Tajlandia z dzieckiem Wodospad Sticky Waterfall z dziećmi Bua Tong Chiang Mai

Bua Tong – wodospad Sticky Waterfall w Chiang Mai

Wyobraź sobie wodospad, po którym możesz śmiało wspiąć się na samą górę bez obawy o to, że się poślizgniesz na mokrych skałach. To Bua Tong, czyli wodospad Sticky Waterfall. Miejsce, które pokochają dzieci i dorośli. Jedna z lepszych atrakcji nie tylko w Chiang Mai.

 

Jak dojechać do wodospadu Bua Tong

Wodospad Sticky Waterfall znajduje się w Parku Narodowym Namtok Bua Tong & Nam Phu Chet Si, który znajduje się około 60 km od Chiang Mai w Mae Ho Phra. 

Do parku można dojechać trasą nr 1001 z Chiang Mai, skręcając potem w prawo na wysokości 49. kilometra. Ewentualnie można jechać drogą krajową nr 107 i skręcić w drogę 1414 a następnie włączyć się do 1001.

My dojechaliśmy tu wynajętym samochodem i dojazd zabrał nam około godzinę. Można również zamówić taksówkę na prawie cały dzień, która za około 1000 batów zawiezie i odbierze z parku. Organizowane są tu jeszcze wycieczki za około 2500 batów za osobę. 

Czy wodospad Sticky Waterfall jest faktycznie "sticky"?

Wodospad zawdzięcza swoją nieoficjalną nazwę (Sticky Waterfall) temu, że jego skały mają dość dobrą przyczepność. Skały wodospadu nie są śliskie, ponieważ są utworzone ze skał wapiennych a ich powierzchnia pokryta jest szorstkim osadem. 

Źródłem wodospadu są wody podziemne wypływające z tęczowego źródła (Nam Phu Chet Si), w których rozpuszczone są minerały wapnia oraz krzemionka. To właśnie zawartość minerałów odpowiada za niezwykły kolor wody w źródle oraz za deponowanie się warstwy wapienia na powierzchni skał wodospadu.  

Według informacji na tablicy informacyjnej, wodospad ma 4 poziomy, ale wspinać się można od poziomu trzeciego. Wysokość wodospadu to około 100 m a jego nachylenie wynosi ok 50 stopni.

źródło informacji o parku: Department of National Parks

Nam Phu Chet Si - tęczowe źródło wodospadu Bua Tong

Tęczowe żródło Nam Phu Chet Si Tajlandia
Tęczowe źródło

To stąd bierze swój początek wodospad Sticky Waterfall. Koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce będąc w parku.

Źródło ma około 5 metrów średnicy i 2 metry głębokości. Woda w nim jest krystalicznie czysta i bez problemu można dojrzeć intensywnie niebieskie skały na dnie źródła. W słoneczny dzień zawarta w wodzie krzemionka i minerały wapnia sprawiają, że powierzchnia woda mieni się kolorami tęczy. Stąd jego nazwa.

 

Do tęczowego źródła prowadzi krótka trasa drewnianym chodnikiem przez las. Wszystko jest dobrze oznaczone i łatwo tam trafić. My zaczęliśmy zwiedzanie parku właśnie od tego miejsca.

Przy wejściu na szlak znajduje się informacja o odpowiednim ubiorze. Samo źródło oraz znajdujące się w jego otoczeniu kapliczki są otoczone czcią. Dlatego wejście tam w samym kostiumie kąpielowym jest źle widziane.

Wodospad Sticky Waterfall

Bua Tong Sticky Waterfall Level 1

Dojście do wodospadu znajduje się na wprost wejścia do parku. Na górze można podziwiać widoki z drewnianego tarasu albo pomoczyć się w małym stawie.

My zdecydowaliśmy się od razu na zejście w dół wodospadu. Na dół schodzi się po kładkach i schodach. Zeszliśmy z kładki żeby pójść na wodospad miejscu, w którym było to możliwe. 

