Etyczne sanktuarium słoni w Tajlandii Wildlife Friends Foundation

Etyczne sanktuarium słoni w Tajlandii: poznaj WFFT

Kto nie marzył o tym żeby jadąc do Tajlandii pojechać do sanktuarium słoni i zobaczyć na żywo słonia, narodowe zwierzę Tajlandii? Niektórzy nawet mają marzenie, żeby na słoniu jeździć. Czy jednak wiesz do czego możesz nieświadomie przyłożyć rękę odwiedzając niewłaściwe miejsca? Jeśli choć trochę ci zależy, żeby zobaczyć słonie i inne piękne zwierzęta w Tajlandii nie robiąc im krzywdy, przeczytaj koniecznie ten post. 

Dowiesz się z niego jak odróżnić etyczne sanktuarium słoni, w którym dobro zwierząt, a nie turystów, jest na pierwszym miejscu. Zabieram was do schroniska i centrum ratunkowego dla zwierząt w Tajlandii, czyli do Wildlife Friends Foundation Thailand (WFFT).

Sanktuarium dla dobra słoni, czy dla rozrywki turystów

Wiem, że nie przemówię do każdego, nie przekonam nieprzekonanych, ale naprawdę liczę na to, że chociaż część osób na podstawie tego artykułu wybierze miejsce, które powstało z myślą o zwierzętach, nie z myślą o zarabianiu na zwierzętach.

Artykuł w dużej mierze poświęcony jest sanktuariom, ale dotyczy również innych zwierząt i miejsc rozrywki, które należy omijać. 

Łamanie duszy słonia

Żeby człowiek mógł jeździć na słoniu lub tylko zrobić sobie z nim “niewinne” zdjęcie, słoń od wczesnych miesięcy życia musiał przejść koszmarny proces “łamania duszy”, czyli Phajaan. Małe słoniątko w czasie “udomawiania” odbierane jest od matki w czasie, kiedy jeszcze żywi się jej mlekiem i umieszczane w ciasnej klatce, w której nie może się wyprostować. W takich warunkach poddawane jest regularnym torturom, biciu, kłuciu metalowym hakiem, kaleczeniu uszu, czy dźganiem ostrzem. Wszystko po to, żeby słoń poczuł strach przed człowiekiem i był mu posłuszny. 

Kiedy myślisz, że po złamaniu duszy, słoń ma już najgorsze za sobą, to się mylisz. Utrzymanie udomowionego słonia jest bardzo kosztowne. Słoń zaczyna więc pracę, która w ostatnich latach, ma miejsce głównie w przemyśle turystycznym. Zaczynają się pokazy, tresura, wożenie turystów na plecach do tego nie przystosowanych oraz życie w łańcuchach lub ciasnych zagrodach. 

Czy każde sanktuarium dla słoni w Tajlandii jest schronieniem dla słoni?

Pomyślisz sobie, że na szczęście są sanktuaria, do których trafiają słonie. Tymczasem wiele, jak nie większość sanktuariów dla słoni to miejsca, w których słonie nie mają zapewnionej należytej opieki medycznej oraz pod pieknymi hasłami, tak naprawdę dalej służą jako turystyczna atrakcja, choć pozornie nikomu nie dzieje się krzywda. 

Fizycznie słonie nie cierpią od robienia sobie z nimi zdjęć i od kąpieli w błocie. Nie zmienia to faktu, że są to straumatyzowane, torturowane w młodości zwierzęta, które pracowały na ludzi wiele lat. 

Czy po tym wszystkim one naprawdę potrzebują dotyku setek lub tysięcy ludzkich rąk? Zdecydowanie nie. Słonie w Tajlandii można podziwiać z dystansu. 

Pamiętaj, że etyczne sanktuarium słoni minimalizuje kontakt człowieka ze słoniami, ponieważ zależy im na zwierzętach. 

Jak rozpoznać etyczne sanktuarium słoni

Etyczne sanktuarium słoni w Tajlandii Wildlife Friends Foundation
W WFFT słonie mają warunki prawie jak w naturze

Choć wiele sanktuariów słoni w Tajlandii reklamuje się jako etyczne, bardzo niewiele z nich takie jest, nawet jeśli mają same świetne opinie w internecie, na forach i na turystycznych portalach. 

