Opieka medyczna w Tajlandii, jak wygląda leczenie w Tajlandii i ile kosztuje

Opieka medyczna w Tajlandii

Jak wygląda opieka medyczna w Tajlandii? Czy jest na dobrym poziomie? Czy leczenie w Tajlandii jest kosztowne? To jedno z najczęstszych pytań, które dostaję. Nie dziwne, ponieważ to o zdrowie wszyscy martwią się najbardziej, szczególnie tak daleko od domu. 

Czas w końcu wyczerpująco opisać jak wygląda opieka medyczna oraz wizyta u lekarza w Tajlandii. No i najważniejsze, ile to kosztuje.

Żyjąc w Tajlandii kilka lat, korzystamy z opieki zdrowotnej regularnie zarówno w czasie zwykłych, rutynowych wizyt oraz w nagłych przypadkach. Jeśli dobrze pamiętam wszystkie wizyty, byliśmy już u lekarza w Bangkoku, Hua Hin, Pattayi, Krabi i na Phuket. Część z tych wizyt to były wizyty zaplanowane, ale kilka z nich to wizyty nagłe.

Pierwszy kontakt z lekarzem w Tajlandii mieliśmy, kiedy zapisałam dzieci na szczepienia do pediatry w Bangkoku. Za czasów życia w Bangkoku chodziliśmy do Bumrungrad Hospital, który ma opinię najlepszego szpitala w Bangkoku i jednego z lepszych w Azji. Jeśli choć raz tam się trafi, szybko można zrozumieć skąd ta opinia. W Bumrungradzie oprócz tego chodziłam do lekarza internisty i ginekologa oraz całą rodziną chodziliśmy do dentysty. O tym jak wyglądają wizyty w tajskich, prywatnych szpitalach rozpisałam się niżej.

Już po pierwszej wizycie z dziećmi u pediatry wiedziałam, że jest dobrze. Po kilku latach podtrzymuję swoje zdanie, że jakość opieki medycznej w Tajlandii jest dobra. Jednak nie jest tak do końca różowo, ponieważ jest to system płatny, z nierównym dostępem dla wszystkich. Poznałam parę osób, które z powodu wysokich kosztów leczenia poważniejszych chorób, zdecydowały się wyjechać mimo posiadanej tu pracy i ułożonego życia. Po prostu ich ubezpieczenie nie wystarczyło na pokrycie ogromnych kosztów leczenia w Tajlandii.

Opieka medyczna w Tajlandii, poczekalnia w prywatnym szpitalu
Poczekalnia w Bumrungrad Hospital
Opieka medyczna w Tajlandii, sala zabaw w szpitalu
Mała sala zabaw w Bumrungrad Hospital
Jak zamieszkać w Tajlandii. Wiza do Tajlandii
How to live in Thailand

Myślisz o życiu w Tajlandii? Zacznij od przeczytania tego artykułu

Opieka medyczna dla obcokrajowców w Tajlandii

Za opiekę medyczną i leczenie w Tajlandii musisz płacić, nawet wtedy, gdy tu pracujesz i odprowadzasz podatki. W kwestii opłat rozpiętość jest naprawdę duża, uzależniona od szpitali. Dopiero parę lat temu wprowadzono w miarę jasne zasady rozliczania obcokrajowców w państwowych placówkach i wprowadzono progi cenowe uwzględniające rodzaj pobytu. 

Można korzystać z usług tańszej opieki publicznej oraz droższej, prywatnej. Jakość i dostęp do specjalistycznej opieki różni się zależnie od lokalizacji. 

W placówkach prywatnych ceny zabiegów mogą się bardzo różnić między sobą. Za najdroższe i niejako najlepsze szpitale uważane są Bumrungrad Hospital, Samitivej Hospital oraz sieć Bangkok Hospital (Bangkok, Phuket, Hua Hin, Pattaya, Samui, Chiang Mai, itd). Natomiast specjalistyczny szpital państwowy o bardzo dobrej renomie to szpital uniwersytecki Chulalongkorn Hospital. Jednak lista szpitali jest bardzo długa, szczególnie w Bangkoku.

