Choroby tropikalne w Tajlandii jak się chronić

Choroby tropikalne w Tajlandii, jak się chronić

Troska o zdrowie dziecka sprawia, że wiele osób rezygnuje z wyjazdu z dzieckiem do Tajlandii w obawie przed złapaniem choroby tropikalnej.
Czy faktycznie jest się czego bać? Czy każde ugryzienie komara jest równoznaczne z zarażeniem? Zobacz jakie choroby tropikalne występują w Tajlandii i jak się przed nimi chronić.

Choroby tropikalne to zagrożenie, którego nie powinno się ignorować, ale też nie ma co panikować. Dla uspokojenia mogę dodać, że statystyki zachorowań nie wyglądają aż tak źle jak się spojrzy na liczby w odniesieniu do całej populacji. Dużo łatwiej jest niestety ulec wypadkowi drogowemu w Tajlandii. 

Mieszkając tu na co dzień, żyjemy zupełnie normalnie, bez poczucia zagrożenia, ale faktem jest, że stosujemy się do paru zasad i stosujemy ochronę przed komarami

Jakie choroby tropikalne występują w Tajlandii

Lista chorób jest długa, więc skupię się na chorobach, o których najczęściej mówi się nawet w samej Tajlandii. Źródłem informacji przedstawionych w poście są dane udostępnione przez tajskie ministerstwo zdrowia (moph.gov.th) oraz tajskie towarzystwo pediatryczne (PIDST). 

Choroby tropikalne w Tajlandii - malaria

Malaria to choroba tropikalna, w przypadku której jesteśmy całkiem spokojni. Choroba występuje na niewielkich, przeważnie mocno zalesionych obszarach, a Tajlandia z powodzeniem monitoruje zachorowania, które generalnie z roku na rok maleją (World Malaria Report). Oczywiście nie zwalnia nas to ze stosowania ochrony przed komarami.

Warto zapoznać się z informacjami podanymi przez Thai Travel Clinic na temat ryzyka zarażenia się malarią. Zgodnie z artykułem, ryzyko to nie występuje, jeśli podróżujesz tylko do: Bangkoku, Pattayi, Samui, Phuket oraz innych zurbanizowanych obszarów. Istnieje pewne ryzyko zarażenia się malarią w zalesionych obszarach na granicy kraju (mapa zarażeń znajduje się w zalikowanym artykule).

Choroby tropikalne w Tajlandii - denga

Denga to jedna z tych chorób tropikalnych w Tajlandii, których się obawiamy najbardziej. Jak podaje portal Medycyny Praktycznej, na dengę można zachorować cztery razyObjawy charakterystyczne dla dengi to wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni, wysypka. 

W 2016 zarejestrowano szczepionkę Dengvaxia na Dengę, jednak szczepienie to nie jest ogólnodostępne nawet w Tajlandii, w której denga występuje. Zgodnie z zaleceniami tą szczepionką się tylko ludzi najbardziej narażonych oraz osoby, które już raz chorowały na dengę. 

W Tajlandii w 2023 roku wprowadzono już nową szczepionkę o nazwie Qdenga, którą mogą się zaszczepić osoby w wieku od 4 do 60 lat, które nigdy jeszcze nie chorowały na dengę. 

Ze względu na to, że szczepienie nie jest jeszcze dostępne we wszystkich krajach, wciąż podstawową metodą ochrony przed dengą pozostaje ochrona przed komarami. 

Występowanie Dengi jest zmienne w każdym roku, a nawet zmienne w zależności od sezonu dlatego nie podaję informacji, w której prowincji jest największe ryzyko, bo to się zmienia. Zachorowania na dengę można śledzić online na stronie moph.go.th.
Typowe jest, że więcej zachorowań na dengę występuje w porze deszczowej (maj-październik).

Choroby tropikalne w Tajlandii - japońskie zapalenie mózgu

Oprócz Dengi, komary mogą roznosić jeszcze japońskie zapalenie mózgu (JZM), które jest groźną chorobą, ale na szczęście dość rzadką.
Szczepienie przeciwko JZM znajduje się w tajskim kalendarzu szczepień oraz zaleca się je osobom przyjeżdzającym na dłużej oraz osobom mieszkającym w Tajlandii. 

Oprócz szczepienia, należy stosować ochronę przed komarami.

