Podróże z dziećmi, sprawdzone porady jak zacząć podróżować z dziećmi

Podróże z dziećmi: praktyczne porady i doświadczenia

Z podróżami z dziećmi jest zupełnie tak, jak z innymi rzeczami, najtrudniej jest zacząć. Jednak wraz z doświadczeniem, robi się łatwiej i okazuje się, że podróżowanie z dziećmi nie jest aż tak skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczy wiara we własne możliwości, dostosowanie się do potrzeb małego człowieka, morze cierpliwości i odpowiednie przygotowanie.

Postanowiłam podzielić się kilkoma radami i doświadczeniami, jakie zdobyliśmy przez ponad 10 lat podróżowania z trojgiem dzieci. Zaczynaliśmy naszą podróżniczą przygodę z dziećmi od małych kroczków, aż z czasem przeszliśmy do trudniejszych wypraw. Między innymi odwiedziliśmy New Delhi, zwiedzaliśmy Angkor Wat o wschodzie słońca, przejechaliśmy nocnym pociągiem spory kawałek Wietnamu i zwiedziliśmy Tajlandię. 

Dlaczego warto podróżować z małymi dziećmi

Podróże z dziećmi, sprawdzone porady jak zacząć podróżować z dziećmi
Gran Canaria

“Po co ciągać dzieci po świecie, po co je męczyć, przecież i tak nic nie będą pamiętać. Nie lepiej poczekać aż dorosną?” – chyba nie ma rodzica, który nigdy nie usłyszał tego zniechęcającego do podróży z dziećmi tekstu. Ale wiecie co? Tego raczej nigdy nie usłyszycie od podróżujących rodziców. Tak mówią ludzie, którzy nie mają dzieci, albo nigdy nie podróżowali z dziećmi, bo się bali. 

Sama jestem zdziwiona, jak dużo pamiętają nasze dzieci z podróży, na których miały po trzy i cztery lata. Najstarsze dziecko co jakiś czas wspomina ” a pamiętasz jak płynęliśmy łódką w deszczu”, a pamiętasz jeżowca spotkanego nocą na plaży?'”. Zresztą, nawet gdyby nic nie zapamiętały, to przecież my będziemy pamiętać te cudowne chwile, zachwyty dzieci małymi rzeczami i ich beztroską radość życia. Oczywiście mieliśmy również gorsze momenty, ale w pamięci pozstają głównie te radosne i zabawne zdarzenia. 

Zachęcam do robienia zdjeć i filmów, które dzieci później bardzo chętnie oglądają. Ja sama oglądając zdjęcia z naszych podróży przypominam sobie emocje i wrażenia, jakie towarzyszyły nam przy ich robieniu. Mam też radę dla mam, żeby nie zapominały o sobie i upominały bliskich o robienie im zdjęć z dziećmi. 

Dominikana, Puerto Plata
Dominikana, powrót z Cayo Arena

Podróżowanie, choćby do sąsiedniego miasta, przynosi mnóstwo korzyści dzieciom, które z definicji są ciekawe świata. Dzieci w podróży mają więcej kontaktu z przyrodą, z zabytkami, z nowym jedzeniem i chłoną wszystkie nowości. Podróże mogą nauczyć dzieci otwartości na inne zwyczaje i kulturę. Dodatkowo w czasie podróży, nasze dzieci mogą zobaczyć rodziców zupełnie w innym świetle i spędzić z nimi czas inaczej niż na co dzień.

Co jeszcze dzieci wynoszą z podróżowania? Przede wszystkim dzieci wiedzą jak się odpowiednio zachowywać w środkach komunikacji. Podróże uczą je cierpliwości i radzenia sobie z różnymi niedogodnościami.

Od czego zacząć podróżowanie z niemowlakiem i małymi dziećmi

Podróżowanie z małymi dziecmi zacznijcie od dobrego nastawienia. Przez dobre nastawienie mam na myśli, żebyście myśleli pozytywnie, ale liczyli się z wysiłkiem i zmęczeniem. Urlop i podróż z dziećmi to nadal opieka nad dziećmi, tyle że w innych okolicznościach przyrody. 

Wielu rodziców uważa, że nie ma sensu podróżować z małymi dziećmi, ponieważ taka podróż jest męcząca i z dziećmi nie da się odpocząć jak kiedyś. Faktycznie, mając małe dzieci pod opieką, ciężko jest mówić o odpoczynku, ale podróżowanie pozwala choć na chwilę oderwać zmęczoną głowę od codziennych obowiązków i trosk. A to już dużo, prawda? 