Podróż i pobyt w Tajlandii tylko z ubezpieczeniem

Ze względu na to, że tajska opieka medyczna, publiczna i prywatna, jest płatna, posiadanie ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia to jedna z ważniejszych rzeczy dla osób planujących przyjazd do Tajlandii. O ile zwykłe wizyty nie stanowią dużego kosztu, to każde poważniejsze badanie lub zabieg robi się kosztowne.

Mając dobre ubezpieczenie korzystamy z prywatnych szpitali i klinik, a koszty leczenia w Tajlandii w większości przypadków były pokryte z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne w Tajlandii na co zwrócić uwagę

Wybierając ubezpieczenie, dobierz je do charakteru pobytu. Jeśli przyjeżdzasz na dłużej, żeby mieszkać, lepiej sprawdzą się ubezpieczenia tzw. dla ekspatów. Z kolei na pobyt typowo wakacyjny wystarczy mieć ubezpieczenie podróżne. 

Oto kilka ważnych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie:

 • zakres obowiązywania i warunki – przeczytaj dobrze warunki. Niektóre roczne ubezpieczenia podróżnicze tak naprawdę pokrywają koszty leczenia, jeśli pojedyncza podróż jest krótsza niż np. 31 dni. Oprócz tego podróżne ubezpieczenie może mieć zapis o pokrywaniu kosztów leczenia tylko do stanu pozwalającego na kontynuowanie leczenia po powrocie do kraju 
 • ubezpieczenie powinno pokrywać koszty transportu medycznego – to bardzo ważne
 • sposób rozliczania kosztów – najlepsza opcja to rozliczenia bezgotówkowe, wtedy nie musisz płacić ze swojej kieszeni
 • nie oszczędzaj na ubezpieczeniu i wybierz takie z minimalną kwotą ubezpieczenia nie mniejszą niż 200000 złotych
 • kobiety w ciąży powinny szczególnie dokładnie wybrać ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty leczenia lub pobytu noworodka na intensywnej terapii. Dużo ubezpieczeń wyłącza to z zakresu, a to mogą być ogromne koszty liczone w milionach bahtów. 
 • rezydenci powinni wybierać ubezpieczenia dla ekspatów mające inne warunki ubezpieczenia – takie ubezpieczenia są droższe, ale rozwiązują wiele problemów
 • usługi medyczne w ramach ubezpieczenia są dość mocno okrojone i ich zakres zależy od pakietu. Przykładowo, możesz w ogóle nie mieć w pakiecie badań rutynowych (przegląd, badania ginekologiczne, itp). Opieka dentystyczna i okulistyczna też często jest wyłączona z pakietów podstawowych albo jest finansowana częściowo
 • jeśli chorujesz przewlekle, albo masz inne zdrowotne problemy, ubezpieczenie może je wyłączyć z zakresu

Pamiętaj, że ubezpieczalnie odmawiają wypłacenia środków, jeśli do zdarzenia dojdzie w okolicznościach, które są wyłączone z zakresu. Najczęstszy przypadek to prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Takich historii i zbiórek na leczenie jest w Tajlandii na pęczki.

Jak wygląda wizyta u lekarza w Tajlandii

Dużo ludzi przed wyjazdem zastanawia się jak wygląda wizyta u lekarza w Tajlandii. Postarałam się wszystko opisać dokładnie zależnie od rodzaju wizyty. W prywatnych placówkach bez problemu można się dogadać po angielsku, a gabinety i szpitale są dobrze wyposażone.

Wizyta u lekarza pediatry lub internisty w Tajlandii

Wizyta u lekarza pediatry lub internisty przebiega praktycznie zawsze według tego samego schematu, chociaż w szczegółach może się różnić zależnie od przychodni. Przebieg różni się również od tego, czy to wizyta planowana, czy z ulicy. 

Jeśli to wizyta planowana, umawiam się wcześniej przez formularz kontaktowy na stronie szpitala albo telefonicznie. Zazwyczaj wizyta wyznaczana jest na drugi dzień, albo jeszcze tego samego dnia, jeśli jest coś pilnego. 

Przed wizytą u lekarza w Tajlandii

Niezależnie od tego czy masz wizytę umówioną, czy nie, udaj się do rejestracji ogólnej. Tam możesz być zapytany o powód wizyty oraz jak zamierzasz się rozliczyć, czy z ubezpieczenia, czy sam pokryjesz koszty. Jeśli to duży szpital lub klinika, po szybkim potwierdzeniu wizyty, przechodzi się do właściwej rejestracji. 

