Lot do Tajlandii i Azji z dzieckiem

Lot do Tajlandii i Azji z dzieckiem

Długi lot do Tajlandii i do Azji z dzieckiem to coś, co powstrzymuje wielu rodziców przed podróżą na Daleki Wschód. Spróbuję pokazać, że wcale nie ma się czego bać, a o trudach podróży szybko się zapomina. W artykule opisuję lot do Tajlandii w liniach Qatar Airways, uważanych za jedne z najlepszych linii lotniczych na świecie.

Pierwszy lot z dziećmi do Tajlandii odbyłam z trojgiem dzieci. Najmłodsze miało 6 tygodni, średnie niecałe 2 lata, a najstarsze 5 lat. Trzeba przyznać, że była to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Ale skoro dziś piszę ten artykuł, to znaczy, że przeżyłam tamten lot do Azji. W ogóle w tę podróż planowałam pojechać sama z dziećmi. Sama nie poleciałam (na szczęście), ponieważ linia lotnicza nie pozwala na lot jednego rodzica z dwojgiem dzieci poniżej dwóch lat. Nawet dla mnie, osoby, która latała już wcześniej z dwójką dzieci, była to nowość. Zatem rada nr 1 brzmi: zawsze sprawdź zasady i regulamin przewoźnika.

Od czasu tego pamiętnego lotu do Tajlandii, latamy na trasie Polska – Tajlandia dość regularnie i z mojej perspektywy najtrudniej lata się z dziećmi mniej więcej w wieku około roczku do trzech lat. Tak to przynajmniej wyglądało u nas, ale nie ma reguły. Jedno z trojga naszych dzieci w wieku 2-3 lata było świetnym i bezproblemowym kompanem w podróży. Rada nr 2: naprawdę każde dziecko jest inne, nie zniechęcaj się doświadczeniami innych osób, a już na pewno nie tych, którzy nigdy z dziećmi nie latali. 

Don't miss the blog post on how to prepare for your trip to Thailand: Tajlandia z dzieckiem na własną rękę.

Najtrudniejsze momenty w czasie lotu

Lot do Tajlandii z dzieckiem, na lotnisku
W oczekiwaniu na boarding, lotnisko Chopina

Nie będę oszukiwać, że każdy nasz lot był lekki i przyjemny. Było parę cięższych momentów, związanych między innymi ze znudzeniem lub zmęczeniem dzieci, ale to są normalne rzeczy do przejścia, z jakimi rodzice muszą sobie radzić nawet we własnym domu. Z mojego punktu widzenia, trudne momenty dotyczą również wszystkich procedur lotniskowych, jak odprawa, a przede wszystkim kontrola. Natomiast w samym samolocie wiadomo, chodzi o spanie i brak możliwości rozprostowania się. Dlatego pozwalamy dzieciom spalić trochę energii na lotnisku.

O tym jak umilić sobie oczekiwanie, lot oraz lotniskowe procedury, napisałam w poście Dziecko w samolocie. Jak przetrwać lot

Lot do Tajlandii z dzieckiem, na lotnisku
Zabawa na lotniskowym placu zabaw

Lot do Azji z dzieckiem a zmiana czasu i jet lag

Jeśli obawiacie się lotu do Azji z dzieckiem z powodu różnicy czasu oraz jego wpływu na małe dziecko, to naprawdę nie ma czym się martwić. Jedynymi osobami, które najsilniej odczuwają jet lag i jego skutki, są dorośli. Poważnie. Dzieci zazwyczaj nic sobie nie robią ze zmiany czasu i funkcjonują jak zawsze, hehe. To my, rodzice, mamy problem z tym, żeby siebie i dzieci przestawić na spanie w nocy i aktywność w dzień. 

Różnica czasu między Polską, a Tajlandią wynosi 6 godzin w czasie polskim zimowym i 5 godzin w czasie letnim. Nie jest to aż tak dużo. 

