Egzotyczne zwierzęta w Tajlandii

Zwierzęta w Tajlandii, na które lepiej uważać

Wielu turystów przyjeżdżających do Tajlandii marzy o zobaczeniu słonia i małpy, a najbardziej obawia się  spotkania z wężami i pająkami. Jednak wbrew pozorom, wcale nie tak łatwo spotkać pająka, czy węża w Tajlandii. Są jednak takie zwierzęta, na które lepiej uważać i zachować ostrożność w kontakcie z nimi.

Makaki - nie takie miłe, na jakie wyglądają

wścieklizna w Tajlandii

Spotkanie z egzotycznymi zwierzętami w Tajlandii to jedna z większych atrakcji dla turystów, w tym oczywiście dla dzieci. Nie brakuje takich miejsc jak małpie plaże, małpie wzgórza a nawet  wyspy, które przyciągają całe wycieczki. Takim znanym miejscem jest np. Monkey Hill na Phuket, czy Khao Takiap i Khao Hin Lek Fai w Hua Hin.

Tymczasem te miejsca zamieszkują bardzo liczne stada makaków rezusa. Makaki są przyzwyczajone do tego, że ludzie je dokarmiają, stąd czasem pozwalają sobie na większą swobodę niż ich dziko żyjący kuzyni. 

Na pierwszy rzut oka małe małpki wyglądają tak słodko, że aż chciałoby się je pogłaskać, ale uważaj. Makaki rezusa mogą być dość agresywne, potrafią skakać na ludzi i zabierać im jedzenie z rąk oraz inne przedmioty, na przykład telefony. Nawet niechcący małpa może podrapać lub ugryźć, a wtedy koniecznie należy udać się do lekarza.

Jeśli ktoś jednak decyduje się wycieczkę do jednego z małpich miejsc, powinien zachować ostrożność. Nie należy zabierać ze sobą jedzenia, patrzeć małpie w oczy i lepiej nie wyciągać rąk do makaków.

Egzotyczne zwięrzęta i dzieci

Uczymy nasze dzieci żeby nie dotykały i nie brały do rąk żadnych nieznanych i dziko żyjących zwierząt. Robimy to, bo po pierwsze lubimy zwierzęta i uważamy, że dotyk człowieka to ostatnie czego potrzebują.
Poza tym robimy to ze względów bezpieczeństwa, ponieważ niektóre stworzenia żyjące w Tajlandii mogą być niebezpieczne.

Warany

Warany paskowane (water monitors) bez problemu można znaleźć nawet w centrum Bangkoku. Jednym z bardziej znanych miejsc, gdzie bytują, jest park Lumphini, ale te gady są obecne tam, gdzie jest woda i zieleń. 

Warany są zupełnie niegroźne tak długo, jak nie poczują się zagrożone. Lepiej po prostu trzymać dystans i podziwiać je z daleka. W obronie własnej używają silnych ogonów, pazurów i szczęk. Sama widziałam jak waran broni się ogonem przed atakiem psa. 

waran w parku lumpini
Waran paskowany

Jaszczurki i gekony

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób boi się jaszczurek, ale to są jedne z bardziej pożytecznych i najczęściej spotykanych małych gości w każdym tajskim domu i hotelu. Jaszczurki mogą być dość głośne w nocy, wydając różne skrzecące odgłosy, a najgłosniejszy z nich jest tokay gecko, który “krzyczy” to-kee, to-keee, eee, eee. Jeśli nie chcecie mieć w środku owadów i karaluchów, lepiej polubcie te małe, niegroźne zwierzęta.

Jadowite węże i pająki w Tajlandii

W Tajlandii oczywiście żyją takie zwierzęta jak węże i pająki, ale na szczęście nie spotyka się ich tak często. Pająków widuję mniej niż w Polsce. Najłatwiej o spotkanie węża na terenach zielonych, przy lasach i w dżungli. 

Z węży najbliższe spotkanie mieliśmy z  niegroźnym kukri snake oraz z jadowitą żmiją Large-eyed Pit Viper.    

Węże po prostu omijamy z daleka. Widujemy je na tyle rzadko, że z ich strony nie czuję zagrożenia, w przeciwieństwie do skolopendr. 

IMG_7176
Large-eyed Pit Viper, Kanchanaburi

Skolopendry

Skolopendry, znane też jako centipedes (stonogi), to jedne ze zwierząt, na które zdecydowanie lepiej uważać. Boją się ich nawet miejscowi. Są szybkie i zwinne, nieźle pływają. Ich ukąszenie jest opisywane niesamowicie bolesne. Duże osobniki mogą stanowić pewne niebezpieczeństwo dla małych zwierząt i małych dzieci. 

egzotyuczne zwierząta skolopendra
Skolopendra

Skolopendry lubią ciemne i wilgotne miejsca, dlatego częściej spotyka się je w porze deszczowej. Żywią się insektami i polują w nocy. Zostawiając na zewnątrz pranie lub buty, wytrzep je przed założeniem. Skolopendry nie znoszą mocno pachnących olejków, takich jak citronella, olejek herbaciany, czy miętowy. 

Ze skolopendrami, mylone są często inne, praktycznie niegroźne stworzenia, czyli milipedes. Millipedes przestraszone zwijają się w precelek i wydzielają drażniącą skórę substancję.