Przed wizytą pacjent jest proszony do pomieszczenia, w którym jest ważony, mierzony (w przypadku dziecka) oraz mierzy mu się ciśnienie i temperaturę. Potem czekasz już na wejście do gabinetu.

W prywatnych szpitalach poczekalnie są bardzo przyjemne, z kanapami, fotelami, a w takim szpitalu jak Bumrungrad są telewizory, mały pokój zabaw dla dzieci oraz napoje (woda, soki, mleko) do dyspozycji.

Jeśli w trakcie zapisywania na wizytę podasz dokładnie objawy i lekarz uzna za zasadne, może zlecić dodatkowe badania jeszcze przed wizytą. Na przykład RTG lub test na covid/grypę. Oczywiście zawsze pytają o zgodę, ponieważ chodzi o dodatkowe koszty. Badania trwają nie dłużej niż 20-30 min i z gotowym wynikiem wchodzisz na wizytę. W oczekiwaniu na wyniki możesz skorzystać z kafejki przy szpitalu

Poczekalnia u pediatry w Bangkok Hospital
Opieka medyczna w Tajlandii, jak wygląda wizyta u lekarza
Mierzenie i ważenie przed wizytą

Przebieg wizyty

Podczas wizyty odbywa się wywiad i badanie. W razie postawienia diagnozy od ręki, wystawiana jest recepta w systemie. Jeśli potrzebne są dodatkowe badania (krew, mocz, RTG, itp), idziesz na nie z reguły od razu zaraz po wizycie i z wynikiem wracasz do gabinetu. Wyjątkiem są bardziej specjalistyczne badania, których nie da się zrobić od ręki w krótkim czasie. 

W przypadku gdy pacjent potrzebuje szybkiej pomocy, lekarz może zaordynować podanie leków w gabinecie zabiegowym od razu po wizycie. Przykładowo może to być podanie zastrzyku przeciwwymiotnego, przeciwbólowego lub nebulizacja. 

Po zakończeniu wizyty wychodzisz z gabinetu, czekasz chwilę na dokumenty, z którymi przechodzisz do kasy. Jeśli masz przepisane lekarstwa, możesz je odebrać w aptece szpitalnej.

Podejście do małych dzieci u lekarza w Tajlandii

Najczęściej spotykamy się z niezwykle ciepłym podejściem i cierpliwością perosnelu medycznego do dzieci. Żeby nie było, podam kilka przykładów.

Nasz pediatra w Bangkoku był fantastycznym fachowcem, ale również niesamowicie spokojnym człowiekiem. Dzieci go lubiły i czuły się w jego towarzystwie bardzo swobodnie. Równie dobrze wspominamy wizyty u dentysty, które były profesjonalne, ale jednocześnie wesołe. Po wizycie dzieciaki dostawały od dentysty dmuchane balony, naklejki, pierścionki i inne świecidełka. 

Nie zapomnę również jednej z wizyt w zabiegowym na pobranie krwi u niemowlęcia. Jeden pielęgniarz wziął swój telefon i włączył piosenkę dla dzieci, druga pielęgniarka zaczęła śpiewać, a trzecia w tym czasie pobrała krew. Zanim się synek zorientował co się stało, było po wszystkim.

Opieka medyczna w szpitalu w Tajlandii w nagłych przypadkach

Niestety, mamy już za sobą kilka wizyt na ostrym dyżurze. Za każdym razem, kiedy pojawialiśmy się w szpitalu, byliśmy przyjmowani praktycznie od razu po szybkiej rejestracji, wywiadzie medycznym oraz potwierdzeniu, że pokryjemy koszt leczenia. Większość naszych wizyt na izbie przyjęć dotyczyła szycia rany, ale raz przyjechaliśmy z poważnymi obrażeniami, wymagającymi pilnej operacji.

Wszystkie te wydarzenia były mniej lub bardziej traumatyczne, jednak wizyta w tajskim szpitalu była jak plasterek na ranę. Od razu po przybyciu byliśmy obejmowani opieką medyczną, a największe obrażenia były zaopatrywane przed przystąpieniem do dalszego leczenia. 