Ponieważ do tej pory wybieraliśmy zawsze loty nocne do Tajlandii, udaje nam się wejść w nowy czas dość płynnie, choć na pewno przez kilka dni po podróży odczuwamy jeszcze małe zmęczenie. W miarę wyspani w samolocie, pierwszego dnia staramy się wytrzymać ze spaniem do wieczora. A potem jakoś już idzie. Szybciej i łatwiej jest się nam przestawić w drugą stronę, czyli wracając z Tajlandii do Polski.

Lot do Tajlandii z dzieckiem w Qatar Airways

Lot do Tajlandii z dzieckiem,

Od kilku lat jesteśmy raczej wierni liniom Qatar Airways, z którymi lot do Tajlandii z dziećmi jest całkiem komfortowy nawet w klasie ekonomicznej. Postanowiłam opisać, jakie udogodnienia dla rodzin z dziećmi czekają na podróżujących w Qatar Aiways.

Lot Qatar Airways - udogodnienia dla rodzin

Lot do Tajlandii w Qatar Airways

Linie Qatar Airways nie należą do najtańszych, ale za to zapewniają różne udogodnienia dla pasażerów w różnym wieku, takie jak:

  • kołyska dla niemowląt (baby bassinet) z poduszką i kocem
  • zestaw zabawek. Zazwyczaj jest to jakaś kolorowanka, mini gra, naklejki i kredki w saszetce albo w małym plecaku.
  • podstawowy zestaw dla niemowląt (pieluszka, chusteczki, itp)
  • bajki dla dzieci 
  • przewijak w toalecie
  • poduszka, koc i skarpetki
  • słuchawki
  • saszetka ze szczoteczką do zębów, pastą oraz zatyczki do uszu
  • dwa posiłki na każdy lot i nieograniczone napoje. Główne danie można wybrać z trzech dostępnych opcji. Posiłki są całkiem smaczne i obfite. Największy posiłek serwowany w czasie lotu składa się z jedzenia na ciepło, sałatki, deseru oraz wody.
  • kupując bilet można zamówić posiłek typowy dla dzieci
Z takimi udogodnieniami lot do Azji nie wygląda już tak źle, prawda?
Łóżeczko dla dziecka w samolocie
Lot do Tajlandii z dzieckiem w Qatar Airways
Oglądanie filmu w samolocie
Zestaw dla dzieci do zabawy

Jak wygląda lot w Qatar Airways do Tajlandii

Lot do Tajlandii z Warszawy liniami Qatar Airways składa się z dwóch lotów około 6-godzinnych z przesiadką na lotnisku Doha Hamad Airport. Długość przesiadki zależy od zakupionych biletów. Zależnie od długości przesiadki, pobyt na lotnisku wygląda inaczej, ale samo lotnisko i przesiadkę opisałam w kolejnym paragrafie.

Zaraz po boardingu i wejściu do samolotu stewardzi rozdają pasy dla dzieci do lat 2 siedzących na kolanach rodziców oraz przygotowywane jest łóżeczko dla dzieci, jeśli się je zarezerwowało. Jeszcze przed startem obsługa samolotu rozdaje dzieciom mały zestaw z zabawkami, a rodzice niemowlaków dostają akcesoria dla maluchów. 

Około godzinę po starcie serwowane są pierwsze posiłki, najpierw dzieciom, potem dorosłym. W czasie całego lotu rozdawane są darmowe napoje (kawa, herbata, soki, woda). 

Jeśli jest to lot nocny, zaraz po zakończeniu serwisu z jedzeniem, około 1,5-2 godziny po starcie gaszone jest światło, a w samolocie zapada przyjemny półmrok. Zazwyczaj w tym momencie nasze dzieci idą spać. Ci, którzy nie mogą spać, mogą oglądać filmy, bajki lub grać w gry na ekranie. 

Na dwie godziny przed lądowaniem światła są zapalane i znowu zaczyna się serwis oraz rozdawany jest posiłek. Potem już powoli samolot obniża pułap i zaczyna się lądowanie.