Zdecydowanie przyjemniej jest się zajmować dzieckiem, kiedy nie trzeba myśleć cały czas o pracy, sprzątaniu, czy praniu. Dla rodzica, który głównie zajmuje się dziećmi oraz prowadzeniem domu, nawet krótka podróż w inne miejsce, jest prawdziwym zbawieniem. 

Kiedy ruszyć w pierwszą podróż z niemowlakiem

Podróże z dziećmi, sprawdzone porady jak zacząć podróżować z dziećmi
Dominikana

W ciąży rodzice często snują ambitne plany podboju świata z niemowlakiem. Niestety po porodzie te plany są często weryfikowane przez nowego członka rodziny. 

Pojawienie się pierwszego dziecka to prawdziwa, życiowa rewolucja i przestawienie całego porządku w rodzinie. Nie każda kobieta gładko wchodzi w rolę mamy. Mamy powinny dać sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją i pozwolić sobie na regenerację sił po porodzie. 

Moim zdaniem najlepszy czas na wyruszenie w pierwszą podróż z dzieckiem jest wtedy, kiedy maluszek oraz jego mama czują się na siłach. 
Podróże z małymi dziećmi to nie wyścig, kto zacznie wcześniej i dalej. Na początek najlepiej zacząć podróżowanie od bliższych kierunków, najlepiej po Polsce albo gdzieś w Europie.

Nasze pierwsze podróże z dziećmi

Podróże z dziećmi po Polsce
Janowiec

Z pierwszym dzieckiem zaczęliśmy podróżowanie od różnych wyjazdów po Polsce, między innymi do Kazimierza Wielkiego i Janowca. Na pierwszą podróż zagraniczną zdecydowaliśmy się z różnych powodów dopiero przed drugimi urodzinami i polecieliśmy na Fuerteventurę z biurem podróży. Wyjazd był bardzo udany, więc ośmieleni postanowiliśmy polecieć w kolejnym roku na Gran Canarię.

Z drugim dzieckiem zaczęliśmy wcześniej wyjeżdżać za granicę, oczywiście na miarę naszych ówczesnych możliwości. Jak maluch miał około pół roku pojechaliśmy samochodem na przedłużony weekend do Berlina. Z kolei zimą polecieliśmy do Dominikany, jak dzieci miały 4 lata i 9 miesięcy. Natomiast z trzecim dzieckiem zaczęliśmy najszybciej, bo już w 6-tym tygodniu życia przeprowadziliśmy się z dziećmi do Tajlandii.

Podróże z dziećmi, sprawdzone porady jak zacząć podróżować z dziećmi
Berlin

Wraz z kolejnymi dziećmi nie tylko zaczęliśmy podróżować dalej i więcej, ale również zmieniliśmy zupełnie sposób podróży. Zaczęliśmy podróżować na własną rękę i zdecydowanie ograniczyliśmy ilość bagażu. Jak sie wyjeżdża w pierwszą podróż z dzieckiem to chciałoby się zabrać wszystko; wanienkę, krzesełko, leżaczek, matę, stos ubrań i zapas pieluch. Potem jednak człowiek sobie zdaje sprawę, że im mniej rzeczy, tym jest łatwiej. Kiedy tylko się da, latamy z bagażem podręcznym. Zobacz here jak i co pakujemy wybierając się w podróż z dziećmi.

Co robić, jeśli dziecko nie lubi podróżować?

Niestety, nie każdy maluch ma podróżniczą duszę. Jeśli trafi się wam prawdziwy domator i wrażliwiec, który nie lubi zmian otoczenia, to dla dobra własnego i dla dobra dziecka, lepiej odpuścić i spróbować za jakiś czas.

Jako matka trojga dzieci wiem z doświadczenia, że naprawdę każde dziecko jest inne. Nie ma co się sugerować tym, że sąsiedzi to już byli z dzieckiem w 20 krajach w pierwszym roku życia dziecka, a wy ledwie możecie wyjść do Biedronki na zakupy. Nic na siłę. Podróżowanie powinno sprawiać radość i być przyjemne dla wszystkich członków rodziny.

Formalności przed podróżą zagraniczną z dzieckiem

Wyjeżdżając za granicę z dziećmi należy przygotować się również od strony formalnej i odpowiednio wcześniej wyrobić niezbędne dokumenty podróży, złożyć wniosek o wizę (jeśli jest wymagana) oraz zadbać o zapewnienie opieki medycznej. Niektóre kraje wymagają określonej ważności paszportu. Na przykład do Tajlandii wymagane jest, żeby paszport był ważny minimum 6 miesięcy przed przyjazdem. 

Przed wyjazdem zawsze trzeba zacząć od sprawdzenia wymagań wjazdu do wybranego kraju dostępnego na stronie rządowej Informacje dla podróżujących i dobrze jest się zarejestrować w systemie Odyseusz.

