Tu przy okazji zdradzę, że loty wewnętrzne opłaca się kupować z wyprzedzeniem, jeśli trafi się świetna promocja. Lot do Krabi kupiliśmy 7 miesięcy wcześniej i za 5 osób w dwie strony zapłaciliśmy 5000 batów. 

Tajlandia long tail boat
Przystań Ao Nam Mao

Gdzie się zatrzymać na Railay

Na Railay znajduje się wiele hoteli w różnym przedziale cenowym. Ulokowane się one w centralnej części półwyspu oraz na wybrzeżu wschodnim i zachodnim.

Railay jest na tyle małe, że niezależnie od lokalizacji hotelu w 5-10 minut można dojść z jednej strony na drugą. Można nawet skorzystać z podwózki wózkiem golfowym.

Jeśli jednak chcesz być jak najbliżej pięknej plaży, lepiej wybrać zachodnią stronę półwyspu. Zaletą wschodniej części jest za to bliskość do molo oraz do Phranang Cave Beach. 

My się zatrzymaliśmy w hotelu Railay Princess Resort and Spa i mogę go z czystym sumieniem polecić, jest tam czysto i schludnie. Hotel znajduje się na wschodnim wybrzeżu, blisko przystani. 

Jego mocne punkty to basen na dachu, z którego roztacza się wspaniały widok na zatokę. Rodziny z dziećmi powinien zadowolić fakt, że hotel ma również salę zabaw dla dzieci. Można również towarzyszyć pracownikom hotelu podczas karmienia ryb w stawie na tyłach hotelu.  

Mapa Railay

Odkryj Railay oraz pobliskie wyspy Koh Poda, Koh Gai i Koh Thap z mapą

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top