Bazując na informacjach podanych na stronie Thai Travel Clinic (Hospital for Tropical Diseases, Faculty of Tropical Medicine), JZM jest endemiczne na obszarach, w których znajdują się w bliskiej odległości od siebie farmy ryżu i fermy świń, czyli między innymi w prowincjach Mae Hong Son, Samut Sakhon oraz Nan. 

Wzw A w tropikach

Przed wzw A można skutecznie uchronić się szczepionką i jest to jedno ze szczepień rekomendowanych przez lekarzy dla osób jadących do Tajlandii. Również w Tajlandii to szczepienie jest zalecane i wpisane do kalendarza szczepień.

Szczepienie to jest przeznaczone dla dzieci powyżej 1. rż. Z tego powodu wielu rodziców odkłada podróż z maluszkiem do Tajlandii do czasu, kiedy można już zaszczepić dziecko. Doskonale rozumiem tę obawę, ale warto wiedzieć, że w Tajlandii dzieci również szczepi się po skończonym roku. 

Zatrucia pokarmowe w Tajlandii - biegunka podróżnych

Klimat tropikalny sprawia, że jedzenie psuje się w ekspresowym tempie, poza tym, nie zawsze sprzedawcy jedzenia zachowują odpowiednią higienę. Dlatego ze wszystkich chorób w Tajlandii, najłatwiej złapać zatrucie pokarmowe. 

Żeby uniknąć zatrucia pokarmowego w Tajlandii, należy:

 • myć ręce
 • jeść w miejscach, w których jest utrzymana higiena 
 • jeść potrawy dogotowane 
 • pić wodę butelkowaną. Kranówkę należy przed spożyciem przegotować lub przefiltrować

Nie kupuję jedzenia na stoiskach, na których potrawy leżą na słońcu całymi godzinami, a tak też bywa. Owoce pokrojone lepiej zjeść tego samego dnia.

Zbyt ostre jedzenie, również może wywołać dość mocne bóle brzucha, które łatwo pomylić z zatruciem. Jest to również dość częsta przypadłość lokalnej ludności.

Wścieklizna w Tajlandii

wścieklizna w Tajlandii

Wścieklizna nie jest chorobą tropikalną ani nawet nie stanowi dużego zagrożenia w Tajlandii. Jednak w przypadku pogryzienia i podrapania przez uliczne psy, koty, małpy oraz inne zwierzęta zawsze należy udać się do lekarza. Lekarz na podstawie wywiadu zleci odpowiednie leczenie.

Egzotyczne zwierzęta w Tajlandii
Egzotyczne zwierzeta w Tajlandii, zachowaj ostrożność!

Zobacz, od których zwierząt lepiej na wszelki wypadek trzymać się z daleka.

Choroby tropikalne w Tajlandii, jak się chronić

Żeby zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną, wystarczy przestrzegać kilku zasad:

 • dbanie o higienę rąk
 • picie czystej wody
 • unikanie nieświeżych i niedogotowanych potraw
 • szczepienia (jeśli są dostępne)
 • stosowanie ochrony przed komarami

Jeśli w czasie wakacji w tropikach, albo niedługo po powrocie z tropików, pojawia się wysoka gorączka, dla własnego spokoju lepiej udać się do lekarza.

Opieka medyczna w Tajlandii, jak wygląda leczenie w Tajlandii i ile kosztuje
Jak wygląda opieka medyczna w Tajlandii

Jeśli rozchorujesz się w Tajlandii, lepiej wiedzieć jak wygląda tutejszy system opieki medycznej.

Dbanie o higienę rąk

To jest tak podstawowa sprawa, że nawet nie ma za bardzo nad czym się rozpisywać. W Tajlandii łatwo o higienę rąk, bo toalety są praktycznie wszędzie w miejscach publicznych i tam, gdzie są turystyczne atrakcje. Do tego od czasu pandemii dosłownie na każdym kroku są odkażacze do rąk.

Podróżując z dziećmi dobrze jest mieć jednak ze sobą chusteczki nawilżane, którymi w razie utrudnionego dostępu do wody można przecierać ręce. Zawsze mam paczkę małych chusteczek ze sobą w podróży.

Picie czystej wody

Nie należy pić wody z kranu bez uprzedniego przegotowania lub bez odpowiedniego oczyszczenia. Jeśli nie ma się dostępu do czystej wody, należy pić wyłącznie wodę butelkowaną.

