Co robić w Hua Hin, atrakcje w Hua Hin

Co zobaczyć w Hua Hin: najlepsze atrakcje

Jakie naprawdę jest Hua Hin? Czy to faktycznie nudny, wakacyjny kurort, jak twierdzi wielu? Dlaczego Hua Hin jest tak popularne wśród Tajów i mieszkańców Tajlandii. Po dwóch latach życia w tym mieście, nadszedł czas żeby napisać przewodnik po Hua Hin, a w nim co ciekawego można robić i zobaczyć w Hua Hin oraz jakie atrakcje turystyczne czekają na przyjezdnych w mieście i w okolicy. 

Hua Hin co robić i co zobaczyć

Kiedyś, na jednym z portali podróżniczych przeczytałam, że w Hua Hin nie ma wiele ciekawych atrakcji turystycznych i przez to miasto jest nudne. 
Z drugiej strony spotkałam się ze skrajną opinią, że to miasto rozrywki i rozpusty, które lepiej omijać. Trafiłam również na komentarze turystów, że Hua Hin to nie jest prawdziwa Tajlandia. Cokolwiek to znaczy. Myślę, że rdzenni mieszkańcy nie zgodziliby się z tym śmiałym stwierdzeniem. 

Jakie więc jest Hua Hin? Na pewno nie nudne, ale też na tyle spokojne, że jest chętnie wybierane do życia przez rodziny z dziećmi i emerytów. W Hua Hin znajdziesz wszystko to co zapewnia miasto, czyli świetną bazę hotelowwą, restauracje, kawiarnie, sklepy, nocne markety oraz szpitale, z piękną naturą i plażami na wyciągnięcie ręki. Wisienką na torcie są przemili mieszkańcy.

My wybraliśmy to miasto na miejsce do życia i regeneracji po dwóch długich latach pandemiii w Bangkoku. Jesteśmy z naszego wyboru bardzo zadowoleni i na ten temat zdecydowanie powinien powstać osobny post. 

Co robić w Hua Hin z dziećmi. Atrakcje dla dzieci w Hua Hin
Co robić w Hua Hin z dziećmi

Poznaj nasze ulubione miejsca i atrakcje w Hua Hin dla rodzin z dziećmi

Co robić w Hua Hin
Co rrobić w Hua Hin
Główna ulica w Hua Hin, Phetkasem Road

Co zobaczyć w Hua Hin - najlepsze atrakcje i najciekawsze miejsca

Hua Hin to średniej wielkości miasto położone u wybrzeża Zatoki Tajlandziej w prowincji Prachuap Khiri Khan. Miasto ma charakter typowego wakacyjnego kurortu, które ma tyle uroku, że Król Rama VII w latach 20 XX wieku postanowił wybudować w nim letnią siedzibę dla rodziny królewskiej. 

Obecnie to jedna z bardziej lubianych destynacji mieszkańców Bangkoku na szybki, weekendowy wypad. A skoro Tajowie tak lubią je odwiedzać, to miasto na pewno ma wiele do zaoferowania przyjezdnym. Tym czymś jest świetne jedzenie, dobra, zrelaksowana atmosfera, ładne plaże i mnóstwo atrakcji.

Kilometry plaż

Hua Hin atrakcje
Widok ze wzgórza Khao Takiap

Plaże w Hua Hin są bardzo ładne, długie, szerokie i piaszczyste z delikatnym piaskiem. Tutejsze plaże nie są aż tak malownicze jak plaże na południowych wyspach, z turkusową wodą i rafą koralową, ale zdecydowanie nie ma na co narzekać. Morze w tej części zatoki może być mętne, ale woda jest czysta i wyrzuca mało śmieci. Turyści i mieszkańcy przychodzą na plaże żeby uprawiać sport, biegać, jeść i oczywiście plażować. 

Hua Hin atrakcje torystyczne, plaża
Hua Hin atrakcje
Plaża Khao Takiap

Punkty widokowe i najlepsze atrakcje w Hua Hin

Z racji ukształtowania terenu, z pojedynczymi wzgórzami górującymi nad płaskim wybrzeżem, Hua Hin ma kilka naturalnych punktów widokowych stanowiących jedne z łatwiej dostępnych atrakcji. 

