10 powodów, dla których warto mieszkać w Tajlandii

Po kilku latach życia w Tajlandii jesteśmy w stanie na zimno wskazać zalety i wady życia w tym pieknym kraju. Dziś przedstawię argumenty, dlaczego warto mieszkać w Tajlandii.

Kiedy ogłosiliśmy znajomym oraz rodzinie nasz pomysł z przeprowadzką do Tajlandii, nie wszyscy wydawali się zachwyceni. Miażdząca większość snuła ponure wizje rzucając od czasu do czasu tekstem   “jak wy sobie TAM poradzicie”.

Oczywiście, że my też mieliśmy jakieś wyobrażenia i oczekiwania na temat naszego życia w Tajlandii. Byliśmy w pełni gotowi na ten wyjazd i żadne czarne scenariusze nie były w stanie wpłynać na zmianę naszej decyzji. Sami chcieliśmy się przekonać jak będzie. Już teraz mogę zdradzić, że większość się na szczęście myliła. 

 

1. Dobry stosunek jakości życia do ceny

Co by nie mówić o Tajlandii, jedno jest pewne. Można tu mieszkać bardzo przyjemnie, wygodnie i na całkiem dobrym poziomie już przy średnich zarobkach. Nasz poziom czerpania przyjemności z życia zdecydowanie jest wyższy niż w Polsce.

W Polsce nie moglibyśmy pozwolić sobie na dom z basenem, na wakacje kilka razy w roku, na jedzenie na mieście niemal codziennie, na zatrudnienie na pełen etat pomocy domowej i niani. Jeśli do tego doda się całoroczne ciepło, wszechobecny uśmiech oraz ciepłe podejście do dzieci, to nawet nie ma porównania.

Dom w Tajlandii

2. Ułatwienia i usługi

Sabai sabai – to tajskie określenie na bycie zrelaksowanym, wyluzowanym, na czucie się wygodnie, dobrze. w tym kraju wszystko zdaje się być po to, żeby ułatwiać życie. 

Nie chcesz gotować? Nie musisz. Wszędzie jest street food i restauracje na każdą kieszeń. A jeśli nie chce ci się nawet wyjść z domu, to zakupy i jedzenie przyjadą do ciebie. Nawet tankując samochód, nie  musisz z niego wysiadać.

Jeśli nie chce ci się prać? Nie ma problemu, masz pralnię niemal na każdej ulicy.
Z kolei jeśli nie lubisz sprzątać, też nie musisz. Zamawiasz usługę sprzątania i tyle. 

W Tajlandii bardzo dobrze rozwinięte są różne usługi, w tym te świadczone online. Za pomocą kilku aplikacji mam wszystko pod kontrolą, od zakupów, przez zamawianie taksówki, po kuriera.
Aplikacje, strony i sklepy online są bardzo często w wersji angielskiej, więc można sobie poradzić bez znajomości tajskiego.

 

3. Pomoc w prowadzeniu domu

W Tajlandii zatrudnianie pomocy domowej, kierowcy, kucharza i niani jest tak powszechne, że nikogo to nie dziwi. Wręcz ludzi dziwi, jeśli masz pieniądze a sam wykonujesz domowe obowiązki. 
Usługi tego typu są stosunkowo tanie, szczególnie w porównaniu do Polski. 

W cenie najmu domu, kilka razy w tygodniu przychodzi do nas ogrodnik, panowie od basenu oraz co miesiąc mamy robiony PEST control (dezynsekcję).

Jakby tego było mało, można sobie pozwolić np. na opłacenie indywidualnych lekcji pływania, przy czym trener przychodzi do ciebie, na twój basen.

4. Mieszkania i domy

Szczerze mówiąc pozycja “mieszkania i domy” powinna znaleźć się i w plusach i minusach. Nie każdy dom i mieszkanie w Tajlandii jest tym co sobie wyobrażamy jako idealne miejsce do życia. 

Jednak kiedy mówimy o całkiem dobrym standardzie, można się miło zdziwić. 

W Hua Hin mieszkamy w pięknym, dużym i świetnie wyposażonym domu z basenem, z ogrodem i z domkiem dla gości. O tereny zielone i basen dba obsługa (w cenie najmu). W Polsce przy zarobkach,  jakie mamy, moglibyśmy tylko marzyć o takich rzeczach.