IMG_1751
Millipede (krocionóg)

Meduzy w Tajlandii

Czasem wchodząc do morza w Tajlandii możesz mieć uczucie pieczenia i ukłucia małych igiełek, nawet gdy nie widać meduz. To pieczenie powodują maleńkie larwy meduz, nazywane sea lice, których nie widać gołym okiem.

Meduzy są dość często spotykane w Tajlandii i wiele z nich nie stanowi większego zagrożenia, choć kontakt z nimi może być nieprzyjemny. Jednak nie można ignorować niezwykle groźnych meduz (box jellyfish) z gatunku Chironex flecker, które są śmiertelnie niebezpieczne.

Niebezpieczne meduzy w Tajlandii

Uwaga na kubomeduzy!

Kubomeduzy (box jellyfish) to śmiertelnie niebezpieczne meduzy. W miejscu występowania box jellyfish znajdują się żółte tablice z ostrzeżeniami. W pobliżu takiej tablicy powinna się znajdować stacja z octem oraz instrukcja postępowania w razie poparzenia.

Kubomeduza ma kształt pudełka i posiada kilkadziesiąt bardzo długich ramion wyposażonych w miliony komórek wydzielających toksynę. Toksyna wywołuje ogromny ból, może spowodować martwicę skóry oraz wstrząs organizmu, prowadząc nawet do zatrzymania akcji serca.

Gdzie i kiedy można spotkać box jellyfish?

Bazując na danych udostępnionych na stronie TAT (Tourism Authority of Thailand), groźne meduzy spotykane są w następujących miejscach: 

  • Koh Lanta
  • Hat Nopparatthara – Mu Ko Phi Phi National Marine Park, 
  • Nam Bo Bay w prowincji Phuket, 
  • Hua Hin i Cha-am, 
  • Koh Tao, Koh Samui i Koh Phangan.

Zaleca się unikania kąpieli w czasie deszczu lub krótko po nim oraz unikania pływania wieczorem. Ze wszystkich źródeł, jakie znalazłam wynika, że kubomeduzy najczęściej spotykane są w porze deszczowej. Ryzyko spotkania kubomeduzy jest bardzo małe, ale konsekwencje mogą być poważne. Jeśli na plaży znajduje się tablica ostrzegawcza, zachowaj ostrożność w wodzie.

Pierwsza pomoc - jak reagować, gdy dojdzie do poparzenia

Instrukcja udzielania pierwszej pomocy po poparzeniu przez box jellyfish aktualizowana jest co jakiś czas. Ostatnia aktualizacja pochodzi z roku 2020 i dostępna jest na stronie TAT:

https://www.tatnews.org/2020/06/jellyfish-warning-first-aid-treatment-for-jellyfish-stings-thailand/

Dobrze jest spakować małą butelkę z octem do podróżnej apteczki i zabierać ze sobą na plażę. 

Włochate gąsienice

gasienica
Gąsienica

Trzymaj ręce z daleka od włochatych gąsienic! Mogą być silnie alergizujace.

W życiu do głowy by nam nie przyszło jak niemiło może się skończyć kontakt z gąsienicą, gdybyśmy nie doświadczyli tego na własnej, a dokładnie na synka skórze. Synek miał dokładnie dwa latka, kiedy niechcący dotknął gąsienicy (dokładnie tej ze zdjęcia)

Krótka chwila wystarczyła, żebyśmy mieli cały tydzień wyjęty z życia. Wszystko z powodu okropnego świądu i rozległej wysypki pokrywającej pół brzucha, kark oraz ramię. 

IMG_9734 (1)

Jeśli zdarzy się taki wypadek, należy szybko się rozebrać, w miarę możliwości pozbyć się włosków z ciała (nie dotykać gołą ręką, niektórzy zalecają zdejmować włoski naklejająć taśmę klejącą) i dokładnie umyć. Następnie udać się po pomoc medyczną. 

Komar tygrysi - roznosiciel chorób

Ochrona przed komarami tropikalnymi dla dorosłych i dzieci. Komar tygrysi

Tego zwięrzęcia nie trzeba szukać, ono znajduje ludzi samo. Komary tygrysie mogą roznosić tropical diseases. i niestety występują powszechnie w Tajlandii.
Dlatego należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

Uliczne psy i koty

Uliczne psy i koty są powszechnie spotykane w Tajlandii. Większość z nich nie stanowi zagrożenia, rzadko kiedy są agresywne, ale może dojść do przypadkowego pogryzienia lub zadrapania podczas zabawy. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza i z dużym prawdopodobieństwem zostanie zlecona seria zastrzyków przeciwko wściekliźnie.

Kilka słów na sam koniec

Piszę o różnych zagrożeniach, z którymi można się spotkać w Tajlandii nie po to żeby straszyć. Świadomi zagrożeń możemy im zapobiegać, minimalizować je, a w razie zetknięcia się z zagrożeniem, lepiej wiedzieć jak prawidłowo reagować.

Do you find the blog content valuable? 

Buy me a coffee or give me a heads up by commenting or sharing. Your reaction will keep the blog going and make my writing even better!

Don't forget to follow my other feeds for more updates

Buy me a coffee so the blog can grow and provide more useful content

Latest photos and stories

Posts with updates

Vlogs documenting our travels

Nie przegap nowości na blogu!
Zapisz się do już dziś do newslettera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top