Napoje z lodem w Tajlandii

Często odradza się picia napojów z lodem. My nie unikamy lodu, a nasze dzieci zjadają lód na tony. Nie odnotowaliśmy u nas powiązania między problemami brzusznymi, a spożyciem napojów z lodem, choć faktem jest że napoje z lodem pijamy w restauracjach i w kawiarniach.

Lód w Tajlandii jest na ogół produkowany przemysłowo z czystej wody i pakowany w worki i w takiej formie dostarczany do sklepów i restauracji.

Osobom, które się jednak obawiają lodu w napojach polecam:

 • odmawiania lodu
 • unikania lodu w miejscach, w których widać, że higiena nie jest mocną stroną, a lód jest trzymany na ziemi 
 • unikania lodu mocno kruszonego ponieważ nie wiadomo, w jakich warunkach był kruszony.
  Jeśli lód jest w kostkach lub ma kształt cylindrów z dziurą to jest to najpewniej lód wyprodukowany przemysłowo.

Unikanie nieświeżych i niedogotowanych potraw

Potrawy, które leżą niewiadomo jak długo na słońcu, lepiej sobie odpuścić.

Zalecam ostrożność przy jedzeniu surowych owoców morza i niedogotowanego mięsa. Surowizna może wywoływać zatrucia pokarmowe spowodowane bakteriami oraz można złapać w ten sposób pasożyty. Owoce i warzywa należy dokładnie umyć i najlepiej obrać. 

Ochrona przed komarami w Tajlandii

Ochrona przed komarami tropikalnymi to wciąż podstawowa metoda ochrony, ponieważ na wiele chorób tropikalnych (np. denga, malaria, zika), nie ma jeszcze ogólnodostępnych szczepień. 

Nie wszystkie komary są odpowiedzialne za roznoszenie chorób, tylko tzw. komary tygrysie. Ugryzienie przez komara tygrysiego nie oznacza od razu zarażenia chorobą, ponieważ nie każdy komar jest nosicielem choroby. Należy jednak podejść do ochrony przed komarami poważnie.

Szczepienia

Niestety jeszcze nie przed wszystkimi chorobami tropikalnymi można się zaszczepić. W takim przypadku pozostaje korzystać z pozostałych metod, w szczególności należy stosować ochonę przed komarami. Więcej o szczepieniach w kolejnym paragrafie.

Na co się zaszczepić przed przyjazdem do Tajlandii?

Podróżującym do Tajlandii zaleca się generalnie następujące szczepienia:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
 • dur brzuszny
 • tężec 
 • japońskie zapalenie mózgu (wybrane grupy ludzi)
 • wścieklizna (wybrane grupy ludzi)

Przed przyjazdem do Tajlandii warto wykonać szczepienia zalecane i w tym celu najlepiej zasięgnąć porady lekarza medycyny podróżyW tym poście omawiam pokrótce, jakie szczepienia są zalecane tu w Tajlandii i jakie są główne różnice między tajskim, a polskim kalendarzem szczepień.

Nie udzielam porad medycznych, ponieważ nie mam do tego kompetencji. Najlepszym źródłem informacji o chorobach tropikalnych i szczepieniach są lekarze medycyny podróży/tropikalnej. 

Szczepienia dla dzieci w Tajlandii

W większości przypadków szczepienia zalecane w Polsce i w Tajlandii się pokrywają, natomiast drobne różnice dotyczą terminów szczepień. Dzieci w Tajlandii mają rekomendowane szczepienia na wzw A oraz na japońskie zapalenie mózgu.

Szczepienie dodatkowe, o które musiałam poprosić to szczepienie przeciwko meningokokom (było to szczepienie na typy ACWY).

Dodatkowe szczepienia dla dzieci z tajskiego kalendarza to szczepienie na dengę i wściekliźnę. Szczepienie przeciwko wściekliźnie rekomendowane jest tylko pacjentom, którzy narażeni są bardziej na ugryzenia, czy podrapanie przez zwierzęta. Z kolei na dengę można obecnie szczepić dzieci, które mają więcej niż 4 lata. Tajski kalendarz szczepień znajdziesz tutaj.

Po więcej wiarygodnych informacji odsyłam tutaj:

Portal Medycyna Praktyczna
Strona GIS
Strona Medycyna Podróży 

Social media:
Grupa na FB: Szczepienia – rozwiewamy wątpliowści 
Na grupie udzielają się lekarze medycyny podróży.

Lokalne, oficjalne źróła informacji o chorobach wraz z wytycznymi dla turystów:

Health Advice for Travellers

Thai Travel Clinic Knowledge Base

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top