Po wylądowaniu przechodzi się przez kontrolę imigracyjną, na której sprawdzany jest bagaż podręczny, a potem już wychodzi się do hali i pozostaje czekać na następny lot. Kolejny lot, na odcinku Doha-Bangkok przebiega podobnie.  

Lot do Tajlandii w Qatar Airways
Kolacja w samolocie

Lot z przesiadką do Tajlandii - Doha Hamad Airport

Lot do Tajlandii, lotnisko Doha Hamad Airport
W drodze do bramki

Lotnisko Doha Hamad Airport jest dużym hubem przesiadkowym z ogromnym terminalem podzielonym na 5 stref (A do E). Terminal jest duży, ale bardzo łatwo się po nim poruszać ponieważ między strefami można skorzystać z pociągu jeżdżącego z poziomu 1. 

Na to jak spędzicie czas na lotnisku przesiadkowym ma wpływ długość przesiadki. Nam zależy na jak najszybszej podróży, dlatego wybieramy przesiadki nie dłuższe niż 3 godziny. Jednak długa przesiadka może być z kolei świetną okazją na wyjście z lotniska i zwiedzenie nowego miejsca. W niektórych przypadkach można się nawet załapać na darmowy nocleg.

Zazwyczaj po wylądowaniu idziemy się szybko odświeżyć i coś zjeść do foodt court-u na poziomie 0. Po jedzeniu powoli przechodzimy do właściwej strefy i jeśli jest jeszcze sporo czasu, dajemy się wyszaleć dzieciom na placu zabaw.

Place zabaw dla dzieci na lotnisku Hamad znajdują się w części odlotów w strefach A, B i C. Gdybym nie miałam dzieci, z chęcią poszłabym skorzystać z pokoju ciszy, w którym można wygodnie się położyć na leżaku. 

Lot do Tajlandii z dzieckiem, plac zabaw na lotnisku Doha Hamad Airport
Plac zabaw na lotnisku Doha Hamad Airport
Lot do Tajlandii, lotnisko Doha Hamad Airport
Terminal jest tak duży, że można skorzystać z pociągu

Jeśli lot jest na jednym bilecie, tak jak w przypadku naszych lotów Qatar Airways, bagaże rejestrowane odbiera się dopiero na lotnisku docelowym, podobnie jak wózki dziecięce. Do niedawna na lotnisku Hamad były dostępne lotniskowe wózki dla dzieci, ale od czasu pandemii ich nie widziałam. Jeśli zależy ci na posiadaniu wózka ze sobą, najlepiej zabrać typowy wózek samolotowy, który można zabrać na pokład. Lataliśmy już z wieloma różnymi wózkami i wszystko o lataniu z wózkiem opisałam dokładnie w artykule Podróż samolotem z wózkiem. 

Lot do Tajlandii z dzieckiem - na lotnisku Suvarnabhumi w Bangkoku

Po długiej podróży, nareszcie samolot ląduje na lotnisku Suvarnabhumi. Teraz czeka was jeszcze kontrola imigracyjna i tu dobra wiadomość; rodziny z dziećmi mogą podejść do stanowiska dla osób z pierwszeństwem. 

Druga dobra wiadomość; Tajowie uwielbiają dzieci i często już w czasie kontroli można się o tym przekonać. Nam kiedyś jeden z celników potrzymał na rękach niemowlę, żeby było nam łatwiej.

Podczas kontroli dostaje się stempel ‘visa on arrival’, który uprawnia do 30-dniowego pobytu na terenie Tajlandii. I tyle, witamy w Bangkoku.

Bangkok z dzieckiem Skywalk Mahanakhon
Exploring Bangkok with Kids

Chcesz wiedzieć co można robić z małymi dziećmi w Bangkoku? Zajrzyj do tego wpisu

Bangkok atrakcje co zobaczyć w Bangkoku
Co zobaczyć w Bangkoku

To trzeba zobaczyć będąc w Bangkoku

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEnglish
Scroll to Top