O tym jak mieszkaliśmy w Bangkoku napisałam w osobnym poście.

 

Mieszkania i życie w Bangkoku
Życie w Bangkoku od kuchni

Jeśli chcesz wiedzieć jak wyglądały nasze mieszkania w Bangkoku przeczytaj ten post.

5. Opieka medyczna

Żeby nie było zbyt słodko, z góry uprzedzam, że obcokajowcy płacą (i to nie mało) za leczenie w Tajlandii i opisuję tylko prywatną opiekę medyczną. Ubezpieczenie to must have.

Mając małe dzieci jesteśmy dość częstymi gośćmi u lekarza, zarówno na zaplanowanych wizytach, jak 

i na emergency. Napisać, że jesteśmy zadowoleni, to jak nic nie napisać. Każda wizyta, nawet ta niespodziewana to przyjemność, jeśli chodzi o podejście do pacjenta i jego komfort.  

Równie dobre wrażenia mamy z korzystania z usług weterynarza, który zajmował się naszym chomikiem. 

6. Wakacyjna pogoda i łatwe podróżowanie

Zdecydowanie ogromnym plusem jest niemal całoroczna wakacyjna pogoda. Nawet w porze deszczowej jest co robić. Tajlandia jest niezwykle zróżnicowana i atrakcyjna turystycznie, życia nam nie starczy, żeby odwiedzić wszystkie piękne miejsca, wyspy (ponad 1400), parki narodowe, itp. 

Jest mnóstwo możliwości spędzania czasu i uprawiania aktywności. 

 

7. Restauracje i jedzenie

Tajlandia to raj dla wielbicieli jedzenia i to nie tylko tajskiego. 

Jedzenie jest wszędzie, od słynnego street foodu po wykwintne restauracje. Nawet nie dysponując dużym budżetem można się stołować na mieście codziennie a na deser zjadać tanie i pszyne tropikalne owoce.

tajskie jedzenie które warto spróbować w Tajlandii
Tajskie jedzenie, które trzeba spróbować

Zobacz co trzeba zjeść będąc w Tajlandii!

8. Wielokulturowość

Dla nas to ogromna zaleta żyć w miejscu, gdzie spotyka się tak dużo kultur. Widzimy, jaki ma to pozytywny wpływ na nas i dzieci. 

Poznajemy  ludzi z różnych stron świata a to daje możliwość uczestniczenia w różnych świętach i uroczystościach rodzinnych jak choćby tradycyjne hinduskie wesele, czy wesele tajsko-chińskie.

Dodatkową zaletą jest możliwość nauki języka angielskiego dużo łatwiej i szybciej niż w Polsce. 

Festiwal swiatla Loy Krathong
Festiwal światła Loy Krathong

Jednym ze świąt, w których bierzemy udział w Tajlandii jest przepiękny festiwal Loy Krathong.

9. Tajski uśmiech

Tajski uśmiech to nie mit. Uśmiech w Tajlandii ma wiele ukrytych znaczeń, nie zmienia to jednak faktu, że z uśmiechniętymi ludźmi w otoczeniu żyje się przyjemniej.

10. Ciepłe podejście do dzieci

Dzieci w Tajlandii są traktowane z wyjątkową życzliwością w przestrzeni publicznej. Ludzie machają do nas, uśmiechają się, proszą o możliwość zrobienia nam zdjęcia.

Nikt się krzywo nie patrzy, kiedy wchodzisz np. do restauracji. Przeciwnie, obsługa często sama z siebie zabawia dzieci. W komunikacji miejskiej w Bangkoku zawsze ustępowano nam miejsca. Młodsze dzieci, poniżej określonego wieku, albo wzrostu, często mają darmowe wejście do wielu atrakcji.

 
Bangkok to miasto dla dzieci
Bangkok to miasto dla dzieci

Rozprawiam się z mitem, że Bangkok to nie jest miasto dla rodzin z dziećmi.

6 komentarzy do “10 powodów, dla których warto mieszkać w Tajlandii”

  1. Bardzo lubię tego bloga. I myślę, że kiedy będę gotów na przeprowadzkę, to znajdę tu wiele super informacji. Zresztą już znalazłem. Dzięki!

  2. Dzień dobry, czy można prosić o kontakt, chciałabym wyjechać na stałe i mam kilka pytań. z góry dziękuje i POZDRAWIAM

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish
Scroll to Top