Egzotyczne zwierzęta w Tajlandii

Egzotyczne zwierzęta w Tajlandii, zachowaj ostrożność!

Egzotyczne zwięrzęta w tropikach, których się z reguły obawiają turyści to głównie  węże oraz pająki. Te zwierzęta występują oczywiście w Tajlandii i należy zachować ostrożność, ale częściej zagrożenie może przyjść z zupełnie innej strony.

Zobacz na co uważać i jak odpowiednio reagować.

 

Makaki - nie takie miłe, na jakie wyglądają

wścieklizna w Tajlandii

Spotkanie z egzotycznymi zwierzętami w Tajlandii to jedna z większych atrakcji dla turystów, w tym oczywiście dla dzieci. Nie brakuje takich miejsc jak  małpie plaże, małpie wzgórza a nawet  wyspy, które przyciągają całe wycieczki. Takim znanym miejscem jest np. Monkey Hill na Phuket, czy Khao Takiap i Khao Hin Lek Fai w Hua Hin.

Tymczasem te miejsca zamieszkują bardzo liczne stada makaków rezusa. Makaki są przyzwyczajone do ludzi i do dokarmiania, stąd czasem pozwalają sobie na większą swobodę niż ich dziko żyjący kuzyni. 

Na pierwszy rzut oka małe małpki wyglądają tak słodko, że aż chciałoby się je pogłaskać, ale uważaj. Makaki rezusa mogą być dość agresywne, potrafią skakać na ludzi i zabierać im jedzenie z rąk oraz inne przedmioty, na przykład telefony. W takich sytuacjach może dojść do podrapań i ugryzień, z którymi koniecznie należy udać się do lekarza.

Jeśli ktoś jednak decyduje się wycieczkę do jednego z takich miejsc powinien zachować ostrożność. Nie należy zabierać ze sobą jedzenia oraz lepiej nie wyciągać rąk do makaków.

 

Egzotyczne zwięrzęta i dzieci

Uczymy nasze dzieci żeby nie dotykały i nie brały do rąk żadnych nieznanych i dziko żyjących zwierząt. Robimy to, bo po pierwsze lubimy zwierzęta i uważamy, że dotyk człowieka to ostatnie czego potrzebują.
Poza tym robimy to ze względów bezpieczeństwa, ponieważ niektóre stworzenia żyjące w Tajlandii mogą być niebezpieczne.

Warany

Warany paskowane (water monitors) bez problemu można znaleźć nawet w centrum Bangkoku. Jednym z bardziej znanych miejsc, gdzie bytują, jest park Lumphini, ale są obecne tam, gdzie jest woda i zieleń. Często je widywałam w parku Benjakitti.

Warany są zupełnie niegroźne tak długo, jak nie poczują się zagrożone. Lepiej po prostu trzymać dystans. W obronie własnej używają silnych ogonów, pazurów i szczęk. Sama widziałam jak waran broni się ogonem przed atakiem psa. 

waran w parku lumpini
Waran paskowany

Jadowite węże

W tropikacj oczywiście występują takie zwierzęta jak węże i pająki, ale na szczęście nie spotyka się ich tak często. Pająków widuję mniej niż w Polsce.

Z węży najbliższe spotkanie mieliśmy z  niegroźnym kukri snake oraz z jadowitą żmiją Large-eyed Pit Viper.    

Węże po prostu omijamy z daleka. Widujemy je na tyle rzadko, że z ich strony nie czuję zagrożenia, w przeciwieństwie do skolopendr. 

IMG_7176
Large-eyed Pit Viper, Kanchanaburi

Uwaga na skolopendry

Skolopendry, znane też jako centipedes (stonogi), to jedne ze zwierząt, na które zdecydowanie lepiej uważać. Są szybkie i zwinne, nieźle pływają. Ich ukąszenie jest opisywane jako bardzo, bardzo bolesne. Duże osobniki mogą być stanowić pewne niebezpieczeństwo dla małych zwierząt i malych dzieci. Bywa, że miejsce ukąszenia źle się goi, dlatego należy udać się do lekarza po fachową pomoc.

egzotyuczne zwierząta skolopendra
Skolopendra

Skolopendry  lubią ciemne i wilgotne miejsca dlatego częściej spotyka się je w porze deszczowej. Żywią się insektami, polują w nocy. Zostawiając na zewnątrz pranie lub buty, wytrzep je przed założeniem. 

Skolopendry nie znoszą mocno pachnących olejków, takich jak citronella, herbaciany, czy miętowy. 

Ze skolopendrami, mylone są często inne, praktycznie niegroźne stworzenia, czyli milipedes. Millipedes przestraszone zwijają się w precelek i wydzielają drażniącą skórę substancję.

IMG_1751
Millipede (krocionóg)

Niebezpieczne meduzy

Uwaga na kubomeduzy!

