Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci

Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci

Czy istnieje bezpieczna i skuteczna ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci? Dlaczego warto się chronić przed komarami w tropikach? Na te pytania odpowiadam w poście, z którego dowiesz się jak chronimy się przed komarami żyjąc w Tajlandii oraz podróżując po krajach tropikalnych z dziećmi.

Po wielu latach życia w Tajlandii, ochrona przeciwkomarowa stała się praktycznie rutyną. Nie oznacza to jednak, że spryskujemy się repelentami dzień w dzień. Stosujemy różne metody ochrony przed komarami tygrysimi dostosowane do okoliczności i wieku naszych dzieci.

Komary tropikalne, dlaczego nie można ich ignorować?

Co to są te komary tropikalne i czym się różnią od zwykłych? Nazwy komary tropikalne używa się do określenia komarów występujących głównie w tropikach. Tych zwykłych nie ma co się obawiać, należy jednak uważać na komary tygrysie (Aedes aegypti), bo to one odpowiadają za roznoszenie wielu chorób tropikalnych. Ochrona przed komarami tropikalnymi to jeden z podstawowych sposobów ochrony przed chorobami tropikalnymi.

Komary tygrysie bardzo łatwo poznać po czarno-białym ubarwieniu. Od razu rzucają się w oczy pomimo niewielkich rozmiarów, ale z reguły są prawie bezgłośne. Komary tygrysie żerują w ciągu dnia, ale są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu. Najwięcej komarów tropikalnych jest w sezonie deszczowym (maj-październik). 

Dużo ludzi uważa, że komary tygrysie można spotkać tylko w dżungli, tym samym odpuszczają ochronę, kiedy są na plaży albo w mieście. To błąd, ponieważ komary tygrysie są wszędzie tam, gdzie są warunki do rozrodu.

Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci. Komar tygrysi
Komar tygrysi

Ukąsił mnie komar tygrysi, co teraz?

Jeśli ukąsił cię komar w tropikach, nie panikuj. Ugryzienie nie oznacza jeszcze zarażenia, ponieważ nie każdy komar tygrysi jest nosicielem choroby tropikalnej. Czujność zawsze powinna wzbudzić wysoka gorączka lub pojawiająca się wysypka w tropikach lub po powrocie. W takim przypadku lepiej udać  Za każdym razem, kiedy moje dziecko gorączkowało jako jedyne z naszej rodziny, a przy tym nie miało innych typowych dla przeziębiania objawów, lekarz kierował na badania krwi, żeby wykluczyć dengę.

Na swędzące miejsce najlepiej działa żel Fenistil. Skuteczne środki ną ukąszenia komarów dostępne w Tajlandii praktycznie w każdym 7-Eleven to Tiger Balm oraz zielona maść.

Ochrona przed komarami tropikalnymi

Stosujemy ochronę antykomarową praktycznie każdego dnia, a już zawsze wtedy, gdy udajemy się na wycieczkę w tereny zalesione albo gdy wychodzimy wieczorem. Jednak używamy repelentów z umiarem oraz zgodnie z zaleceniami.

Wybór środków antykomarowych jest duży, od naturalnych olejków po spray-e z DEET. W Tajlandii środki na komary tropikalne znajdziecie w każdym sklepie typu 7-Eleven, choć zdecydowanie większy wybór jest w dużych marketach. Jeśli nie chcecie używać środków z DEET, tylko z ikarydyną, lepiej przywieźć odpowiedni produkt z Polski. 

Repelenty w spray-u na komary tropikalne

Oferta repelentów w aerozolu jest bardzo duża zarówno w Polsce jak i w Tajlandii. Zatem, jeśli nie zabierzecie nic na komary z domu, spokojnie kupicie coś lokalnie. Kupując repelenty sprawdzaj, czy dany środek przeznaczony jest do używania w klimacie tropikalnym i czy działa na komary tygrysie.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując repelenty z DEET oraz z ikarydyną u dzieci i kobiet w ciąży. Zawsze czytaj ulotkę producenta przed użyciem. Warto przeczytać wytyczne podane na stronie Medycyny Praktycznej, żeby wiedzieć w jaki sposób używać repelentów.