Dalsza część wodospadu była zamknięta do wspinania się, ale spokojnie można zejść na dół schodami oraz kontynuować spacer po okolicy wyznaczonymi szlakami.

Tajlandia z dziećmi w drodze do wodospadu Sticky Waterfall Chiang Mai

Przyjemnie chłodna i czysta woda zachęcały do zabawy w wodospadzie. Zaczęliśmy wchodzić na górę. Początkowo wejście jest bardzo łatwe i dzieci radziły sobie zupełnie same bez pomocy pomimo dość rwącego strumienia wody. 

Faktycznie powierzchnia skał wodospadu jest dość szorstka i wchodzenie po nich jest bardzo przyjemne. Miejscami jednak na ciemniejszych plamach na skale, tam gdzie zebrały się organiczne osady, było trochę ślisko, ale miejsca te są oznaczone czerwonymi znakami. Wystarczy je omijać.

Tajlandia z dzieckiem Wodospad Sticky Waterfall z dziećmi Bua Tong Chiang Mai

Wyżej pojawiły się liny, które ułatwiały wejście na bardziej strome partie wodospadu. Najtrudniejsze było już ostatnie podejście na samym końcu, ale wystarczy mocno trzymać się liny. W razie problemów, zawsze można zawrócić i wejść na górę kładką.

Na samej górze wodospadu znajduje się małe jeziorko, w którym odpoczywaliśmy po wspinaczce.

Informacje praktyczne o wodospadzie Sticky Waterfall

  • Wejście do parku jest darmowe
  • Na terenie parku znajduje się toaleta z prysznicami, szafki na rzeczy oraz stoliki piknikowe
  • Warto zabrać kostium kąpielowy, ale mieć również coś do zarzucenia na wierzch, jeśli chce się wejść również do tęczowego źródła
  • Dzieciom można założyć kostium z filtrem UV
  • Przydała mi się mała saszetka zapinana w pasie na kluczyki do samochodu oraz telefon
  • Na pewno przyda się ręcznik oraz torba na mokre ubrania

Gdzie na obiad po zabawie w wodospadzie

thegardenchiangmai

Po wspinaczce na Sticky Waterfall wszyscy byliśmy bardzo głodni i zaczęliśmy  szukać miejsca do jedzenia.

Kierując się oceną na Google, wybrałam restaurację The Garden. To mała, lokalna restauracja położona przy trasie powrotnej. W menu znaleźć można typowe dania kuchni tajskiej i wiele potraw zachodnich. Właściciele restauracji są przemili i zrobili naszym dzieciom najprawdziwsze domowe frytki. Na odchodne pani przyniosła nam jeszcze kawał szarlotki. Polecam

Ogólne wrażenia z wodospadu Sticky Waterfall

Sticky Waterfall nie jest pierwszym wodospadem, który odwiedziliśmy i myślałam, że to miejsce będzie po prostu kolejnym, ładnym  wodospadem. Rzeczywistość przerosła jednak oczekiwania. Nie dość, że to naprawdę piękne miejsce to jeszcze bawiliśmy się dosłownie jak dzieci. 

Nie przegap pozostałych wpisów z naszej wyprawy na północ!

plan podróży Chiang Mai Tajlandia z dzieckiem
Chiang Mai i północ Tajlandii - plan podróży

Na północy Tajlandii nie można się nudzić. Zobacz co jeszcze udało nam się zobaczyć.

Uważasz treści na blogu za wartościowe? 

Postaw mi kawę albo daj mi o tym znać poprzez komentarz lub udostępnienie. Dzięki Twojej reakcji, blog będzie mógł się rozwijać, a mi będzie się lepiej pisało!

Nie zapomnij śledzić moich pozostałych kanałów po jeszcze więcej informacji

Postaw mi kawę, żeby blog mógł się rozwijać i pojawiało się na nim jeszcze więcej przydatnych treści

Najnowsze zdjęcia i relacje

Posty z aktualnościami

Filmy z naszych podróży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top