Nie popełniaj naszego błędu! Kilka lat temu odwiedziliśmy sanktuarium słoni, kierując się opisem i dobrymi opiniami. Miejsce wydawało się dobre, a słonie dobrze zaopiekowane i traktowane. Ale już w trakcie wizyty nie mogłam pozbyć się poczucia, że to chyba nie tak powinno wyglądać, że słonie muszą iść się wykąpać z ludźmi. Choć zapewniano nas, że słonie to lubią, nie byłam przekonana, ale tłumaczyłam to sobie tym, że mimo wszystko lepsze takie miejsce niż występy w cyrku. 

Teraz mając szerszą wiedzę o sytuacji słoni i po wizycie w WFFT wiem, że tamto odczucie było uzasadnione. Zdjęcia z tej wizyty to taka trochę smutna i gorzka pamiątka.  

Etyczne sanktuarium słoni:

 • Brak jazdy na słoniach
 • Ograniczony bezpośredni kontakt z człowiekiem
 • Słonie mają duże wybiegi i swobodę
 • Zapewniona opieka medyczna

Nieetyczne sanktuarium:

 • Łańcuchy lub małe zagrody
 • Zagrody nie pozwalające na schowanie się słonia przed słońcem
 • Jazda na słoniach
 • Niedostateczna opieka medyczna
 • Zmuszanie słoni do kąpieli z ludźmi
 • Pokazy i występy zwierząt

Wizyta w Wildlife Friends Foundation Thailand

Wildlife Friends Foundation Thailand (WFFT) to nie jest zwykłe sanktuarium słoni, tylko zarejestrowana fundacja założona w 2001 roku dla ratowania dzikich i udomowionych zwierząt. Na obszernym terenie założono centrum ratunkowe i schronisko dla słoni w Tajlandii oraz innych zwierząt, stwarzając im jak najlepsze i zbliżone do naturalnych, warunki.

Trafiają tam zwierzęta uratowane z różnych miejsc rozrywki oraz dzikie zwierzęta po wypadkach. Wszystkie historie łamią serce. Jakiś czas temu WFFT uratował 10 tygrysów z zoo w Phuket, obecnie trwają starania o uwolnienie kolejnych kilkudziesięciu z północy. 

tyczne sanktuarium słoni w Tajlandii Wildlife Friends Foundation

Gdzie się znajduje WFFT i jak dojechać

Wildlife Friends Foundation znajduje się w prowincji Phetchaburi, około 2,5 godziny jazdy od Bangkoku i 50 minut od Hua Hin. 

Wizytę w WFFT można połączyć z wizytą we wspaniałym parku narodowym Kaeng Krachan, w którym zresztą można spotkać dzikie słonie. Można też zatrzymać się w Chao Samran, Hua Hin, Cha-Am albo wręcz przenocować w I love Phants Lodge na terenie WFFT.

WFFT organizuje dojazdy jeśli nie ma się własnego środka transportu, wszystkie szczegóły wraz z cenami są podane na site.

Program wycieczki do WFFT

Do Wildlife Friends Foundation można przyjechać na wycieczkę lub na dłuższy pobyt. Program wycieczki wygląda następująco:

 • 10.00 – wyjazd autobusem spod miejsca zbiórki w I love Phants Lodge i przejazd do Wildlife Rescue Center z przewodnikiem
 • 12.00 – przerwa na odświeżenie
 • 12.15 – lunch  
 • 13.00 – koniec half day tour
 • 13.15 – wycieczka objazdowa przez Wildlife Open Enclosures
 • 14.15 – wycieczka do Tiger Rescue Center
 • 14.45 – przygotowanie jedzenia dla słoni
 • 15.30 – koniec full day tour
Zwiedzanie było świetnie zaplanowane, a na dodatek obsługa była bardzo czujna i sprawdzała, czy na pewno wszyscy zainteresowani trafili do odpowiedniej grupy zwiedzających.