Dokumenty podróży: paszport dla dziecka i dowód osobisty

Udając się poza granice kraju, potrzebne są dokumenty podróży nawet dla najmłodszych członków rodziny. W krajach należących do strefy Schengen wystarczający jest dowód osobisty, ale zawsze lepiej sprawdzić na stronie gov.pl. Nie zostawiajcie wyrabiania paszportów na ostatnią chwilę.

Obecnie wyrabianie paszportów i dowodów jest niezwykle proste dzięki możliwości składania wniosków online. Nawet zdjecie można zrobić samemu.

Co warto wiedzieć o wyrabianiu paszportów dla dzieci:

  • paszporty dla dzieci do lat 12 ważne są 5 lat
  • dzieci do lat 5 mogą mieć na zdjęciu zamknięte oczy lub otwarte usta, ale ważne jest żeby twarz była widoczna (źródło)
  • potrzebna jest zgoda obu rodziców na wyrobienie paszportu

Paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina

Na warszawskim Lotniska Chopina został otwarty punkt paszportowy, który jest ostatnią deską ratunku dla tych, którzy przed odlotem zapomnieli paszportu, albo mają nieważny dokument. Żeby otrzymać paszport tymczasowy, należy spełniać warunki wymienione na stronie gov.pl.

Zgoda rodzica na wyjazd zagraniczny dziecka

Kiedy z dzieckiem wyjeżdża jeden rodzic lub dziecko podróżuje pod opieką osób, które nie są opiekunem prawnym, lepiej zawczasu zadbać o przygotowanie zgody na wyjazd zagraniczny dziecka. W zgodzie dla osób, które nie są opiekunem prawnym warto dodać zgodę na podejmowanie decyzji w sprawie leczenia.

Zgoda powinna być poświadczona przez notariusza i przygotowana w języku polskim oraz angielskim lub w języku kraju, do którego się udajecie. Dokładne informacje oraz wzór takiej zgody można znaleźć na przykład na stronie kdro.pl.

Ubezpieczenie podróżne w podróży z dziećmi

Wyjeżdżając na wakacje raczej planujemy jak miło spędzić czas i nie zakładamy najgorszych scenariuszy. Jednak wypadki i choroby na wakacjach naprawdę się zdarzają.

Mieszkając w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że darmowe leczenie w ramch NFZ to oczywistość. Natomiast za granicą musimy sobie radzić sami. W krajach Unii Europejskiej można korzystać z karty EKUZ, która potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia na terenie krajów objętych umową (warto sprawdzić na stronie NFZ). Karta EKUZ wydawana jest dla każdego członka rodziny. Pamietaj, że EKUZ nie pokrywa np. kosztów akcji ratunkowych, czy kosztu powrotu do kraju. Dlatego zawsze warto mieć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Wyjazd poza UE bez komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego jest ogromną nieodpowiedzialnością i może skończyć się dużymi kłopotami finansowymi. Nigdy nie wyjeżdżajcie w podróż bez ubezpieczenia, szczególnie kiedy dysponujecie ograniczonym budżetem na wakacje. Ubezpieczenie turystyczne kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, natomiast leczenie za granicą może kosztować nawet kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych. Naprawdę nie warto ryzykować. Tutaj możesz przeczytać ile kosztuje i jak wygląda opieka medyczna w Tajlandii.

Ubezpieczenia podróżne możesz znaleźć i porównać na przykład na stronie Rankomat.

Podróżować z małymi dziećmi, czy czekać aż dorosną

Zaryzykuję stwierdzenie, że podróżowanie z małymi dziećmi i niemowlakami pod pewnymi wzgledami jest łatwiejsze niż ze starszakami. Oczywiście wyjazdy z większymi dziećmi mają dużo różnych zalet, ale pod pewnymi względami są trudniejsze do zorganizowania.

Po pierwsze małym dzieciom z reguły do szczęścia wystarcza obecność rodziców, więc można wyjazd dopasować pod wymagania rodziców, a mniej pod kątem typowo dziecięcych rozrywek i oczekiwań starszych dzieci. 

Dużo łatwiej jest wyjechać z niemowlakiem i przedszkolakiem niż z dziećmi w wieku szkolnym, które chodzą do szkoły.

Niezdecydowanych może jeszcze przekona aspekt finansowy. Im starsze dzieci, tym podróże robią się droższe, zaczynając od biletów lotniczych, na hotelach kończąc. 

Nie ma co czekać na najlepszy czas, żeby ruszyć w podróż z dziećmi!

Wybierasz się z dzieckiem w podróż? Zapoznaj się z tymi postami:

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top