Khao Hin Lek Fai - punkt widokowy

Góra Khao Hin Lek Fai to główny punkt widokowy miasta, który jest również miejscem spacerowym oraz rekreacyjno-wypoczynkowym lokalnej ludności. Znajduje się około 3 km za stacją kolejową i najłatwiej się tu dostać taksówką albo własnym pojazdem. Na samą górę można wjechać drogą i tak też polecam zrobić. Na górze Hin Lek Fai znajduje się kilka punktów widokowych, z których można podziwiać miasto i jego okolicę. Uwaga na makaki zamieszkujące te tereny, nie zabieraj ze sobą jedzenia. 

Hua Hin atrakcje Khao Hin Lek Fai

Khao Takiap - małpia góra

Góra Khao Takiap (Takiab) ze złotym posągiem Buddy, góruje nad plażą Khao Takiap Beach i Hua Hin Beach. Takiap oznacza po tajsku pałeczki, ale wzgórze nazywane jest również Monkey Hill, ponieważ jest licznie zamieszkane przez makaki. Na górze Khao Takiap znajduje się świątynia, dlatego nie można zapomnieć o odpowiednim ubiorze. Po stronie południowej góry znajduje się mały, lokalny market z owocami morza.

Hua Hin atrakcje Khao Takiap
Hua Hin atrakcje Khao Takiap

Świątynia i Big Buddha w Khao Tao

Khao Tao położone jest dalej na południe od Hua Hin i można tu dojechać taksówką. “Żółwią” górę (Tao – znaczy żółw), polubią wielbiciele trekkingu oraz ci, którzy poszukują ciekawych świątyń. 

W tym miejscu znajdują się dwie świątynie oraz klasztor, w którym spotkać można Mae Chi, czyli buddyjskie mniszki. Jedna ze świątyń w Khao Tao jest chińska, druga to świątynia buddyjska Wat Khao Tao wkomponowana w zbocze góry. Niektórzy uważają, że światynia Wat Khao Tao jest lekko tandentna i mało ciekawa, ale moim zdaniem przez to właśnie jest inna, mało komercyjna. Przychodząc rano na pewno natkniesz się na poranne modły. Na samej górze Khao Tao znajduje się złoty Big Buddha oraz punkt widokowy. 

Kontynuując spacer ścieżką na wzgórzu prowadzącą głębiej w las można dotrzeć do jeszcze jednego punktu widokowego, z którego widać śliczną plażę Sai Noi. 

Khao Tao w Hua Hin

Roof top bar i taras widokowy w Holiday Inn

Oprócz naturalnych punktów widokowych, można podziwiać panoramę Hua Hin z roof top baru Vana Nava Sky i szklanego tarasu w hotelu Holiday Inn. 

Zabytkowa stacja kolejowa w Hua Hin

Stacja kolejowa to jedna z najstarszych stacji kolejowych w Tajlandii i główna atrakcja Hua Hin. Zbudowna została w za panowania króla Ramy VI na początku XX wieku. Ze stacji kolejowej korzystała rodzina królewska przyjeżdżająca na wakacje do Hua Hin do pałacu Klai Kangwon (obecnie niestety zamknięty dla zwiedzających). Stacja kolejowa jest nadal czynna, przynajmniej dopóki nie skończy się budowa nowej stacji. 

Hua Hin co robić i co zobaczyć

Parki narodowe i lasy w okolicy Hua Hin

W prowincji Prachuap Khiri Khan znajduje się wiele parków narodowych i lasów państwowych. Wielbiciele natury z pewnością będą zachwyceni, bo w tej prowincji jest wiele tras trekingowych oraz miejsc do kempingu. Jeśli chcesz spotkać słonie, małpy i wiele innych zwierząt, okolice Hua Hin są do tego idealne.

Pranburi Forest Park

Około 20 minut jazdy na południe od Hua Hin znajduje się Pranburi Forest Park z pięknym lasem namorzynowym, zamieszkanym przez niezliczone ilości krabów, w tym kraby tęczowe. 