Repelenty z DEET na komary tygrysie

Repelenty z DEET są najbardziej znane i popularne. Należy ich jednak używać rozsądnie, szczególnie w przypadku dzieci.

Panuje przeświadczenie, że jedynie skuteczne są repelenty z jak najwyższym stężeniem DEET. Tymczasem wyższe stężenia DEET nie wpływają na skuteczność, tylko na czas działania. Według danych (CDC) stężenie powyżej 50% DEET, nie zwiększa już znacząco czasu działania. Z kolei już przy stężeniach około 15-30% czas działania wynosi 5-6 godzin (źródło).

Mieszkając w Tajlandii nie mieliśmy potrzeby używania repelentów z DEET 50%. Przy naszej aktywności, wystarcza nam ochrona replentami o niższych stężeniach.

Testowałam różne repelnty dostępne w Tajlandii, ale zdecydowanie najbardziej nam pasuje Soffel. Do kupienia są różne wersje, również bez DEET, ale Soffel z DEET 13% jest najskuteczniejszy.
Zaletą Soffel jest dostępność, ładny zapach, poręczność i niezły skład. Spray zawiera również naturalne olejki. 

repelenty na komary w Tajlandii

Podobnie przyjemny w uzyciu, skuteczny oraz trochę mocniejszy jest repelent Sketolene z DEET 20%.

Repelenty z ikarydyną na komary tygrysie

Ikarydyna to substanacja czynna, która ma udowodnione działanie oraz skuteczność podobną do DEET, ale ma mniejszą toksyczność. Bardzo ważne! Nie można stosować produktów z DEET i ikarydyną jednocześnie

Środki z ikarydyną są ciężko dostępne w Tajlandii, dlatego przywiozłam zapas z Polski. Kupiłam Muggę z Ikarydyną and Moskito Guard. Oba preparaty sprawdzają sie póki co bardzo dobrze oraz przyjemnie pachną. Sprawdziliśmy ich skuteczność w podróży na północ Tajlandii oraz między innymi w Khao Sok jungle.

Repelenty naturalne

W Tajlandii można dostać wiele repelentów opartych wyłącznie na działaniu składników naturalnych, takich jak chociażby citronella, czy eukaliptus. Produkty te to np. Tiger Balm. Repelenty z olejkami pachną bardzo intensywnie a ich trwalość nie jest zbyt wysoka. 

repelent na komary w Tajlandii

Poniżej na zdjeciach repelenty, których najczęściej używamy w Tajlandii.

Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci. Repelenty z DEET w Tajlandii
Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci

Moskitiery

W hotelach i mieszkaniach można spotkać moskitiery zamontowane w oknach, drzwiach, a czasem nad łóżkiem. To duże udogodnienie i naprawdę warto z nich korzystać. 

Odpowiednie ubrania

W dżungli i terenach zalesionych oraz wieczorami na plaży, dodatkową ochronę przed komarami stanowią ubrania z długimi nogawkami i długimi rękawami.

Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dzieci i niemowląt

Dobierając ochronę przed komarami tropikalnymi, bezpieczną dla dzieci, należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Wiele preparatów oraz substacji czynnych jest dopuszczona do stosowania od określonego wieku. W razie wątpliwości, zawsze można zapytać lekarza medycyny podróży. 

Tyle jeśli chodzi o teorię, a jak to wygląda w praktyce? Jako rodzic wychowujący dzieci w tropikach, musiałam je chronić przed komarami, ale nie chciałam ich spryskiwać repelentami każdego dnia. Dotyczyło to szczególnie malutkich dzieci. Stosowałam zatem różne metody, w zależności od tego jak i gdzie spędzaliśmy czas. 

