Bueng Bua lotosowe jezioro Sam Roi Yot

Bueng Bua – lotosowe jezioro w Sam Roi Yot

Majestatyczna góra, znad której leniwie przedzierają się promienie słońca, chłód poranka, świergot ptaków, przelatujące żurawie i różowe lotosy. Tak właśnie wspominam lotosowe jezioro Bueng Bua w Parku Narodowym Sam Roi Yot.  

Żadne słowa nie opiszą tego miejsca. Jest magicznie.

Park narodowy Sam Roi Yot

Park narodowy Sam Roi Yot Tajlandia

Park narodowy Sam Roi Yot stanowi bardzo duży park o powierzchni prawie 100 km 2. Centralną częścią parku jest góra Khao Sam Roi Yot.  Dosłownie tłumacząc z tajskiego, jest to góra o 300 szczytach. Najwyższy z nich ma 605 m. 

Sam Roi Yot losowe jezioro Bueng Bua

W cieniu tej góry, dominującej nad prowincją Sam Roi Yot, po stronie północno-zachodniej znajduje się słodkowodne rozlewisko Bueng Bua pokrywające aż 37% powierzchni parku. 

Rozlewisko jest domem dla wielu gatunków ptaków. To tu znajduje się jedna z atrakcji parku, czyli Bueng Bua Boardwalk – drewniana kładka o długości 1 km. 

Natomiast park znany jest najbardziej z przepięknej, ogromnej jaskini Phraya Nakhon, w której znajduje się królewski pawilon.

Jaskinia Phraya Nakhon w Sam Roi Yot
Jaskinia Phraya Nakhon w Sam Roi Yot

Nie tak łatwo się dostać do jaskini Phraya Nakhon, ale w tym wpisie opisałam wszystko co trzeba wiedzieć oraz podpowiadam jak ułatwić sobie drogę.

Pozostałe atrakcje parku to:

 • punkt widokowy Khao Daeng
 • jaskinia Kaew Cave
 • jaskinia Sai Cave
 • rejs łodzią po kanale Khao Daeng przez lasy mangrowe
 • kemping na plaży Laem Sala Beach i na plaży Sam Phraya Beach
 • wyspa Monkey Island

Źródło: https://www.thainationalparks.com/khao-sam-roi-yot-national-park#

Bueng Bua co warto wiedzieć o tym miejscu

Bueng bua lotosowe jezioro
 • Bueng Bua (บึงบัว) oznacza dokładnie lotosowe mokradła, ale lotosowe jezioro brzmi ładniej. Rozlewisko Sam Roi Yot bardzo dawno temu było częścią morza a obecnie stanowi największe rozlewisko słodkowodne w Tajlandii. Jezioro ma ok. 3 metry głębokości i jest miejscem bytowania setek gatunków ptaków. 
 • Zachęcam do przyjazdu z samego rana, zaraz po otwarciu parku, czyli po godzinie 8.00. O tej porze panuje tu niesamowity spokój a jezioro spowija cień, ponieważ góra zasłania jeszcze słońce. Dopiero po jakimś czasie pierwsze promienie słońce wychodzą zza góry i robi się przepięknie.
 • Inny powód, dla którego warto przyjechać wcześnie to lotosy, które rozwijają się właśnie z rana. 
 • Kupując bilet do Bueng Bua można na tym samym bilecie zwiedzić pozostałe atrakcje parku. Jednak oddalone są one od siebie znacznie i najlepiej jest przemieszczać się między nimi samochodem lub skuterem.
 • koszt biletów to 200 THB za dorosłego i 100 THB za dziecko.

 • Na terenie parku znajduje się cała infrastruktura z informacją, toaletami, sklepikiem a nawet jest kawiarnia.
samroiyotparkfee

Jak dojechać do parku Sam Roi Yot i do Bueng Bua

Park znajduje się ok. 50 km na południe od Hua Hin. Położony jest mniej więcej między wybrzeżem a drogą krajową nr 4. Dojechać można tu tylko własnym transportem albo taksówką.

Odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami są duże dlatego dobrze ustal lokalizację miejsca, do którego jedziesz i rozsądnie zaplanuj zwiedzanie. Jeśli chce się zwiedzić kilka atrakcji na raz, lepiej rozłożyć to na parę dni i przenocować w jednym z licznych hoteli w okolicy. 

Można również zatrzymać się na terenie parku i wynająć pokój albo zatrzymać się na kempingu. Wszystkie potrzebne sprzęty można wynająć na miejscu.

Rezerwacji można dokonać na tej stronie: https://nps.dnp.go.th/reservation.php?option=home

Jak trafić do Bueng Bua

Żeby dojechać do Bueng Bua z Hua Hin, należy jechać trasą nr 4 około 44 km a potem skręcić w lewo w drogę 2069, prowadzącą do stacji kolejowej Sam Roi Yot. Jest to dokładnie druga uliczka w lewo za stacją benzynową PTT. 

Należy przejechać wiaduktem nad torami i jechać drogą aż do końca, nie da się nie trafić ponieważ ta droga kończy się w Bueng Bua. Po drodze mija się świątynię Wat Sam Roi Yot, pola oraz farmy krewetek a na horyzoncie będzie dobrze widać górę Khao Sam Roi Yot.

Na terenie parku znajduje się parking i tam można zostawić samochód a samemu udać się podziwiać przyrodę.

Na lotosowym jeziorze Bueng Bua

Bueng Bua park Sam Roi Yot lotosowe jezioro Tajlandia

Lotosowe jezioro to atrakcja odpowiednia dla każdego ponieważ nie wymaga fizycznego wysiłku. Dlatego to świetne miejsca również dla dzieci. Tutaj przychodzi się wyciszyć oraz podziwiać piękno przyrody. 

Podziwiać jezioro można na dwa sposoby, z łódki i z drewnianej kładki. Polecam spróbować obu bo każde zapewnia inne doznania. 

Spacer kładką Bueng Bua Boardwalk

Tajlandia z dzieckiem Bueng Bua Sam Roi Yot National Park

Drewniana kładka ma aż 1 km długości i wiedzie wśród trzcin. Stąd można podglądać ptaki kryjące się w zaroślach, ryby w jeziorze oraz podziwiać górę Khao Sam Roi Yot.

W okresie, w którym tam byliśmy, czyli w styczniu 2022, część kładki od połowy była zamknięta z powodu złego stanu. Obecny stan kładki pozwala na przejście tylko 50 m, według informacji ze strony Thai National Parks Mam nadzieję, że wkrótce kładka zostanie naprawiona bo to naprawdę była ciekawa atrakcja. 

Bueng Bua closed for maintenance

Rejs łodzią po lotosowym jeziorze

lotosowe jezioro Bueng Bua Sam Roi Yot

Rejs łodzią to niemal obowiązkowa atrakcja, jeśli chce się zobaczyć lotosy z bliska a nawet ich dotknąć. Koszt wynajmu łodzi to 200 batów. Na stanie są kamizelki ratunkowe, również dla dzieci.

Cała trasa zajmuje około 45 minut i w tym czasie można podziwiać ptaki oraz przede wszystkim piękne widoki. 

 

Najpierw łódź podpływa w miejsce, w którym obficie rosną lotosy i tam w ciszy, przy wyłączonym silniku łodzi można zrobić serię zdjęć. Następnie łódka płynie wzdłuż góry kierując się w stronę Ranger Station no. 4. Po dotarciu na miejsce, motorówka wraca skąd przypłynęła. 

Kiedy jechać do Tajlandii, pora deszczowa w Tajlandii
Kiedy jechać do Tajlandii. Wszystko o pogodzie

Sprawdź, kiedy przypada najlepszy czas na odwiedziny Tajlandii i prowincji Prachuap Khiri Khan.

Mapa atrakcji w okolicy Hua Hin

Załączam mapę atrakcji w okolicy Hua Hin, z których część udało nam się już odwiedzić a część pozostaje jeszcze na liście “do zobaczenia” w niedalekiej przyszłości. 

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top