Phraya Nakhon cave in Sam Roi Yot

Phraya Nakhon Cave, Sam Roi Yot National Park

Z ciemności korytarza wyłania się powoli wąski pas światła i wtedy zdajesz sobie sprawę, że to oświetlona promieniami słonecznymi ogromna jaskinia, której rozmiar podkreśla stojący w niej królewski pawilon Phra Thinang Khuha Kharuha. Ta jaskinia to wspaniała Tham Phraya Nakhon, jedna z większych atrakcji parku narodowego Sam Roi Yot i prowincji Prachuap Khiri Khan. 

Park narodowy Sam Roi Yot

Znak do Jaskini Phraya Nakhon

Park Narodowy Sam Roi Yot stanowi bardzo duży park o powierzchni prawie 100 km 2, obejmujący również okoliczne plaże i małe wysepki. Centralną częścią parku jest góra Khao Sam Roi Yot. Dosłownie tłumacząc z tajskiego, jest to góra o 300 szczytach. Najwyższy z nich ma 605 m. 

W cieniu tej góry, znajduje się jezioro Bueng Bua, które opisałam w osobnym poście. Natomiast park znany jest najbardziej z przepięknej, ogromnej Phraya Nakhon Cave, w której znajduje się królewski pawilon.

Pozostałe atrakcje parku to:

 • punkt widokowy Khao Daeng
 • jaskinia Kaew Cave
 • jaskinia Sai Cave
 • rejs łodzią po kanale Khao Daeng przez lasy mangrowe
 • kemping na plaży Laem Sala Beach
 • kemping na plaży Sam Phraya Beach
 • wyspa Monkey Island
 
Bueng Bua lotosowe jezioro Sam Roi Yot
Bueng Bua - stunning lotus lake

W Bueng Bua czeka spacer po drewnianej kładce wśród trzcin oraz rejs wśród różowych lotosów.

Jak dojechać do parku i do jaskini

Park znajduje się ok. 60 km na południe od Hua Hin. Tak orientacyjnie położony jest między wybrzeżem a drogą krajową nr 4. Dojechać można tu tylko własnym transportem albo taksówką, ale niedaleko jest jeszcze stacja kolejowa.

Odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami są duże dlatego dobrze ustal lokalizację miejsca, do którego jedziesz i rozsądnie zaplanuj zwiedzanie. Z tego powodu jeśli chce się zwiedzić kilka atrakcji w parku, lepiej rozłożyć to na parę dni i przenocować w jednym z licznych hoteli w okolicy. 

Można również zatrzymać się na terenie parku i wynająć pokój albo zatrzymać się na kempingu. Wszystkie potrzebne sprzęty można wynająć na miejscu. Rezerwacji można dokonać na tej stronie: https://nps.dnp.go.th/reservation.php?option=home

Dojazd do jaskini Phraya Nakhon

Jaskinia Phraya Nakhon znajduje się we wschodniej części parku, na wzgórzu położonym nad samym wybrzeżem. Żeby trafić w odpowiednie miejsce, trzeba kierować się do plaży Bang Pu Beach, przy której znajduje się budka z biletami, parking oraz cała infrastruktura parku. Dojazd samochodem z Hua Hin do Phraya Nakhon zajął nam ostatnio 45 minut.  

Co musisz wiedzieć przed wizytą w Phraya Nakhon

 • Jaskinia otwarta jest w godzinach: 8.30 – 15.30, ale o 15.00 zamykane jest wejście na górę.
 • Cała trasa w obie strony to około 3 godziny. Trasa jest trudna i wymagająca o czym przypominają tablice informacyjne. Konieczne są porządne buty i dużo wody. 
 • Można znacznie skrócić trasę wynajmując łódkę, która kursuje z plaży Bang Pu do plaży Laem Sala. Koszt w dwie strony wynosi od 150 do 200 THB za osobę.
Jaskinia Phraya Nakhon godziny otwarcia
 • Wstęp do parku kosztuje 200 THB za dorosłego i 100 THB za dziecko. Zapłaciliśmy 20 THB za wjazd samochodem. Bilety są ważne cały dzień na terenie całego parku.
 • przy plaży Laem Sala znajduje się restauracja, w której można zjeść i kupić napoje. 

Trasa do jaskini Phraya Nakhon

Park Sam Roi Yot trasa do jaskini Phraya Nakhon

Istnieją dwa sposoby, jakimi można dostać się do jaskini i oba wypróbowaliśmy w praktyce. Różnią się one poziomem trudności, długością trasy, kosztem oraz rodzajem pokonania pierwszego odcinka. 

Jednak obie trasy zapewniają piękne, acz różne widoki oraz prowadzą do jednego miejsca, czyli do plaży Laem Sala Beach. Na plaży zaczyna się ścieżka prowadząca przez las, która następnie zamienia się w podejście pod górę do jaskini. 

Trasa trudniejsza - trekking przez wzgórze

Hiking do jaskini Phraya Nakhon Tajlandia z dziećmi

Trasa trudniejsza to tak naprawdę cała trasa do jaskini, która wg informacji na tablicy w parku, wynosi 2 km i składa się z 3 odcinków:

 1. wymagający szlak długości 550 m przez wzgórze
 2. płaski i łatwy odcinek prowadzący przez ścieżkę przez plas przy plaży Laem Sala Beach
 3. wymagający szlak schodami pod górę na trasie 430 m.

