Driving License in Thailand

Driving License in Thailand

Prawo jazdy w Tajlandii – w artykule opisuję, jakie prawo jazdy jest wymagane w Tajlandii żeby legalnie prowadzić pojazdy. Dowiesz się jak szybko wyrobić tajskie i międzynarodowe prawo jazdy oraz jak i kiedy możesz się nimi posługiwać.

Tajlandia nie honoruje polskiego prawa jazdy, dlatego planując przyjazd i poruszanie się po Tajlandii samodzielnie pojazdami, należy wyrobić odpowiednie prawo jazdy. Odpowiednie, czyli jakie? 

 • międzynarodowe prawo jazdy Konwencji Genewskiej, które uznawane jest do 3 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii
 • tajskie prawo jazdy
 • kierowcy chcący poruszać się po Tajlandii skuterami i motorami muszą mieć prawo jazdy kategorii A

Potrzeby posiadania prawa jazdy w Tajlandii odpowiedniej kategorii chyba nie trzeba tłumaczyć, ale niestety mnóstwo (a może większość) turystów jeździ po Tajlandii nielegalnie. Odradzam takie postępowanie, ponieważ w razie wypadku konsekwencje mogą być naprawdę poważne i dotkliwe finansowo. 

Pamiętaj, że w wypożyczalniach możecie zostać poproszeni o okazanie paszportu oraz tajskiego lub międzynarodowego prawa jazdy. 

Międzynarodowe prawo jazdy

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy to bardzo prosta sprawa, jeśli ma się już polskie prawo jazdy. Cała procedura opisana jest na stronie Gov.pl

Składając wniosek o prawo jazdy w odpowiednim urzędzie osobiście, należy mieć ze sobą:

 • wypełniony wniosek
 • kopię prawa jazdy
 • aktualne zdjęcie
 • dowód i prawo jazdy
Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy to koszt 35 złotych. Jeśli chce się wyrobić dwa prawa jazdy, obu konwencji, koszt jest podwójny. Na prawo jazdy czeka się do 3 dni roboczych.

Jak wyrobić tajskie prawo jazdy

Jeśli posiadasz polskie prawo jazdy, to uzyskanie tajskiego prawa jazdy jest już bardzo łatwe i stanowi zwykłą formalność. Żeby móc przenieść polskie prawo jazdy na angielskie, potrzebujesz:

 • zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań 
 • certyfikat rezydencji (Certificate of residence, TM-16) wydawany przez ambasadę albo urząd imigracyjny
 • paszport
 • poświadczenie tłumaczenia prawa jazdy z języka polskiego na angielski przez ambasadę 
Z kompletem dokumentów należy się udać do Department of Land Transport i przejść dość krótką procedurę wyrobienia tajskiego prawa jazdy. Pierwsze tajskie prawo jazdy wydawane jest na 2 lata, następne na 5 lat. Wyrobienie pierwszego prawa jazdy na 2 lata to koszt ok. 205 THB za prawo jazdy kat. B i 105 THB za kategorię A. Przedłużenie prawa jazdy na kolejne 5 lat to koszt 505 THB. Dane wg cennika na stronie DLT.

Procedurę przeniesienia polskiego prawa jazdy na tajskie, opisuję poniżej na własnym przykładzie. Należy mieć świadomość, że może to wyglądać odrobinę inaczej zależnie od urzędu. 

Jeśli wyrabia się tajskie prawo zupełnie od nowa, trzeba zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. 

Dokumenty potrzebne do wyrobienia prawa jazdy w Tajlandii

Poświadczenie tłumaczenia prawa jazdy na angielski

W przypadku konwertowania dowolnego prawa jazdy, wystawionego w języku innym niż angielski, na tajskie prawo jazdy, należy poświadczyć tłumaczenie na język angielski. Przetłumaczenie prawa jazdy na język angielski jest bardzo łatwe i można to zrobić samemu w domu. Wystarczy mieć zwykły edytor tekstu i zeskanować (zrobić zdjęcie) tabelki z kategorią ze swojego prawa jazdy.

Należy w miarę dokładnie odwzorować układ tabelki obu stron prawa jazdy jak na poniższym zdjęciu i przetłumaczyć na angielski każdy tekst oraz przepisać odpowiednie dane z prawa jazdy. Z przetłumaczoną wersją wystarczy udać się do ambasady w Bangkoku, uprzednio umawiając odpowiednią wizytę w systemie e-konsulat. Poświadczenie tłumaczenia to koszt około 1100 THB, płatne gotówką. Można również załatwić sprawę pocztą. 