Jak wygląda wizyta w Wildlife Friends Foundation

Mieszkamy stosunkowo blisko od WFFT, więc przyjechałam z dziećmi na jednodniową wycieczkę. Dotarłam na miejsce około 9.30. Chwilę poczekaliśmy na rozpoczęcie, w międzyczasie przegryźliśmy coś i oglądaliśmy z daleka słonie ochładzające się w bajorze. O godzinie 10.00 wsiedliśmy do autobusu (shuttle bus) i pojechaliśmy zgodnie z programem do Rescue Center.

Na miejscu po kolei odwiedzaliśmy kolejne zagrody dla zwierząt, słuchając ich wzruszających historii. Szczególnie ujęła mnie stara słonica, Pai Lin, która ma ponad 70 lat i większość życia spędziła w łańcuchach, wożąc turystów oraz żebrząc na ulicy. Pai Lin ma zniekształcony kręgosłup od wożenia ciężarów, ledwo się porusza i jest prawie ślepa. Boi się innych zwierząt, nawet słoni, dlatego ma swój własny, bezpieczny wybieg. Historia każdego uratowanego słonia i tygrysa jest dostępna na stronie. 

Oprócz słoni spotkaliśmy makaki, gibbony, iguany, a nawet kazuara, który znudził się właścicielowi i został podrzucony do świątyni w Hua Hin. Zagrody dla małp zostały przygotowane w taki sposób, że małpy mają tam dużo miejsca do zabawy i mogą swobodnie się przemieszczać po terenie w tunelach. 

Następnie mieliśmy chwilę na odpoczynek i odświeżenie, a potem pojechaliśmy na smaczny lunch. O 13.00 podjechał autobus, który zabrał grupę “half day”. Natomiast o 13.15 podjechał drugi autobus po grupę “full day”.

My tym razem byliśmy na pół dnia, ale chętnie wrócę jeszcze na cały dzień.

Etyczne sanktuarium słoni w Tajlandii Wildlife Friends Foundation
Pai Lin ledwo chodzi, bo ma zdeformowany kręgosłup od wożenia turystów
Etyczne sanktuarium słoni w Tajlandii Wildlife Friends Foundation
Etyczne sanktuarium słoni w Tajlandii Wildlife Friends Foundation
Makak w Rescue Center
Bilet dla dorosłego

1600 /1100 THB
full day/half day

Dziecko 6-12 lat

1100/700 THB
full day/half day

Dziecko 0-6 lat

600 THB full day

Wizyta w santuarium słoni - informacje praktyczne

Wybierając się do schroniska lepiej ubrać się wygodnie, nasmarować kremem z filtrem i wziąć jakąś czapkę. Przyda się również repelent. Nam się trafiła bardzo gorąca i słoneczna pogoda z odczuwalną temperaturą 38C (byliśmy w sierpniu, w porze deszczowej).

Polecam zabrać butelkę termiczną na zimną wodę, a najlepiej dwie na zapas. Wodę można uzupełnić na terenie WFFT w wybranych miejscach. Lepiej również wziąć trochę pieniędzy na przekąski, czy zimne napoje.

Odwiedzającym z młodszymi dziećmi pół dnia wydaje się wystarczające.

Jak możesz poprawić los zwierząt w Tajlandii?

Naprawdę w bardzo łatwy sposób możesz wpłynąć na poprawę losu zwierząt w Tajlandii. Wystarczy, że:

 • nie będziesz robić sobie zdjęć z dzikimi zwierzętami traktowanymi jak maskotki 
 • nie będziesz odwiedzać “show”, “safari”, “zoo” i wszystkich innych tego typu miejsc 
Robiąc powyższe rzeczy świadomie, wspierasz wykorzystywanie zwiedząt w turystyce.
Zamiast tego możesz
 • odwiedzać schroniska i centra ratunkowe takie jak WFFT
 • odwiedzać parki narodowe, w których możesz spotkać słonie w Tajlandii żyjące wolności (np. Kaeng Krachan National Park, Khao Sok, Kui Buri)
 • wspierać działania WFFT 
 • zgłaszać do WFFT złe traktowanie zwierząt 
Źródło: https://www.wfft.org/education/education-teaching-resources/elephant-educational-posters-factsheets/

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top