Po wywiadzie przystępowano do zlecenia badań (krew, rentgen, itp), jeśli były konieczne. Badania robiono od ręki, a po otrzymaniu wyników wdrażano leczenie. W każdej chwili czuliśmy się otoczeni nie tylko fachową pomocą, ale również ciepłem. Czasem rozstrzęsionemu rodzicowi wystarczy zapewnienie, że wszystko będzie dobrze. 

Raz, w czasie wakacji na Phuket, musieliśmy pilnie skorzystać z pomocy lekarskiej dla chorego dziecka. Znaleźliśmy malutką przychodnię Dr Sonita Clinic w hotelu Sunwing przy Bang Tao, do której mieliśmy najbliżej bo dosłownie kilka minut spacerem plażą z naszego hotelu. Po napisaniu wiadomości, wyznaczono nam wizytę na ten sam dzień. Na miejscu zrobiono badania i zlecono leczenie, które od razu przyniosło efekty. 

Wzywanie pomocy

1669

Choroby tropikalne w Tajlandii jak się chronić
Choroby tropikalne - jak się chronić

Zobacz jak możesz zminimalizować ryzyko złapania choroby tropikalnej w Tajlandii

Operacja i opieka medyczna w szpitalu w Tajlandii

Opieka medyczna w Tajlandii, jak wygląda leczenie w Tajlandii i ile kosztuje

Mamy również doświadczenie z pilną operacją i pobytem w szpitalu w Tajlandii. Tym bardziej trudne doświadczenie, bo dotyczyło dziecka. 

Do szpitala przyjechaliśmy wieczorem i zostaliśmy jak zawsze przyjęci od razu. Pacjent został zabezpieczony i znieczulony na czas podejmowania decyzji szpitala co dalej. Po krótkim czasie, przedstawiono nam plan leczenia wraz z kosztami do akceptacji. Niezwłocznie poinformowaliśmy o zdarzeniu ubezpieczalnię i czekaliśmy na wystawienie gwarancji, że koszty zostaną pokryte. W przypadku braku gwarancji, musielibyśmy zagwarantować płatność kartą kredytową. Kiedy tylko ubezpieczyciel wystawił gwarancję, szpital przystąpił do przygotowania operacji. 

Musieliśmy jeszcze poczekać około 2 godziny na operację, zanim zbierze się zespół. Na ten czas przeniesiono mnie i dziecko do prywatnego pokoju z łazienką. 

Następnie pojechaliśmy na blok operacyjny. Wszystko przebiegało profesjonalnie, ale w bardzo miłej i wspierającej atmosferze. Operacja poszła sprawnie, a my wróciliśmy do naszego szpitalnego pokoju. Miałam do dyspozycji całkiem wygodną kanapę oraz pościel. Z samego rana przyszła pani zapytać się co chcemy zjeść na śniadanie i na obiad. Posiłki były duże i smaczne. Do tego w pokoju była zapewniona woda pitna oraz inne napoje.

Około południa po konsultacji lekarskiej, mogliśmy już wyjść ze szpitala. Wychodząc mieliśmy zarezerwowane przez szpital wizyty kontrolne. Taka opieka oczywiście nie jest za darmo, ale przynajmniej człowiek wie, za co płaci.

Opieka medyczna w Tajlandii, śniadanie w tajskim, prywatnym szpitalu
Opieka medyczna w Tajlandii, obiad w prywatnym, tajskim szpitalu

Opieka medyczna w Tajlandii: rozliczanie kosztów wizyt i pobytu w szpitalu

Przy okazji wybierania ubezpieczenia dowiedz się w jaki sposób będzie rozliczane leczenie i jakie są wytyczne ubezpieczalni co do korzystania z opieki medycznej w Tajlandii. Niektóre ubezpieczalnie wymagają, żeby najpierw powiadomić ich o zdarzeniu i to one wyszukują lekarza w pobliżu oraz zajmują się rozliczeniem. 

