Jakie nosidło w podróży z dziećmi w tropiki

Jakie nosidło sprawdzi się w podróży z dziećmi

Nosidło w podróży to prawdziwy lifechanger. Dlatego nie piszę, czy brać nosidło (bo to oczywiste, że tak!), tylko jakie nosidło lub chusta sprawdzi się w podróży z dziećmi, również w tropikach.

Polecam oczywiście na bazie kilku lat noszenia dzieci w podróży oraz codziennie przez 4 lata naszego życia w Tajlandii. 

Nosidło - must have w podróży z dziećmi

Jakie nosidło w podróży z dziećmi
Bangkok
Jakie nosidło w podróży z dziećmi
Sanctuary of Truth, Pattaya

Mimo że prawie zawsze zabieraliśmy wózek w podróż z dziećmi, to jednak nosidło uważam za must have rodzica-podróżnika, oto dlaczego:

  • nosidło przydaje się już na lotnisku, kiedy tak bardzo potrzebne są wolne ręce do wyciągania paszportu, trzymania za ręce starszych dzieci oraz noszenia bagażu (zobacz co i jak się pakujemy w podróż z dziećmi, żeby nosić jak najmniej)
  • nosidło pomaga dostać się z dziećmi wszędzie tam, gdzie wózek nie daje rady, a w podróży takich miejsc nie brakuje, zarówno w dżungli jak i w miastach
  • poza tym nosidło bardzo przydaje się w podróży przy korzystaniu z różnych środków transportu jak łodzie, promy i motorówki. Jest po prostu bezpieczniej i łatwiej wsiąść na łódkę z dzieckiem w nosidle niż na rękach.
Czy w Bangkoku i Tajlandii da się jeździć wózkiem. Z wózkiem po Bangkoku
Czy w Tajlandii i po Bangkoku da się jeździć wózkiem

Myślisz o zabraniu wózka do Tajlandii? Koniecznie przeczytaj ten post!

Jakie nosidło sprawdza się w podróży z dziećmi?

Jakie nosidło w podróży z dziećmi w tropiki
Rayong, Tajlandia

Jakie nosidło najlepiej sprawdza się w podróży z dziećmi? Dobre nosidła, które nadają się w różnych warunkach są:

  • lekkie, wykonane z tkanin naturalnych jak bawełna, bambus i len
  • ergonomiczne z wygodnymi pasami naramiennymi. To naprawdę ma znaczenie. Podczas noszenia ma być wygodnie dziecku i rodzicowi
  • z panelem siateczkowym, jeśli wybieracie się w tropiki

My z naszymi nosidłami (Tula i Ergobaby) byliśmy w stanie nosić dzieci nawet 3-4 letnie na trudnych trasach, takich jak wymagający trekking po górkach czy przez dżunglę.

Jeśli ktoś czuje potrzebę, warto skonsultować się z doradcą, który dobierze nosidło. Należy pamietać, że dziecko ma mieć pozycję siedzącą w nosidle, z nóżkami w wygodnej pozycji, odwiedzionymi na boki. Ze względu na kręgosłup, starsze i cięższe dzieci nosiłam na plecach.

Jakiego nosidła nie używać nigdy

Nigdy nie kupuj swojemu dziecku tak zwanego wisiadła.  Dlaczego?

Wyobraź sobie, że siedzisz przez kilkadziesiąt minut na wąskim pasie materiału wpijającego się między zwisające nogi, które nie mają żadnego podparcia. Brzmi jak tortura i jestem pewna, że żaden dorosły nie chciałby tak wisieć, ale wiele dzieci jest tak właśnie noszonych. Pozycja, o której piszę dobrze jest pokazana w  artykule Natuli. Nie rób też tego swojemu dziecku. Taka pozycja nie jest dla niego naturalna i nie jest wygodna.

Jakie nosidło sprawdza się w tropikach

Nosidło z siateczkowym panelem na pewno sprawdzi się w tropikach, ponieważ siatka na plecach zapewnia zdecydowanie lepszy przewiew oraz wentylację dla dziecka

Jednak nawet najlepsze siateczkowe nosidło nie wyeliminuje grzania i pocenia się ciał w miejscu styku, ponieważ w tropikach jest naprawdę gorąco. Tak gorąco i parno, że człowiek poci się nawet bez dziecka na rękach. Niezależnie od tego, jakie nosidło dla dziecka zabierzesz w tropiki, polecam często wyjmować dziecko, żeby miało szansę się schłodzić.

A jak to było u nas? Przez długi czas mieliśmy nosidło Tula, a potem kupiłam używane Ergobaby z siateczkowym panelem. Oba nosidła były wygodne i się świetnie sprawdziły w podróży i na co dzień. Jednak gdybym miała porównać, to nosidło z panelem siatkowym było lepsze, lżejsze i bardziej przewiewne. 

Jeśli podróż w tropiki stanowi jednorazową wyprawę, a zakup nosidła z siatką miałby nadszarpnąć Twój budżet, to można odpuścić. Ewentualnie warto poszukać tańszych opcji, czyli nosideł używanych.

Podróż w tropiki z dziećmi
Podróż w tropiki z dziećmi

Zobacz jak radzić sobie z tropikalnymi upałami

Jakie nosidło w podróży w tropiki
Kanchanaburi, Tajlandia
Cha-Am, Tajlandia

Chusta w podróży z dziećmi zamiast nosidła?

Chusta w podróży z dziećmi
Cayo Arena, Dominikana

Klasyczną chustę odkryłam i polubiłam przy drugim dziecku. Używałam chusty wiązanej codziennie w Polsce oraz w podróży. W chłodniejszym klimacie chusta wiązana bardzo mi się sprawdziła, na przykład, kiedy byliśmy jesienią w podróży w Berlinie. 

Jednak w gorącym, tropikalnym klimacie motanie się w metry materiału to ostatnia rzecz na jaką miałam ochotę. Już bez tego człowiek się rozpływał. Podobnie było z zakładaniem chusty na lotnisku, zajmowało to za dużo czasu.

Dlatego ze zwykłej chusty przerzuciłam się w Tajlandii na chustę kółkową i używaliśmy jej równolegle z nosidłem w podróży, ponieważ często nosiliśmy dwoje dzieci. Chusta kółkowa sprawdzała nam się w podróży  z dziećmi w taksówkach i w samolocie, kiedy trzeba było szybko wsadzić lub wyjąć dziecko. Wygodnie było mi w niej również karmić. 

Mimo wszystko nosidło było zdecydowanie wygodniejsze od chusty kółkowej w podróży,  szczególnie przy dłuższych wycieczkach pieszych.

Jakie nosidło i chusta w podróży z dziećmi
Berlin
Jakie nosidło i chusta w podróży z dziećmi
Bangkok
Jakie nosidło i chusta w podróży z dziećmi
Sam Roi Yot, Tajlandia
Tajlandia i Bangkok z dzieckiem zwiedzanie atrakcje w Bangkoku
Atrakcje dla dzieci w Bangkoku

Zobacz co możesz ciekawego robić z dzieckiem w Bangkoku.

Singapore with Baby
Zwiedzaj Singapur z dziećmi

Singapur jest niezwykle przyjaznym miastem dla rodziców z dziećmi, zobacz sam.

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top