Pierwsze miesiące życia w Singapurze

Jak nam minęły pierwsze miesiące życia w Singapurze

Stało się, dopiero co pisałam, że będziemy się przeprowadzać, a już od dwóch miesięcy mieszkamy w Singapurze. Nie mogę uwierzyć, jak ten czas szybko leci. Ledwo się pakowaliśmy, a już prowadzimy normalne życie i mamy wypracowaną codzienną rutynę. Oczywiście wymagało to od nas bardzo intensywnej pracy w pierwszych tygodniach życia w Singapurze. Musieliśmy wszystko poukładać na nowo, zaczynając od podstaw, czyli od wizy, konta w banku, mieszkania i szkoły dla dzieci. 

Formalności w pierwszych tygodniach życia w Singapurze

Przylecieliśmy z Tajlandii do Singapuru późnym wieczorem, natomiast w hotelu wylądowaliśmy grubo po północy. Z rana zamiast spać do oporu, zjedliśmy szybko śniadanie i popędziliśmy oglądać pierwsze mieszkania. Chcieliśmy jak najszybciej być na swoim i się zadomowić, stąd pośpiech w szukaniu mieszkania. Od agentki dowiedzieliśmy się, że najwięcej ofert wynajmu pojawia się w czerwcu, ponieważ ekspaci z reguły decydują się na przeprowadzki po zakończeniu roku szkolnego. Jednak my nie mogliśmy sobie pozwolić na czekanie do czerwca.

Obejrzeliśmy siedem mieszkań w tydzień. Nie wiem, czy to dużo, czy mało, ale biorąc pod uwagę nasz budżet, lokalizację oraz poszukiwaną wielkość, można uznać, że obejrzeliśmy wszystko, co się dało zobaczyć. Mieszkanie numer siedem okazało się być tym właściwym. Podpisaliśmy umowę i daliśmy znać firmie relokacyjnej, że może dostarczyć  nasze rzeczy z Tajlandii.

Po trzech tygodniach od przyjazdu opuściliśmy hotel i wprowadziliśmy się do naszego nowego mieszkania, które zaczęliśmy powoli urządzać. Wciąż je urządzamy.

W pierwszym tygodniu życia w Singapurze, oprócz wynajęcia mieszkania, udało się dokończyć formalności związane z zapisaniem dzieci do szkoły. Jak się okazuje, to wcale nie jest takie łatwe, ponieważ jest to dość czasochłonny i drogi proces. Dzieci zaczęły szkołę od kwietnia i ku mojemu lekkiemu zdziwieniu, zaadaptowały się wyjątkowo szybko w nowym miejscu. 

Natomiast w kolejnym tygodniu odebraliśmy z Ministerstwa Pracy nasze Singpassy, czyli lokalne dowody tożsamości. Mając Singpass mogliśmy w końcu założyć konto w banku.

Wszystkie formalności udało się załatwić dość gładko, ale kilka rzeczy wymagało czasu oraz spełnienia różnych warunków. O samych formalnościach i wymaganiach przy zakładaniu konta w banku, czy uzyskiwaniu wizy, napiszę innym razem. 

Adaptacja do nowej rzeczywistości

Pierwsze miesiące życia w Singapurze

Pierwsze miesiace życia w Singapurze to nie tylko formalności różnego rodzaju, ale przede wszystkim przestawienie się do nowej rzeczywistości, w tym rzeczywistości finansowej. Singapur faktycznie jest drogi, tak jak się tego spodziewaliśmy.

W pierwszym miesiącu wydaliśmy mały majątek na opłaty za szkołę, depozyt za mieszkanie, ubezpieczenie zdrowotne oraz na zakupy rzeczy do domu. Drugi miesiąc pod względem wydatków był już na szczęście dużo bardziej spokojny. Wiemy już gdzie robić zakupy i ile nas to kosztuje. Wiemy, ile wydajemy na komunikację miejską oraz różne inne rzeczy. 

Wszystkie sprawy związane z przeprowadzką sprawiły, że na zwiedzanie Singapuru nie mieliśmy do tej pory ani siły, ani czasu, poza łażeniem po Orchard, przy której mieliśmy hotel i poza wypadem do Fort Canning Park

Pod względem kulturowym nie przeżyliśmy niczego co można nazwać szokiem. Singapur to rozwinięty, dobrze zorganizowany pod różnymi względami kraj z dość restrykcyjnymi przepisami, które jednak zupełnie nie wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Czujemy się tu bezpiecznie i dobrze. Oby tak dalej.

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top