Przez las prowadzi drewniana kładka o długości 1 km, z której można podziwiać las. Mniej więcej w połowie ścieżki znajduje się przystań z łodziami. Za niewielką opłatą można wynająć łódź i popłynąć przez mangrowce do rzeki Pranburi. Rejs trwa około 40 min i odbywa się tylko w czasie przyboju. 

Khao Nang Panthurat Forest Park i Cha-Am Forest Park

Jadąc na północ w kierunku Cha-Am warto zajrzeć do lasu Cha-Am Forest Park. Ten niepozorny las to fantastyczne miejsce spacerowe, w którym można spotkać gibbony. Wejście do lasu jest darmowe.

Wielbicielom gór i trekkingu spodoba się z pewnością w parku Khao Nang Panthurat w Cha-Am. Należy tam jednak zabrać dobre obuwie i dużo wody. Wstęp do parku jest darmowy. 

Hua Hin co robić i co zobaczyć Khao Nang Phanthurat

Park narodowy Sam Roi Yot

Będąc w prowincji Prachuap nie można pominąć parku narodowego Sam Roi Yot, który leży około 40 min jazdy od Hua Hin. W parku czeka na odwiedzających mnóstwo atrakcji, między innymi znana jaskinia Phraya Nakhon oraz Bueng Bua, czyli lotosowe jezioro z drewnianą kładką. Park jest na tyle duży i malowniczy, że warto rozłożyć zwiedzanie na parę dni. 

Co robić w Hua Hin

Park narodowy Kaeng Krachan i Kui Buri

Z kolei w zachodniej części prowicji Prachuap, znajdują się dwa wyjątkowe parki narodowe. Bardziej na północy leży największy park w Tajlandii, Kaeng Krachan National Park. W parku Kaeng Krachan znajdują się szlaki trekkingowe, miejsca do kempingu, wodospady oraz liczne zwięrzęta, w tym żyjące wolno słonie i pantery. W porze suchej, w parku można spotkać setki tysięcy motyli. 
Na południu położony jest park narodowy Kui Buri, w którym można wybrac się na safari, żeby zobaczyć dziko żyjące słonie.

Park wodny

W Hua Hin znajdują się aż dwa parki wodne, jeden to Black Mountain Water Park położony na północy miasta, drugi to wodna dżungla Vana Nava Hua HinW Vana Nava byliśmy wielokrotnie i zawsze wychodzimy stamtąd wybawieni i zadowoleni. Lubimy Vana Nava za czystość, dobrą jakość oraz bardzo czujnych ratowników. 

Sanktuarium słoni

Osobom chcącym odwiedzić  sanktuarium słoni, zdecydowanie polecam wybranie się do w pełni etycznego miejsca, którym jest schronisko dla zwierząt Wildlife Friends Foundation Thailand. Znajduje się zaledwie 50 min jazdy od miasta. 

Rozrywka i weekendowe markety w Hua Hin

Hua Hin to prawdziwy raj dla wszystkich wielbicieli spędzania czasu poza domem, dobrego jedzenia oraz marketów. Typowo rozrywkowe miejsca z pubami można znaleźć w soi 80, soi 94 oraz Soi Bintabaht.

Lokalną specjalnością są owoce morza, które są tu niezwykle świeże i smaczne. Jedzenie znaleźć można dosłownie wszędzie, na marketach, przy plaży i w licznych restauracjach oraz stoiskach w mieście. 

W Hua Hin znajduje się kilka marketów, w tym wodny market Sam Phan Nam, na których znajdziesz jedzenie oraz pamiątki. Wycieczki do wodnego marketu niestety nie mogę polecić jakoś szczególnie. Miejsce jest bardzo ładne, na pewno nadaje się na zrobienie fajnych zdjęć, ale lata świetności ma już dawno za sobą.

Za to zdecydowanie polecam wybrać się  na dwa weekendowe markety, Tamarind Market i Cicada Market, które znajdują się jeden obok drugiego. 

Cicada Market

Weekendowy targ Cicada Market to estetyczny i dobrze zaplanowany targ z pamiątkami, rękodziełem i ubraniami, wkomponowany w okoliczną zieleń. Wszystkie stoiska znajdują się w białych namiotach, oświetlonych światłem lampionów.