Kubomeduzy (box jellyfish) to śmiertelnie niebezpieczne meduzy. W miejscu występowania box jellyfish znajdują się zółte tablice z ostrzeżeniami. W pobliżu takiej tablicy powinna się znajdować stacja z octem oraz instrukcja postępowania w razie poparzenia.

meduza (1)

Meduzy są dość często spotykane w Tajlandii, wiele z nich nie stanowi większego zagrożenia, choć kontakt z nimi może być nieprzyjemny.

Jednak nie można ignorować niezwykle groźnych meduz (box jellyfish) z gatunku Chironex flecker, które są śmiertelnie niebezpieczne.

 

Meduza ma kształt pudełka i posiada kilkadziesiąt bardzo długich ramion wyposażonych w miliony komórek wydzielających toksynę. Toksyna wywołuje ogromny ból, może spowodować martwicę skóry oraz wstrząs organizmu, prowadząc nawet do zatrzymania akcji serca.

Gdzie i kiedy można spotkać box jellyfish?

  • Występowanie Box Jellyfish 
Bazując na danych udostępnionych na stronie TAT (Tourism Authority of Thailand), groźne meduzy spotykane są w następujących miejscach: 

Koh Lanta, 
Hat Nopparatthara – Mu Ko Phi Phi National Marine Park, 
Nam Bo Bay w prowincji Phuket, 
Hua Hin i Cha-am, 
Koh Tao, Koh Samui i Koh Phangan.

Zaleca się unikania kąpieli w czasie deszczu lub krótko po nim oraz unikania pływania wieczorem. Ze wszystkich źródeł, jakie znalazłam wynika, że kubomeduzy najczęściej spotykane są w porze deszczowej. Ryzyko spotkania kubomeduzy jest bardzo małe, ale konsekwencje mogą być poważne.

Jeśli na plaży znajduję się tablica ostrzegawcza, zachowaj ostrożność w wodzie.

 
Pierwsza pomoc - jak reagować, gdy dojdzie do poparzenia
Pierwsza pomoc

Instrukcja postępowania aktualizowana jest co jakiś czas. Ostatnia aktualizacja pochodzi z roku 2020 i dostępna jest na stronie TAT:

https://www.tatnews.org/2020/06/jellyfish-warning-first-aid-treatment-for-jellyfish-stings-thailand/

Możesz też ściągnąć instrukcję używając QR code.

Dobrze jest spakować małą butelkę z octem do podróżnej apteczki i zabierać ze sobą na plażę. 

Włochate gąsienice

gasienica
Gąsienica

Trzymaj ręce z daleka od włochatych gąsienic! Mogą być silnie alergizujace.

W życiu do głowy by nam nie przyszło jak niemiło może się skończyć kontakt z gąsienicą, gdybyśmy nie doświadczyli tego na własnej, a dokładnie na synka skórze. Synek miał dokładnie dwa latka, kiedy na szkolnym placu zabaw oparł się o drzewo i niechcący dotknął gąsienicy (dokładnie tej ze zdjęcia).

Krótka chwila wystarczyła, żebyśmy mieli cały tydzień wyjęty z życia. Wszystko z powodu okropnego świądu i rozległej wysypki pokrywającej pół brzucha, kark oraz ramię. 

Jeśli zdarzy się taki wypadek, należy szybko się rozebrać, w miarę możliwości pozbyć się włosków z ciała (nie dotykać gołą ręką, niektórzy zalecają zdejmować włoski naklejająć taśmę klejącą) i dokładnie umyć. Następnie udać się po pomoc medyczną. 

IMG_9734 (1)

Komar tygrysi - roznosiciel chorób

Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci. Komar tygrysi

Tego zwięrzęcia nie trzeba szukać, ono znajduje ludzi samo. Komary tygrysie mogą roznosić choroby tropikalne i niestety występują powszechnie w Tajlandii.
Dlatego należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

Uliczne psy i koty

Uliczne psy i koty są powszechnie spotykane w Tajlandii. Większość z nich nie stanowi zagrożenia, rzadko kiedy są agresywne, ale może dojść do przypadkowego pogryzienia lub zadrapania podczas zabawy.

W takiej sytuacji należy udać się do lekarza i z dużym prawdopodobieństwem zostanie zlecona seria zastrzyków przeciwko wściekliźnie.

Choroby tropikalne w Tajlandii jak się chronić
Tropical diseases in Thailand, how to protect yourself

Więcej o wściekliźnie oraz prewencji w tym poście

Kilka słów na sam koniec

Piszę o różnych zagrożeniach, z którymi można się spotkać w Tajlandii nie po to żeby straszyć. Moim celem jest właśnie uspokojenie i pokazanie, że znajomość zagrożeń może przynieść więcej pożytku niż trwanie w błogiej niewiedzy. Świadomi zagrożeń możemy im zapobiegać, minimalizować je, a w razie zetknięcia się z zagrożeniem, lepiej wiedzieć jak prawidłowo reagować.

Prawdopodobnie podczas pobytu  w Tajlandii nawet nie będziecie mieli okazji spotkać się z ani jednym wymienionym wyżej przypadkiem. I tego właśnie wszystkim życzę.
Spokojnych i beztroskich wakacji.

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEnglish
Scroll to Top