Sposób rozliczenia się z placówką medyczną jest naprawdę istotny, gdy dochodzi do poważnego i kosztownego zdarzenia. Jesli ubezpieczenie nie wystawi gwarancji na pokrycie środków, trzeba zrobić to samemu. Nie każdy ma ot tak do dyspozycji kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

My zazwyczaj sami umawiamy wizyty, ale informujemy ubezpieczenie o planowanej wizycie lub wypadku. Wtedy po szybkiej weryfikacji, dosłownie w ciągu pół godziny ubezpieczenie przesyła gwarancję do wskazanego przez nas szpitala. Szpital sam rozlicza się z ubezpieczeniem, a my mamy spokój. Jeśli nie poinformuję ubezpieczenia o wizycie, zazwyczaj płącę sama za leczenie, a szpital ściąga kwotę z ubezpieczenia i zwraca mi pieniądze.   

W małych klinikach często płaci się samemu i z rachunkiem od lekarza wystawia się roszczenie do ubezpieczalni.

Dobrze jest mieć ubezpieczyciela, który ma przedstawicielstwo w Tajlandii i jest tu rozpoznawany. To naprawdę sporo ułatwia.

Koszty opieki medycznej i leczenia w Tajlandii

Koszty leczenia w Tajlandii sa bardzo zróżnicowane w zależności od kliniki i szpitala. Z naszego doświadczenia, należy się spodziewać następujących kwot:

 • 500 – 1500 THB – wizyta u lekarza pediatry lub internisty
 • 1500 – 6000 THB – wizyta u lekarza z dodatkowymi badaniami
 • 500 – 2600 THB – rentgen
 • 12000 – 15000 THB – szycie małej rany (3-5 szwów)
 • 56000 THB – biopsja cienkoigłowa
 • 85000 THB – operacja i doba w szpitalu z opiekunem 

oraz przykłady ze stron szpitali:

 • 9 000 – 30 000 THB/dzień – pobyt na intensywnej terapii 
 • 228 000 THB – pakiet porodowy: w tym między innymi cesarskie cięcie, 7 nocy w szpitalu, 3 zabiegi fizjoteraputyczne, koszt pediatry
 • 139 000 THB – pakiet porodowy: poród naturalny
 • 5 500 THB – pakiet mammografia i USG 
Cost of living in Thailand with family
Cost of living in Thailand

Rozważasz zamieszkanie w Tajlandii? Sprawdź ile cię to będzie kosztowało

Apteki i leki w Tajlandii

W Tajlandii dostep do leków jest bardzo łatwy. Apteki znajdują się praktycznie w każdej większej miejscowości, a podstawowe leki kupisz w 7-Eleven. Natomiast w przypadku wizyty w szpitalu nie musisz nawet szukać apteki, bo wszystkie leki otrzymasz na miejscu.

Leki w tajskich szpitalach i klinikach

Jeśli w czasie pobytu w tajskiej klinice lub szpitalu zostaną przepisane ci leki, to odbierasz je tam gdzie jesteś, zaraz po wizycie. 

Leki są zawsze opisane nazwiskiem pacjenta oraz mają naklejoną instrukcję dawkowania po angielsku. Ilość każdego lekarstwa jest dokładnie wyliczona co do tabletki. Farmaceuta przed wydaniem upewnia się, czy masz alergię , a potem omawia każdy lek, wyjaśniając sposób użycia.

Apteki w Tajlandii

Lekarstwa można również bez problemu kupić samemu w aptekach. Wydawane są nawet antybiotyki i to bez recepty. Apteki znajdują się w wielu miejscach, nawet na małych wyspach.

Jakie leki kupisz w 7-Eleven w Tajlandii

Opieka medyczna w Tajlandii, apteki i leki

Podstawowe lekarstwa oraz środki opatrunkowe można kupić prawie w każdym 7-Eleven. W dużych sklepach jest cała półka z produktami medycznymi, takimi jak:

 • leki przeciwbólowe
 • leki na chorobę lokomocyjną, kaszel, biegunkę, ból gardła, zgagę
 • elektrolity
 • plastry, opatrunki, odkażacze
 • kompresy na gorączkę
 • testy na covid
 • testy ciążowe
 • maści
 • środki antykomarowe

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Jeśli uważasz treści na tym blogu za wartościowe: zaobserwuj, skomentuj, udostępnij lub postaw mi kawę. Dzięki Twojej reakcji jeszcze przyjemniej będzie mi się tworzyło tego bloga!
Najnowsze zdjęcia
i relacje
Posts with updates
Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Scroll to Top