Można tu znaleźć naprawdę unikatowe wyroby, piękne obrazy, szklane ozdoby, czy ręcznie robione skórzane buty. Odbywają się tu również koncerty oraz przedstawienia. Cicada Market otwarta jest w piątki, soboty i niedziele, od godziny 16.00 do 23.00.

Cicada Market w Hua Hin

Tamarind Market

Tamarind Market to prawdziwy raj dla smakoszy. Ten market oferuje  różnorodne jedzenie, przyjemne miejsca do siedzenia i muzykę na żywo. To miejsce lubiane przez miejscowych i przyjezdnych. Tamarind Market otwarty jest w piątki, soboty i niedziele od 18.00 do 23.00.

Tamarind Market w Hua Hin

Gdzie jeszcze na zakupy

W Hua Hin znajduje się kilka większych sklepów spożywczych oraz centrów handlowych. Dwa największe centra handlowe to Bluport oraz Market Village. W obu znaleźć można sklepy, restauracje, food courty, lokale usługowe, banki, a dodatkowo w Bluport znajduje się biuro imigracyjne.

Na zakupy połączone z jedzeniem można się również wybrać do Night Market w centrum miasta.

Tajskie festiwale i święta w Hua Hin

Festiwale i święta w Hua Hin

W Hua Hin hucznie obchodzi się lokalne festiwale oraz święta, co stanowi świetną atrakcję turystyczną, której nie można przegapić będąc w okolicy. 

Jeśli szukasz miejsca do świętowania Nowego Roku w Tajlandii, to dobrym pomysłem będzie spędzenie Sylwestra na plaży Hua Hin Beach z muzyką, straganami z jedzeniem oraz pokazem sztucznych ogni wystrzeliwanych z łodzi na morzu. 

W marcu na plaży odbywa się widowiskowy festiwal latawców. Natomiast w kwietniu nie ominie cię Songkran, czyli Tajski Nowy Rok. To aż trzy dni świętowania i polewania wodą. 

Z kolei w listopadzie nie możesz przegapić festiwalu światła, czyli niezwykle pięknego Loy Krathong świętowanego na plaży albo nad jeziorem Khao Tao.

Oprócz dużych festiwali organizowanych przez miasto, odbywa się tu wiele mniejszych imprez wyprawianych w hotelach i restauracjach np. z okazji Chinskiego Nowego Roku, Walentynek, Świąt Bożego Narodzenia oraz Halloween. 
Nowy Rok i Sylwester w Tajlandii, Hua Hin

Gdzie się zatrzymać w Hua Hin

Oferta noclegowa w Hua Hin jest bogata i zróżnicowana, od prywatnych domów na dłuższy wynajem po luksusowe resorty na plaży. Osobom, które przyjeżdzają na krótkie wakacje i nie mają własnego środka transportu, a chcą korzystać z różnych rozrywek, sugeruję wybrać miejsce przy plaży oraz bliżej restauracji i marketów. Najdogodniejsza lokalizacja to odcinek od centralnej części miasta do góry Khao Takiap na południu. 

Jeśli masz własny środek transportu, możesz zamieszkać dalej od plaży i od miasta w pięknej willi z basenem w przystępnej cenie.

Przewodnik po hotelach

Hotel Baan Bayan to śliczny, butikowy hotel przy samej plaży, zbudowany w stylu “golden teak Thai style bungalow beach house”. Najstarszy z budynków powstał w roku 1900. 

Pobyt w tym hotelu jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem dla osób ceniących sobie piękną architekturę oraz rewelacyjną lokalizację przy samej plaży, za to w odległości spaceru do Market Village. 

Do Anantasilla Villa by The Sea chodzimy często na kolację i to miejsce jest tak urocze, że postanowiłam przyjechać tu pewnego razu na noc. Plusy tego hotelu to położenie przy samej plaży, fantastyczne śniadania, ładny basen i piękne otoczenie. 