Pierwszy odcinek prowadzący przez wzgórze jest dość trudny i męczący. Zaczyna się stromymi schodami, które następnie przechodzą w skały. Momentami dużo wygodniej jest iść betonowym murkiem wzdłuż schodów. Mniej więcej w połowie trasy, robi się trochę łatwiej bo zaczyna się schodzenie w dół. 

Trudną trasę uprzyjemniają piękne widoki na Zatokę Tajlandzką i jej turkusowe wody. Resztę trasy od plaży Laem Sala opisałam w dalszej części.

Trasa łatwiejsza - rejs łodzią

Boat to Phraya Nakhon

Trasa łatwiejsza pomaga ominąć odcinek nr 1 szlaku i dostać się bezpośrednio łodzią do plaży Laem Sala. Tę metodę polecam osobom o nienajlepszej kondycji oraz rodzinom z dziećmi, ponieważ pozwala oszczędzić dużo wysiłku i czasu. Niestety, łódź nie jest dostępna, jeśli warunki na morzu są złe.

Za transfer łodzią płaci się w kasie biletowej. Łódź zabiera pasażerów z plaży Bang Pu Beach i wysadza na plaży Laem Sala Beach.  

Plaża Bang Pu Beach Sam Roi Yot
Plaża Bang Pu, czekamy na łódź

Rejs jest bardzo przyjemny i dość krótki, nie trwa więcej niż 20 min. Wysiada się na plaży i wtedy trzeba przejść niewielki kawałek do szlaku. Po drodze można skorzystać z dostępnych wężyków i umyć nogi z piasku. 

W drodze powrotnej trzeba chwilę poczekać na jedną z łódek, które kursują w miarę regularnie i pokazać bilet. 

Na plaży Laem Sala Beach Sam Roi Yot

Szlak z Laem Sala do jaskini Phraya Nakhon

Niezależnie od tego, jakim sposobem dotrzesz do Laem Sala, czeka cię jeszcze około 30 minut solidnego trekkingu żeby dostać się do jaskini.

Szlak z plaży do jaskini można podzielić na dwa odcinki. Pierwszy odcinek to bardzo łatwa i przyjemna piaszczysta ścieżka przez las prowadząca pod wzgórze. Na końcu ścieżki pojawiają się schody i tu zaczyna się drugi, trudniejszy odcinek.

Ostatnie podejście do jaskini

Jaskinia Phraya Nakhon szlak do jaskini
Tylko 430 metrów do celu

Tuż przed schodami stoją dwie tablice. Jedna informuje, że do jaskini zostało jeszcze 430 metrów. Druga z kolei ostrzega osoby o złym stanie zdrowia, żeby mierzyły siły na zamiary przed wejściem na szlak.

Czy faktycznie jest aż tak ciężko? To oczywiście zależy od kondycji i odporności na tropikalną pogodę, ale można się bardzo zmęczyć ponieważ prawie cały czas idzie się po dość śliskich kamieniach w górę.

szlak do jaskinii Phraya Nakhon Sam Roi Yot
Ostrzeżenie aby wziąć pod uwagę swój stan zdrowia przed wejściem na szlak

Kamienie i schody są dość wysokie, dlatego małym dzieciom może być bardzo ciężko wejść samodzielnie. Nasze młodsze dzieci nie doszły na samą górę a my ich do tego nie zmuszaliśmy. Starszym ludziom z problemami w poruszaniu się, odradzam tę atrakcję. 

Mniej więcej w połowie trasy znajduje się punkt widokowy z ławkami, na których można odpocząć przed dalszym podejściem. Obok punktu widokowego można zauważyć powieszone hamaki, w których ratownicy czekają w gotowości do udzielenia pomocy potrzebującym. Drugie stanowisko ratowników znajduje się na górze. 

Punkt widokowy Sam Roi Yot

Miłym akcentem trekkingu jest możliwość spotkania langurów (Dusky Langurs), których charakterystyczną cechą jest bardzo ciemne futro z jasnymi otoczkami wokół oczu oraz długie, jasne, ogony. Langury żyjące w parku są dzikie i nie wolno ich dokarmiać. 

Dusky Langur Tajlandia

Tak mniej więcej 80 metrów przed jaskinią, szlak się zmienia. Na chwilę teren się wypłaszcza i można odpocząć. Jednak bliżej jaskini znowu zaczynają się schody. Tym razem w dół. Schody są śliskie dlatego zalecam powolne i uważne schodzenie. Kolejna tabliczka informuje, że zostało tylko 30 m. Widać już wejście do jaskini i czuć przyjemny chłód. 

Jaskinia Phraya Nakhon

Jaskinia Phraya Nakhon Park Narodowy Sam Roi Yot
Jaskinia Phraya Nakhon

Schodząc w dół schodami mija się kolejne groty i formacje skalne, między innymi “suchy wodospad” (dry waterfall), następnie naturalny most skalny (rock bridge). 

Na końcu zacienionej ścieżki, na której wieje przyjemny wiatr, z ciemności wyłania się oświetlona promieniami słonecznymi ogromna jaskinia, w której stoi królewski pawilon, Phra Thinang Khuha Kharuha. Pawilon zbudowano na cześć wizyty króla Ramy V w 1890 roku.

Całym wysiłek wspinania się na górę zostaje wynagrodzony zaraz po wejściu do jaskini, kiedy dociera do ciebie jej wielkość i piękno. Jaskinia jest niesamowita i nie do opisania. 

Jaskinia Phraya Nakhon Cave Sam Roi Yot
Pawilon Phra Thinang Khuha Kharuha

Mapa szlaku do jaskini Phraya Nakhon

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEnglish
Scroll to Top