Damnoen Saduak pływający targ w Tajlandii

Pływający targ Damnoen Saduak i życie wokół niego

Damnoen Saduak to ponad 100-letni, najbardziej znany, kolorowy, pływający targ w Tajlandii, położony w Ratchaburi. Market zaczyna się o 7 rano, ale życie mieszkańców nad kanałem zaczyna się dużo wcześniej. Pierwsze łodzie słychać już przed świtem. 

W naszym homestayu powoli zaczyna się poranna krzątanina. Wstaję po 6 rano i wychodzę na taras położony nad samym kanałem. Atoda w kanale płynie leniwie niosąc ze sobą pływające rośliny. Za chwilę do homestayu przychodzą właściciele. Babcia włącza poranne buddyjskie modlitwy i razem z wnukami je śniadanie. Słuchając modlitw w tle, podglądam poranną krzątaninę mieszkańców Damnoen Saduak wokół kanału.

Starsza pani po drugiej stronie kanału wychodzi przed dom i myje szczotką schody prowadzące do wody. Sprzedawcy powoli przypływają łodziami z towarem i udają się w stronę marketu. My też tam się udamy, jak tylko wstaną dzieci i zjemy śniadanie. 

Pływający targ w Damnoen Saduak

Damnoen Saduak pływający targ w Tajlandii

Pływający targ w Ratchaburi to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę z Bangkoku lub punkt do odwiedzenia na trasie z Bangkoku na zachód lub południe Tajlandii. Żeby jednak poczuć autentyczny klimat, naprawdę warto zatrzymać się na noc w Damnoen Saduak. 

Damnoen znaczy poruszać się, a Saduak oznacza wygodnie, dogodnie, ponieważ kanał, przy którym znajduje się pływający targ Damnoen Saduak, utworzono właśnie po to, żeby połączyć dwie rzeki i tym samym ułatwić transport pomiędzy prowincjami. Nad kanałem szybko rozwinął się handel i powstał market, który przyciąga tłumy turystów.

Po kanale marketu pływają dziesiątki kolorowych łodzi, z których sprzedawane są owoce, pamiątki i jedzenie. Pomiędzy łodziami sprzedawców, pływają niespiesznie łódki z turystami, robiącymi zakupy. Wzdłuż kanałów marketu rozstawione są kolejne stragany z jedzeniem i przeróżnymi produktami. W oddali mnisi idą do świątyni po zakończeniu porannego zbierania jałmużny.

Damnoen Saduak floating market otwarty jest codziennie rano od 7.00 do południa przez cały rok, nawet w święta. Po markecie można pływać drewnianą łódką lub chodzić wzdłuż kanału. Rejs drewnianą łódką kosztuje około 300-400 THB, natomiast za łódź z silnikiem trzeba zapłacić około 600 THB. 

Damnoen Saduak pływający targ w Tajlandii
Damnoen Saduak pływający targ w Tajlandii
Na targu w Tajlandii

Poczuj klimat lokalnego życia i zatrzymaj się na noc w Damnoen Saduak

Pływający targ Damnoen Saduak

Na szyldzie naszego homestayu Reuan Vilawan Cafe and Homestay, znajduje się napis “Stay like a local” i naprawdę tak się czuliśmy. Nasz pokój znajdował się na tyłach dużego, tradycyjnego, tajskiego domu przy samym kanale. Pokój był czysty i ładnie urządzony, z przytulną łazienką oraz klimatyzacją. 

Rano mogliśmy wyjść do części dziennej i napić się kawy oraz zjeść zamówione dla nas śniadanie. Siedząc na tarasie hotelu obserwowaliśmy jak miejscowi zaczynają dzień i jak przygotowują się do porannego handlu na pływającym targu. Z homestayu mogliśmy wynająć łódź lub przejść się pieszo na pływający targ.

W pobliżu znajdują się jeszcze dwa warte rozważenia miejsca na nocleg; LOYD Ratchaburi i Maikaew Damnoen Resort.

Homestay na noc w Damnoen Saduak,
Damnoen Saduak pływający targ z dzieckiem

Jak dojechać na pływający targ w Ratchaburi

Pływający targ Damnoen Saduak znajduje się prowincji Ratchaburi, około 100 km od Bangkoku. Można do niego dojechać różnymi środkami transportu, w tym podróży własnym pojazdem lub w ramach zorganizowanej wycieczki. Koszt wycieczki zaczyna się od 1500 THB za osobę. 

Do Ratchaburi kursują pociągi z Bangkoku, a ze stacji na pewno można dojechać na targ taksówką. Jest jeszcze bus, który kursuje z Khao San Road do Damnoen Saduak. 

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top