My Resort Condo Hua Hin to apartament serwisowany, który wynajęliśmy na tydzień, zaraz po przeprowadzce do Hua Hin. To jest dobra opcja dla rodzin z dziećmi, ponieważ na terenie condominium znajdują się baseny, mini park wodny oraz zjeżdżalnie. Z apartmamentu jest tylko 5 minut pieszo do plaży. Blisko stąd również do sklepów i restauracji. W mieszkaniu znajduje się kuchnia.

Informacje praktyczne

Jak dojechać do Hua Hin

Hua Hin znajduje się około 200 km na południe od Bangkoku po stronie zachodniej Zatoki Tajlandzkiej. Do Hua Hin można dojechać samochodem, taksówką, busem, pociągiem, a nawet samolotem bezpośrednio z Chiang Mai. 

Najłatwiej jest dojechać do Hua Hin z Bangkoku, jednym z wybranych sposobów:

Jak dojechać do Hua Hin z Chiang Mai, Pattayi i z południa Tajlandii:

  • Choć Hua Hin leży najbliżej Bangkoku, to z Chiang Mai można się tu dostać najłatwiej, bo samolotem linii Air Asia. Samolot lata obecnie trzy razy w tygodniu. 
  • Jeszcze przed pandemią można było dostać się do Hua Hin promem z Pattayi, ale połączenie zostało zlikwidowane. Póki co pozostaje prywatny transport lub bezpośredni przejazd busem Roong Reung (Pattaya – Hua Hin Bus). 
  •  Dostępne są trzy opcje dojazdu do Hua Hin z południowej Tajlandii; samochodem, busem lub pociągiem. Ze względu na długi dystans podróży, powyżej 6 godzin, warto rozważyć autobusy i pociągi nocne. 

Jak się poruszać po Hua Hin

Po Hua Hin najłatwiej jest się poruszać własnym pojazdem, ale to nie jedyna opcja. Można oczywiście skorzystać z taksówek, Graba, tuk tuków i lokalnego transportu publicznego, czyli song taews, kursujących regularnie na 5 trasach. 

Zielony song taew kursuje na trasie Khao Takiap – Hua Hin Airport, zaliczając po drodze główne atrakcje. Przejazd kosztuje od 10-20 THB. Busiki kursują od 6.00 do 21.00 w dni robocze i do 22.00 w weekendy. 

Pomarańczowy song taew kursuje od dworca autobusowego do lotniska Hua Hin Airport w godzinach od 8.00 do 22.00. Cena za bilet zaczyna się od 10-20 THB. 

Jak się poruszać po Hua Hin
Źródło: https://huahinpocketguide.com/

Kiedy przyjechać do Hua Hin

Hua Hin oraz prowincja Prachuap Khiri Khan wyróżnia się na tle innych dobrą pogodą praktycznie przez cały rok, nawet w porze deszczowej. Jedynie przez miesiąc, dwa, występują bardziej intensywne opady z kulminacją w październiku. 

Jeśli jednak przyjeżdżasz do Hua Hin głównie po to, żeby plażować, najlepsze warunki zastaniesz od grudnia do maja. 

Szpitale i kliniki w Hua Hin

Hau Hin jest świetną lokalizacją pod względem dostępu do opieki medycznej. Na terenie miasta znajdują się trzy szpitale:

  • Bangkok Hospital Hua Hin
  • San Paulo Hospital
  • publiczny szpital Hua Hin Hospital.

Poza szpitalami działa świetna klinika BeWell, w której przyjmuje lekarka mówiąca po polsku. Na każdym kroku można znaleźć aptekę.

Podróżujący z psami i innymi zwierzętami w razie potrzeby mogą skorzystać z rewelacyjnego, uniwersyteckiego szpitala dla zwierząt Kasetsart University Veterinary Teaching Hospital w rejonie Khao Takiap. 

Co robić w Hua Hin: mapa atrakcji

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Jeśli uważasz treści na tym blogu za wartościowe: zaobserwuj, skomentuj, udostępnij lub postaw mi kawę. Dzięki Twojej reakcji jeszcze przyjemniej będzie mi się tworzyło tego bloga!
Najnowsze zdjęcia
i relacje
Posty z aktualnościami
Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top