Repelenty dla dzieci

Jak już wspomniałam, dobierając repelenty nalezy patrzeć na wiek dziecka, ale równie ważne jest odpowiednie stosowanie środków na komary. Zgodnie z wytycznymi CDC:

  • nie wolno stosować repelentów u dzieci poniżej 2. miesiąca życia
  • nie wolno stosować repelentów ze stężeniem powyżej 30% DEET u dzieci
  • repelenty z olejkami z eukaliptusa (OLE) mogą być stosowane u dzieci powyżej 3. roku życia
  • repelentów nie stosuje się na skórę z ranami, czy podrażnioną
  • spryskuje się tylko odkryte części ciała
  • nie wolno pryskać dzieciom dłoni
  • nie wolno pryskać repelentem na twarz i należy omijać oczy oraz usta
  • repelentu nie należy wdychać, dlatego nie używa się go w pomieszczeniach zamkniętych
  • repelenty stosuje się na krem przeciwsłoneczny
Jeśli chodzi o repelent z DEET, na wyjścia w porze największej aktywności komarów  stosujemy Soffel o stężeniu 13% albo używamy repelentów z ikarydyną, które też się dobrze sprawdzają w tropikach. 

Naturalna ochrona przed komarami tropikalnymi dla małych dzieci i niemowląt

Kiedy moje dziecko było niemowlakiem, ograniczałam używanie mocniejszych środków, za to stosowałam wszelkie inne metody. Między innymi sięgałam po naturalne repelenty zawierające olejki. Należy jednak pamiętać, że olejki mogą podrażaniać, a po drugie ich czas działania jest dość krótki.
 
Można kupić środki antykomarowe dla niemowląt bez DEET, za to oparte na składnikach naturalnych, takich jak citronella, eukaliptus, czy lawenda. Listę naturalnych repelentów dostępnych w Polsce znajdziesz here.

Natomiast w Tajlandii są to na przykład repelenty Kindee. Dla niemowląt przeznaczony jest lotion z lawendą natomiast dla dzieci powyżej roku, spray. Oba produkty pachną dość neutralnie i ładnie. Lotion dobrze się rozsmarowuje. 

Mamy również aromatyczny kominek z wkładem tej samej firmy z olejkiem z citronelli , eukaliptusa i lawendy. Kominek jest mały i łatwo go zmieścić do bagażu. 

Plastry antykomarowe dla niemowląt i małych dzieci

Choć opinie co do skuteczności są podzielone,  stosujemy plastry antykomarowe i ze swojej strony mogę polecić, oczywiście jako dodatkowe zabezpieczenie. Plastry antykomarowe nasączone są naturalnymi olejkami, np z citronelli. Plastry pachną ładnie, ale dość mocno. Zapach utrzymuje się długo. 

Żeby dziecko nie mogło ich zdjąć oraz żeby zapach nie przeszkadzał, naklejam je tylko na ubrania (nigdy na skórę!) w trudnodostępnych miejscach i z dala od twarzy, czyli np. na plecach. Pilnuję, żeby plaster nie dotykał bezpośrednio skóry i nie spowodował podrażnień. Czasem naklejałam plastry na nosidło i na wózek w miejscach bezpiecznych dla malucha

W Tajlandii można je znaleźć w większych convenient stores (7-Eleven, Family Mart), ale największy wybór jest w dużych sklepach.
Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dzieci

Inne sposoby na ochronę dzieci przed komarami tropikalnymi

Oprócz różnych środków antykomarowych, stosowaliśmy ochronę fizyczną, czyli moskitiery oraz odpowiednie ubrania. Mała moskitiera do wózka, czy do łożeczka dziecięcego jest lekka i zajmuje bardzo mało miejsca w bagażu, naprawdę warto ją zabrać w tropiki.

Idąc z dziećmi do dżungli zakładamy im zazwyczaj długie spodnie. Pilnujemy zamykania okien i drzwi, szczególnie w porze największej aktywności komarów. 

Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci

Wybierasz się w tropiki z dziećmi? Z pewnością przydadzą ci się te posty

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top