Prawo jazdy w Tajlandii, konwersja na tajskie prawo jazdy

Zaświadczenie od lekarza do prawa jazdy w Tajlandii

Zaświadczenie od lekarza jest bardzo łatwe do zrobienia, trzeba się umówić w lokalnej klinice lub szpitalu na wizytę. Za zaświadczenie zapłaciłam 100 THB.

Certyfikat rezydencji w Tajlandii

Certyfikat rezydencji, czyli poświadczenie miejsca pobytu, uzyskać można  w ambasadzie lub urzędzie imigracyjnym, z następującymi dokumentami:

 • paszport (oraz kopię paszportu i kopię strony z wizą)
 • 2 zdjęcia paszportowe
 • poświadczenie adresu wynajmowanej nieruchomości (druk TM-18), które powinien udostępnić wam manager lub właściciel nieruchomości lub tzw house book (dla właścieli nieruchomości)
 • umowa najmu
 • druk TM-6 Departure Card (ostatnio zniesiono obowiązek wypełniania tego druku, więc nie powinien być wymagany)
Opłata za wydanie certyfikatu wynosi 200 THB.
 
My udaliśmy się po certyfikat do urzędu i dostaliśmy go praktycznie od ręki po około 15 minutach czekania. Pani w urzędzie nawet sama zrobiła nam potrzebne kopie paszportu. 

Jak wygląda konwertowanie polskiego prawa jazdy na tajskie

Przyjechaliśmy z kompletem dokumentów do urzędu Department of Land Transport z samego rana, zaraz po otwarciu. Wzięliśmy numerek i czekaliśmy na swoją kolej nie więcej niż 20 min. Po tym czasie wywołano nas do okienka, w którym pobrano nasze dokumenty i kazano przejść do stanowiska obok. Na stanowisku odbywały się testy sprawdzające wzrok i szybkość reakcji. 

Najpierw pojawiła się plansza z wieloma, małymi kolorowymi kółkami. Trzeba było zakryć jedno oko i podać kolor wskazanego kółka, a potem powtórzyć na drugie oko. Następny test polegał na sprawdzaniu postrzegania przestrzeni i odległości poprzez ustawienie w pozycji równoległej dwóch wskaźników. Na koniec sprawdzano refleks. Jeśli pojawiało się czerwone światło na ekranie, trzeba było wcisnąć pedał hamulca. 

Testy trwały około 5 minut i po ich zakończeniu czekaliśmy chwilę na rozpoczęcie godzinnego filmu o bezpieczeństwie. Po obejrzeniu filmu, musieliśmy udać się do kasy żeby zapłacić za prawo jazdy. Teraz czekaliśmy już tylko na zrobienie nam zdjęcia i wydrukowanie prawa jazdy. Po około dwóch godzinach od wejścia do urzędu, wyszliśmy z tajskim prawem jazdy. A jak już masz prawo jazdy w kieszeni, to zobacz jak się jeździ w Tajlandii: How to drive in Thailand.

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

6 thoughts on “Prawo jazdy w Tajlandii”

 1. Dzięki za wyjaśnienie jak przekonwertować Polskie prawo jazdy na Tajskie. Spotkaliście się może z sytuacją tłumaczenie Tajskiego na Polskie?

   1. Po 6 miesiącach czekania udało mi się wymienić Tajskie prawko na Polskie. W sumie dość podobne to do tego co tutaj jest opisane, tylko trzeba zdać jeszcze egzamin teoretyczny w Polsce.

 2. Piszecie że Polskie prawko kat. A + miedzynarodowe konw. Genewskiej jest w Tajlandii tylko 3 miesiące ważne od czasu przybycia do Tajlandii? Trochę to bez sensu. Co jeśli chcę zostać dłużej niż 3 m-c, czy jest możliwość przedłużenia prawka międzynarodowego? Nie chciał bym wymieniać na Tajski bo czym później będę w Polsce jeżdził??? W UE Tajskie prawko raczej nie jest akceptowane a nie mam zamiaru wymieniać co roku prawko polskie na tajskie i vice versa tajskie na polskie.

  1. To nie jest tak, że międzynarodowe prawko traci termin ważności po 3 miesiącach i trzeba je przedłużyć, żeby legalnie jeździć dalej. Po 90 dniach pobytu powinieneś mieć lokalne prawo jazdy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top